• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ranking szkół średnich w Trójmieście. Najlepsze licea i technika 2022

Wioleta Stolarska
5 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Na podstawie wyników egzaminów maturalnych z ubiegłych lat wyłoniliśmy te licea i technika, w których uczniowie wypadli najlepiej. Na podstawie wyników egzaminów maturalnych z ubiegłych lat wyłoniliśmy te licea i technika, w których uczniowie wypadli najlepiej.

Wielkimi krokami zbliżają się egzamin ósmoklasisty 2022 i rekrutacja do szkół średnich. Uczniowie będą musieli zdecydować o wyborze placówki, ale jak dostać się do dobrej szkoły? Po raz kolejny stworzyliśmy ranking szkół średnich w Trójmieście, który może ułatwić podjęcie decyzji. Na podstawie wyników egzaminów maturalnych z ubiegłych lat wyłoniliśmy te licea i technika, w których uczniowie wypadli najlepiej podczas egzaminów końcowych.



Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Nowy ranking szkół średnich 2023 w Trójmieście Nowy ranking szkół średnich 2023 w Trójmieście

Wszystkie szkoły średnie w Trójmieście - prywatne i publiczne


Czym najbardziej kierowałe(a)ś się przy wyborze szkoły średniej?

Jak będzie wyglądała rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023? Ilu kandydatów będzie ubiegać się o jedno miejsce w najlepszych placówkach?

Tegoroczny nabór rozpocznie się 16 maja, a zakończy się na początku sierpnia. O tym, do jakiej szkoły aplikować, ósmoklasiści myślą jednak zdecydowanie wcześniej. Dokumenty muszą dostarczyć bowiem jeszcze przed poznaniem wyników egzaminów ósmoklasisty.

Czym uczniowie kierują się przy wyborze szkoły?



Wybór szkoły średniej to jedna z pierwszych dorosłych decyzji każdego młodego człowieka. Czym kierują się przy jej podejmowaniu?

Na pewno najważniejszym kryterium jest to, jakie profile klas i języki obce oferuje szkoła, ale też koła zainteresowań, możliwości dodatkowego rozwoju czy liczebność klas. Bardzo ważne dla kandydatów są też progi punktowe, czyli to, ile punktów trzeba było mieć w poprzednich latach, by dostać się do szkoły, do danej klasy (różnice między klasami w danej szkole mogą być dość istotne).

Coraz częściej już wybór szkoły średniej determinuje kolejne etapy edukacji. Szkoła uczy, wychowuje, ale też przygotowuje młodzież do wejścia na rynek pracy i tym kierują się młodzi ludzie.

  • III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP.
  • VI Liceum Ogólnokształcące im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni.
  • V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku.
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika.

Ranking a wybór szkoły



Czy przy wyborze szkoły warto patrzeć na rankingi? Oczywiście nie powinien być to jedyny wyznacznik, ale tego typu zestawienia biorą pod uwagę efektywność nauczania i wyniki egzaminów. Nasz ranking przygotowaliśmy w oparciu o dane Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej dotyczące wyników z egzaminów maturalnych z ostatnich trzech lat.

Pod uwagę wzięliśmy wyniki z przedmiotów obowiązkowych, a więc tych, z którymi zmierzyć się musi każdy uczeń. Biorąc pod uwagę, że szkoły różnią się od siebie liczbą uczniów, którzy przystępowali do egzaminów, pozycje w rankingu wyznaczyliśmy na podstawie średniej ważonej.

W naszym rankingu znajdziecie dwie ważne informacje: o tym jakie wyniki szkoły uzyskały w 2021 roku, co zdecydowało o pozycji w rankingu, ale też porównanie wyników z dwóch ostatnich lat, które pokazują jak w tym czasie zmieniał się poziom w danej szkole.

Jak w zestawieniu wypadły szkoły średnie w Trójmieście?



Na pierwszym miejscu rankingu kolejny raz znalazło się III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, które w 2021 roku osiągnęło najwyższą średnią ze wszystkich przedmiotów podstawowych na egzaminie - 87,91 proc. Zaraz za nim na drugim miejscu znalazło się V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku z wynikiem 86,56 proc. Na trzecim miejscu uplasowało się I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku z wynikiem 86 proc.

