• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy rok akademicki. Trudny nie tylko dla studentów

Marzena Klimowicz-Sikorska
1 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najbliższy tydzień upłynie pod znakiem inauguracji na trójmiejskich uczelniach. O ile na publicznych nie ma już praktycznie wolnych miejsc, o tyle niepubliczne prowadzą rekrutację, nawet do końca października. Najbliższy tydzień upłynie pod znakiem inauguracji na trójmiejskich uczelniach. O ile na publicznych nie ma już praktycznie wolnych miejsc, o tyle niepubliczne prowadzą rekrutację, nawet do końca października.

W zaczynającym się roku akademickim uczelnie wyższe mogą boleśnie odczuć niż demograficzny. W Trójmieście doprowadził on już do zamknięcia Wyższej Szkoły Finansów i Administracji oraz do przejęcia Wyższej Szkoły Prawa i Dyplomacji przez inną prywatną uczelnię - Wyższą Szkołę Bankową.



Czy według ciebie dyplom uczelni wyższej ma dziś jeszcze znaczenie?

Jak prognozuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w Polsce liczba studentów nadal będzie spadać. W ostatnim roku akademickim studiowało w Polsce ok. 1,67 mln osób, a w ciągu najbliższych 10 lat ta liczba ma zmniejszyć się do 1,25 mln. Stąd na uczelniach państwowych dodatkowe rekrutacje, a na prywatnych - wydłużone terminy składania dokumentów nawet do końca października (patrz ramka poniżej).

Sprawdź naszą bazę uczelni publicznych i niepublicznych w całym Trójmieście.

W całym kraju w tym roku wykreślono z rejestru już sześć uczelni niepublicznych, a do resortu nauki wpłynęły wnioski o likwidację kolejnych pięciu. Łącznie trwa postępowanie likwidacyjne wobec 25 uczelni niepublicznych na 328 istniejących.

Jak radzą sobie z niżem publiczne uczelnie? W Trójmieście nie najgorzej, bo nawet jeśli miały zapasy wolnych miejsc, zapełniły je podczas dodatkowej tury rekrutacji.

Sprawdź, gdzie są jeszcze wolne miejsca na publicznych uczelniach.

Tylko czy dyplom wyższej uczelni jeszcze dziś coś znaczy? Według sondażu CBOS, przeprowadzonego pod koniec roku akademickiego 2012/2013, 38 proc. Polaków uważa, że dyplom uczelni ma dużą wartość na rynku pracy, a 57 proc. jest przekonana o jego niskiej wartości. Dodatkowo 78 proc. badanych oceniło, że kształcenie na uczelniach w Polsce jest masowe i że studiować może każdy, a jedynie 18 proc. ankietowanych uważa, że na studia idą tylko najlepsi.

Mimo niżu i walki o studenta, trójmiejskie uczelnie rozpoczynają rok akademicki uroczystymi inauguracjami.

Na Politechnice Gdańskiej naukę rozpocznie ponad 5 tys. żaków. Uroczysta inauguracja odbędzie się 1 października, o godz. 11:15 w auli Gmachu Głównego (poszczególne wydziały miały inauguracje nawet od 25 września). Jednym z punktów uroczystości będzie odsłonięcie instalacji plastycznej poświęconej Danielowi Gabrielowi Fahrenheitowi na dziedzińcu jego imienia (dzieło powstało według projektu Roberta Kai, rzeźbiarza z Akademii Sztuk Pięknych). Podobizna Fahrenheita, która została wykorzystana w instalacji, powstała dzięki algorytmowi genetycznemu i specjalnej aplikacji stworzonej przez pracowników Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. Więcej na stronie: www.pg.gda.pl.

Rok akademicki rozpocznie dziś także blisko 1,7 tys. studentów Akademii Marynarki Wojennej. Po raz pierwszy w historii uczelni indeksy otrzyma 35 doktorantów (tego roku ruszyły bowiem studia doktoranckie w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie). Więcej na: www.amw.gdynia.pl.

