Przedszkole nie działa? Czesne należy zapłacić

Najnowszy artukuł na ten temat Ile dostanie Trójmiasto z Krajowego Planu Odbudowy
Rodzice nie chcą płacić czesnego, ale mają taki obowiązek. Dotyczy to nie tylko placówek niepublicznych, ale też publicznych żłobków czy przedszkoli.
Rodzice nie chcą płacić czesnego, ale mają taki obowiązek. Dotyczy to nie tylko placówek niepublicznych, ale też publicznych żłobków czy przedszkoli. fot. John Williams/123rf.com

- Właściciele niepublicznych placówek powinni zwracać rodzicom opłaty za posiłek, ale mogą pobierać czesne - takie jest stanowisko Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta w sprawie opłat za przedszkola i żłobki w czasie zawieszenia ich działalności z powodu epidemii koronawirusa. Ministerstwo Edukacji sugeruje natomiast, aby rodzice i właściciele ustalili satysfakcjonujące obie strony niższe stawki. W przypadku placówek publicznych decyzja o zwolnieniu z opłat bądź nie zależy od samorządu.Czy rodzice podopiecznych niepublicznych żłobków i przedszkoli nadal powinni płacić czesne?

tak, ponieważ rodzice otrzymują wsparcie, a placówki ponoszą koszty 16%
tak, ale niższe, skoro zajęcia się nie odbywają 49%
nie, bo nie korzystają z usług świadczonych przez te placówki 35%
zakończona Łącznie głosów: 2201
W związku z ogłoszeniem w Polsce stanu epidemicznego okres zamknięcia szkół i przedszkoli został wydłużony do Wielkanocy (przypominamy, że zajęcia dydaktyczne nie odbywają się od 12 marca). Zamknięte są również uczelnie wyższe, a także żłobki i inne placówki oświatowe w całym kraju.

"Placówki nie działają, więc nie będziemy płacić"Dla wielu rodziców fakt zawieszenia działalności placówek był jednoznaczny z zaprzestaniem płacenia czesnego.

- Dlaczego mam płacić za coś, z czego nie korzystam? Przecież to by było nielogiczne - mówił Wojtek, którego córka uczęszcza do jednego z niepublicznych gdańskich przedszkoli.
Właściciele żłobków i przedszkoli niepublicznych zwrócili się do rodziców z prośbą o wsparcie i zrozumienie. Bez opłat z tytułu czesnego placówkom grozi bowiem bankructwo - nie będą w stanie wypłacić pensji pracownikom oraz opłacić rachunków, a - jak przekonują - koszty stałe mają ogromne.

Prowadzący i właściciele niepublicznych placówek opiekuńczych, wychowawczych i edukacyjnych wystosowali też list otwarty do polskiego rządu, odnoszący się do trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźli. Zobacz jego treść.

Właściciele przedszkoli i żłobków apelują o zrozumienie i pomoc


Ministerstwo Edukacji: dotacje nie zostaną wstrzymaneMinisterstwo Edukacji Narodowej wydało stanowisko, że w czasie zamknięcia szkół i przedszkoli z powodu pandemii udzielanie dotacji przez samorządy niepublicznym placówkom (a także tym o charakterze publicznym, ale nieprowadzonym przez samorządy) powinno odbywać się na dotychczasowych zasadach.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 - art. 30c - PDF

Fakt, że gminy nie mają podstaw, aby kwestionować wysokość dotacji lub uchylać się od ich wypłaty, nie uspokaja jednak właścicieli placówek niepublicznych. Aby przetrwać, potrzebują też wpłat z tytułu czesnego, a wielu rodziców się od nich uchyla, tłumacząc, że nie będą płacili za usługi, które nie są świadczone.

Rodzice powołują się na raport UOKiK z 2008 r., dotyczący kontroli wzorów umów stosowanych przez przedszkola niepubliczne z 2008 r. Wówczas uznano, że jeśli w umowie z przedszkolem znajduje się postanowienie, że placówka pobiera czesne nawet w czasie, kiedy nie świadczy usług, to jest to klauzula nieważna, ponieważ jest wpisana do rejestru klauzul niedozwolonych.

UOKiK zmienia stanowisko - czesne każe płacić, ale zachęca do negocjowania warunkówUrząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na wniosek "Dziennika Gazety Prawnej" ponownie odniósł się do sprawy, łagodząc stanowisko sprzed dekady. Podkreślono w nim, że sytuacja jest nadzwyczajna, należy więc podjąć nadzwyczajne kroki.

- Nie ma w tym winy ani przedsiębiorców, ani rodziców. Właściciele placówek nie mogli tej sytuacji przewidzieć, planując ryzyko biznesowe. Doszło do nadzwyczajnej zmiany okoliczności, co przewiduje też Kodeks cywilny w stosunkach cywilnoprawnych, to tzw. klauzula rebus sic stantibus - przekonuje Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK. - Każdy przypadek należy oceniać odrębnie. Strony umowy muszą się porozumieć, jak sprawiedliwie dzielić koszty czesnego. Tak by przedsiębiorcom umożliwić przetrwanie, a jednocześnie nie przerzucić na konsumentów całości ciężaru utrzymania przedszkoli i żłobków. Z pewnością niedopuszczalne jest pobieranie czesnego w pełnej wysokości za czas, kiedy dzieci w ogóle nie przebywają w placówce, np. opłaty za wyżywienie nie powinny być pobierane - dodaje.
UOKiK zaapelował do rodziców i właścicieli o wypracowanie rozwiązania, które usatysfakcjonuje obie strony. W przypadku ewentualnych sporów z prywatną placówką konsumenci mogą skorzystać z mediacji bądź bezpłatnej pomocy prawnej, np. rzeczników konsumentów. Ostatecznie o racji strony będzie rozstrzygał sąd.

Co z opłatami w publicznych placówkach?W nieco lepszej sytuacji są rodzice, których dzieci korzystają z usług publicznych placówek. Tu decydują samorządy.

W Gdańsku w przypadku żłobków rodzice dostaną zwrot poniesionej opłaty za wyżywienie od 12.03.2020 roku. Jak wyjaśnia Wydział Rozwoju Społecznego, w przypadku opłaty stałej (maksymalna stawka wynosi teraz 492 zł) rodzicom przysługuje zwrot 50 proc., jeśli nieobecność dziecka w placówce z powodu choroby trwa dłużej niż 11 dni roboczych (ciągła nieobecność).

- Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu. Rodzice normalnie płacą za każdą rozpoczętą godzinę powyżej 5 h realizowanej podstawy programowej, dlatego w obecnej sytuacji nie ponoszą żadnych kosztów - informuje Joanna Bieganowska z biura prasowego gdańskiego magistratu.
W Gdańsku w przypadku żłobków rodzice dostaną zwrot poniesionej opłaty za wyżywienie od 12.03.2020 roku.
W Gdańsku w przypadku żłobków rodzice dostaną zwrot poniesionej opłaty za wyżywienie od 12.03.2020 roku. mat. Gdański Zespół Żłobków
Z kolei sopocki magistrat deklaruje, że "w publicznych przedszkolach i żłobku w Sopocie rodzice nie będą ponosili opłat za czas, kiedy te placówki nie pracują".