Czwarta pozycja należy do VI Liceum Ogólnokształcącego im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni ze średnią - 85,87 proc. Na piątym miejscu jest X Liceum Ogólnokształcące im. Gdyńskich Nauczycieli Bohaterów II Wojny Światowej w Gdyni (84,33 proc.). Szósta pozycja to III Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku (84,29 proc.). Na siódmym miejscu znalazło się II Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku (84,13 proc.). Ósma pozycja to Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Pawła II w Gdyni (84,00 proc.). Dziewiąta lokata należy do XX Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku (81,96 proc.). Pierwszą dziesiątkę zamyka Gdańskie Liceum Autonomiczne (81,91 proc.).

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ ŚREDNICH W TRÓJMIEŚCIE - pełna lista szkół

Druga dziesiątka to: sopockie II Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego (81,21 proc.) na 11. pozycji, na miejscu 12. II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdyni (81,18 proc.), 13. pozycja należy do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 - IX Liceum Ogólnokształcącego, na 14. miejscu znalazło się VIII Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Gdańsku, 15. lokata to XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha.

Na 16. miejscu uplasowało się Ogólnokształcące Liceum Jezuitów z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Stanisława Kostki w Gdyni, 17. pozycja należy do XIV Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, 18. miejsce to XIX Liceum Ogólnokształcące im. Mariana Mokwy w Gdańsku, 19. lokata to I Akademickie Liceum Ogólnokształcące im. Zasłużonych Ludzi Morza, a drugą dziesiątkę zamyka III Liceum Ogólnokształcące im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie.

Progi punktowe



W Trójmieście to zwykle licea są najczęściej wybierane przez kandydatów. Co roku podczas rekrutacji system ustala tzw. próg punktowy. Tylko nieliczne szkoły przed ogłoszeniem list zakwalifikowanych kandydatów decydują się na podanie limitu punktowego.

Jak wyglądały progi punktowe w poszczególnych liceach ogólnokształcących w Trójmieście, obowiązujące podczas rekrutacji w ubiegłym roku? Ile trzeba było mieć punktów, żeby dostać się do danej klasy? Informacje na ten temat znajdziecie tutaj .

Rekrutacja do szkół średnich 2022 - etapy



Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych odbywa się w kilku etapach.

  • od 16 maja 2022 r. do 20 czerwca 2022 r. do godz. 15. - składanie wniosków o przyjęcie do szkół;
  • od 16 maja do 31 maja 2022 r. do godz. 15. - składanie wniosków o przyjęcie do szkół i oddziałów dwujęzycznych, oddziałów międzynarodowych, oddziałów klas wstępnych, oddziałów przygotowania wojskowego, szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe;
  • od 24 czerwca do 12 lipca 2022 r.- możliwość dokonania zmiany przez kandydatów wniosków o przyjęcie, polegającej na zamianie szkół, do których będą kandydować, w tym możliwość złożenia zupełnie nowego wniosku;
  • od 24 czerwca do 13 lipca 2022 r. do godz. 15. - uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz złożenie nowego wniosku, w tym zmiana przez kandydata wniosku o przyjęcie, z uwagi na zamianę szkół, do których kandyduje;
  • 21 lipca 2022 r. - opublikowanie przez komisje rekrutacyjne list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia do szkół;
  • od 22 lipca 2022 r. do 28 lipca 2022 r. do godz. 15. - potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły;
  • 29 lipca 2022 r. do godz. 14. - ogłoszenie list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkół.

Do 1 sierpnia 2022 r. kurator oświaty poinformuje o liczbie wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych. Od 2 sierpnia 2022 r. do 5 sierpnia 2022 r. można będzie składać wnioski w rekrutacji uzupełniającej.

Quiz Nauka w Trójmieście. Sprawdź swoją wiedzę! Średni wynik 62%

Nauka w Trójmieście. Sprawdź swoją wiedzę!

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie (179) ponad 10 zablokowanych

  • Za poprzedniego dyrektora ALO Gdynia nigdy nie było tak nisko. Pani Dyr położyła szkole na łopatki ! (1)

    • 5 0

    • a tam Wojtas nie marudź

      Ta szkoła już od dawna nie ma nic wspólnego z akademicką współpracą, wiele zajęć kończyło się po jednej lekcji bo nie miał kto przychodzić a szkoła tego nie pilnowała.Kadra jest całkiem okej pomijając kilku niespełnionych magistrów od języków obcych. Uczeń Kamil Zdun

      • 2 0

  • Szkoła o niczym nie świadczy (1)

    Szkoła w pewien sposób prowadzi uczniów za rękę, jeżeli ktoś się chce temu poświecić to nie widzę problemu. Jednak potem zostajesz sam bez doświadczenia życiowego czy umiejętności których szkoła nie nauczy. Jeżeli potrafisz znaleść balans miedzy nauką a szkołą to nawet po ukończeniu najgorszego liceum poradzisz sobie lepiej niż osoba która poświęcała ogromne ilości czasu na przyswojenie materiału z programu. Bez pewnej obrotności i znajomości nawet najlepiej napisana matura nie pomoże, bo w pewnym momencie rozbijecie się o szklany sufit

    • 7 1

    • Trochę świadczy, po niektórych łatwiej dostać się na studia.

