• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy rok akademicki. Trudny nie tylko dla studentów

Marzena Klimowicz-Sikorska
1 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najbliższy tydzień upłynie pod znakiem inauguracji na trójmiejskich uczelniach. O ile na publicznych nie ma już praktycznie wolnych miejsc, o tyle niepubliczne prowadzą rekrutację, nawet do końca października. Najbliższy tydzień upłynie pod znakiem inauguracji na trójmiejskich uczelniach. O ile na publicznych nie ma już praktycznie wolnych miejsc, o tyle niepubliczne prowadzą rekrutację, nawet do końca października.

W zaczynającym się roku akademickim uczelnie wyższe mogą boleśnie odczuć niż demograficzny. W Trójmieście doprowadził on już do zamknięcia Wyższej Szkoły Finansów i Administracji oraz do przejęcia Wyższej Szkoły Prawa i Dyplomacji przez inną prywatną uczelnię - Wyższą Szkołę Bankową.



Czy według ciebie dyplom uczelni wyższej ma dziś jeszcze znaczenie?

Jak prognozuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w Polsce liczba studentów nadal będzie spadać. W ostatnim roku akademickim studiowało w Polsce ok. 1,67 mln osób, a w ciągu najbliższych 10 lat ta liczba ma zmniejszyć się do 1,25 mln. Stąd na uczelniach państwowych dodatkowe rekrutacje, a na prywatnych - wydłużone terminy składania dokumentów nawet do końca października (patrz ramka poniżej).

Sprawdź naszą bazę uczelni publicznych i niepublicznych w całym Trójmieście.

W całym kraju w tym roku wykreślono z rejestru już sześć uczelni niepublicznych, a do resortu nauki wpłynęły wnioski o likwidację kolejnych pięciu. Łącznie trwa postępowanie likwidacyjne wobec 25 uczelni niepublicznych na 328 istniejących.

Jak radzą sobie z niżem publiczne uczelnie? W Trójmieście nie najgorzej, bo nawet jeśli miały zapasy wolnych miejsc, zapełniły je podczas dodatkowej tury rekrutacji.

Sprawdź, gdzie są jeszcze wolne miejsca na publicznych uczelniach.

Tylko czy dyplom wyższej uczelni jeszcze dziś coś znaczy? Według sondażu CBOS, przeprowadzonego pod koniec roku akademickiego 2012/2013, 38 proc. Polaków uważa, że dyplom uczelni ma dużą wartość na rynku pracy, a 57 proc. jest przekonana o jego niskiej wartości. Dodatkowo 78 proc. badanych oceniło, że kształcenie na uczelniach w Polsce jest masowe i że studiować może każdy, a jedynie 18 proc. ankietowanych uważa, że na studia idą tylko najlepsi.

Mimo niżu i walki o studenta, trójmiejskie uczelnie rozpoczynają rok akademicki uroczystymi inauguracjami.

Na Politechnice Gdańskiej naukę rozpocznie ponad 5 tys. żaków. Uroczysta inauguracja odbędzie się 1 października, o godz. 11:15 w auli Gmachu Głównego (poszczególne wydziały miały inauguracje nawet od 25 września). Jednym z punktów uroczystości będzie odsłonięcie instalacji plastycznej poświęconej Danielowi Gabrielowi Fahrenheitowi na dziedzińcu jego imienia (dzieło powstało według projektu Roberta Kai, rzeźbiarza z Akademii Sztuk Pięknych). Podobizna Fahrenheita, która została wykorzystana w instalacji, powstała dzięki algorytmowi genetycznemu i specjalnej aplikacji stworzonej przez pracowników Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. Więcej na stronie: www.pg.gda.pl.

Rok akademicki rozpocznie dziś także blisko 1,7 tys. studentów Akademii Marynarki Wojennej. Po raz pierwszy w historii uczelni indeksy otrzyma 35 doktorantów (tego roku ruszyły bowiem studia doktoranckie w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie). Więcej na: www.amw.gdynia.pl.

Z kolei na Uniwersytecie Gdańskim inauguracja odbędzie się w środę, 2 października, o godz. 10:00 w Auli im. prof. Mariana Cieślaka na Wydziale Prawa i Administracji, przy ul. Jana Bażyńskiego 6. W programie m.in.: wręczenie tytułu Doktora Honoris Causa UG prof. Berndowi Baronowi von Maydell i koncert Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego pod dyrekcją prof. Marcina Tomczaka. Szczegóły na stronie uczelni: www.ug.edu.pl.

