• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kiedy i gdzie pojawi się pierwsza gwiazdka?

Piotr Kallalas
24 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Pierwszej gwiazdy powinniśmy wypatrywać tuż po zachodzie Słońca. Pierwszej gwiazdy powinniśmy wypatrywać tuż po zachodzie Słońca.

Kiedy pierwsza gwiazdka pojawi się na niebie? Wypatrywanie pierwszej gwiazdy to w wielu rodzinach nieodłączny element wigilijnej tradycji, który angażuje przede wszystkim najmłodszych. Jak i gdzie szukać jej na niebie? Jak nie pomylić pierwszej gwiazdy z Jowiszem? Czym tak naprawdę była Gwiazda Betlejemska, która prowadziła mędrców?




Czy wypatrujesz w Wigilię pierwszej gwiazdki?

Pierwsza gwiazda na niebie to tradycyjny sygnał do rozpoczęcia wigilijnej kolacji i nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, która według Biblii miała doprowadzić mędrców do stajenki, gdzie narodził się Jezus. Bywa, że zniecierpliwione dzieci wypatrują migoczącego znaku już od wczesnych godzin popołudniowych. Okazuje się jednak, że trudno stwierdzić, która gwiazda faktycznie jest pierwsza.

Jaka gwiazda będzie pierwsza na niebie w Wigilię?



- W wieczór wigilijny "pierwszą gwiazdką" na niebie jest Wega z gwiazdozbioru Lutni albo Kapella z gwiazdozbioru Woźnicy - tłumaczy Martyna Czudec, założycielka Astrofizycznego Koła Naukowego Politechniki Gdańskiej oraz przewodnicząca Rady Studentów przy prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej. - Okiem amatora trudno jednoznacznie stwierdzić, która pojawia się jako pierwsza. Tym bardziej że są one widoczne w różnych rejonach nieba. To, czy jako pierwszą dojrzymy Wegę, czy Kapellę, zależy więc od strony umiejscowienia okna w domu, w którym będziemy jej wypatrywać - dodaje.

Jak nie pomylić pierwszej "gwiazdki" z planetą?



Sytuację utrudnia również Jowisz, który tak naprawdę jako pierwszy będzie widoczny na wieczornym niebie. Gwiazdą jednak nie jest, a my przecież nie szukamy pierwszej planety. Jak się nie pomylić?

- Przede wszystkim planety "świecą" światłem stałym, w odróżnieniu od gwiazd, które, obserwowane gołym okiem, tworzą wrażenie migania, mienienia się światłem. Jeżeli chcemy mieć pewność, że to, na co patrzymy, jest gwiazdą, musimy zwrócić uwagę właśnie na to, czy obiekt zmienia swoją poświatę - wyjaśnia Martyna Czudec

Świąteczna "atmosfera", czyli jak nie pozabijać się podczas świąt?



Kiedy pierwsza gwiazdka pojawi się na niebie?



Trudno powiedzieć, czy dzisiejsze warunki meteorologiczne dadzą możliwość jakiejkolwiek obserwacji. Jeśli jednak pojawi się okno pogodowe, pierwszych gwiazd należy wypatrywać tuż po tym, jak Słońce zajdzie za horyzont.

- Zarówno Wegi, jak i Kapelli należy szukać na niebie około 20 minut po zachodzie Słońca. W Gdańsku zachód przewidywany jest na godz. 15:25, ale w Zakopanem będzie to 15:45 - mówi Przemysław Szatan z Astrofizycznego Koła Naukowego PG. - Wega występuje na niebie północno-wschodnim, natomiast Kapella od strony horyzontu zachodniego.

Gwiazda Betlejemska - czym była?



Do dziś naukowcy próbują wyjaśnić, jakie zjawisko zostało utrwalone w chrześcijańskiej tradycji i czym naprawdę była Gwiazda Betlejemska? Wśród powtarzających się teorii można było wyróżnić kometę czy rozbłysk gwiezdny.

- Z czasem zaczęto wykluczać niektóre z tych przypuszczeń. Na pewno wiemy, że nie mógł to być meteor, dlatego że spala się w atmosferze i widoczny jest jedynie przez krótki czas - wyjaśnia Przemysław Szatan. - Obecnie najczęściej mówi się, że była to potrójna koniunkcja Jowisza i Saturna. Wskazuje na to m.in. cykl powtarzalności tego zjawiska. Pisał o tym już w XVII wieku także sam Johannes Keppler. Jak było naprawdę? Co do tego naukowcy do dzisiaj nie są zgodni - dodaje.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (19)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Co to jest oskoła?

 

Najczęściej czytane