• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lato 2023. O której dokładnie się zaczyna?

rb
21 czerwca 2023, godz. 07:00 
Opinie (32)
Pierwsze dni lata 2023 zapowiadają się bardzo gorąco. Pierwsze dni lata 2023 zapowiadają się bardzo gorąco.

Kalendarzowe lato wypada zawsze 21 czerwca i trwa do 23 września. W astronomii tę porę roku rozpoczyna dzień letniego przesilenia. Pierwszy dzień lata, a zatem najdłuższy dzień w roku, potrwa w Gdańsku 17 godzin i 13 minut. Czym jest letnie przesilenie, kiedy nastąpi oraz czy najdłuższy dzień zawsze jest tak samo długi?



IMPREZY I WYDARZENIA Noc Świętojańska, początek lata - zobacz jakie imprezy i wydarzenia z tej okazji są w Trójmieście

maj 12
Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."
Kup bilet
paź 5
Paweł Stasiak z zespołem PapaD
Kup bilet

Jaką porę roku lubisz najbardziej?

21 czerwca to początek astronomicznego lata, a tym samym najdłuższy dzień w roku. Z kolei 22 czerwca zwyczajowo rozpoczyna się lato kalendarzowe, które jak co roku potrwa do 23 września.

- Letnie przesilenie to moment, w którym Słońce góruje w zenicie nad zwrotnikiem Raka. Oznacza to więc, że promienie słoneczne padają tego dnia pod kątem prostym na równoleżnik, który znajduje się bliżej nas - tłumaczy mgr inż. Martyna Czudec, opiekun Astrofizycznego Koła Naukowego Politechniki Gdańskiej. - Począwszy od pierwszego dnia zimy, dni na półkuli północnej stają się coraz dłuższe. Zwieńczeniem tego procesu jest właśnie letnie przesilenie.
Joga w plenerze przez całe lato. Sprawdź miejscówki na plaży i w parku Joga w plenerze przez całe lato. Sprawdź miejscówki na plaży i w parku
Jak wyjaśnia, największe w astronomicznym roku wychylenie promieni słonecznych na północ, czyli wspomniany moment górowania osiągnięty zostanie o godzinie 16:58 czasu polskiego. Wtedy też na półkuli północnej rozpocznie się astronomiczne lato. Będzie to jednocześnie najdłuższy dzień w roku.


Czas jego trwania zależny jest od położenia danego miejsca. W Gdańsku słońce wzejdzie tego dnia o godzinie 4:10, a zajdzie o 21:23. Co za tym idzie, najdłuższy dzień roku w naszym mieście potrwa aż 17 godzin i 13 minut.

W kolejnych tygodniach Słońce będzie górowało coraz to dalej od naszego zwrotnika, a to oznacza, że dnia będzie ubywać. Taki stan rzeczy utrzyma się do kolejnego przesilenia, tym razem zimowego. Przypada ono - a jakże - w grudniu, w pierwszy dzień zimy.


Najdłuższy dzień zawsze tak samo długi



O długości dnia na danej półkuli stanowi wspomniany kąt padania promieni słonecznych związany z nachyleniem osi obrotu Ziemi względem Słońca. Z racji, że za każdym przesileniem letnim wartości te są niezmienne, to w kolejnych latach najdłuższy dzień zawsze trwa tyle samo.

- W Polsce najdłuższy dzień trwa średnio 16 godzin i 45 minut - mówi mgr inż. Czudec. - Ta wartość jednak jest praktycznie stała na przestrzeni lat, a ewentualne różnice mierzy się w sekundach.

W tym roku astronomiczne lato rozpocznie się 21 czerwca o godzinie 16:58. W tym roku astronomiczne lato rozpocznie się 21 czerwca o godzinie 16:58.

W przyszłym roku lato witamy wcześniej



Astronomiczny rok, a więc czas, w którym Ziemia okrąża Słońce, trwa nieco dłużej niż rok kalendarzowy - dokładnie 365 i ¼ dnia. Aby wyrównać tę różnicę, co cztery lata występuje tzw. rok przestępny, zawierający dodatkowy dzień - 29 lutego.

- W latach przestępnych data letniego przesilenia, a więc i astronomicznego początku lata wypada 20, a nie 21 czerwca. Taka sytuacja będzie mieć miejsce choćby w przyszłym roku - mówi Martyna Czudec. - Co ciekawe godzina przesilenia letniego jest zmienna. W tym roku będzie to godz. 16:58. Za rok będzie to godzina 22:48, a w 2025 roku - 4:42.
rb

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (32)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

V Ogólnopolska Studencka Konferencja Neurologiczna

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Nagrzane od podłoża powietrze:

 

Najczęściej czytane