• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

LII Kawiarnia Naukowa Bałtyckiego Festiwalu Nauki

Rada Rektorów Województwa Pomorskiego
Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej
oraz
Hotel Rezydent*****
w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki

mają zaszczyt zaprosić Państwa do Kawiarni Naukowej

w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3)

na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki

27 stycznia 2011 roku (czwartek), godz. 18:00

prof. UG dr hab. Piotr Rutkowski (Uniwersytet Gdański)
Życie erotyczne roślin

Spotykane prawie na każdym kroku kwiaty roślin są ściśle związane z jednym z najciekawszych i najbardziej skomplikowanym procesów w przyrodzie: z zapylaniem. Wykład omawia niezwykłe fascynujące, a często nieco perwersyjne relacje łączące rośliny i zwierzęta je zapylające, ukazuje zróżnicowanie budowy kwiatów pułapkowych i naśladowczych, jak również zapylanych tylko przez jeden gatunek zwierzęcia. Ukazuje czym różnią się kwiaty zapylane przez ptaki do tych zapylanych przez owady i nietoperze oraz dlaczego samce pewnych błonkówek tak usilnie chcą kopulować z kwiatami określonych gatunków storczyków.

Prof. UG dr hab. Piotr Rutkowski (biolog, botanik) urodził się w 1969 r. w Gdańsku. Od 1993 r. jest pracownikiem Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Cała jego naukowa kariera związana jest z tą uczelnią, tu w 1998 roku doktoryzował się oraz w 2009 roku habilitował się.

Zainteresowania naukowe: taksonomia roślin ze szczególnym uwzględnieniem storczykowatych, zwłaszcza z terenów Ameryki Łacińskiej, opisał dwa nowe dla nauki rodzaje storczyków (Pachygenium, Zhukowska), 33 gatunki i ponad 100 nowych kombinacji nomenklatorycznych. Laureat nagrody Prezesa Rady Ministrów za rozprawę doktorską ("Analiza fenetyczna rzędu Orchidales") oraz nagrody zespołowej Ministra Edukacji Narodowej za współautorstwo czterotomowej monografii pt.: Gynostemia Orchidalium. Autor lub współautor 54 publikacji w tym 5 monografii. Obecnie uczestniczy w realizacji kilku projektów badawczych w tym: "Contributions to the orchid flora of Central-West Africa (od Liberii do Angoli)" czy w "Orchid flora of French Guiana".
Ważne miejsce w życiu Piotra Rutkowskiego zajmuje także dydaktyka. Prowadzi wykłady kursowe na kierunkach: biologia, chemia, bioinformatyka, przyroda, geografia, współpracuje z Uniwersytetem III wieku oraz I Akademickim Liceum Ogólnokształcącym im Zasłużonych Ludzi Morza w Gdyni, bierze udział w programie "Zaproś naukowca do Szkoły" realizowanym przez Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Organizował ogólnopolski kursu dla młodych pracowników naukowych pt. "Letnia Szkoła Taksonomii" oraz od kilku lat piastuje funkcję wydziałowego koordynatora Bałtyckiego Festiwali Nauki oraz członka Komitetu Okręgowego Olimpiady Biologicznej w Gdańsku.

Poza biologią interesuje się muzyką etniczną i fotografią, Jest żonaty i szczęśliwym tatą dwójki dzieci.
Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

Przeczytaj także

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Która roślina posiada podziemną łodygę?