• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Opłaty za obiady tylko na konto? Nowe zasady w gdańskich w szkołach

Ewa Palińska
2 stycznia 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Wraz z początkiem 2017 roku Gdańsk wprowadza bezgotówkowy system opłat za obiady w szkolnych stołówkach. Na zdj. stołówka w Szkole Podstawowej 79. Wraz z początkiem 2017 roku Gdańsk wprowadza bezgotówkowy system opłat za obiady w szkolnych stołówkach. Na zdj. stołówka w Szkole Podstawowej 79.

Od 2 stycznia 2017 r. wszystkie gdańskie szkoły wprowadzą obrót bezgotówkowy w zakresie pobierania opłat za obiady. Choć wiele placówek już teraz podaje wpłatę na konto za jedyną opcję uregulowania należności, miasto uspokaja, że w roku 2017 będzie jeszcze można płacić za obiady jak dotychczas, gotówką, u kasjerki bądź intendentki. W Gdyni i w Sopocie, bez zmian, obowiązuje system mieszany.



Czy wnoszenie opłaty za obiady wyłącznie na konto bankowe uważasz za korzystną zmianę:

- Gdy zapisywałam syna do szkoły poinformowano mnie, że nie ma możliwości wnoszenia opłat za obiady przelewem bankowym. Kiedy jednak płaciłam za grudzień, dostałam do podpisania aneks, z którego wynika, że od nowego roku za obiady będziemy płacili wyłącznie bezgotówkowo. Czy to oznacza, że wpłaty gotówką już nikt nie przyjmie? Konta internetowego nie posiadam, a chodzenie za każdym razem do placówki bankowej, żeby uregulować należność, niespecjalnie mi się podoba - mówi Anna, mama pierwszoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 58.
Dotychczas za korzystanie ze stołówek przy gdańskich szkołach płaciło się gotówką bądź (w wybranych placówkach) w systemie mieszanym - gotówką bądź przelewem. Od nowego roku preferowaną formą opłaty za szkolne obiady będzie przelew bankowy.

- W piśmie skierowanym do jednostek oświatowych przez skarbnika Miasta Gdańska dotyczącym zmian w podatku VAT, zawarta była również informacja o zaleceniu (nie bezwzględnym obowiązku) wprowadzenia obrotu bezgotówkowego w zakresie zbierania odpłatności za obiady - mówi Olimpia Schneider z biura prasowego w gdańskim magistracie. - Powodem takiego zalecenia była zarówno sprawa bezpieczeństwa (zebraną gotówkę trzeba przetransportować do banku), jak i zmiany w przepisach dotyczących VAT oraz planowanych zmianach dotyczących kas fiskalnych.
Choć gdański magistrat jedynie zalecił, a nie zobowiązał szkoły do wprowadzenia obrotu bezgotówkowego, żadna z placówek nie przekazała miastu informacji o tym, że nie będzie stosowała tego rozwiązania.

Przelewów, począwszy od nowego roku, będzie należało dokonywać zgodnie z terminami określonymi w placówkach (najczęściej do 10-go dnia każdego miesiąca). Wszystkie wpłaty za żywienie będą wpływały na wydzielony rachunek bankowy - na ten sam, na który dotychczas wpłacano pieniądze zebrane od rodziców. Jeśli ktoś nie posiada konta, będzie mógł dokonać wpłaty w placówkach bankowych - we wskazanych punktach nie zostanie pobrana prowizja.

Szkoły sugerują jednak, aby dokonywać wpłaty co miesiąc, a nie z góry za dłuższy okres, ponieważ może pojawić się problem z dokonywaniem odpisów za nieobecność dziecka - obecnie od stawki za cały miesiąc, na którą składa się koszt jednego obiadu pomnożony przez liczbę dni "roboczych" w danym miesiącu, odejmuje się koszt obiadów, z których w poprzednim miesiącu dziecko nie skorzystało, jeśli nieobecność została zgłoszona odpowiednio wcześniej.

Co w przypadku, kiedy spóźnimy się z opłatą? Czy nasze dziecko zostanie wyproszone ze stołówki i obiadu nie otrzyma?

- W przedszkolach, które pobierają opłatę za żywienie i tzw. "opłatę stałą" nie zdarzają się sytuacje, aby dziecko nie zostało wpuszczone do placówki, bo rodzic nie dokonał wpłaty. Tak samo będzie to działało w szkołach. Duża rola dyrektora i intendenta, aby mobilizowali rodziców do terminowego regulowania opłat - mówi Olimpia Schneider. - Wiadomo, że jeżeli wpłata dokonana zostanie ostatniego dnia, do którego należało jej dokonać, to pracownicy szkoły - podobnie jak było to dotychczas - będą prosili o potwierdzenie dokonania wpłaty. Każda taka sytuacja będzie indywidualnie rozwiązywana w szkole.
Jedną z placówek, w której system bezgotówkowych opłat za obiady funkcjonuje od dłuższego czasu, jest Szkoła Podstawowa nr 27.

- U nas działa to od dwóch lat i nie jest to konieczność spowodowana funkcjonowaniem Gdańskiego Centrum Usług Wspólnych - mówi Adam Perzyński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 27 w Gdańsku. - Wiadomo, że zdarzają się drobne problemy. Na pewno nie wszyscy pamiętają, aby uregulować należność do 10-go. Faktycznym problemem dla szkoły, nie dla rodzica, są wpłaty większej sumy, np. za 2 lub 3 miesiące, bądź mylenie kont, gdzie np. na konto "obiadowe" ktoś niechcący przelewa pieniądze przeznaczone na ubezpieczenie czy radę rodziców. Staramy się wyczulić rodziców, żeby przelewali dokładnie taką kwotę, jaka jest należna, żeby dokładnie opisywali przelewy, a także wykonywali osobne wpłaty jeśli np. w naszej szkole uczy się rodzeństwo. Intendent ma przy tym mniej więcej taką samą pracę do wykonania, jak w przypadku wnoszenia opłaty gotówką. Myślę jednak, że w dobie internetu i kont osobistych będzie to spore ułatwienie dla rodziców.
Zobacz też: Księgowe z gdańskich szkół skupione w jednej instytucji

W Gdyni i w Sopocie, w zakresie opłat za obiady w szkołach, funkcjonuje system mieszany.

Miejsca

Opinie (57) 4 zablokowane

  • zdjęcie

    Z którego roku jest to zdjęcie? Bo stołówka 2 lata po remoncie wygląda teraz zupełnie inaczej

    • 0 0

  • Nie rozumiem w czym problem???

    A inne opłaty też robicie gotówką? Chyba raz w miesiącu to nie jest problem, przejść się do banku.
    Niektórzy to już nie mają na co narzekać. Zawsze źle.

    • 1 0

  • brak opcji - tak

    ponieważ zbyt wiele przekrętów księgowych choćby parę tygodni temu księgowa z wrzeszcza

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Gdańskie wody. Walka z powodziami | wykład prof. Andrzeja Januszajtisa

wykład

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Rukwiel nadmorska to:

 

Najczęściej czytane