Pierwsza praca - w Europie?

- Jakie studia mamy skończyć, żeby dostać pracę - pytała młodzież z I LO w Gdańsku.
- Przygotujcie się, że nie będziecie pracować w wyuczonym zawodzie -
odpowiadał Jan Klapkowski, szef gdańskiej konfederacji pracodawców.
Kolejne z cyklicznych spotkań organizowanych przez Klub Myśli Politycznej działający w gdańskiej "jedynce" poświęcone było rządowemu programowi "Pierwsza Praca".
- Bezrobocie w naszym województwie rośnie szybciej niż w innych. W tym roku 15 tysięcy młodych ludzi wejdzie na rynek pracy. Program "Pierwsza Praca" może pomóc niektórym z nich - mówiła

Iwona Malmur, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Młodzież chciała wiedzieć, jaką szkołę skończyć, by później znaleźć pracę.
- Przygotujcie się, że najprawdopodobniej wyuczonego zawodu nie będziecie wykonywać. Należy szukać wielozawodowości. Ważna jest też wiara we własne możliwości - mówił Jan Klapkowski.

Edmund Stachowicz, poseł SLD, tłumaczył, dlaczego nie można ograniczyć możliwości zarobkowania rencistom i emerytom i zwolnić miejsca pracy dla młodych.
- Na początku kadencji próbowaliśmy przeforsować ten pomysł, ale protest społeczny był bardzo duży - tłumaczył poseł.
- Szukający pracy muszą sobie uświadomić, że są zdani na siebie. Istnieją jednak instytucje, które mogą wam pomóc - mówiła Jolanta Banach, wiceminister pracy. - Należy inwestować w swoją wiedzę.

- To trochę bez sensu, gdyz góry wiadomo, że nie znajdziemy pracy w wyuczonym zawodzie - stwierdził jeden z licealistów.

- Nie ma recepty, co zrobić, żeby dostać pracę. Szansę stwarza wam Europa, gdzie na 10 młodych ludzi wchodzących na rynek pracy, 6 będzie pochodzić z Polski - tłumaczyła Iwona Malmur.

Jolanta Banach poinformowała, że rządowy program "Pierwsza Praca" pomoże części absolwentów w rozpoczęciu kariery zawodowej. Przewiduje on refundację części kosztów pracy zatrudnionego absolwenta i możliwość pozyskania pieniędzy na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Opinie (48) 1 zablokowana

 • "- Szukający pracy muszą sobie uświadomić, że są zdani na siebie. Istnieją jednak instytucje, które mogą wam pomóc - mówiła Jolanta Banach, wiceminister pracy. - Należy inwestować w swoją wiedzę."

  czy żeby takie pierdoły prawić maturzystom, ludziom wszak rozgarnietym i jako tako wyedukowanym, musi aż wiceminister??
  to już ojciec i matka nie wystarczą????

  • 0 0

 • nie wierze!!!!!! ....aby europa wpuscila 6 na 10 mlodych polakow na swoje miejsca pracy! ten balon nadziei jeszcze peknie, a my zawyjemy jak wilki ubodzone w pelni ksiezyca!

  • 0 0

 • Pierwsza praca

  Pierwsza praca to świetna okaja do wyciągania pieniędzy od państwa. Dzięki temu programowi wzrosło zatrudnienie dzięki powstaniu punktów informacyjnych o programie prierwsza praca.

  • 0 0

 • Ciekawe rozwiazania...

  A pani Malmur tradycyjnie wysyla wszystkich wyedukowanych w Polsce, za polskie pieniadze, absolwentow na zachod. Niech tam pracuja, u nas juz dobrobyt osiagniety, nie potrzeba nam mlodych... Te wszystkie zlote porady niech sobie "eksperci" zachowaja dla siebie. Ciekawe, ze tyle osob w naszym kraju zajmuje sie zawodowo jedynie opowiadaniem banalow i dla nich jakos zawsze jest praca! Coz, eksperci wysokiej klasy..., elastyczni, zawsze potrafia wytlumaczyc, dlaczego jest akurat inaczej niz prognozowali, zrobia raport, prezentacje i wszystko jest super.

  • 0 0

 • jakos mi sie nie chce wierzyc w te proporcje 6/10.
  Chyba,ze chodzi o kraje kandydujace do UE.

  • 0 0

 • "Przygotujcie się, że nie będziecie pracować w wyuczonym zawodzie"
  taki tekst naprawde może zniechęcić!

  • 0 0

 • słuszna i jedyna koncepcja na bezrobocie młodych

  trochę winni są emeryci i renciści
  co prawda dobry rząd chciał ale źli emeryci nie dali się zagłodzić na własne życzenie ....
  ja proponuje żeby każdy absowlent w ramach swojej pierwszej pracy zajął się eliminowaniem swojego "prywatnego" emeryta z rynku pracy:))
  oczywizda musi mieć co najmniej 40 lat praktyki w zawodzie własne narzędzia, najlepiej żeby robote odwalał w domu itd itp ale tego już pan edzio stachowicz dziecinom nie wyjaśnił
  każdy głupi wie, że diabeł tkwi w szczegółach

  • 0 0

 • „Przygotujcie się, że nie będziecie pracować w wyuczonym zawodzie „
  i pojawia się wtedy pytanie – to po co się w takim razie uczyć...?

  • 0 0

 • więc przygotujcie się na likwidację szkół..

  • 0 0

 • Dyrdymały

  Faktycznie takie pierdoły opowiadają. Nasza władza ma same genialne pomysły. Najpierw szczuje młodych na emerytów, bo doskonale wie, że najlepiej napuścić "pokrzywdzonych" jednych na drugich, to się od siebie uwagę odciągnie, a teraz proponują wszystkim wyjazd za granice. I kto to mówi? Przedstawiciele polskiej władzy!
  Może i u nas jest więcej młodych niż na Zachodzie, bo tam przyrost naturalny spadł dużo wcześniej niż u nas, ale oni nie potrzebują ludzi na kierowników, inżynierów itp. Brakuje im ciągle śmieciarzy, szoferów, sprzedawców hamburgerów itp, bo mało kto z miejscowych chce się po takie byle co schylic. Co mamy byc konkurencją dla tureckich i afrykańskich imigrantów? Śmieciarzami Europy? Już wiecie jakie szkoły macie kończyć aby miec pracę, po prostu łapcie sie za szmatę i szczotę i trenujcie załadunek kontenerów do śmieciarek.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jan Heweliusz - astronom, rajca miejski i dyplomata
Jan Heweliusz - astronom, rajca...
wykład
lis 30
wtorek, g. 19:00
Online
IDEA Squash
IDEA Squash
warsztaty, spotkanie
sty 4
wtorek, g. 18:00 - 20:00
Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej
Disco '80 - kurs mody i stylizacji
Disco '80 - kurs mody i stylizacji
warsztaty
wrz 3-3.12
g. 17:00 - 20:00
Gdańsk, Oliwski Ratusz Kultury

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki spotkasz w drodze do szkoły?

 

Najczęściej czytane