Opinie (519) 9 zablokowanych

 • Czy aby na pewno za żłobek przysługuje zwrot 50%? (8)

  We wspomnianym piśmie jest napisane, że w przypadku opłaty stałej rodzicom przysługuje zwrot 50 proc., jeśli nieobecność dziecka w placówce jest spowodowana chorobą i trwa dłużej niż 11 dni roboczych (ciągła nieobecność).

  • 27 3

  • I czy w Gdańsku nie może być tak jak w Sopocie?

   "w publicznych przedszkolach i żłobku w Sopocie rodzice nie będą ponosili opłat za czas, kiedy te placówki nie pracują"

   • 33 11

  • Mama

   Dokładnie.
   Nie dostaniemy żadnego zwrotu. Koszt będzie wysoki biorąc pod uwagę to, że żłobki ponoszą mniejsze koszty między innymi wody, prądu, materiałów dla dzieci. Opłata moim zdaniem powinna zostać zmniejszona. Pensje rodziców przecież będą wynosić 80 % pensji.

   • 9 9

  • Dokładnie...

   • 4 1

  • Po co podpisujecie bezmyślnie takie umowy? (1)

   Trzeba myśleć!!!

   • 2 15

   • Jak nie podpiszesz to dziecko nie pójdzie do placówki, a rodzic w konsekwencji do pracy. Myśl

    • 14 2

  • Ja otrzymałam informację, że do placówki, do 31.03, należy dostarczyć stosowne dokumenty, które są potrzebne do odpisu.
   Do tej pory, było to zaświadczenie od lekarza, że dziecko jest zdrowe.

   • 0 2

  • (1)

   A co ze żłobkami państwowymi? Też trzeba płacić miasto noe zwolnili rodziców w opłat... a sytuacja potrwa dobre kilka miesięcy ...

   • 1 0

   • Dokładnie to jest farsa ze strony miasta Gdańsk. Inne samorządy idą na reke, w wielu miastach opłaty są zawieszone do końca czerwca.

    • 0 0

 • Bo umowa ... to umowa. (13)

  Chyba że zgłoszenie na listę dłużników za niewywiązanie się z umowy...

  • 43 25

  • (8)

   Skoro umowa to umowa - to zapłacę ale niech przedszkole również wywiąże się ze swojej części umowy i tego co w umowie zapisane - zapewni opiekę mojemu dziecku (może np. wynająć i podesłać do mojego domu nianię).

   • 59 37

   • (1)

    Hahahahahaha dobre

    • 9 8

    • bardzo dobre i konkretne

     przedszkole to jedna ze stron umowy, opłata wynika z wywiazywania sie ze stosunków umowy a nie z pierdzenia w stołek, jestem gotów podjąc taką wspolpracę z przedszkolanką, nawet niech to bedzie 1-2 godziny dziennie, niech edukacja trwa chocby w skroconym wymiarze czasu. to byłoby sensowne rozwiazanie konfliktu. A konflikt jest i zadne pieprzenie w bambus i straszenie listami dłuzników problemu nie rozwiąze, szybciej wiekszosc pojdzie z tym straszeniem do sądu

     • 19 1

   • (1)

    Przedszkole może zapewnić opiekę Twojemu dziecku ale Ty dostaniesz za to mandat.

    • 0 17

    • Co Ty gadasz?

     Dziecko i osoba do opieki, to zgromadzenie do 2 osób. Jaki mandat?

     • 9 1

   • Napisz pod które czworaki podesłać furmankę po dzieciaka.

    • 0 4

   • tę kwestię rozwiązał nasz rząd w/g logiki nie świadczenie usługi nie nastąpiło z winy przedszkola a nakazu nadrzędnego ... napisz do prezydenta niech ci dopłaci ....

    • 0 1

   • Mistrz (1)

    to trzeba było wynająć a nie wysyłać do przedszkola panie Carigton ... nauczyciel przedszkola do nie popychadło to człowiek jak ty który pracuje w swym zakładzie pracy i zajmuje się twym dzieckiem w miejscy pracy i też płaci kredyty i za chleb

    • 2 1

    • panie mistrzu

     niech pan wysle swoje nie-marionetki do urzedu pracy , niech sie zarejestrują jako bezrobotni, będa mieli srodki do płacenia kredytów i za chleb. tak robi kazdy, kto lezy i pachnie, a nie potrafi zabrac sie do roboty pod pozorem żle pojetej dumy

     • 0 0

  • Klauzula niedozwolona

   Jeśli w umowie z przedszkolem napisane jest że trzeba płacić za okres gdy przedszkole jest zamknięte to jest to tzw. klauzula niedozwolona (sprzeczna z prawem) i nie ma mocy prawnej. Za zamknięte przedszkole nie trzeba płacić.

   • 39 8

  • umowy reguluje Kodeks Cywilny. I dlatego stosowac trzeba to KC 495

   na calym swiecie sa klauzule 'Force Major' wszyscy maja ten problem nie tylko przedszkola.

   • 13 2

  • Dokladnie. Place za canalplus a zadnych meczy (1)

   Nie ma

   • 5 0

   • A ja nie płaczę za Canal + a go mam

    I cieszy mnie że meczy nie ma, są filmy ;)

    • 0 0

 • placówka prywatna w Gdańsku (1)

  brak opłat za wyżywienie i zajęcia dodatkowe, czesne obniżone o 25%.

  • 73 2

  • No i git.

   Nie płacisz to tracisz miejsce do końca roku - proste.

   • 1 0

 • (18)

  Pisałam już.....
  W myśl art. 495 kc § 1 nie zamierzam już płacić za kwiecień. Dlaczego mam być sponsorem właścicieli przedszkola? Mnie nikt nie zapyta czy mam pracę, czy dostanę pensje, czy zapłacę ratę.

  • 168 95

  • Ja również nie będę płacić za kwiecień

   Sam z powodu epidemii straciłem możliwość zarabiania a do tego mam jeszcze "charytatywnie" dofinansowywać zamknięte przedszkole. Zapłaciłem 100% stawki za marzec pomimo o że mój syn przez pół miesiąca nie chodził do przedszkola

   • 52 19

  • (8)

   Tylko niech sie Pani nie zdziwi jak od maja przedszkole nadal bedzie zamkniete. Zbankrutuja, a Pani bedzie zmuszona zostac z dzieckiem na dluzej.

