• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nauka, piwo i astronomia

Aleksandra Rudzińska
13 stycznia 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Najbardziej oświecony piwowar w Polsce - zwykli mawiać o Janie Heweliuszu XVII-wieczni uczeni. Postać wybitnego astronoma i piwowara, który w 1640 roku założył w Gdańsku obserwatorium astronomiczne, wpisała się w historię tego miasta, zaś Heweliusz doczekał licznych zaszczytów. Gdańszczanie mają okazję pić piwo Jan Heweliusz, a niedługo przed Głównym Ratuszem stanie jego pomnik.

Co więcej, od 18 lat miasto Gdańsk przyznaje nagrody naukowe im. Jana Heweliusza gdańskim naukowcom za wybitne osiągnięcia naukowe o charakterze poznawczym. 28 stycznia, w Głównym Ratuszu odbędzie się uroczyste wręczenie tych nagród laureatom za rok 2004.

Heweliusze przypadną w tym roku reprezentantom środowiska filozoficznego i medycznego. Laureatami "dużych Heweliuszów" został prof. dr hab. Bohdan Dziemidok - z Instytutu Filozofii i i Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz prof. dr hab. Bolesław Rutkowski z Akademii Medycznej w Gdańsku.

Prof. dr hab. Bohdan Dziemidok otrzymał nagrodę za całokształt badań naukowych w dziedzinie filozofii w zakresie: filozofia sztuki i estetyka, etyka i aksjologia (czyli teoria wartości) oraz filozofia amerykańska XX wieku. Profesor jest absolwentem Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Leningradzkiego i stypendystą wielu amerykańskich uczelni( m.in. w Berkeley, Nowym Jorku i Filadelfii). Przebywał również, jako stażysta, na uniwersytecie w Oxfordzie, Tokio i Berlinie. Od 1983 roku jest profesorem Uniwersytetu Gdańskiego, a od 1999 roku kieruje Instytutem Filozofii i Socjologii tegoż uniwersytetu. Opublikował dotąd 140 prac naukowych, które zostały przetłumaczone na 13 języków. Prowadził wykłady na uniwersytecie w Chicago, pracował w Instytucie Filozofii Akademii Nauk ZSRR w Moskwie, jest członkiem wielu stowarzyszeń naukowych. Mimo że jest czterokrotnym laureatem nagród ministerialnych, pozostał normalnym, ciepłym człowiekiem, który w życiu najbardziej ceni przyjaźń i twierdzi, że "nasze swojskie Kartuzy w porównaniu z niektórymi amerykańskim miastami to metropolia."

Drugi "duży Heweliusz", prof. dr hab. Bolesław Rutkowski otrzymał nagrodę za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie immunologii doświadczalnej i klinicznej. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku, od 1968 roku pracuje w gdańskiej Akademii Medycznej. Był stażystą w uniwersyteckiej klinice chorób wewnętrznych w Parmie i prowadził badania w katedrze fizjologii szkoły medycznej w Birmingham. Od 1992 roku jes kierownikiem Kliniki Chorób Nerek. Współpracuje z wieloma akademickimi ośrodkami naukowymi w Europie i Ameryce Północnej jako "visiting professor".

Po raz drugi przyznano również nagrody Młodego Hewelisza, które powędrują do dr. Oktawiana Nawrota z Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego (za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie bioetyki) oraz do dr nauk medycznych Piotra Trzonkowskiego (za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie immunologii doświadczalnej i klinicznej).

Dr Oktawian Nawrot jest absolwentem dwóch wydziałów Uniwersytetu Gdańskiego: Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych(Filozofii). Od 2001 roku pracuje jako asystent w Zakładzie Logiki, Metodologii i Filozofii Nauki IFiS Uniwersytetu Gdańskiego. Opublikował 9 prac w czasopismach rodzimych i zagranicznych, jest wydawcą anglojęzycznego pisma "Hevelius. Science - Technology - Philosophy". Uczestniczył w międzynarodowej konferencji w Londynie oraz na Uniwersytecie w Salerno we Włoszech. Za osiągnięcia naukowe przyznano mu stypendium Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, a w roku 2003-2004 był stypendystą Fundacji Rozwoju UG.

Dr Piotr Trzonkowski prowadzi zajęcia z histologii na Wydziale Lekarskim, Oddziale Pielęgniarstwa oraz dla studentów anglojęzycznych w ramach English Division. Spod jego pióra wyszły 23 prace naukowe, publikowane w polskich i zagranicznych wydawnictwach( znajdujących się na Liście Filadelfijskiej). W 1989 roku otrzymał stypendium ministra zdrowia i opieki społecznej, ponadto został uhonorowany medalem Primus inter Pares. Jest dwukrotnym stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i dwukrotnym laureatem Nagrody Rektora Akademii Medycznej w Gdańsku. Od 1 listopada 2004 roku odbywa staż naukowy w Wlk.Brytanii na Univesity of Oxford pod kierunkiem prof. Kathryn Wood. Na uroczystość wręczenia nagród najprawdopodobniej nie przyjedzie.

Komitetowi nagrody naukowej Miasta Gdańska im. jana Heweliusza przewodzi Oddział Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku oraz Gdańskie Towarzystwo Naukowe, jak również rektorzy wszystkich gdańskich wyższych uczelni, przedstawiciel prezydenta Miasta Gdańska i reprezentanci gdańskich uczelni niepublicznych. Wśród laureatów znaleźli się do tej pory m.in. prof. Edward Borowski, prof. Edmund Wittbrodt, prof. Roman Wapiński, prof. Krzysztof Mroziewicz, prof. Józef Bachórz i prof. Grzegorz Węgrzyn.

W tym roku wręczenie nagród laureatom odbędzie się w Głównym Ratuszu w Gdańsku o godz. 12., tradycyjnie oczywiście 28 stycznia, w dzień urodzin Heweliusza. Laureaci nagrody naukowej Miasta Gdańska otrzymają po 16 tys. złotych, a laureaci "Młodego Heweliusza" po 5 tys.zł.
Głos WybrzeżaAleksandra Rudzińska

Opinie 1 zablokowana

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie zwierzęta oprócz ryb żyją w Bałtyku?

 

Najczęściej czytane