Tego samego dnia o godz. 11 odbędzie się uroczystość w Hali Widowiskowo-Sportowej AWFiS w Gdańsku, gdzie rok akademicki rozpocznie Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu. Przeczytaj też na stronie: www.awf.gda.pl

Natomiast Akademia Sztuk Pięknych zaprasza studentów na uroczystość 3 października na godz. 12 do Auli Wielkiej Zbrojowni (www.asp.gda.pl). Gdański Uniwersytet Medyczny immatrykulację studentów ma już za sobą.

5 października na uroczystości, które odbędą się o godz. 11 na Skwerze Kościuszki (miejsce cumowania żaglowca szkolnego "Dar Młodzieży") zaprasza Akademia Morska w Gdyni (www.am.gdynia.pl). A 7 października o godz. 11 w sali koncertowej uroczystości zaplanowała Akademia Muzyczna w Gdańsku. Inaugurację poprzedzi msza św. w Kościele św. Barbary w Gdańsku (www.amuz.gda.pl).

Gdzie jeszcze trwa rekrutacja w szkołach niepublicznych?

Jeśli nie studia na uczelni publicznej, to może na niepublicznej? Rekrutacje trwają tam zwykle o kilka tygodni dłużej.

I tak w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni rekrutacja trwa do 15 października. Do najbardziej popularnych należą w tym roku takie kierunki jak: kryminologia (na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne), prawo, logistyka oraz finanse i rachunkowość.

Wyższa Szkoła Bankowa również prowadzi rekrutację do 15 października. W tym roku studenci najchętniej wybierali: bezpieczeństwo wewnętrzne (ten kierunek cieszył się również popularnością w gdyńskim oddziale) ponadto finanse i bankowość oraz logistyka.

W Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku rekrutacja trwa tylko do końca września, natomiast najpopularniejsze specjalności na kierunku turystyka to: gastronomia i dietetyka oraz zarządzanie w hotelarstwie i gastronomii.

Sopocka Szkoła Wyższa przyjmuje zgłoszenia do końca października. Tu kandydaci na studia najchętniej wybierali: finanse i rachunkowość, architekturę i urbanistykę oraz architekturę wnętrz. Natomiast w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej rekrutacja potrwa do 4 października (najpopularniejsze w tym roku są: pedagogika oraz zarządzanie). (Aktualizacja 01.10. - rektor zdecydował o przedłużeniu rekrutacji do 15 października).

Europejska Szkoła Wyższa w Sopocie z kolei przyjmuje zapisy na studia do 20 października. Tu najchętniej były wybierane takie kierunki jak turystyka i rekreacja oraz bezpieczeństwo wewnętrzne.

Natomiast tylko do 1 października można składać dokumenty do Ateneum. W tym roku na tej uczelni do najpopularniejszych kierunków należą filologie: angielska, włoska i hiszpańska oraz dziennikarstwo.

Aktualizacja 8 października. Władze Ateneum podjęły decyzję o przedłużeniu rekrutacji do końca października

Rekrutacja w Pomorskiej Wyższej Szkole Nauk Stosownych w Gdyni trwa do 15.10.2013. Największą popularnością cieszą się Grafika komputerowa, Filologia hiszpańska i angielska oraz Pedagogika.

Miejsca

Opinie (183) 4 zablokowane

  • Wjb

    Wjb, tak jestesmy w ciemnej d.pie.

    • 1 0

  • do roboty, do roboty....!

    Humanisci, powinni zrobic jakis zawod, bo ich studia na nic sie nie przydadza, a dyplomik wyladuje w glebokiej szufladzie.

    • 4 1

  • Zdjęcie zabawne... (1)

    Tak przyglądam się zdjęciu, które towarzyszy artykułowi i zastanawiam się, co myślą przedstawieni na nim profesorowie (stojący tyłem) obserwując studentów?
    A. Przed nami stoją studenci, jak owieczki przed odstrzałem.
    B. Którego by tu usadzić na koniec semestru.
    C. Wyglądają zabawnie.
    D. Kolejny rok muszę się z takimi użerać...

    • 2 0

    • Ci Panowie akurat tak nie myślą. Rektor nie prowadzi zajęć

      • 0 0

  • Bez humanistyki ten świat będzie światem robotów

    • 2 0

  • Ciągle tylko psioczenie na studentów.

