Wiadomości

Przyszli ekonomiści i dentyści, Skandynawia też ma wzięcie. Tak wybierają kandydaci na studia

Są już wstępne informacje na temat tegorocznych rekrutacji na trójmiejskich uczelniach. Sprawdziliśmy, które kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem, a które przez przyszłych studentów były pomijane.
Są już wstępne informacje na temat tegorocznych rekrutacji na trójmiejskich uczelniach. Sprawdziliśmy, które kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem, a które przez przyszłych studentów były pomijane. fot. fotolia

36 kandydatów walczyło o jedno miejsce na ekonomii, z kolei o indeks na analityce gospodarczej również na Politechnice Gdańskiej starało się 25 osób. Dużym zainteresowaniem cieszył się kierunek lekarsko-dentystyczny na GUMedzie gdzie formularze złożyło 1259 - czyli 26,8 osób na miejsce. Na Uniwersytecie Gdańskim najpopularniejsza w tym roku jest skandynawistyka - 11,30 osób na jedno miejsce, a także filologia angielska - 10,31. I chociaż rekrutacja na trójmiejskich uczelniach wciąż trwa, to już teraz widać co najbardziej interesuje przyszłych studentów.Czy oferta edukacyjna uczelni z Trójmiasta jest atrakcyjna?

tak, studenci mają w czym wybierać 37%
tak, ale wysyp nowych kierunków nie przekłada się na ich jakość 45%
nie, uczelnie mają mało do zaoferowania studentom 18%
zakończona Łącznie głosów: 195
Są już wstępne informacje na temat tegorocznych rekrutacji na trójmiejskich uczelniach. Sprawdziliśmy, które kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem, a które przez przyszłych studentów były pomijane.

Uniwersytety i uczelnie techniczne nie muszą już zabiegać o jak największą liczbę studentów - to rezultat nowej polityki resortu nauki i szkolnictwa wyższego, ale nadal chcą dbać o atrakcyjną ofertę edukacyjną. I właśnie dlatego na większości uczelni nie zabrakło też nowych kierunków.

Czytaj więcej: Nowe kierunki i specjalizacje na trójmiejskich uczelniach. Czym kuszą przyszłych studentów?

Na UG przoduje Skandynawistyka i filologia angielska

Uniwersytet Gdański w nowym roku akademickim 2017/2018 poszerzył ofertę edukacyjną aż o pięć nowych kierunków i jedną dodatkową specjalizację - studenci mogli wybierać spośród 75 różnych kierunków.

- Wstępne wyniki rekrutacji wskazują, że największym zainteresowaniem cieszą się w tym roku: skandynawistyka - 11,30 osób na jedno miejsce, filologia angielska - 10,31, bezpieczeństwo narodowe - 9,80, psychologia - 9,43, kryminologia - 9,11, zarządzanie instytucjami artystycznymi - 8,96, psychologia pracy i biznesu - 8,65. Rekrutacja na Uniwersytecie Gdańskim wciąż jednak trwa i w chwili obecnej można jeszcze aplikować na studia stacjonarne i niestacjonarne: pierwszego i drugiego stopnia - mówi Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy UG.
Dalej na liście najpopularniejszych plasuje się: psychologia, specjalność psychoseksuologia - 7,5 osób na jedno miejsce, sinologia - 6,9, dyplomacja - 6,68, psychologia, specjalność neurobiopsychologia - 6,20, amerykanistyka - 5,85, a także dziennikarstwo i komunikacja społeczna - 5,47.

Terminy rekrutacji na Uniwersytet Gdański są różne na poszczególne kierunki studiów. Na większość kierunków stacjonarnych rekrutacja zostanie zamknięta do końca lipca 2017 roku, na studia niestacjonarne na końca września 2017 roku. Na rok akademicki 2017/2018 Uniwersytet Gdański zaplanował przyjęcie 15546 osób.

Najmniej kandydatów na architekturze, przyszli studenci stawiają na ekonomię

Z kolei na Politechnice Gdańskiej prym wiodą kierunki z Wydziału Zarządzania i Ekonomii - na ekonomię było 35,6 zgłoszeń na jedno miejsce, a na analitykę gospodarczą - 25,1. Dalej na liście najpopularniejszych jest: inżynieria danych (WETI i WZiE) - 22,1; zarządzanie inżynierskie (WZiE) - 20,4; gospodarka przestrzenna (Warch) - 19 osób na jedno miejsce.

