• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Młodzież przeciwko homofobii. "Tęczowy piątek" w szkołach

Wioleta Stolarska
25 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
  • 25 maja 2019 - V Trójmiejski Marsz Równości na ulicach Gdańska.
  • 25 maja 2019 - V Trójmiejski Marsz Równości na ulicach Gdańska.

"Tęczowy Piątek" jest wyrazem solidarności z osobami LGBTQ i przede wszystkim do nich jest skierowany. Wydarzenie ma też uczyć empatii, tolerancji i zrozumienia wobec wszystkich. Do okazania wsparcia młodzieży zachęca Kampania Przeciw Homofobii, która już po raz czwarty inicjuje akcję. W ubiegłym roku zgłosiło się ponad 200 szkół, jednak ze względu na kontrowersje tym razem KPH postanowiło zrezygnować z rejestracji. Wsparcie akcji okazał rzecznik praw obywatelskich, który przypomniał MEN, że "kuratorzy mogą kontrolować szkoły, ale nie mogą tropić Tęczowych Piątków".



Czy wśród twoich znajomych są osoby LGBTQ?

"Nigdy nie powiedzieliście mi, że to, co czuję, jest OK. Czułem się samotny, zagubiony, niezrozumiany. Po dwóch latach walczenia ze sobą coś we mnie pękło. Stanąłem na krawędzi okna. Chciałem wyskoczyć. Nie zrobiłem tego, bo gdzieś we mnie jest odwaga, by żyć w zgodzie z sobą" - to fragment listu młodego geja czytanego w spocie Kampanii Przeciw Homofobii.

Życie młodych osób nieheteronormatywnych [osoby, które nie są heteroseksualne i nie podejmują tradycyjnych roli płciowych, tj. lesbijki, geje, biseksualiści, transseksualiści i osoby "queer" - dop. red.] nie należy do najłatwiejszych. W związku ze swoją orientacją seksualną są one narażone na krzywe spojrzenia, komentarze, prześladowanie i przemoc. Wyzwiska, szarpanie i złośliwe żarty to dla młodych osób LGBT codzienność.

- Jak wynika z badań w Polsce, blisko 70 proc. młodzieży LGBT doznaje przemocy, a w 26 proc. przypadków dochodzi do niej w szkole. Dlatego tak ważne jest, aby dorośli zadbali o atmosferę, która będzie towarzyszyć Tęczowemu Piątkowi, i okazali młodzieży wsparcie - wyjaśnia Joanna Skonieczna z Kampanii Przeciw Homofobii.
Podczas Tęczowego piątku, który odbywa się w ostatni piątek października, każda społeczność szkolna sama decyduje o tym, jak to wsparcie może wyglądać. Zwykle młodzież okazuje ją poprzez ubrania albo dodatki w kolorze tęczowym, przygotowuje promujące tolerancję plakaty, organizuje debaty czy pokazuje swoje wsparcie w mediach społecznościowych.

Szukają akceptacji również w szkole



Ze statystyk podanych przez KPH wynika, że w każdej klasie jest co najmniej jeden uczeń lub uczennica LGBTQ [LGBTQ zawiera literę "Q" oznaczającą tych, którzy identyfikują się jako queer (ang. dziwny), nie są pewni swojej tożsamości seksualnej - dop. red.]. "Tęczowy Piątek" ma przede wszystkim pokazać i przypomnieć tym młodym, narażonym na przemoc ludziom, że nie są sami.

Według badań połowa uczniów LGBT ma objawy depresji, prawie 70 proc. doświadcza myśli samobójczych. Młode lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe regularnie dotyka przemoc motywowana homo- i transfobią, do której w 26 proc. przypadków dochodzi w szkole. Dlatego gesty solidarności są niezwykle ważne dla uczniów i uczennic LGBT.

- Nastolatki LGBT, które powiedziały o swojej orientacji i tożsamości płciowej rodzicom, jedynie w 25 proc. spotykają się z akceptacją matek, a tylko w 12 proc. z akceptacją ojców - podaje KPH.

"Szkoła ma uczyć tolerancji i otwartości światopoglądowej"



"Tęczowy piątek" w ubiegłym roku wzbudził duże kontrowersje. Ministerstwo Edukacji Narodowej ostrzegało szkoły przed akcją, a pod wpływem tego niektóre placówki wycofały się z niej.

Akcję poparł Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, który napisał list do ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, przypominając, jak przestrzegać praw uczniów i rodziców oraz dlaczego ważna jest edukacja antydyskryminacyjna. RPO zaznaczył też, że szkoła może zaprosić do udziału w akcji wychowawczej organizację pozarządową za zgodą rady rodziców. I nie jest do tego wymagana zgoda wszystkich rodziców.