Z kolei na Uniwersytecie Gdańskim inauguracja odbędzie się w środę, 2 października, o godz. 10:00 w Auli im. prof. Mariana Cieślaka na Wydziale Prawa i Administracji, przy ul. Jana Bażyńskiego 6. W programie m.in.: wręczenie tytułu Doktora Honoris Causa UG prof. Berndowi Baronowi von Maydell i koncert Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego pod dyrekcją prof. Marcina Tomczaka. Szczegóły na stronie uczelni: www.ug.edu.pl.

Tego samego dnia o godz. 11 odbędzie się uroczystość w Hali Widowiskowo-Sportowej AWFiS w Gdańsku, gdzie rok akademicki rozpocznie Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu. Przeczytaj też na stronie: www.awf.gda.pl

Natomiast Akademia Sztuk Pięknych zaprasza studentów na uroczystość 3 października na godz. 12 do Auli Wielkiej Zbrojowni (www.asp.gda.pl). Gdański Uniwersytet Medyczny immatrykulację studentów ma już za sobą.

5 października na uroczystości, które odbędą się o godz. 11 na Skwerze Kościuszki (miejsce cumowania żaglowca szkolnego "Dar Młodzieży") zaprasza Akademia Morska w Gdyni (www.am.gdynia.pl). A 7 października o godz. 11 w sali koncertowej uroczystości zaplanowała Akademia Muzyczna w Gdańsku. Inaugurację poprzedzi msza św. w Kościele św. Barbary w Gdańsku (www.amuz.gda.pl).

Gdzie jeszcze trwa rekrutacja w szkołach niepublicznych?

Jeśli nie studia na uczelni publicznej, to może na niepublicznej? Rekrutacje trwają tam zwykle o kilka tygodni dłużej.

I tak w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni rekrutacja trwa do 15 października. Do najbardziej popularnych należą w tym roku takie kierunki jak: kryminologia (na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne), prawo, logistyka oraz finanse i rachunkowość.

Wyższa Szkoła Bankowa również prowadzi rekrutację do 15 października. W tym roku studenci najchętniej wybierali: bezpieczeństwo wewnętrzne (ten kierunek cieszył się również popularnością w gdyńskim oddziale) ponadto finanse i bankowość oraz logistyka.

W Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku rekrutacja trwa tylko do końca września, natomiast najpopularniejsze specjalności na kierunku turystyka to: gastronomia i dietetyka oraz zarządzanie w hotelarstwie i gastronomii.

Sopocka Szkoła Wyższa przyjmuje zgłoszenia do końca października. Tu kandydaci na studia najchętniej wybierali: finanse i rachunkowość, architekturę i urbanistykę oraz architekturę wnętrz. Natomiast w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej rekrutacja potrwa do 4 października (najpopularniejsze w tym roku są: pedagogika oraz zarządzanie). (Aktualizacja 01.10. - rektor zdecydował o przedłużeniu rekrutacji do 15 października).

Europejska Szkoła Wyższa w Sopocie z kolei przyjmuje zapisy na studia do 20 października. Tu najchętniej były wybierane takie kierunki jak turystyka i rekreacja oraz bezpieczeństwo wewnętrzne.

Natomiast tylko do 1 października można składać dokumenty do Ateneum. W tym roku na tej uczelni do najpopularniejszych kierunków należą filologie: angielska, włoska i hiszpańska oraz dziennikarstwo.

Aktualizacja 8 października. Władze Ateneum podjęły decyzję o przedłużeniu rekrutacji do końca października

Rekrutacja w Pomorskiej Wyższej Szkole Nauk Stosownych w Gdyni trwa do 15.10.2013. Największą popularnością cieszą się Grafika komputerowa, Filologia hiszpańska i angielska oraz Pedagogika.

Miejsca

Opinie (183) 4 zablokowane

  • (1)

    Mój brat skończył zawodówkę .a następnie technikum samochodowe.
    Jeszcze nigdy nie szukalpracy, gdyz przyjmowali go zawsze z otwartymi rękami.
    Zarabia więcej niż niejeden mgr, a przy tym często bierze dodatkowe zlecenia.
    Pamiętam jak jego kolega kpił z niego że nie idzie do ogólniaka tylko do zawodówki.
    Owszem ten kolega skończył ogólniak ale teraz pracuje w hipermarkecie za głodowa pensję.