Najmniejsze zainteresowanie przyszłych studentów wzbudziła z kolei: architektura (WA) - gdzie aplikowało 2,5 osoby na jedno miejsce, oceanotechnika - 2,7, Green Technologies and Monitoring (WCh) - 3,3, Zielone Technologie i Monitoring (WCh) - 3,6 czy Fizyka Techniczna (WFTiMS) - 3,6.

Dentyści i fizjoterapeuci - tak wybierają rekruci

Na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym o przyjęcie na pięć najpopularniejszych kierunków jednolitych studiów magisterskich, stacjonarnych stara się w tym roku pięć tysięcy sześciuset dziewięćdziesięciu kandydatów.

Na kierunek lekarski formularze rekrutacyjne złożyło 3091 osób (11,7 osób na miejsce), na kierunek lekarsko-dentystyczny 1259 (26,8 osób na miejsce), na kierunek farmacja 836 kandydatów (6,1 osób na miejsce), na kierunek analityka medyczna 367 (7,3 osoby na miejsce), a na psychologię zdrowia 137 kandydatów (4,6 osób na miejsce).

- W Akademii Wychowania i Sportu w Gdańsku największą popularnością cieszył się kierunek fizjoterapia, studia stacjonarne pierwszego stopnia - 8 osób na jedno miejsce, sport - 5,2 osoby na jedno miejsce, wychowanie fizyczne - 2,6 osób na jedno miejsce, terapia zajęciowa - 2 osoby na jedno miejsce i turystyka i rekreacja - 2,3 osoby na jedno miejsce - wylicza Monika Żmudzka-Brodnicka, rzecznik prasowy AWFiS.
Z kolei w Wyższej Szkole Zarządzania w Gdańsku kandydaci wybierają też kosmetologię.

- Największym zainteresowaniem cieszą się kierunki prowadzone na Wydziale Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu - dietetyka i kosmetologia. Na popularność kierunku kosmetologia wpływa dodatkowo możliwość bezpłatnego uczestnictwa w projekcie finansowanym z funduszy europejskich, w ramach projektu organizujemy m.in. certyfikowane szkolenia językowe, warsztaty z obsługą urządzeń, wizyty studyjne u pracodawców - przekonuje Aleksandra Budzisz, specjalista ds. promocji i rekrutacji w Wyższej Szkole Zarządzania w Gdańsku.
Popularne bezpieczeństwo i kryminologia

Zaś na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni czołowymi kierunkami aktualnie są: bezpieczeństwo wewnętrzne (aplikuje 138 osób), narodowe (104), nawigacja (123), informatyka (88) czy pedagogika (114). Z kolei na kierunkach technicznych najpopularniejsza jest mechanika i budowa maszyn (55) oraz mechatronika (60).

Również w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni rekrutacja jest w toku.

- Już dziś wiemy, że uruchomimy wszystkie kierunki, a na niektórych będziemy zwiększać limit przyjęć. Wśród kierunków, które najczęściej wybierają kandydaci na studia na Wydziale Prawa i Administracji jest 5-letnie prawo, natomiast na Wydziale Zarządzania trudno wskazać faworyta, gdyż powodzeniem cieszy się zarówno logistyka, jak i zarządzanie oraz finanse. Natomiast już od wielu lat niewątpliwym liderem jest bezpieczeństwo wewnętrzne, w tym oprócz popularnej kryminologii i kryminalistyki, także coraz częściej wybierane studia na specjalności Służby Specjalne i Policyjne. Sporym zainteresowaniem, większym niż w ubiegłym roku, cieszą się też studia w języku angielskim - Management oraz Global Logistics. Ostateczne dane o liczbie przyjętych osób będziemy znali pod koniec września - wyjaśnia Alicja Peplińska, Kierownik Działu Marketingu i PR.
Z kolei Sopocka Szkoła Wyższa na rynek pracy wypuści najwięcej finansistów i księgowych.

