Oldboje Lechii rozgromili polityków

Rafał Sumowski
1 stycznia 2014 (artykuł sprzed 10 lat)

Grzegorz Król (przy piłce) zdobył bramkę o godzinie 12:06. To najszybciej strzelony gol w historii trójmiejskiej rywalizacji noworocznej. Grzegorz Król (przy piłce) zdobył bramkę o godzinie 12:06. To najszybciej strzelony gol w historii trójmiejskiej rywalizacji noworocznej.

Oldboje Lechii Gdańsk pokonali Polityków i Przyjaciół aż 13:0 (6:0). To najwyższe zwycięstwo biało-zielonych w 9-letniej historii noworocznych meczów tych drużyn. Inauguracyjnego gola na sztucznym boisku przy ul. Traugutta zdobył Grzegorz Król. Napastnik posłał piłkę do siatki o godzinie 12:06.

Bramki: Marek Widzicki 3, Grzegorz Król, Dawid Banaczek, Dariusz Głos po 2, Tomasz Dawidowski, Maciej Kalkowski, Dominik Czajka, Andrzej Marchel

LECHIA: Woźniak - Merchut, Kulwicki, Sierpiński, Małek - Marchel, Grembocki, Kalkowski, Unton - Dawidowski, Król oraz Opuszewicz, Widzicki, Błondek, Głos, Czajka, Banaczek, Gąsiorowski. Trener: Jastrzębowski

POLITYCY I PRZYJACIELE: Paduch - Świlski, Michalski, Lula, Pawlusek, Bradtke, Karnowski, Bejrowski, Partyka, Jankowski, Boleski, Sokołowski, Kamiński, Sekuła, Szegda, Kawa, Moebus. Grający trener: Kowalczys

Noworoczny mecz pomiędzy oldbojami Lechii, a zespołem Polityków i Przyjaciół został rozegrany w Gdańsku po raz dziewiąty. Spotkanie rozpoczęło się kilka minut po godzinie 12:00, o której pierwotnie zabrzmieć miał pierwszy gwizdek.

Nie przeszkodziło to jednak Grzegorzowi Królowi zdobyć najszybszego gola w historii gdańsko-gdyńskiej rywalizacji (od 2007 roku mecze w Gdańsku rozgrywane są równolegle z pojedynkiem oldbojów Arki i Bałtyku). Były napastnik biało-zielonych wpisał się na listę strzelców już w jednej z pierwszych akcji meczu.

ARKA I BAŁTYK NA REMIS NA OTWARCIE 2014 ROKU

Był to początek kanonady jaką urządzili oldboje Lechii. Chwilę później na 2:0 podwyższył Tomasz Dawidowski, który uderzeniem głową dobił własny strzał w poprzeczkę i rozwiązał na dobre worek z bramkami. Lechiści co kilka minut zdobywali gola, a hat-trickiem popisał się były pomocnik Lechii i Bałtyku Gdynia, a ostatnio reprezentant Polski w piłce plażowej i futsalu Marek Widzicki.

Uczestnicy zdecydowali się na grę po 35 minut ze zmianami powrotnymi. Zespoły poprowadzili trenerzy Jerzy Jastrzębowski i Andrzej Kowalczys. Ten drugi pojawił się także na boisku. W drugiej połowie stanął między słupkami, ale mimo efektownych interwencji, nie zdołał ochronić zespołu przed wysoką porażką.

Oldboje Lechii wciąż pozostają niepokonani w noworocznych starciach. Dla biało-zielonych był to siódmy triumf w meczu przeciwko Politykom i Przyjaciołom, którzy dwukrotnie w historii tej rywalizacji zdołali wywalczyć remis.

- Rozmiary zwycięstwa świadczą o tym, że traktujemy te mecze poważnie. Grają w ten sposób okazuje się szacunek dla przeciwnika. Niektórzy z zawodników w mojej drużynie z powodzeniem mogliby jeszcze grać w półprofesjonalnym zespole. Politycy byli zmęczeni po wczorajszym spotkaniu, które rozegrali we własnym gronie i cieszymy się, że chcieli jeszcze dziś z nami zagrać. Nie wynik był tu najważniejszy, a samo spotkanie. Mam nadzieję, że 2014 rok okaże się udany dla Lechii, oby piłkarze byli zdrowi i odnosili sukcesy - podsumował trener zwycięskiej ekipy Jerzy Jastrzębowski.