   • 36 33

   • (3)

    Nie to, bedzie inne. Jesli nie to poradzi sobie tak, jak musi sobie radzic teraz. Poradzi sobie dwa miesiace to poradzi i 5 a moze nawet lepiej bo te kilka stowek zostanie w domu. I szantaz "ze co jak przedszkole upadnie" jest slaby a wrecz zenujacy. Upadna te co maja ku temu powody widac. Inne przetrwaja a jeszcze inne zapelnia pustke. Szczerze mowiac to wietrzenie rynku bardzo dobrze by twj branzy zrobilo.

    • 41 31

    • (2)

     Jak bedzie inne skoro co roku jest ten sam lament, ze nie ma miejsc?

     • 33 10

     • Nie ma miejsc w państwowych (1)

      Te kluby żłobkowe zawsze mają miejsca

      • 25 9

      • tak można też oddać dziecko do szatni i odbierać za numerkiem po 12 godzinach ,nawet nakarmią czymś z pudełka ,,,przeżyje tylko czy aby o to chodzi

       • 0 0

   • Jeśli mają zbankrutowac to i tak zbankrutuja, czyli ja mam np. do mają utrzymywać nauczycielki które i tak zbankrutuja tak ? A pieniądze płacić dla zasady ?

    • 28 10

   • Aa (2)

    Nawet jak nie zbankrutuja to i tak nie bedzie zajęć.Ta zaraza nie zakonczy sie tak szybko....bardzo optymistyczny scenariusz z tym majem...

    • 14 1

    • Dokładnie, poza tym zaryzykujesz posłanie dziecka w maju do przedszkola, gdzie zachorowań w Polsce będzie ponad 10k (oficjalnych, a ukrytych przynajmniej x10, bo testów nie robią). Ty jesteś dorosły i wiesz jak postępować, nie zbliżać się do innych, myć dokładnie ręce itp. Dziecko będzie wiedziało? Dobre sobie. Jeżeli choć jedna osoba będzie nosicielem, to po godzinie w przedszkolu będą już wszyscy.

     • 7 3

    • jaka zaraza? widziałas chorych ludzi czy tylko te bajki z tv wciągasz pustym łbem?

     • 0 4

  • to doczytaj se dokladnie bo przedszkole zalega ci za połowę Marca w mysl KC 495 par. 1. (1)

   • 16 7

   • Nie zalega, bo wydało.

    Doczytaj resztę kc.

    • 5 1

  • Heheszki (2)

   Ja za vectre też nie chce płacić, gdy wyjeżdżam na wczasy..
   Ludzie bądźcie odpowiedzialni za to, co podpisujecie.

   • 8 7

   • To coś Ci się przykłady pomyliły. Ja nie wyjechałem, tylko przedszkolenie nie działa. Ja vectre ci wyłączą na miesiąc, to też będziesz płacił?

    • 12 2

   • ty sie lepiej nie rozmnażaj bo dzieci odziedzicza mózg po tobie

    • 1 1

  • No to niech Tobie pozamykaja wszystkie przedszkola w promieniu 100 km.

   Bedziesz z dzieckiem do pracy zasuwac, to moze wtedy przejrzysz na oczy, a art. 495 kc § 1 wsadzisz sobie w buty. Trzeba w obecnym czasie patrzec odrobine dalej niz na czubek wlasnego nosa. Kazdy powinien z wlasnej woli i we wlasnym interesie wspomagac instytucje, z ktorych na codzien korzysta. Trzeba byc piekielnym samolubem oraz dzbanem, zeby nie rozumiec tak prostej zaleznosci.

   • 13 5

  • a bydło jeszcze minusuje....

   • 0 4

  • znamy ten typ ludzi za te czesne chciało by się mieć prywatną opiekę nad dzieckiem i mieć poczucie iż jesteś panią na włościach ....
   a jak przychodzi do zapłaty to już nie pani a wozak co to gardłuje iż grosza nie da.... cóż pewnie sądzisz iż panie wychowawczynie przedszkola to zarabiają więcej niż ty a przedszkole to kopalnia złota tylko policz ile osób zajmuje się twym dzieckiem i nie jest to maszyna co nie je nie śpi i nie choruje

   • 0 0

 • Artykuł na zamówienie właścicieli prywatnych przedszkoli (23)

  Rodzice, nie dajcie się oszukać, prawo stoi po waszej stronie!!!!!. Art 495 KC § 1.
  Jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi, strona, która miała to świadczenie spełnić, nie może żądać świadczenia wzajemnego, a w wypadku, gdy je już otrzymała, obowiązana jest do zwrotu według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

  • 134 61

  • UOKiK przestraszył się własnej interpretacji z 2008r i teraz po prostu nakazuje "dogadać się"... (2)

   Cały ten UOKiK to niestety niepoważna instytucja. Na szczęście to sądy a nie UOKiK będą w tej sprawie wydawać wyroki.

   • 64 4

   • Hipokryci

    Z wiotkim kręgosłupem.

    • 5 4

   • bo teraz są okoliczności wyjątkowe 357(1) § 1 i dlatego każe iść na kompromis ale są ludzie którzy chcą iść do sądu i wtedy będą mieli koszta.........

    • 1 1

  • Czy będą zwracać czesne zapłacone za drugą połowę marca kiedy przedszkola były zamknięte? (4)

   j.w.

   • 14 11

   • tak stanowi prawo. Trzeba pozew zbiorowy składać bo aby wnieść powództwo.

    • 11 0

   • w drodze ugody powinni zwrócić połowę

    • 6 0

   • Art. 472 kc

    • 1 0

   • a czy ty oddałełas pensję za czas spędzony w domu dzielmy i rządźmy sprawiedliwie

    • 1 1

  • Jak to żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi ?! (1)

   Rząd, który uniemożliwia realizację umowy jest emanacją parlamentu wyłonionego w wyborach !
   Przynajmniej jedna ze stron musiałaby udowodnić, że w czasie wyborów była pozbawiona praw wyborczych...

   • 4 20

   • W wyborach glosowales na koronawirusa???

    Czy chcesz powiedziec ze PO przy wladzy zastosowaloby model brytyjski walki z wirusem?
    Albo nie podjeloby w ogole zadnych ruchow tak jak epidemia gdy kopacz byla w mz..

    • 1 0

  • (1)

   Umowa z placówką oświatową nie jest umową świadczenia wzajemnego ale umową starannego wykonania

   • 5 2

   • Żłobek nie jest placowką oświatową

    Tylko opiekuńczą

    • 14 0

  • Ok, (1)

   tylko żeby nie było później płaczu i lamentu jak po "koronawirusie" nie będzie gdzie dziecka posłać bo przedszkole upadnie lub dziecko zostanie wykreślone z listy. Tyle i tylko tyle. Ja będę płacił - przedszkole podchodzi uważam ok, obniżyli opłatę i nie ma opłat za jedzenie i dodatkowe cuda. Na e-klasie codziennie panie dodają nowe tematy do opracowania żeby z dzieckiem pracować itd

   • 19 5

   • U mnie nie obniżyli, więc przestaję płacić

    mojego biznesu jakoś nikt sponsorować nie chce, kontrahenci po prostu odwołali zlecenia, a ja zastanawiam się co z pracownikami zrobić. Sorry, nie będę w tej sytuacji dotował przedszkoli.

