• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowe studia. Integracja sensoryczna

18 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Nowy kierunek studiów podyplomowych na WSSE w Gdańsku. Nowy kierunek studiów podyplomowych na WSSE w Gdańsku.

W Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku wystartowały studia podyplomowe w zakresie integracji sensorycznej. To okazja dla m.in. psychologów, pedagogów, by zgłębić wiedzę o gromadzeniu informacji ze świata zewnętrznego wśród dzieci.



Integracja sensoryczna jest wyrażeniem, z którym nie spotykamy się dość często, dlatego też niewiele osób wie, że dotyczy codziennego postrzegania otoczenia. Co to tak naprawdę jest? Jest to zdolność do sprawnego gromadzenia, organizowania, przetwarzania i wykorzystywania informacji pochodzących ze świata zewnętrznego. Informacje takie jak obraz, dźwięk, smak, zapach, ruch czy dotyk docierają do nas poprzez zmysły.

Aby rozpoznawać świat i sprawnie się w nim poruszać, reagować na napływające bodźce, trzeba wcześniej prawidłowo go odzwierciedlać. Wszystkie informacje docierające do mózgu poprzez narządy zmysłów do układu nerwowego muszą zostać prawidłowo połączone, czyli zintegrowane. Proces ten nazywamy integracją sensoryczną.

Zakłócenia tego odbioru powodują niewłaściwą ich interpretację, co pociąga za sobą nieprawidłowe funkcjonowanie w życiu codziennym i utrudnia harmonijny rozwój. Teoria integracji sensorycznej została zapoczątkowana przez dr A. Jean Ayres, która zainteresowała się tym, w jaki sposób procesy integracji sensorycznej oraz zaburzenia planowania ruchu wpływają na codzienne życie.

Jako stosunkowo nowa, teoria integracji sensorycznej nie jest powszechnie znana wśród lekarzy, nauczycieli czy opinii publicznej. Uzyskanie bardziej szczegółowych informacji na temat teorii i terapii integracji sensorycznej powinno być pomocne w zrozumieniu dziecka przez rodziców i inne osoby.

Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Integracji Sensorycznej SI (PSTIS), które powstało w 2000 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy o integracji sensorycznej i jej wpływie na życie człowieka, zwłaszcza na życie dziecka. Jej siedziba stowarzyszenia mieści się w Warszawie i tam też mieści się główny ośrodek szkolenia przyszłych terapeutów wg metody SI.

W obecnym roku akademickim 2012/2013 Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku, działając przy wsparciu i patronacie PSTIS uruchamia studia podyplomowe w zakresie Integracji Sensorycznej.

Nauka przeznaczona jest dla specjalistów z tytułem magistra z następujących kierunków: psychologia, pedagogika, pedagogika specjalna, logopedia, rehabilitacja i fizjoterapia z przygotowaniem pedagogicznym.

W programie przewidziano 460 godzin dydaktycznych, w tym: 222 godzin zajęć teoretycznych (wykłady, seminaria), 238 godzin zajęć praktycznych (ćwiczenia, warsztaty) w tym praktyki terapii i diagnozy SI - 100 godzin. Zajęcia odbywać się będą w formie dwudniowych zjazdów w siedzibie Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku przy ul.Łagiewniki 3.

- W trakcie studiów słuchacze odbywają kursy I i II stopnia, które kończą się uzyskaniem Certyfikatu Terapeuty Integracji Sensorycznej. Certyfikat ten jest wydawany przez PSTIS i daje uprawnienia do diagnozowania i prowadzenia terapii integracji sensorycznej na terenie całej Polski oraz kwalifikacje do prowadzenia obserwacji klinicznej, diagnozy i terapii metodą integracji sensorycznej - mówi Magdalena Krupka, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Podyplomowego WSSE w Gdańsku.

Absolwent studiów może zostać Członkiem Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Integracji Sensorycznej po spełnieniu wymogów zawartych w Statucie PSTIS dostępnych na stronie www.pstis.pl

Pierwsza edycja studiów rozpoczynająca się w roku akademickim 2012/2013 jest edycją eksperymentalną i po jej zakończeniu PSTIS ma prawo do zakończenia współpracy z Uczelnią. Co to oznacza? Oznacza to, iż po ukończeniu studiów przez słuchaczy I naboru, kolejna edycja studiów może się nie odbyć. Jest to więc jedyna i niepowtarzalna okazja do zdobycia wymarzonego wykształcenia, które daje niezwykle istotne kwalifikacje w pracy terapeuty.

Zapraszamy do udziału, dysponujemy ostatnimi wolnymi miejscami.

Kształcenie na studiach podyplomowych zgodne jest z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 07 września 2004 r. w sprawie standardów kształcenia nauczycieli. Absolwenci uzyskają kwalifikacje w zakresie Integracji Sensorycznej. Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wg wzoru określonego w załączniku Nr.9 Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 19 grudnia 2008 r.

Wszelkich informacji na temat studiów podyplomowych należy szukać na stronie www.wsse.edu.pl lub kontaktując się z Centrum Kształcenia Zawodowego i Podyplomowego WSSE w Gdańsku, tel. 58 500 52 22, mail: ckzip@wsse.edu.pl

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

  • WSSE Gdańsk, Rajska 6

Opinie (8) 4 zablokowane

  • Ufff, podyplomowe. (1)

    Już się bałem patrząc na tytuł artykułu, że to kolejny niszowy kierunek produkujący 2 przydatnych specjalistów i 28 bezrobotnych rocznie za moje pieniądze.

    A tak ciekawi mnie tylko kadra, tj. ile z osób prowadzących te zajęcia jest praktykami, pracującymi z wykorzystaniem tej metody na co dzień z dziećmi, a ilu tylko o niej czytało i było na poświęconych jej wykładach gdzieś za granicą.

    • 3 3

    • Kadra

      Wszystko jest pod patronatem PSTIS - również kadra. Zachęcam do uzyskania szczegółów w sekretariacie CKZiP tel. 58 500 52 22, mail: ckzip@wsse.edu.pl

      • 3 0

  • matol matola uczy

    po co wydawac kolejne pieniadze na matolow pedagogow zmarnowana kasa to dzieci powinny dostawac talony na dobrych nauczycieli nie odwrotnie

    • 2 8

  • Urocze te nowe kierunki studiów

    Ciekawe jak smakuje hamburger usmażony przez zawodowego "integratora sensorycznego"...

    • 4 8

  • Gratuluje WSSE przebudzenia się ! Brawo Lidka !

    • 4 0

  • Super pomysł

    i bardzo dochodowy w koncu w 3 miesice można dostać papier z integraji.

    • 0 0

  • nie polecam tej szkoły

    • 0 0

  • studia studia :)

    Akurat zaburzenia IS są coraz częstsze i faktycznie terapeuci są poszukiwani, nie tylko w przedszkolach, ale też w prywatnych gabinetach przynajmniej teraz (nie wiem jak to było kilka lat temu). Ogółem moim zdaniem żeby pracować trzeba mieć dobrą wiedzę z tego zakresu. Ja dokształcałam się sama, a potem poszłam jeszcze na podyplomówkę ale akurat na wskz. Z resztą kilka osób jakie znam pracuje w takich obszarach

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

W jakiej gdańskiej dzielnicy znajduje się najwięcej pomników przyrody?

 

Najczęściej czytane