• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Latanie dronami na nowym kierunku PG

Marzena Klimowicz-Sikorska
20 listopada 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 

Na Politechnice Gdańskiej studenci uczyli się sterowania dronem.

W środę na dziedzińcu Heweliusza w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej studenci, a także każdy, kto interesuje się dronami, mógł skorzystać z bezpłatnego kursu sterowania taką maszyną. Dla przyszłych studentów kierunku techniki geodezyjne w inżynierii, który ruszy niebawem, będzie to kurs obowiązkowy.



Czy chciałbyś mieć drona?

Od lutego na Politechnice Gdańskiej ruszyć ma nowy kierunek na studiach II stopnia - techniki geodezyjne w inżynierii. Przyszli studenci tego kierunku oraz miłośnicy nowych technologii w środę, 19 listopada, mogli przeszkolić się z obsługi takich maszyn.

- To był mój pierwszy kontakt z dronem. Jego obsługa nie była tak prosta, na jaką wyglądała - mówi Adrian, student V roku na Wydziale Chemii PG. - W moim przypadku drony mogą być przydatne do badaniu różnych konstrukcji pod kątem korozji.

Kurs jest otwarty i mogą z niego skorzystać zarówno studenci jak i pasjonaci nowych technologii. - Drony są coraz powszechniejsze, coraz łatwiej jest je samemu zaprogramować dzięki coraz to nowym aplikacjom, które pojawiają się w Internecie - mówi dr Henryk Olszewski z Politechniki Gdańskiej.- Dlatego warto nauczyć się nimi sterować. Na razie na politechnice wykorzystujemy je tylko do filmowania z powietrza, ale już wkrótce zajęcia z ich obsługi wejdą do programu nowego kierunku. Te, które pokazałem na kursie, należą do mnie, niektóre sam skonstruowałem wraz z pasjonatami, którzy ze mną współpracują.

Szkolenie na PG ze sterowania dronem nie kończy się jednak żadnym certyfikatem uprawniającym do jego obsługi poza pomieszczeniem. Żeby legalnie nim "latać" trzeba samemu postarać się o odpowiednie zezwolenie.

- Nie ma ograniczenia jeśli chodzi o wykorzystanie dronów dla celów hobbistycznych, pokazowych w pomieszczeniach - dodaje dr Olszewski. - Natomiast jeśli chodzi o latanie na zewnątrz w celach komercyjnych trzeba mieć pozwolenie Urzędu Lotnictwa Cywilnego praktycznie na każdy lot. Do tego trzeba odbyć kurs i zdobyć certyfikat ULC na filmowanie z powietrza.

Dlatego podczas kursu na PG, choć odbył się on na zamkniętym dziedzińcu, drony, którymi sterowali studenci, były specjalnie zabezpieczone. - Podczas szkolenia drony zaopatrzyliśmy w pianki ochraniające śmigła - mówi dr Olszewski. - Zagrożenia z używania dronów są coraz mniejsze ze względu na coraz doskonalsze układy sterowania. Jeśli więc śmigło dotknie skóry regulator, który steruje napięciem powinien je odciąć. Jeśli nie, może poważnie ją uszkodzić.

Miejsca

Opinie (42) 7 zablokowanych

  • Żart

    To idzie opanowac w godzine !!!

    • 3 0

  • Wszechwiedzący ignoranci (2)

    Cudowne jest przekonanie Polaków, że ich zdanie jest najistotniejsze i zawsze zgodne ze stanem faktycznym.
    Kurs sterowania dronem to jak najbardziej pożądana rzecz na rynku geodezyjnym.
    Nie wiem czy ci, którzy mówią, że to zabawa dla dzieci, że politechnika wydaje pieniądze na chińską tandetę zdają sobie sprawę, że opracowania fotogrametryczne (ortofotomapy) opracowane na podstawie zdjęć robionych z poziomu drona są coraz częściej stosowane, np. przy inwentaryzacjach linii kolejowych, czy projektowaniu tras.
    Radzę najpierw trochę poczytać, a później krytykować.
    Pozdrawiam ;)

    • 2 1

    • No właśnie, trafnie to ująłeś

      Latałeś kiedyś czymś takim? Ja posiadam phantoma i gwarantuję Ci, że każdy średnio rozgarnięty człowiek opanuje lot w trybie gps, strat, lądowanie proste manewry w godzinę. Faktycznie tryb manualny i akrobacje, to już wyższa szkoła jazdy, ale nikt nie wykorzystuje tego w zastosowaniach jakie podałeś. Po politechnice spodziewałbym się raczej takiego pokazu YT watch?v=w2itwFJCgFQ

      • 0 0

    • ignoranci?

      moze jeszcze kurs obslugi sztaplarki? albo kurs BHP?
      PG byla kiedys uniwersytetem, teraz to centrum szkolenia kadr

      a przysluzyl sie do tego walnie zarozumialy pan rektor z dluga broda, co twierdzi ze jest naukowcem

      • 2 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie zwierzęta oprócz ryb żyją w Bałtyku?

 

Najczęściej czytane