    • 13 7

  • Rodzice, nie dajcie się oszukać !

   takim domorosłym prawnikom.

   To nie jest jedyny paragraf, który sąd weźmie pod uwagę (ale np. art. 472 kc) ! Wszystko zależy od kontekstu...

   • 6 0

  • Jeśli nawet

   To płacz tak jak oni i plac tak jak oni.

   • 0 0

  • Też to przerabiam ale niestety jest decyzja uokik i sądu administracyjnego oraz Art. 357(1) § 1... lepiej się dogadać... nie chce mi się po sądach latać i wiem że i tak będę musiał zapłacić

   • 2 2

  • czy rzeczywiście

   czy to świadczenie jest niemożliwe? o niemożliwości jest mowa gdy niemożliwość ma charakter trwały

   • 0 0

  • no tak nie pracujesz a zakład ci płaci oddaj swe pieniądze zakładowi czy korporacji niech żyje długo i zdrowo a jak nie masz kasy bo wydałeś to oddaj choć część swego urlopu .... hmm co nie pasuje szkoda urlopu cóż taki z ciebie pracownik i człowiek co to tylko rękę wyciąga a nic od siebie nie daje

   • 1 0

  • Cóż widać iż pracujesz w korpo mózg sprany i D...a mazurska wyżej niż nie powiem co ...
   skup się jesli tobie płacą to i ty zapłać ,, dogadaj się a pretensje zanies do pana prezydenta i swity rządzącej

   • 1 0

  • solidarność to nie frazes (1)

   Po co Pani pisze takie rzeczy. Jestem samotną mamą, moje dziecko uczęszcza do prywatnej szkoły, ale nie przyszło by mi do głowy nie płacić. Czy sugeruje Pani, że zarządzający takim obiektem ma zwolnić sprzątaczki, kucharki, opiekunki??
   Moim zdaniem takie osoby, które nie straciły pracy, a po prostu nie płacą, bo jest okazja do kombinowania powinny być skreślone z listy i nigdy później nie przyjęte do żadnej prywatnej placówki jako niewiarygodne cwaniaki. Tylko potem proszę nie mieć pretensji, że nie ma wolnych miejsc.

   • 1 5

   • cos ci sie Odurzona porabało

    to nie czasy komuny, ze wysla za toba wilczy bilet , bo miałas czelnosc postawic sie władzy przedszkolnej. dzisiaj za takie manipulacje opiniami dostaje sie wyrok i oddaje sie wysokie odszkodowania poszkodowanym. naprawde jestes czyms odurzona. głupotą.

    • 0 0

  • Rozwiązanie abuzywne w czasie epidemii

   • 0 0

 • M (32)

  Troszkę to dziwne.
  - Panie nauczycielki mają w większości wolne za które re placi Zus (opieka nad dziećmi do lat 8), pozostale mogły wziąść urlop, ktory i tak im sie należy lub przejść na postojowe (obniżenie pensji)
  - koszty zużycia prądu, gazu, wody - spadly, bo nie ma dzieci
  -brak kosztow z tytułu wycieczek, zakupu artykułów papierniczych, artykułów lazienkowych, dodatkowych zajęć
  - jedyny stały koszt to ewentualny wynajem pomieszczeń, biuro rachunkowe i wyplata postojowego.

  Dlaczego w zwiazku z tym cześć przedszkoli chce 100%? Czy przez pozostale miesięcy właściciel nic nie odłożył w razie gdyby cos się stalo? Jeżeli tak, to nie powinien prowadzić biznesu.

  • 165 53

  • Koronabiznes (1)

   Jeszcze do tego niebawem przyjdzie pomoc od państwa. Żyć nie umierać.

   • 18 10

   • Tak, pomoc będzie dla rodziców

    • 2 4

  • A ile Pani odlozyla ze swojej pensji w razie gdyby? (14)

   Na ile wystarczy? Na miesiąc? Na dwa?
   A właściciele przedszkola mogą mieć również kredyty. A to na pomieszczenia, wyposażenie, sprzęt. Umowy z firmami, abonamenty na media itp itd
   Nie prowadzę przedszkola. Prowadzę firmę. Zamknięty zakład nie jest "bezkosztowy". Rozumiem rodziców że nie chcą płacić za brak możliwości korzystania i uważam że przedszkole nie powinno pobierać opłat ale Pani argumenty odbiegają od rzeczywistości. A tekst o prowadzeniu biznesu jest żałosny.

   • 35 32

   • Znowu jad pazernych właścicieli żłobków

    będzie się wylewał na forum. Przykre to. Szkoda mi pani, bo strasznie jest minąć się w życiu z powołaniem.

    • 29 10

   • (1)

    po co ci biznes jak nie umiesz go prowadzić?

    • 16 9

    • Czym się zajmujesz Młocie?

     • 3 4

   • Mama (4)

    Każda działalność gospodarcza jest inna, ten artykuł dot. Przedszkoli i żłobków. Rozumiem kredyty jest to koszt staly ale inne koszty odeszly. Nie twierdzę, że rodzice nie powinni nic płacić ale 100%to lekka przesada.

    • 26 4

    • (3)

     Inne koszty odeszły? Rozumiem, że przedszkola mają teraz zwolnić ukochane nauczycielki przedszkola Waszych dzieci, ulubionego pomocnika nauczyciela, a po epidemii zatrudniać tych, którzy im akurat wpadną?

     • 19 21

     • więc tak jak mówię, mogę zapłacić 50% postojowego jeszcze w kwietniu

      obecnie przez zamknięte przedszkola ponoszę koszty opiekunki, czy ktoś mi za to zwróci?

      • 30 4

     • Ooo szantaz dalej rzadzi :). Moje dziecko jakos przezyloby fakt ze po taaak dlugiwj przerwie zastalo by inne panie. Mysle ze nie specjalnie by sie tym przejelo. Za to ide o zaklad ze w wielu przypadkach tak wlasnie sie stanie znajac aposob w jaki zlobki i przedszkola "zatrudniaja".

      • 25 4

     • nie strasz bo sie zes*asz, konkurencja nie spi

      • 4 0

   • i to powód abym ja teraz sponsorował przedszkole?

    za kwiecień robię przelew na połowę kwoty, jak w maju dziecko nie wróci do przedszkola to przestaję płacić

    • 21 7

   • (1)

    znajomi prowadzą dwa bardzo duże przedszkola. Byś się zdziwił ile kasy maja, tyle, że większość co tutaj pisze to w życiu nie zobaczy i zdoła zarobić. Także te dwa miechy nawet przestoju to nie problem. Pamiętaj, że sporo kasy dostają od miasta.

