• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Konferencja Wolne rodniki w biologii, medycynie, sporcie i żywieniu (1 opinia)

Ruszyły zapisy na konferencję zatytułowaną "Free radicals in Biology, Medicine, Sport and Nutrition" ("Wolne rodniki w biologii, medycynie, sporcie i żywieniu") poświęconą pamięci wybitnego biochemika prof. dr hab. Jerzego Popinigisa, jednego z pierwszych polskich naukowców, który rozpoczął badania nad wolnymi rodnikami. Konferencja odbędzie się w dniach 20-21 października 2023 w Gdańsku, na terenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. To największe wydarzenie poświęcone tematyce wolnych rodników i biochemii wysiłku fizycznego w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

W dwudniowym wydarzeniu udział weźmie blisko 30 światowej klasy naukowców m.in. prof. Mark Tarnopolsky z McMaster University (Kanada), prof. Antonio Paoli z University of Padua (Włochy) czy prof. Kelvin J. A. Davies z University of Southern California (USA), prof. Jerzy Żołądź oraz uczniowie Jerzego Popinigisa - prof. Jędrzej Antosiewicz, prof. Wiesław Ziółkowski, prof. Jan Jacek Kaczor, prof. Robert Olek oraz współpracownicy: prof. Michał Woźniak, prof. Zbigniew Śledziński.

Celem konferencji jest zgromadzenie wybitnych polskich i zagranicznych naukowców, a także ekspertów z dziedziny biologii, medycyny, sportu i żywienia, którzy podzielą się swoją wiedzą podczas prezentacji oraz sesji pytań i odpowiedzi. Uczestnicy konferencji mogą wziąć także udział w sesji posterowej, której celem jest przedstawienie swoich wyników badań, również w formie graficznej (tj. plakatu naukowego). Z kolei dla młodych naukowców (studentów i doktorantów) zostanie przeprowadzony konkurs posterowy o nagrodę im. prof. Jerzego Popinigisa.

Wśród uczestników będą także zagraniczni współpracownicy i koledzy profesora Popinigisa jak prof. Kent Sahlin ze Szwecji, Profesorowie Giorgio Lenaz, Enrico Bertoli, Gianna Ferreti i Elizabetta Damiani z Włoch.

Wystąpienia zostaną podzielone na cztery główne sesje odnoszące się do roli wolnych rodników w biologii, sporcie, żywieniu i medycynie.

Przygotowujemy się do niezwykle ważnego wydarzenia dla polskiej nauki, z udziałem światowej klasy naukowców z dziedziny biochemii, medycyny, bioenergetyki wysiłku fizycznego czy biologii. Zastosowanie wiedzy z konferencji i z dorobku polskiego naukowca, profesora dr hab. Jerzego Popinigisa może zmienić kierunek rozwoju medycyny i wznieść wyniki sportowców na inny poziom.. Profesor zaszczepił we mnie i tysiącach studentów pasję do biochemii, ale także do sportu. Dziś kontynuujemy tę drogę poprzez realizowane badania i planowaną międzynarodową konferencję - mówi profesor dr hab. Jędrzej Antosiewicz, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego.

POLSKI BIOCHEMIK, KTÓRY ZREWOLUCJONIZOWAŁ MYŚLENIE O WOLNYCH RODNIKACH
Wydarzenie poświęcone jest pamięci wybitnego polskiego biochemika, prof. dr hab. Jerzego Popinigisa. Profesor dr hab. Jerzy Popinigis, był jednym z pierwszych badaczy w Polsce, który zainicjował badania i nauczanie na temat wolnych rodników oraz ich roli m.in. w treningu sportowym. Jego praca zaowocowała niezwykle ciekawymi odkryciami dotyczącymi roli wolnych rodników w patomechanizmie chorób oraz zmian adaptacyjnych.

Był pionierem w dziedzinie badania metabolizmu energetycznego mitochondriów już od lat 60. Jego staż naukowy na Uniwersytecie w Wisconsin pozwolił mu zgłębić tę tematykę, co zaowocowało prowadzeniem pionierskich badań w tej dziedzinie.

Naukowiec propagował również naukę o tym, że zmiany adaptacyjne wywołane treningiem sportowym są związane z procesem biosyntezy białka, a wolne rodniki mogą przeciwdziałać temu procesowi. Innym tematem, który zgłębiał był metabolizm mleczanu. Jego badania pozwoliły na odkrycie, że mitochondria utleniają mleczan. Ponadto naukowiec ten zainteresował się rolą wolnych rodników w rozwoju ostrego zapalenia trzustki, powstawaniu megamitochondriów oraz rolą koenzymu Q i witaminy E.

Jednym z osiągnięć prof. dr hab. Jerzego Popinigisa były dwie prace naukowe, zaakceptowane do publikacji przez samego Hansa Krebsa, biochemika, noblistę z roku 1953:
1. "Protective effect of ammonia on mitochondrial structure and respiration" FEBS LETTERS, 14.07.1970 r.
2. "Some aspects of mitochondrial structure" FEBS LETTERS, 14.10.1971r.

WIĘCEJ O KONFERENCJI (ZAPISY, PARTNERZY)
Rejestracja na konferencję odbywa się poprzez formularz dostępny na stronie:
https://www.freeradicalsconference.com/
Warunkiem uczestnictwa w konferencji jest zgłoszenie poprzez formularz rejestracyjny wraz z
uiszczeniem opłaty.

W skład komitetu organizacyjnego konferencji wchodzą:
● prof. dr hab. Jędrzej Antosiewicz (przewodniczący), Zakład Bioenergetyki i
Fizjologii Wysiłku Fizycznego GUMed
● prof. dr hab. Michał Woźniak (GUMed)
● prof. dr hab. Wiesław Ziółkowski (GUMed)
● prof. dr hab. Zbigniew Śledziński (GUMed)
● prof. dr hab. Agnieszka Bartoszek - Pączkowska (Politechnika Gdańska)
● prof. dr hab. Jan Jacek Kaczor (UG)
● prof. dr hab. Robert Olek (AWF Poznań)

Marian Popinigis, przedsiębiorca, anioł biznesu, brat profesora dr hab. Jerzego Popinigisa 

Patronat instytucjonalny nad konferencją objął: Gdański Uniwersytet Medyczny
Patronat honorowy: Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, Dziekan Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    600 zł
  • Bilet ulgowy
    150 zł
opłata za rejestrację: 600zł
opłata rejestracyjna dla studentów i doktorantów: 150 zł

Opinie (1)

  • Po uśmierceniu tyłu ludzi

    To tematy bez honoru jeszcze istnieja

    • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie drzewa i krzewy rosnące w lasach mają największe znaczenie dla zwierząt?

 

Najczęściej czytane