    • 17 2

    • III RP jak i zresztą cala UE rządzona przez lewaków i neoliberałów doprowadziły do patologii w edukacji

      • 1 5

  • (1)

    spędziłam na UG 5 lat i planuję kolejne 2 więc moją wypowiedź bazuję na doświadczeniu, a nie na tym co usłyszałam albo przeczytałam
    na UG panuje straszny bałagan; babki z dziekanatów biorą urlopy akurat wtedy kiedy jest największy ruch (obrony, sesje itd.), na dyplom można spokojnie czekać 2 miesiące, bo "nie ma czasu i są ważniejsze rzeczy do robienia", w razie problemów jest się odsyłanym od pokoju do pokoju/od budynku do budynku; często się czyta, że studiowanie na UG jest dla idiotów - owszem, są kierunki, które nic nie dają, można je studiować tylko hobbistycznie, ale są również kierunki które wymagają wiele nauki i ciężko się utrzymać (chociażby germanistyka, anglistyka czy lingwistyka stos. przez przedmiot PNJA/ PNJN / PNJF - praktyczna nauka języka, z których nie ma warunków i automatycznie trzeba poprawiać cały rok; znam wiele osób które się na nich przejechało); na każdej uczelni są kierunki bardziej i mniej elitarne, nawet na PG (jakieś zarządzanie czy europeistyka) i nie można generalizować ;) pozdrowienia dla wszystkich studentów, tych nowych, starych i wiecznych ;)

    • 3 4

    • Och, jakaś ty idealna. Zapewne studiowałaś jeden z tych "kierunków, które coś dają", skoro tak potrafisz oceniać, które są trudniejsze, a które nie.

      • 1 0

  • hehe

    Przychodzi baba do lekarza ze studentem w d***e
    Lekarz: Oo Pani z dziekanatu?

    • 13 1

  • Według sondażu CBOS, przeprowadzonego pod koniec roku akademickiego 2013/2014?!

    "Według sondażu CBOS, *przeprowadzonego pod koniec roku akademickiego 2013/2014*"
    Ktoś już wynalazł wehikuł do podróży w czasie?

    Odpowiedź redakcji:

    Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.

    • 5 0

  • Jak czytam te komentarze to głowa boli, (4)

    a że z edukacją wyższą mam kontakt bieżący tak rodzinny (student PG WETI, córka doktorantka i pracownik systemów kojarzenia programów naukowych UE) jak i zawodowy gł. w zakresie podyplomowym.

    Prawda jest taka, że naprawdę tylu niedouczonych ludzi z dyplomami jeszcze nie mieliśmy. Do tego te pożal się boże praktyki, gdzie każdy się miga jak może.

    Niestety władzą państwa też zależy, aby utrzymywać take status qwo, dlatego jeszcze jakiś czas będzie tak jak jest, bo niepolitycznie byłoby zmieniać a zmieniać trzeba i to wiele. Do tego zwłaszcza przygotowuje się UE no i nasze wiodące Instytuty w tym zakresie.

    Zaciekawiła mnie wypowiedź Technika Budowlanego jako przykładowa i w nowej perspektywie własnie znacząca.

    A zmieni to podejście Europejska Rama Kwalifikacyjna to pierwszy międzynarodowy układ odniesienia, który obejmuje wszystkie kwalifikacje
    i oparty jest całkowicie na efektach uczenia się. Celem ERK jest ułatwienie porównywania kwalifikacji zdobywanych w różnym czasie, miejscach i formach, lepsze dostosowanie kwalifikacji do potrzeb rynku pracy oraz społeczeństwa obywatelskiego, a co za tym idzie wzrost mobilności siły roboczej, promowanie uczenia się przez całe życie oraz rozwój społeczeństw rozwiniętej demokracji.
    Polski odpowiednik ERK to Krajowa Rama Kwalifikacyjna, gdzie kwalifikacje zostały tak zaprojektowane, aby stanowić system układu odniesienia dla różnych systemów i ram kwalifikacji w Europie i nie tylko. Ten metasystem doskonale synchronizowany jest z systemem nie tylko krajowych, choć są jeszcze pewne różnice, ale o tym trza-byłoby wiele pisać i nie wszystko i tak byłoby jasne. Może tylko w skrócie napiszę, że będzie obowiązywało w strukturze pionowej 8 stopni (naukowy, zawodowy) i poziome głównie cztery ale uzupełniane i poszerzane. I jeśli najniższy to gimnazjum i zdany kurs (Szkoła Zawodowa) to najwyższy (8)doktorat ew. mgr inż i osiągnięcia zawodowe (patenty, wzory użytkowe, itd) W procesie wdrażania tego systemu są jeszcze pewne zagwozdki jedne kraje uznają 9 inne jeszcze inną ilość i obowiazujące kwalifikacje na poszczególnych poziomach, ale są to już drobiazgi.