    • 20 5

    • Dokładnie. Nowe samochody, wycieczki kilka razy w roku. To standard u właścicieli przedszkoli. Niektórzy rodzice zachowują się jak sw. Teresa z Kalkuty. Właściciele przedszkoli sobie poradzą, teraz pcioczą jak każdy janusz biznesu w tym kraju. Nie płacić za niezrealizowaną usługę. Jak nie macie co robić z pieniędzmi to oddajcie na jakąś fundację co pomaga dzieciom. Bardziej się przydadzą.

     • 9 2

   • Że tak powiem przy obecnej sytuacji odłożone na 2 lata.

    40 lat na karku doba o rodzinę. Więc skończ gadać głuoty opłaceniu za coś co nie zostało zrobione. To jest tak samo jak by do ciebie pan wulkanizator zadzwonił i powiedział że wisisz mu 100 za wymianę opon na letnie. Chociaż jezdzisz na zimowych.

    • 13 1

   • Ja mam odłożone spokojnie na pół. Roku życia.

    Zawsze mam taką kwotę. To jest mój bufor. Oczywiście inne oszczędności też mam ale to już na inne cele.

    • 5 0

   • jak twoją firmę zamkniesz, to tez wystawisz klientom faktury?

    • 1 0

  • odłożyć

   Przedsiębiorcy w zdecydowanej większości są za kredytowani. Oczywiście ich zdaniem biorą kredyty na rozwój firmy. Moim zdaniem żyją jednak ponad stan biorąc w leasing samochody, sprzęt czy wyjeżdżając na wycieczki. Jednak mimo wszystko im nie zazdroszczę. Ja szukałbym pieniędzy w dziedzinach nikomu niepotrzebnych jak np. ekstraklasa, w której marni kopacze zarabiają w miesiąc więcej niż zdecydowana większość polaków w rok. Dziedzin oczywiście jest więcej.

   • 11 1

  • Proszę jeszcze przede wszystkim zwrócić uwagę ze przedszkola otrzymują dotacje w wysokości 75%zgodnie z ustawa o finansowaniu oświatowym i dotacje będą wypłacane wiec obciążanie nas rodziców jest bulwersujące

   • 16 0

  • (5)

   Nie wziąść tylko wziąć....nauczyciele pracują zdalnie i nie wszyscy mają dzieci w wieku 0-8 lat aby otrzymać świadczenie, a rodzice dzieci żłobkowych i przedszkolnych już tak i zarządzanie MEN obliguje placówki oświatowe do wypłaty wynagrodzeń pracownikom

   • 2 9

   • (4)

    Bez urazy dla przedszkolnek ale jaka pracę zdalną wykonują z 2-3 latkami? Proszę napisać?

    • 17 1

    • wyśle rodzicom kolorowankę na mejla, gorzej, jak nie mają drukarki ;)

     • 16 1

    • (2)

     Nie ma kogoś takiego jak przedszkolanka...co najwyżej nauczyciel wychowania przedszkolnego i wczesno szkolnego

     • 3 12

     • (1)

      jest, tylko przedszkolanki chcą się czuć dopieszczone poważnym tytułem nauczyciela.

      • 9 3

      • Te przedszkolanki mają wykształcenie pedagogiczne jak każdy nauczyciel i co roku się dokształcają, więc tak: to są nauczyciele wychowania przedszkolnego

       • 0 0

  • postojowe

   Jest płatne jako najniższa krajowa czyli pewnie tyle co wcześniej, Inne koszty to: zusy od całości, kaszty stałe mediów. Czy przeciętnego Polaka stać aby nie otrzymał pensji przez miesiąc? Przedszkole generuje koszty a nie zarabia.

   • 1 6

  • wziąć, nie wziąść

   • 1 0

  • Rozliczanie

   A Ty nie zdążyłaś nic odłożyć? A może żłobek to nie jest jakiś super dochodowy biznes? Dodatkowo zalecam spojrzeć na ceny wynajmu lokali to może pojawi się ciutka zrozumienia ;). Nie bądźmy egoistami, panie przedszkolanki też mają rodziny, dzieci i potrzebują pracy tak jak każdy. Do tego nie każdy w takiej sytuacji chce wykorzystać urlop czy obniżyć sobie pensje, bo każdy ma opłaty. Dużo ludzi już straciło pracę a to dopiero początek dramatu. ;)

   • 3 7

  • Przedszkole nie działa? Czesne należy zapłacić

   Droga M, ja pracuję w przedszkolu w Gdańsku Oliwie moja grupa o tej samej godzinie co normalnie - mają zajęcia. Różnią się jedynie tym , że biorą też w nich rodzice; obecnie robiliśmy biedronki; Proszę nie pisać , że nauczyciele mają wolne i nic nie robią. Pozdrawiam.

   • 3 4

  • Odp.

   A czy Pani coś odłożyła??? Przedszkole w tym czasie ponosi prawie 100% utrzymania wynagrodzenia dla pracowników - bezprawne dla tego typu placówek jest postojowe, nie można zmusić pracownika do wzięcia urlopu (to też niezgodne z prawem) , w naszej niepublicznej placówce na 19 zatrudnionych pracowników tylko 2 osoby mają dzieci poniżej 8.roku więc mogą skorzystać z zasiłku... Czynsz płatny bez zmian. Jedyne mniejsze koszty to opłata za media,opłata za wyżywienie oczywiście oddawana rodzicom. P-la niep. dostają 75 %z tego co publiczne za dziecko... Więc koszty utrzymania są ogromne ale niestety ludzie sieją niekorzystną propagandę... Jeśli rodzice nie będą chcieli nic płacić to nieodzowne staną się zwolnienia a wtedy ich dzieci mogą nie mieć już gdzie wrócić...

   • 0 3

  • Panie nauczycielki też muszą jeść i mają kredyty a w innym temacie czy ty oddałeś swój urlop bo jak sądźe nic nie zrobiłeś dla swego zakładu , nic poza pierdzeniem w domowy stołek .... i stawianiem żądań

   • 0 0

  • Brak wiedzy

   Jeśli Pani mama chce komuś liczyć ...to powinna mieć kosztorys indywidualny dla każdej placówki...inaczej Pani sugestie mijają się z rzeczywistością

   • 0 0

 • (6)

  problem jest wtedy kiedy ktoś musi jeszcze opiekunke oplacic bo nie ma możliwości pracy zdalnej, jest sporo osob które pracują normalnie i nie wiadomo jaka pensje otrzymają...

  • 65 7

  • Państwo dało zasiłek dla jednego rodzica aby zostać z dzieckiem

   • 5 12

  • (4)

   Moja synowa jest w takiej sytuacji i dlatego zająłem się z przyjemnością moimi dwoma wnuczkami . Jedna ma 3 druga 5 lat a ja mam 67 lat. Dlaczego się zająłem ? Zająłem się nimi bo je kocham nad życie , kocham również moją synową i syna i tak trzeba.