      • 0 0

  • (2)

    Trzeba znieść limity tak jak w Warszawie przy składaniu papierów do liceów i innych szkół srednich, żeby nie było takiej sytuacji jak w ubiegłym roku ze uczeń ze 154 punktami nie dostał się do żadnej szkoły średniej!

    • 3 2

    • Za wysoko mierzył i za mało klas wybrał. Jego wina.

      • 2 1

    • Przy obecnej inflacji 154 pkt. to zwyczajnie mało.Starcza na słabe liceum,w takiej sytuapomysłem jest wybór

      • 0 0

  • tylko 2 technikum? (1)

    o co chodzi? gdzie reszta...

    • 6 0

    • I do tego jedno z błędem interpunkcyjnym...

      • 0 0

  • Co z tym polskim? (4)

    Zwraca uwagę, że uczniowie z topu tej listy są w stanie osiągnąć na maturze powyżej 90% z matematyki, a z polskiego nie dają rady zdobyć 70% - w przeliczeniu na szkolne oceny to trója. Czy to aby nie świadczy o słabej jakości matury z j.polskiego i pokrętnych zasadach jej oceniania? A nowa matura z polskiego ma być ponoć jeszcze gorsza

    • 7 2

    • (3)

      Tyle lat polskiego i takie wyniki świadczą ze cis nie tak jest z tym nauczaniem, dać dzieciom trochę samodzielnego myślenia a nie do każdej lektury pełno teorii

      • 2 2

      • (2)

        Najgorsze jest to , że wskutek tak prowadzonego nauczania większość absolwentów opuszczając liceum czuje żywą niechęć do literatury i czytania. Na długie lata. To bez wątpienia "zasługa" tego głupiego systemu.
        Kiedyś poloniści potrafili zaszczepić w młodzieży potrzebę kontaktu z książką i radość z czytania

        • 4 1

        • Lektury? Przecież dzisiaj czyta się tylko posty na FB i insta. (1)

          W jakim świecie żyjesz?

          • 5 2

          • Czy użyłem gdzieś słowa 'lektury'? Napisałem o czytaniu książek.

            • 1 0

  • Okregowa Komisja Egzaminacyjna

    czy w tej instytucji ktoś potrafi dobrze opracować dane do rankingu szkół skoro problem mają z poprawnym zawarciem umów?:):):)

    • 5 0

  • Za obszernyprogramnayczsnis za dużo zbędnych przedmiotów w liceach ,

    • 1 0

  • Za mało liceów plastycznych, muzycznych, mamy dużo dzieci uzdolnionych

    • 3 3

  • wakacje zrabane dla całej rodziny bo jakis chory system rekrutacji rozciagniety na 1.5 mies porypane to wszystko !!

    • 9 1

  • Patologia

    Dzieci i rodzice, nie dajcie się zwieźć tym rankingom. One oznaczają tylko wyśrubowane wymagania co do nauki, które nie przekładają się na jakość nauczania w tych szkołach. Będziecie sami musieli szukać pomocy poza szkołą, na korepetycjach i kursach. A to wszystko w imię tego, że dziecko będzie przemęczone i lwia część tego, czego się uczy nigdy w dorosłym życiu się nie przyda. Nacisk w tych szkołach będzie na każdy przedmiot, jakby każdy był najważniejszy. Czy dorośli w pracy w firmie muszą umieć wszystko? Od sprzątania, złotej raczki, poprzez stanowiska średniego szczebla do prezesa? I jeszcze tego wam w tych szkołach nie powiedzą, ale gdy dziecko nie nadąży za tym wyścigiem szczurów, może nawet nie zostać dopuszczone do matury, aby właśnie nie zaniżało tych rankingów. Tym czasem w innych " gorszych" szkołach spokojnie maturę by zdało. Naprawdę do studiowania można się bardzo dobrze przygotować tylko z tego, co nas interesuje i będzie rzeczywiście potrzebne, bo cała reszta to strata czasu.

    • 11 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Żuraw w Gdańsku to:

 

Najczęściej czytane