    Co daje to zintegrowanie w jednym opisie efektów uczenia się uzyskiwanych w systemie edukacji ogólnej, wyższej oraz zawodowej (łącznie ze szkoleniami) formalnej i nieformalnej edukacji. Bardzo wiele jeśli wszystko zostanie wprowadzone właściwie to mgr np.zarządzania nie będzie musiał zmywać garów w Anglii,.., a nad wdrożeniem go i właściwym wykorzystaniem czuwała będzie np. Grupa Doradcza (EQF Advisory Group) posiadająca mandat Komisji Europejskiej, władz państw członkowskich jak również partnerów społecznych. i wspomaganych przez ekspertów w ramach Education and Training (...)Work Programme klastrów.

    Sam byłem na kilku Konferencjach i Sympozjach poświęconych temu tematowi i już niektóre dyplomy nawet u nas są określane odpowiednim ERK. Oczywiście wymaga to spełnieniu wysokiej jakości kształcenia, praktyk,.... a do tego dokładnym monitoringu przez eksperckie komisje; Ewaluacji, Weryfikacji, walidującą, itd.

    Wiec kochani stawiajcie sobie cele, programujcie karierę, uczcie się, praktykujcie u najlepszych, a punktowy system transferu i akumulacji osiągnięć będzie waszym największym skarbem dla wszystkich profili i poziomów co przełoży się na kasę i osobiste zadowolenie.

    • 6 7

    • Proponuję ci postawienie sobie za cel pisanie w miarę krótko, treściwie i poprawnie po polsku... i bez wazeliny.

      • 5 2

    • (1)

      Ciekawe jak w ERK będzie wyglądalo porównanie takich kierunków jak historia czy filologie narodowe (polska, litewska itp)?

      • 0 0

      • no może być kłopot jedynie z Kaszubską

        a z innymi nie powinno być kłopotów, bo w Polsce powstaje bazująca na tych założeniach strategia LLL. Jej narzędziem ma być własnie PRK. Opracowany model PRK odpowiada wszystkim powyższym rekomendacjom, a zatem po wdrożeniu będzie przyczyniać się do zwiększenia dynamiki uczenia się przez całe życie. T jest proces nieodwracalny i nie ma na to rady. Szczególnie ważne są tu propozycje dotyczące systemu walidacji efektów uczenia się w każdej dziedzinie, zdobywanych poza systemem edukacji formalnej oraz systemu akumulacji i transferu osiągnięć SATO.

        Sam byłem niejeden raz zaskakiwany jakie mamy osiągnięcia w niektórych "dyscyplinach" jeszcze z przedwojnia choćby konie:)))

        • 0 0

    • biurokracja UE to rak toczący ten kontynent. Wystarczy porównac chociażby ograniczenia emisji CO2 w Europie (urzędnicy UE chcą zakazac wydobycia gazu łupkowego a jednoczesnie chcą ograniczac emisję CO2) i debatują, tony papieru a tymaczasem USA wydobywają już ogromne ilości gazu łupkowego i tymsamym bez tej potwornej biurokracji ograniczyły emisję CO2! W Europie rządzonej przez lewactwo i neoliberałów w każdej prawie dziedzinie jest patologia, edukacja to znakomity pomysł a bezrobocie absolwentów w całej UE to przykład tej patologii. czas ograniczyć biurokrację (i tym samym łapownictwo) i wprowadzić normalność ale do tego trzeba prawicowych rządów, prawdziwego liberalizmu i chrześcijańskiego (a nie lewackiego myślenia).