   • 9 0

   • (2)

    Nie każdy dziadek podziela Twoje zdanie. Moi mają w d*pie. Nawet na zakupy chodzę z dzieckiem:)

    • 5 6

    • Ojej niesamowite.. (1)

     Trzeba było rodzic? Już zmęczenie dzieckiem dopada? Ludzie was porąbał.o do reszty.. Żeby kiedyś na starość tak Ci dzieciak nie powiedzial

     • 3 7

     • Tak dopada zmęczenie dzieckiem, jeśli do tego dochodzi jeszcze praca i zero wsparcia. Nie rozumiem co ma wnosić ten komentarz ? Mam robić z siebie bohaterkę matkę polke ?

      • 3 1

   • Nie każdy ma taką możliwość przecież!

    Taki komentarz moim zdaniem jest po to, żeby pokazać jak 'moja rodzina/moje' ma dobrze i dopieprzyć reszcie, żeby poczuć się lepiej, bo różowo to nikt teraz nie ma. Słabe to.

    • 0 0

 • (38)

  Ja też nie zamierzam płacić za przedszkole . A jeżeli będa mnie nękać windykacja to spotkam się z nimi w sądzie. A to czy przedszkole przetrwa cz zbankrutuje to problem właściciela. Firm które maja problem z płatnością finansową będzie więcej.Pozdrawiam

  • 84 78

  • (1)

   Problem właściciela... A czy rodzice co roku nie stękają,że przedszkoli za mało jest? Zdaje się, że rząd dofinansowuje rodziców dzieci do lat 8...

   • 17 20

   • Stękasz to ty w toalecie

    • 14 11

  • nekanie jest nielegalne z KK a nie z KC

   • 5 3

  • (2)

   A jak przedszkole zbankrutuje to życze powodzenia i szukania miejsca w innej placowce,ktora moze nie zbankrutowala..? Bo do panstwowej to bedzie mozna pomażyc. No zawsze zostaje opiekunka. Ona na pewno bedzie robic za półdarmo w porownaniu z prywatnym przedszkolem i to z pocałowaniem ręki zapewne :) Zdrowia życzę :)

   • 15 11

   • (1)

    Jak bezrobocie chłopie skoczy to ludzie będa pracować. A prawda jest taka że to zależy w jaką strone to pojdzie z tym wirusem. Ja pracuje i mam styczność z różnymi branżami i wygląda to bardzo źle. Marzec jeszcze jakoś ujdzie - wypłate większość dostanie. kwiecień tu już wiekszość dostanie kwit z wypowiedzeniem. To bedzie tragedia wielu rodzin.Pozdrawiam

    • 15 2

    • Hm

     To zapraszam do pracy do zlobka :)

     • 5 5

  • (6)

   Wypisz dziecko z przedszkola i nikt nie będzie cię za nic nękać .Piszesz ze bankructwo to problem właściciela , nieprawda to również twój problem bo później będziesz narzekał że nie ma przedszkoli .

   • 14 6

   • konkurencja sie otworzy , nie boj zaby, rynek nie lubi prozni (5)

    najac lokal i plaic minimalna nauczycielkom ktorych mezowie beda bezrobotni , nie widzę problemu.

    sam to zrobie

    • 7 6

    • Przecież nawet pisać nie potrafisz, a chcesz otwierać rentowny biznes? (3)

     • 8 2

     • Fura w lyzyng , 1600 na lape dla przedszkolanki i najem lokalu + wykladzina i zabawki (2)

      i cyk tysiac pincet za dzieciaka na miech + dotacja od państwa!

      wpadne raz wczas sie pokazac. Ciezki kawał chleba faktycznie

      • 5 7

      • Co za bełkot ignoranta...

       • 3 4

      • totalny brak wiedzy, chociaż chciałoby się powiedzieć - umysłu

       Ty sobie człowieku nie zdajesz sprawy, z tego co mówisz. Ale próbuj. Głową walniesz w ścianę przy pierwszej kontroli, jeszcze zanim zdążysz kupić wykładzinę.

       • 5 3

    • Zrób to sobie sam

     • 1 0

  • Xx (1)

   Problem to raczej będzie Twój jak Cie nie obchodzi los przedszkola do którego chodzi Twoje dziecko, to ciekawe co z nim zrobisz jak nie będzie miało do jakiego przedszkola chodzić...

   • 7 5

   • babcia się zajmie

    • 3 2

  • (14)

   Przestan tez placic za internet... niech juz Ci go wylacza.

   • 12 7

   • (11)

    Dzisaj jestem po rozmowie z kilkoma właścielami firm budowlanych - zwalniają na piczątek cudzoziemców ukraina białoruś - a zeby wam określić w liczbach to z załogi 90 osób zwolnili 50 ukrainców. Nadchodzi kwiecień jeżeli sytuacja pogorszy się jeszcze gorzej to poleci połowa polskiej załogi czyli następne 20 osób. Czy wy myślicie że jak ludzievstracą prace to będa płacić za przedszkole. Nie nie będa bo nie będzie na takie przedszkola popytu -a panie przedszkolanki beda szukać pracy. Więc nie straszcie ludzi -bo dzisaj kiedy nastaje kryzys własciciele przedszkoli staraja się uchronić własne biznesy którymi są prywatne przedszkola. Życzę Zdrowia. Pozdrawiam

    • 13 7

    • (3)

     te 25 to wynik Twojego IQ?

     • 3 6

     • (2)

      Zostawie to bez komentarza bo wogle nie jesteś w temacie. Poprostu taki nik mam od ponad 30 lat. Pozdrawiam

      • 4 2

      • Ok biber

       • 0 2

      • Dżesix albo sebix byłoby ładniej i na czasie

       • 0 1

    • masz racje, te karyny i janusze biznesu od przedszkoli to łajzy

     Jak dostają dotacje na każde dziecko od państwa , kasują ponad 1kpln za dzeicko a płacą przedszkolaną 2200brutto i nie maja oszczedności, na pare miechów.

     co za łajzy. I jeszcze straszą rodziców brakiem miejsc. JPDL co za dno.
     Bezrobocie w USA wskoczylo 10razy, z 300tys na 3mln w 1miesiac. To co wy myslicie stanie się z takim Tygrysem gospodarczym jak Polska???
     Gdzie u nas 90% to eksport do niemiec a reszta to budowlanka na hipotekach, ktora wlasnie eksplodowała.

     • 8 4

    • nie opowiadaj glupot o budowlance.. (2)

     ostatnią rzeczą jaką chcą inwestorzy i sektor budowlany to zatrzymanie budów. Ludzi nie ma na budowach nie dlatego ze zostali zwolnieni tylko przedstawili L4, opiekę nad dzieckiem lub rozjechali się do swoich krajów jak nasza brać wschodnia i to jest aktualny problem rynku.. brak rąk do pracy

     • 1 4

     • a jak obstawiasz ze kryzys swiatowy wplynie na spłatę rat kredytow?

      w usa bezrobocie w 1miesiac 10razy wzrosło.