- Nasza oferta jest odpowiedzią na oczekiwania rynku pracy. Kierunki cieszące się największym zainteresowaniem w Sopockiej Szkole Wyższej to Finanse i Rachunkowość ACCA, Business & Languages, a także wszystkie kierunki architektoniczne czyli: Architektura, Architektura Wnętrz i Architektura Krajobrazu oraz kierunek: Zarządzanie i inżynieria produkcji - mówi Joanna Pietrzak, Manager ds. marketingu i współpracy międzynarodowej z Sopockiej Szkoły Wyższej.
Jak dodaje Sopocka Szkoła Wyższa jako jedna z nielicznych Uczelni w Polsce posiada akredytację ACCA - jedne z najbardziej prestiżowych kwalifikacji zawodowych z zakresu finansów i rachunkowości, doceniane przez pracodawców na całym świecie, opierające się o Międzynarodowe Standardy Rachunkowości. Z kolei Business & Languages to międzynarodowa ścieżka edukacyjna o profilu praktycznym, łącząca w sobie naukę dwóch języków obcych z wybraną specjalizacją biznesową.

Pedagodzy nie zwalniają tempa

Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna znana głównie z oferty dla edukacji oczywiście może pochwalić się dużym zainteresowaniem studiów z zakresu edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej.

- Wbrew pozorom pedagodzy nie zwalniają tempa. Nadal jest spore zainteresowanie studiami pedagogicznymi zwłaszcza na studiach podyplomowych. Na studiach licencjackich jest to: edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna (nauczycielska). Na studiach magisterskich: edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z kształceniem integracyjnym, edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z nauczaniem języka angielskiego oraz edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z modułami wyrównawczymi dla absolwentów innych kierunków niepedagogicznych - mówi Kryspin Kichler, specjalista ds. promocji i reklamy.
Jak dodaje, również od 2 lat sporym zainteresowaniem cieszy się pedagogika szkolna z socjoterapią i terapią pedagogiczną.

W Ateneum - Szkole Wyższej największą popularnością niezmiennie cieszy się Filologia - angielska, hiszpańska, germańska i włoska. W tym roku w ofercie pojawiła się jeszcze Filologia szwedzka, która okazuje się bardzo poszukiwaną specjalnością ze względu na pracodawców poszukujących absolwentów z językiem szwedzkim.

- Na drugim miejscu podium pod względem popularności plasuje się Pedagogika i wszystkie specjalności dla nauczycieli przedszkola i szkoły podstawowej. Z uwagi na limity przyjęć na studiach w uczelniach publicznych, wyjątkowo dużo studentów złożyło dokumenty na Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną, ten kierunek od roku 2017/2018 został poważnie wzmocniony o specjalności związane z mediami społecznościowymi i marketingiem internetowym - mówi mgr Tomasz Naspiński z Ateneum - Szkoły Wyższej w Gdańsku.

Branża IT kusi przyszłych studentów

Z kolei Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Gdańsku oferuje dwa kierunki studiów: informatykę (wydział techniczny) oraz grafikę (wydział artystyczny).

- Rekrutacja na oba kierunki przebiega bardzo dobrze. W tym roku szczególnie duże zainteresowanie widać studiowaniem na informatyce, co jest związane m.in. z coraz większą ilością firm sektora IT na Pomorzu. Szczególny nacisk kładziemy na aspekty praktyczne, zwłaszcza dotyczące programowania (Java, C/C++, .NET, Scala), baz danych oraz projektowania. Na studia artystyczne na kierunku grafika wymagamy dodatkowo przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej - mówi Paweł Rudzki z Działu Promocji i Marketingu Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku.
O rekordowej rekrutacji mówią przedstawiciele Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku i w Gdyni.

- Kierunki, które cieszą się największą popularnością na studiach licencjackich oraz inżynierskich to Informatyka i Logistyka. Czynnikami mającymi wpływ na ich wysokie zainteresowanie są dwie kwestie: dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz optymistyczne perspektywy zatrudnienia w obydwu branżach. Rekordy popularności w tegorocznym naborze bije również Turystyka i rekreacja. Z kolei najczęściej wybieraną nowością jest Psychologia w biznesie oraz Filologia, którą w tym roku wprowadziliśmy do oferty Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni. W WSB w Gdańsku popularne nadal jest Zarządzanie oraz Bezpieczeństwo wewnętrzne - mówi Klaudia Riemer, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Bankowej.

Opinie (71) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Która roślina posiada podziemną łodygę?