      • 0 5

  • AWF

    Jest coraz gorzej, ostatnio jeden z wykładowców Nam mówił że od następnego roku podobno AWF już nie będzie Akademią tylko spadnie w randze i będzie zwykłą szkołą, bo nie spełnia jakiś rzeczy żeby dalej być akademią.

    • 4 1

  • Prosta weryfikacja

    Sprawę różnic poziomu uczelni można skomentować krótko:
    Najlepsi uczniowie rywalizują o dostanie się na studia dzienne na najlepszych uczelniach państwowych, a ci gorsi studiują na studiach zaocznych lub prywatnych za pieniądze, którymi zapewniają sobie ich ukończenie.
    Ściśle z tym wiąże się też wartość tych studiów.
    Pomijam tu mniej liczne przypadki losowe ludzi zdolnych, którzy są zmuszeni do wczesnego zarabiania na życie i nie mają środków na utrzymanie się przez pierwsze lata studiów dziennych.

    • 1 0

  • Po studiach

    Facet po studiach dostał pierwszą pracę w supermarkecie. Pierwszego dnia jego szef mówi: - Weź miotłę i pozamiataj tu trochę. - Ależ proszę pana! Ja skończyłem AGH! - Aaaa to przepraszam, nie wiedziałem. Wiec tak: to jest miotła, a tak się zamiata.

    • 9 1

  • Życie weryfikuje (2)

    W mieszkaniu matematyka zepsuł się kaloryfer. Matematyk wezwał
    hydraulika. Ten przyszedł, chwilę popukał, postukał i zreperował
    kaloryfer. Matematyk bardzo zadowolony z szybkiej i skutecznej
    usługi zapytał o cenę. Kiedy hydraulik podał cenę, matematyk złapał
    się za głowę:
    - Panie, ale to połowa mojej pensji.
    - To gdzie pan pracuje? - spytał hydraulik.
    - Na uniwersytecie, jestem matematykiem.
    - Eee... nie warto. Niech pan przyjdzie do nas. Sam pan widział -
    trzeba tylko trochę popukać, postukać, a zarobi pan 3 razy więcej
    niż teraz. Tylko kiedy będzie się pan zgłaszał do pracy, to niech
    pan poda wykształcenie podstawowe, bo u nas wyższe nie jest
    najlepiej widziane - poradził hydraulik.
    Matematyk zrobił tak , jak mu radził hydraulik. Zadowolony, bo
    zarabiał teraz trzy razy więcej, postukał, popukał i nie miał
    żadnych problemów. Żyć nie umierać...
    Ale pewnego dnia wyszło zarządzenie o podwyższaniu kwalifikacji.
    Matematyk musiał pójść na kurs dokształcający.
    Na zajęciach prowadzący mówi: - Zobaczmy, co pamiętacie z
    matematyki. Jaki jest wzór na pole powierzchni koła?
    Do odpowiedzi został wywołany matematyk. Podszedł do tablicy.
    Niestety, zapomniał wzoru, więc zaczął go wyprowadzać. Zapisał jedną
    tablicę, drugą i wyszło mu: -Hr2. Ten minus mu się nie podobał,
    zaczął więc wszystko od początku, ale otrzymał ten sam wynik.
    Rozejrzał się po sali z nadzieją, że ktoś mu podpowie.
    A cała grupa szepcze: "Zmień granice całkowania, zmień granice
    całkowania"...

    • 10 1

    • No nie wiem, czy granice całkowania mają coś do wyprowadzania wzoru na pole koła. (1)

      ale tekst niezły ... pozdrawiam

      • 1 0

      • ...

        I właśnie dlatego (patrz Dariush) nasze uczelnie mają taką a nie inną opinię :)

        • 1 0

  • pazerność rektorów na pieniądze do kieszeni, strach przed "ministrantami"

    i usłużność dziekanów oraz kiepska powszechna edukacja i bezstresowe wychowanie są przyczynami bylejakości w szkołach wyższych, w tym publicznych

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do płazów zaliczamy:

 

Najczęściej czytane