      Rozumiem , ze taki trygrys jak Polska sobie poradzi, Glapinski nadrukuje tyle PLN ze kazda dziurę nimi zapchamy? A ceny mieszkań będą rosły w nieskonczonosc?

      • 5 0

     • jak ludzie straca prace to i popyt na mieszkania zmaleje. Dodatkowo banki zaczną ograniczać wydawanie kredytów hipotecznych.

      To jest wszystko powiązane.

      Najpierw dostają po pupie usługi, a im dłużej pandemia będzie trwała to bardziej odczują to inne branże w tym cały łańcuszku.

      Być może ceny mieszkań spadną i będą chcieli to wykorzystać ludzie z dużą gotówką na koncie. Tylko czy będzie im to sie opłacało ? Takie mieszkania są pod wynajem. Jeśli zaczną generować straty to kupowanie kolejnego mieszkania mija sie z celem. Nawet inwestycja kup tanio, sprzedaj drożej, może sie nie opłacać bo rynek mieszkaniowy może zalać fala tanich mieszkań z rynku wtórnego albo zabranych przez banki.

      • 1 2

    • Chyba

     nie ma problemu by np. zbrojarz-betoniarz zajął się wychowywaniem i edukacją swojego! dziecka w domowym zaciszu...

     • 1 2

    • (1)

     Ci, których teraz zwalniają będą musieli wrócić do pracy. Po ustąpieniu pandemii firmy zaczną rozruch, będą potrzebować pracowników z pracą 100% normy, po 12-14 h na dobę, żeby nadrobić straty. A ludzie do pracy pójdą, ba będą musieli z czegoś żyć, jeść spłacać kredyty. Za siedzenie w domu nikt nie płaci. I co wtedy z dziećmi jak żłobki i przedszkola upadną??? Z dziećmi do roboty? Oczywiście nie wszystkie upadną, ale te co przetrwają będą miały 10 dzieci na jedno miejsce i czesne 100% wyższe. Pomyśl trochę.

     • 2 6

     • Zgoda taki scenariusz też jest możliwy. Ale zanim dojdzie do normalności to minie kilka lat. Pandemia potrwa minimum pół roku. A tak naprawdę do momentu kiedy znajdzie się szczepionka.
      Niestety ale za granice na razie nie wyjedziecie - bardzo dużo państw je uszczelnia granice i z tego nie zrezygnuje. Po prostu to potrwa.
      A między czasie duza większość firm będzie walczyła o przetrwanie - a jeżeli chodzi o straty to strat nie da się nadrobić. A niektóre firmy będą musiały się przekwalifikować po prostu aby przetrwać. Wszystko to spowoduje iż bezrobocie wzrośnie - już nie będzie na poziomie 5 procent tylko już koniec kwietnia początek maja będzie koło 10 procent. - dojdzie do 12 procent a potem wszystko zależy od podjętych działań Uni, Stanów Chin Rosji - jak gospodarka światowa ruszy pozytywnie to będzie dobrze. Ale to będzie dopiero na przełomie 2022r. Nie zapomnijmy że my dużo towarów eksportujemy np.najwięcej do Niemiec.
      I teraz pytanie gdzie w tym wszytkim jest pani przedszkole?
      Życzę zdrowi. Pozdrawiam

      • 2 2

   • (1)

    Internet mam służbowy - jeszcze

    • 3 3

    • Tacy są najgorsi

     Nikt cie chyba nie kocha ze musisz poł życia opisywać w internecie i przechwalac sie jaki to z ciebie bYZnesmen

     • 5 6

  • Ale ty (3)

   prymitywna jesteś. Litości.

   • 1 3

   • (2)

    A tu gradka -wieści z bankowości . Banki zaostrzaja politykę kredytową dla deweloperów - powoduje nawet wstrzymanie kredytowania inwestycji.
    Wstrzymóją nawet transze za roboty zrobione. A to doprowadzi do spirali zadłuzenia. A w końcu zwiększy prace komorniką lub zwiększy liczbę upadłości. Pozdrawiam

    • 4 2

    • Nie tłumacz ludziom, oni muszą tego doświadczyć, a będzie źle, bardzo źle. Czeka nas fala samobójstw. Na chwile obecna już jest kryzys jakiego nie było od 150 lat. Początek efektów można zobaczyć na stacjach benzynowych jak staniało paliwo, a to tylko odpływ wody przed potężną falą.

     • 4 2

    • banki tez maja problem, spadł im wibor z 1,71 do 1,1

     to tym wlasnie wskaznikiem maja oprocentowane istniejace kredyty mieszkaniowe (jak sytuacja potrwa 3 miesiace to poleci im tez wibor3m) i złota hossa zarabiania na kredytach sie skonczy dla bankow, bo raty spadną na łeb. ale to akurat dobrze dla nas kredytobiorcow. Tym samym chciałbym zasugerowac, zeby nikt nie robil sobie wakacji kredytowych, bo biezaca rata bedzie duzo nizsza niz nowa rata prolongowana)

     • 0 0

  • Proszę pomyśleć o sytuacji ,jak wszystko już się zakończy ,a Pani będzie zmuszona do wynajęcia opiekunki na stałe ,bo nie będzie dla Pani dziecka miejsca w przedszkolu. Bo przedszkola po prostu zbankrutują ....

   • 1 2

  • Głos rozsądku........

   • 0 0

  • (1)

   Na czyje polecenie zostało zamknięte przedszkole . Do tego który podjął decyzję o zamknięciu zwróć się o rekompensatę jeżeli nie rozumiesz dlaczego taka decyzja została podjęta..Dostajesz co miesiąc 500 zł na swoją pociechę to z tego zapłać za przedszkole , to są pieniądze których nie zarobiłaś a dostajesz więc możesz je przeznaczyć na cel na które są dedykowane .

   • 0 2

   • dla twojej wiadomości przedszkole nadal będzie otrzymywało dotację na każde dziecko, właściciel nie będzie ponosił kosztów energii wody zwolniony będzie z płacenia zusu na 3 miesiące za pracowników więc o co chodzi.

    • 1 0

 • Czyli, mimo że sam nie zarabiasz (18)

  Masz płacić na pensje dla przedszkolanek. Jak to się mówi, brzmi legitnie.

  • 60 23

  • No jak sam nie zarabiasz (6)

   to (jeśli masz umowę) nie płać za prąd, wodę, internet, telefon, gaz itp

   • 11 9

   • I za sałatę w warzywniaku też, a co...

    • 10 1

   • (4)

    Ale z prądu wody i gazu korzystam a usług przedszkola nie

    • 29 7

    • Ale jak nie zarabiasz ??? (3)

     Sorry, nie pomyślałem, że można kraść, ale pewnie to ciebie nie dotyczy...

