• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Prozaicy do dzieła!

Agata Ryżewska
4 kwietnia 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Dla wszystkich mających pewne zdolności literackie dobrym pomysłem może być konkurs. Jeden z takich konkursów na prozę organizuje po raz trzeci Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego. Aby wziąć w nim udział należy napisać pracę o dowolnej tematyce i objętości. Nie ma żadnych ograniczeń wieku autora. Nie trzeba również być profesjonalnym i uznanym twórcą, ani nawet mieszkać w Polsce (w konkursie mogą wziąć udział piszący po polsku uczestnicy zarówno z kraju, jak i z całego świata). Jedynym warunkiem jest dobry pomysł, chęci i umiejętność zaciekawienia jurorów, którzy jak sami twierdzą kierują się prostą zasadą wyboru opowiadań, czy powieści, które chcą nagrodzić. Według nich powinny mówić jak najszerzej o naszej rzeczywistości, o społeczeństwie, jak i egzystencjalnych problemach jednostki, a w dodatku mają być dobrze napisane.

Wszystkie prace przeczyta i spróbuje ocenić jury w wypróbowanym podczas poprzednich dwóch edycji konkursu składzie: Aleksander Jurewicz, Adam Majewski, Tomasz Maliszewski, Daniel Odija, Zbigniew Żakiewicz.

- Skład jury może trochę dziwić, bo reprezentujemy aż trzy różne generacje pisarzy - mówi Adam Majewski - Daniel Odija i ja jesteśmy przedstawicielami tej najmłodszej. Różnica wieku między najstarszym członkiem jury a najmłodszym wynosi 46 lat. To bardzo ożywcze, gdy przenikają się tak różne doświadczenia literackie. Dzięki temu uzyskujemy szerszą perspektywę widzenia.

To z całą pewnością pomogło w wyłonieniu, zarówno w pierwszej, jak i drugiej edycji, kilkunastu autorów, którzy zwrócili na siebie uwagę jurorów dzięki swojemu wnikliwemu spojrzeniu na rzeczywistość, zdolności budowania niezłej fabuły i precyzji języka.

Adam Majewski przypomina nazwiska laureatów z poprzednich lat. - Pierwszą nagrodę w 2002 roku otrzymał zupełny debiutant - Marek Idczak z Gdańska. Jego opowiadania dowodzą, że znakomita "proza gdańska" spod znaku Weisera Dawidka i Hannemana ma swoich kontynuatorów. Szkoda tylko, że tak rzadko decyduje się publikować swoje utwory. Ostatnia edycja przyniosła kilka doskonałych rzeczy, opartych o solidny realizm, a także ogromne prawdopodobieństwo psychologiczne. Mam na myśli głównie cykl prozatorski "Ludzie" Klaudiusza Kusia z Krakowa, zamieszczony później w poznańskim "Czasie Kultury".

Tegoroczna edycja czeka na dalsze literackie odkrycia. Można obserwować uważnie rzeczywistość dookoła nas, spokojnie zastanowić się nad tematem i sposobem przedstawienia, ponieważ do zamknięcia konkursu jest trochę czasu. Wszystkie prace powinny zostać nadesłane najpóźniej do 30 czerwca 2004 roku - w czterech kopiach, w maszynopisie lub wydruku komputerowym formatu A4. Każdą kopię należy opatrzyć słownym godłem, które powinno również znaleźć się na małej kopercie dołączonej do prac i zawierającej właściwe nazwisko i imię autora, adres korespondencyjny, numer telefonu, e-mail oraz krótką notę biograficzną. Wszystko to powinno być wysłane na adres: Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 58, 80-952 Gdańsk-Oliwa (z dopiskiem "Konkurs Literacki").

Dokładne informacje można znaleźć na stronie internetowej Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego. Na wyniki trzeba będzie poczekać do września. Wówczas zostaną przyznane trzy nagrody i pięć wyróżnień. Ich wręczenie nastąpi w listopadzie. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace zostaną zebrane oraz wydrukowane w specjalnej antologii, która może być ciekawa nie tylko dla tych którzy lubią pisać, ale dla wszystkich zainteresowanych literaturą.
Głos WybrzeżaAgata Ryżewska

Opinie

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Student Maritime Conference 2024

60 - 480 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Wskaż rośliny uprawiane na olej:

 

Najczęściej czytane