2007 Piotr Rzepka (Bałtyk) 12:12

Noworoczny mecz jeszcze we wtorek poprzedziło przy Traugutta sylwestrowe granie z udziałem byłych pracowników Spółdzielni Pracy Usług Wysokościowych "Świetlik". Spotkanie odbyło się już po raz 29, a uczestnicy umownie podzielili się na dwa zespoły ze względu na wiek.

"Starzy" prowadzeni przez kapitana Jarosława Czarnieckiego pokonali "Młodych" (kapitan Witold Kamiński) 7:6 (2:4) zdobywając trzy ostatnie gole w meczu.

- Tradycyjnie na początku spotkania inicjatywę przejęli "Młodzi". Po przerwie udało się nam doprowadzić do remisu 4:4, ale potem znów objęli prowadzenie 6:4. Ostatecznie górę wzięło doświadczenie i podobnie jak przed rokiem o wyniku przesądziła końcówka spotkania - mówi reprezentant zwycięskiej drużyny Andrzej Kowalczys.

Po połowie w obu zespołach zagrał wychowanek Lechii Gdańsk Jakub Kawa, syn zmarłego w styczniu 2013 roku Andrzeja Kawy, byłego członka zarządu OSP Lechia. W pierwszej połowie Jakub zdobył dwa gole dla "Młodych", zaś w drugiej uderzeniem głową ustalił wynik spotkania na korzyść "Starych".

W meczu wziął także udział premier Donald Tusk, który zdobył jedną z bramek dla zwycięzców. Spotkanie w roli sędziego poprowadził Krzysztof Słabik, trener bramkarzy Lechii Gdańsk.

Miejsca

Opinie (46) ponad 20 zablokowanych

• Bez premiera politycy nie mieli szans :) (1)

• 36 2

• płemieła

płemieł ma chorą nóżkę

• 2 0

• (1)

Dawidowski takiego snajpera nam brakuje, ech to były czasy... ten zawodnik ma zmysł strzelecki, jak Cavani czy też Falcao - wchodzi na boisko i pakuje dwie bramki...

• 20 17

• dzik z niego i tyle.

Zmysł to on ma do faulowania. Po cholerę katar go tak długo trzymał...chyba zawarzyły tu układy...

• 0 0

• Mała ciekawostka (7)

W Gdyni mogą zagrać dwa kluby,natomiast w Gdańsku Lechia musi grać z POlitykami.Nic innego nie ciśnie się na usta tylko to : Lechia jest POlitycznym klubem.

• 27 48

• dokładnie, niech Politycy wypie... z Lechi

• 11 6

• Ty jesteś polityczn.a papugą.

• 13 4

• W Gdyni mogą dwa kluby... (2)

Mogą ale jakoś nie grają... Kaca leczą. A słyszałeś nieuku i klubie Polonia Gdańsk czy Gedania?

• 15 3

• no szkoda , ze Lechia nie gra z Gedania i Polonia - byla by to promocja tych gdanskich klubow! (1)

Zamiast tego mamy POkaz lizania sie po 4literach z politykierami

szkoda

• 10 1

• Niestety, ale muszę Ci przyznać rację

• 7 0

• (1)

BALTYK GDYNIA!!! Szczesliwego nowego roku!

• 3 1

• Przynajmniej na neciku istniejesz.

• 2 1

• DAWIDOWSKI WRÓĆ BRAKUJE NAM JOKERA SNAJPERA (1)

• 12 7

• nieeeeeeeee!!!!!!!!

• 0 1

• stary

bylem widzialem padaka taka sama jak lechia jedyny dobry grajek kulwicki to jest klasa sama w sobie

• 11 7

• Nie wiedziałem, że pan Grembocki POpiera

szkoda

• 12 15

• teraz widać jaki to politycznie sterowany i skorumpowany politycznie klub. żenada! (3)

W Gdyni grają miedzy sobą wiec czemu tu np nie zagrają z prawdziwym gdańskim klubem - Gedanią?!

Lechia woli grać z POlitykami. Na szczęście Gdyni potrafią grać miedzy swoimi klubami, brawo!

• 16 20

• Gedania

Nie wystawila skladu i nie wysunela takiej propozycji.