    A prawda jest taka, że tak jak można spotkać na uczelni ludzi, którzy na studia nigdy nie powinni się dostać z poziomem intelektualnym i kulturalnym, tak samo można spotkać na uczelni wykładowców, którzy tylko starają się odbębnić, co muszą i nie przejawiają żadnej pasji. Zawsze darzyłem szacunkiem tych wykładowców, którzy kochali swój przedmiot - pasja do wykładanego przedmiotu najbardziej będzie przemawiać do ambitnych studentów!

    • 6 1

  • Pi****l Studia

    zostań NINJA

    • 2 0

  • Rzetelność w redagowaniu tekstu

    Dlaczego wszystkie uczelnie za wyjątkiem Akademii Muzycznej są wyróżnione pogrubioną czcionką?

    Odpowiedź redakcji:

    Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.

    • 0 0

  • Właśnie zaczynam studia na Wyższej Szkole Rolniczo - Przemysłowej

    Będę pisał pracę "Znaczenie dziewictwa dla rozwoju szkolnictwa w aspekcie unowocześniania rolnictwa na dzikich polach rzepakowych".
    W aspekcie zbliżających się wykopków zaczynam zbieranie materiałów w agencjach towarzyskich.
    Opłata za semestr dobrowolna.
    Kanclerz szkoły - jak prawdziwy ojciec.
    Dogląda dogłębnie wszystkie swoje studentki.

    • 0 1

  • To, że w zestawieniu najlepszych szkół wyższych na świecie - po raz dziesiąty, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet (2)

    a gdańskie uczelnie szkoda pisać.

    Widać w Polsce nie ważne gdzie jest nauka, ważne że przed rozpoczęciem roku akademickiego w programie obowiązkowym jest msza. To pokazuje klerykalną strukturę polskiego myślenia (nie chodzi mi o klerykalizm duchownych, ale klerykalizm współobywateli-studencki) i naszej "nauki":))

    W nauce to porządek natury jest pewnością, a fundamentem jest badany i analizowany świat w całej jego potędze, ale i kruchości. Wyszliśmy oto z czarnej dziury i w niej przepadniemy i znowu być może wyjdziemy za biliony lat, ale za pewne inni. Rozważanie o podróżach w kosmos, latach świetlnych, odległych superświatach, których nie umiem nazwać ale i je badać. Uczyć się języka fizyki, astronomii, mikromaterii,... bo one chcą z pełną jasnością spoglądać w ciemność. Widać polscy naukowcy się tego panicznie boją. I nie za bardzo chcą tak naprawdę używać rozumu wobec ciemności, bo ona jest dla nich bezrozumna. Więc uciekają w mistycyzm, religie,.....?

    • 0 0

    • wycięło dalszą część tytułu więc dodaje (1)

      "Jagielloński utrzymały swoje pozycje w 4. setce":)))))))

      • 0 0

      • nieosiągalne

        Uniwersytet Harvarda ukazuje się, ze jest to najlepszy na świecie. Spadek najbardziej znanych uniwersytetów brytyjskich, trudno im konkurować z takimi gigantami jak MIT czy Stanford. Oxford i Cambridge są szkołami, które tworzą elitę i dobrze, że absolwenci gdyńskiej III. tam lądują. Ratuje ich tylko stypendium, bo żeby dostała się osoba, której rodzina nie posiada odpowiednich zasobów czy pozycji jest to raczej nie możliwe. Z matura IB i wysokimi ocenami, sponsorem możne jeszcze jakaś szansa jest. Stypendia full-need czy need-blind też są jakimś pomysłem. Za największy minus można uznać fakt, ze wymagają SAT, wiec nawet osoby z IB musza zdawać dodatkowe egzaminy.

        • 0 0

  • rok akademicki

    napewno ten rok nie bedzie trudny dla wladzy PG zwlaszcza po tym jak bylo na dziedzincach. A pracownikom tak wysrubowali podwyzki zeby tylko zamknac gęby ze wogole sie cos dostalo. Pan rektor powinien sie wstydzic na wszystkim karze oszczedzac.ale cor wladza wszystko moze a jak sie nie podoba to mozna zmienic prace ( ulubiony zwrot wladz uczelni)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Kiedy noc i dzień mają podobną długość?

 

Najczęściej czytane