     • 6 6

     • (2)

      No właśnie... jak można kraść. Przedszkole mnie okrada, skoro nie świadczy usług, a pobiera pieniądze!

      • 9 1

      • Zabierz dziecko z przedszkola i nikt cie nie będzie okradał. Gdybym był właścicielem takiej placówki skrzętnie bym dziś notował wasze zachowania i opinie , o ile macie odwagę je wypowiadać twarzą w twarz , i wrócił do tematu kiedy będziecie chcieli z powrotem przyprowadzić swoje pociechy do placówki .

       • 1 5

      • Nie oglądam TVP i tez muszę co miesiąc płacić . W lutym nie zużyłem ani kWh energii elektrycznej ani m3 gazu a rachunek wcale niemały dostałem. Nie mieszkałem ani dnia w swoim mieszkaniu bo byłem na urlopie czynsz też muszę zapłacić . Mało tego zapłaciłem dwa razy , raz w domu drugi raz w hotelu.Czy jak zachoruje twoje dziecko i nie pójdzie do przedszkola to tez nie będziesz płacił stałych opłat. Zgoda , nie powinno się płacić całości za jedzenia i odliczyć koszty związane z wsadem do kotła czy częścią mediów ale pensja pani kucharki czy opiekunki choćby własnie te 80% musi być wypłacona chyba że uważasz że chcesz żeby przedszkole zbankrutowało . Twoja zona siedząc w domu dostaje 80 % wynagrodzenia a ty chcesz pozbawić środków do życia tych którzy opiekowali się twoim dzieckiem . Takie to mamy społeczeństwo . Zanim kogoś nazwiesz złodziejem pomyśl.

       • 4 4

  • nie ma usługi, nie ma płacenia - proste (2)

   czy ktoś mi za opiekunkę teraz zwróci?

   • 19 6

   • Nie pracujesz? Siedzisz na kwarantannie?

    Jakim prawem kasę masz dostawać?

    • 1 3

   • Jeśli legalnie ją zatrudnisz to

    sąd weźmie to pod uwagę...

    • 0 3

  • Hm (6)

   Jeśli masz dziecko w przedszkolu, żłobku.. Czyli do 8 lat, masz prawo do zasiłku 80% twojej pensji! Więc argument 'nie zarabiam' jest tylko g.. burza. Nie chcesz, nie plac. Będziesz mieć windykacje na karku. Przedszkola nie działają, ale nie ze swojego wyboru. Nauczyciel też ma rodzinę. Ma nie dostać pensji? I nie kazdy nauczyciel ma dziecko do lat 8... Za to każdy rodzic nie chcący płacić za przedszkole, tak! A urlop służy do czegoś innego, niż do przymusowej kwarantanny w marcu. A cóż reszta roku? Daj realne rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą pracować, bo ich zakład pracy został zamknięty. Jesteś rodzicem, mas z podpisana umowę, wywiaz się z niej albo ja rozwiaz! Dosyć mam tego rabanu. Moje dziecko chodzi na dodatkowe lekcje tańca, które się nie odbywają, place za nie, bo che, by po całej sprawie.. Miało do kogo pójść na lekcje! Czasy są takie, że albo sami nakręcimy gospodarkę, by pomóc przetrwać gastronomii, przedszkola, fryzjerom itp. albo wszystko padnie! Trzeba też szukać innych dróg do klienta, a to w przedszkolach się dzieje.. Na tyle, na ile jest możliwe! Tu chodzi o zdrowie i przetrwanie finansowe wszystkich!

   • 6 15

   • (3)

    To zaplac za wszystkich jak taki dobroduszny jestes.

    • 7 5

    • Hm

     Masz dziecko? Masz. Dostajesz 80%? To nie rób g.. burzy.

     • 4 4

    • Hm

     Nie płacz później, po wszystkim, że nie masz co z dzieckiem zrobić. A! Są tacy, co nic nie zarobią.. Nawet tych 80%.. Myśl szerzej, nie tylko o sobie.

     • 6 4

    • Można rozwiązać umowę

     • 4 1

   • (1)

    Tylko ze nauczycielki z przedszkoli i opiekunki ze zlobkow nie wykonuja obecnie pracy wiec dlaczego my mamy oplacac im cala pensje?

    • 10 4

    • To jeszcze nic. Pensja dla nauczycielek jest z dotacji przekazywanej przez państwo. To co ty płacisz to dla właściciela i wszystkie dodatki. Właściciel założył biznes i jak nie ma na miesiąc to niech się zajmie czymś innym. Najwyżej nowego samochodu w tym roku nie kupić. Nauczyciele nic nie stracą! Chyba, że im ich Januszowi pracodawcy będą wciskać kit.

     • 5 4

  • Nie nauczycielek tylko chciwych wlascicieli przedszkoli.

   • 2 1

 • Tytuł artykułu jest mylący (6)

  W treści jest napisane , że trzeba się jakoś porozumieć. Nie ma wskazanych konkretnych paragrafów z kodeksu oprócz wzmianki o klauzuli rebus sic stantibus.

  Konsultowaliśmy się z prawnikami i raczej skłaniają się do tego, że nie trzeba płacić.

  • 45 10

  • mi zalecali ugodę z niższą stawką jako "postojowe"

   a jak udowodnisz, że musiałeś zatrudnić opiekunkę to od czesnego odejmujesz koszt opiekunki, czyli nic nie płacisz

   • 5 2

  • bo artykuł jest napisany na zlecenie (1)

   800zł za artykuł to nic w porównaniu co mozna zyskac

   • 8 1

   • a ty zyskasz jak nie będziesz miał gdzie zostawić swej pociechy .... przecież logiczne iż w takim razie przedszkola zwolnią wszystkich spodziewając się jak postąpią rodzice

    • 0 1

  • (1)

   Czy prawnicy określili, jakie będą koszty procesu?

   • 1 0

   • pozew, standardowa opłata 300zł

    w takiej prostackiej sprawie mozesz wziac sobie adwokata z urzedu, bedzie siedzial w kęcie i obgryzał paznokcie, a ty przedstawisz swoje zdanie, poprzesz rachunkami i dowodami i niech sie pozwany tłumaczy sądowi (a duzo tłumaczenia nie bedzie).
    a koszty procesu??? jakie koszty procesu, co ty gadasz? bedziesz robil ekspertyzy podpisu pod swoja umową czy co, ze tu pleciesz o kosztach procesu? to nie USA

    • 1 0

  • raczej nie oznacza nie płacić

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sieci Widma - Wystawa Ghost Diving
Sieci Widma - Wystawa Ghost Diving
spotkanie, wystawa, pokaz
maj 29-31.12
g. 11:00, 12:30, 14:00
Gdynia, Akwarium Gdyńskie
Rodzinne wakacje w Experymencie
Rodzinne wakacje w Experymencie
sesja naukowa, warsztaty, targi
lip 8-31.08
g. 9:00
Gdynia, Experyment