- Do wychowawczych zadań szkoły należy zaliczyć rozwijanie wśród uczniów postaw tolerancji i otwartości światopoglądowej, a także zapewnienie każdemu uczniowi bezpieczeństwa i warunków do prawidłowego rozwoju. W mojej ocenie za jedną z najbardziej skutecznych form zwalczania uprzedzeń i kształtowania akceptacji dla różnorodności można uznać edukację antydyskryminacyjną - pisze Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.
Jak podkreśla RPO, wiele razy kierował do ministra edukacji narodowej postulat rozwinięcia obowiązującej obecnie podstawy programowej w zakresie treści związanych z prawami człowieka i równym traktowaniem. Podkreślał też, że zwiększenie wysiłków w obszarze edukacji antydyskryminacyjnej zalecają Polsce od lat międzynarodowe organy ochrony praw człowieka.

List RPO do MEN from Trojmiasto.pl


- W obliczu szczególnego zagrożenia, jakie stanowią dyskryminacja, uprzedzenia i motywowana nimi przemoc w środowisku szkolnym, o których wiedzę czerpię z wyników badań oraz kierowanych do rzecznika skarg, uważam, że cel wyeliminowania tych zjawisk powinien stanowić oś współpracy wszystkich właściwych w sprawach dzieci i młodzieży organów państwa. Bezpieczeństwo i równe traktowanie wszystkich uczniów, niezależnie od ich pochodzenia etnicznego, koloru skóry, płci, wyznania, orientacji seksualnej, niepełnosprawności lub jakiekolwiek innej cechy szczególnej, postrzegam jako wartości nadrzędne, niezależne od różnic światopoglądowych lub jakichkolwiek innych podziałów - dodaje Bodnar.
Wsparcie dla akcji "Tęczowy piątek" okazało wiele znanych osób.


Opinie (440) ponad 200 zablokowanych

  • Takie bzdury tylko w PL. Jak lewactwo nie daje rady od strony politycznej to łapie się społecznej. A wszystko finansowane z zewnątrz wiadomo przez kogo. Tylko aby siać ferment skłócać Polaków.

    • 23 2

  • To jest kampania przeciw homofobii czy promocja LGBT ?

    ????????????????//

    • 26 2

  • Pani Wioletto (1)

    Proszę wskazać choć jedną szkołę lub miejsce gdzie są takie akcje! Zanim napisze Pani artykuł o niczym...

    • 18 2

    • No właśnie

      • 3 0

  • Artykuł nierzetelny! (1)

    Rzecznik praw dziecka jest innego zdania. Szkoda Pani Wioletto , że bawi się Pani dobrem młodzieży i traci czas na takie wypociny o niczym.

    • 22 1

    • Artykuł informuje o fakcie i możemy wyrazić swój sprzeciw

      • 0 3

  • Całe to LGBT to narzucanie swojej ideologii zdecydowanej większości przez mniejszość

    Ile tych osób, które w Polsce w tym środowisku jakoś działają jest? Kilkanaście tysięcy? Bo już ładnie pokazano czym są Marsze Równości, mające pokazać w mediach, że osób LGBT i zwolenników jest w całej Polsce dużo. A pokazano wprost, że w tych marszach odbywających się w różnych miastach w Polsce uczestniczą nie mieszkańcy miasta i okolic, a ciągle te same osoby przywożone autokarami.
    Sam znam 3 osoby, które nie są hetero, mam znajomą parę lesbijek i kolegę, który jest biseksualny, specjalnie nigdy się nie ukrywali z swoją orientacją, ich znajomi wiedzą wszyscy, ale też nie są tak ostentacyjni w okazywaniu tego, jak uczestnicy Marszów Równości, a to co widzimy z ich strony spotyka się tylko z krytyką, bo nie uważają się za osoby jakoś specjalnie dyskryminowane, gdyż wszystko to czego się domaga ruch LGBT już teraz da się załatwić, a i osoby uczestniczące w marszach uważają za dziwaków lub perwersów wręcz. Do tego przeszkadza im atakowanie przez LGBT kościoła i osób wierzących. Dziewczyny nie są co prawda wierzące, ale same mówią, że to tylko szkodzi wszystkim gejom, biseksualnym i lesbijkom w Polsce, a kolega wogóle jest tym poruszony i głęboko urażony, gdyż jest osobą wierzącą.

    • 19 1

  • Ideologia won ze szkół!!

    Syn poszedł dzisiaj do szkoły ubrany na czarno

    • 25 2

  • zmuszanie w szkołach

    to jest chore- to jest propagowanie ideologi LGBT a nie żadna tolerancje- bo tolerancja jest i była zawsze- teraz staje sie to jakies na siłe propagowanie tej ideologii... u nas w szkole zmusza sie nas do tej afirmacji- każdy sie teraz boi wyłamac bo będzie nazwany homofobem...

