• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat

Kultura od nowa. Badania - Trendy - Praktyka

Już 19 września na Uniwersytecie Gdańskim porozmawiamy o nowych trendach w kulturze i ich zastosowaniu w działaniach animacyjnych i kulturalnych. Naukowcy i praktycy kultury, którzy przyjadą do Gdańska z całej Polski, poruszą m.in. tematy: krytycznej edukacji medialnej, marketingu treści, grywalizacji, digitalizacji, selfie w kulturze, otwartych instytucji kultury, gier planszowych czy pedagogiki teatru. Wstęp na konferencję jest wolny!

maj 17

piątek, godz. 10:00 - 16:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
paź 19-20

sobota - niedziela

Gdańsk,
Wstęp wolny
Dyskusje i prezentacje konferencji podzielone są na cztery panele tematyczne. Głównymi osiami wystąpień będą polityka kulturalna i zarządzanie kulturą, zjawiska kulturowe zachodzące w nowych mediach, aktywność instytucji w nowych mediach oraz edukacja i animacja. Konferencja odbędzie się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego 4. Wstęp wolny, rejestracja nie jest wymagana.

- Konferencja jest ważną okazją do spotkania osób zajmujących się kulturą z różnych punktów widzenia. Rozmawiać ze sobą będą badacze i animatorzy, edukatorzy i urzędnicy, twórcy polityki i działacze. Pomysł na badanie Kultury od Nowa pojawił się z dwóch powodów - po pierwsze, by łączyć środowiska, dla których kultura ma znaczenie i by wymienić się perspektywami na to, co w kulturze się zmienia. Będziemy rozmawiać o wyzwaniach, jakie dla kultury niesie big data, grywalizacja, partycypacja obywatelska i cyfryzacja. Jednocześnie zastanowimy się, z czym sobie na co dzień w polu kultury nie radzimy, czego nie rozumiemy i nad czym musimy ciągle pracować - mówi dr Krzysztof Stachura, socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego, współorganizator konferencji.

Obrady plenarne rozpocznie Piotr Zbieranek z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, który opowie o kulturze jako czynniku jakości życia Pomorzan oraz Joanna Kabrońska z Politechniki Gdańskiej, która przybliży słuchaczom i słuchaczkom obszar big data w przestrzeni kultury. Podczas konferencji usłyszymy również o: kulturotwórczej roli kawiarni (raport studentów socjologii UG), grywalizacji w pracy biblioteki na przykładzie gry "Planeta zapomnianych książek", internetowych poradniach językowych, o tym czy cyfryzacja jest wytrychem współczesnej kultury, czy o krytycznej edukacji medialnej. Pełen program konferencji dostępny jest na: https://obserwatorium.ikm.gda.pl/projekt/kultura-od-nowa/.

Marek Maruszczak i Elżbieta Maruszczak z Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego nie tylko opowiedzą o grywalizacja w pracy biblioteki, ale też zaproszą uczestników konferencji do wzięcia udział w zabawie "Planeta zapomnianych książek".

- Chcemy zaprosić osoby uczestniczące w konferencji do prostej gry, której dodatkowym efektem będzie sporządzenie listy najciekawszych polskojęzycznych publikacji naukowych o tematyce grywalizacyjnej. Podobnie jak w innych grywalizacjach, które organizujemy, również tym razem najbardziej aktywni uczestnicy mogą liczyć na nagrody rzeczowe, w tym czytnik ebooków. Rejestracja i zadania do wykonania znajdują się na stronie www.planeta-zk.pl/gra-konferencja/- mówi Elżbieta Maruszczak.

Konferencji towarzyszą warsztaty współorganizowane przez Koalicję Otwartej Edukacji: "Gdzie popełniamy błędy? Teoria i praktyka wolnych licencji w pracy edukacyjnej i działalności instytucji kultury", które poprowadzi Marcin Wilkowski.
Zapisy do 15 września pod adresem: kultura.od.nowa@bserwatorium.ikm.gda.pl.

Komitet organizacyjny:
Natalia Brylowska
Sławomir Czarnecki
Małgorzata Karczmarzyk
Grzegorz D. Stunża
Krzysztof Stachura

Organizator:
Instytut Kultury Miejskiej
Współorganizatorzy:
Pracownia Edukacji Medialnej IP UG
Zakład Antropologii Społecznej IFSiD UG
Ośrodek Badań i Analiz Społecznych

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do płazów zaliczamy:

 

Najczęściej czytane