    • 24 2

  • Tęczowe piątki jak pochody na 1 maja

    Dziecko ma w szkole uczyć się a nie wychodzić na ulicę na manifestację. Jest to chamska i ordynarna manipulacja wciągająca dzieci w politykę. Widać komuna wraca, kiedyś były pochody na 1 maja a dziś pochody tęczowe , rewolucja ma trwać do końca świata.

    • 24 2

  • (4)

    Nie jest żadną tajemnica, że w szkołach jest przemoc, ale przestańcie wmawiać wszystkim ze ta przemoc skierowana jest wyłącznie w lgbt+. Dzieci potrafią być okrutne dla kujona, dla biednego, dla zaniedbanego, dla kogoś kto nie radzi sobie na wuefie, dla grubego, dla chudego, dla okroscialego, dla rudego, dla niskiego... I nikt nie staje w ich obronie.

    • 32 2

    • (2)

      Soros nie sponsoruje, to nikt nie staje w ich obronie.

      • 8 1

      • (1)

        gdzie mozna sie zglosic po ten mityczny hajs od sorosa?

        • 0 8

        • Fundacja Batorego, Fundacja Helsińska, Kompania Przeciw Homofobii,

          Fundacja Otwarty Dialog, itd., itp. - wszystko idzie na pasku "mitycznego hajsu od sorosa". W zeszłym roku Soros przekazał 18 miliardów dolarów na działalność tego typu jaczejek na całym świecie. Taką kapustę faktycznie można nazwać "mityczną"!

          • 11 0

    • To jest klasyczna manipulacja badaniami statystycznymi zrobionymi pod tezę.

      "70% młodzieży lgbtqq doznaje przemocy". Ale co to jest za przemoc? Uderzenie, popchnięcie, krzywe spojrzenie? Nie wiadomo. A ile młodzieży nie lgbtqq doznaje przemocy? Też nie wiadomo, ale może 89%? Tak jak piszesz, mało kto przemocy w szkole nie ulega. Sytuacji konfliktowych nie brakuje i dzieciaki potrafią być okrutne dla każdej wyraźnie odmiennej od "średniej" osoby, albo kogoś kto z zupełnie wydumanych powodów nie pasuje do grupy. Ale oczywiście tego w tych "badaniach" nie uświadczysz.

      • 11 0

  • (6)

    nikt nie mowi dzieciom "zostan gejem". mowia dzeciom "kiedys twoj kolega lub kolezanka moze bardzo potrzebowac Twojego wsparcia".
    dla przecietnego katolika to za wiele

    • 7 32

    • Nikt nie mówi "musisz być wyznawcą jakiejś wiary, bo inaczej spotkają Cię poważne konsekwencje", ale dla przeciętnego wyznawcy ideologii lgbt to za dużo...

      P.S. Łatwo pisać takie uproszczenia. Proponuję żyć i pozwolić żyć innym, bez nakazywania jak mają żyć. Bez straszenia sądami, bez specjalnej zmiany prawa żeby chroniła tylko jednych. Prawo powinno chronić człowieka bez względu na jego przekonania, narodowość, orientację i tak to obecnie jest.

      • 6 1

    • niech wsparcia szuka u lekarza psychiatry, a nie obarcza swoją kolezankę czy kolegę tego rodzaju problemami (3)

      • 5 2

      • (2)

        psychiatria w polsce jest w stanie kompletnego rozkladu i nie zycze zadnemu mlodemu czlowiekowi, zeby musial z niej korzystac

        a ty gadasz jakbys w szkole przyjaciol nie mial. smutny, samotny czlowiek. pewnie stad tyle nienawisci

        • 2 2

        • raczej normalny, a nie żaden z zb... Zresztą lepiej być smutnym normalnym niż (1)

          wesołkiem popapranym, którego brzydzi się społeczeńsatwo

          • 1 2

          • to ja jednak wole zycie przezyc na wesolo bez ogladania sie co cebulowe spoleczenstwo sobie mysli :) a ty sie smutaj dalej! :)

            • 1 1

    • dokładnie, gdzie tu jest wpajanie ,,na siłę"?? Chodzi właśnie o akceptację. ale jak widać ci wszyscy zwolennicy nienawiści, hejtu muszą się przyczepić do wszystkiego co choć trochę daje wiarę w ludzkość. Tak nienawidząc drugiego człowieka, umniejszając go wcale nie jesteście tacy ,,święci", drodzy patriotyczny ,,katolicy".

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie drzewa i krzewy rosnące w lasach mają największe znaczenie dla zwierząt?

 

Najczęściej czytane