• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rekrutacja na studia 2024. Jak liczyć punkty, kiedy wyniki matur?

ws
11 czerwca 2024, godz. 08:00 
Opinie (13)
Trwa rekrutacja na studia na rok akademicki 2024/25. Jaki kierunek studiów wybrać? Trwa rekrutacja na studia na rok akademicki 2024/25. Jaki kierunek studiów wybrać?

Wyniki egzaminów maturalnych oraz punkty rekrutacyjne to elementy naboru w większości uczelni, choć nie wszystkich. Jak liczyć punkty rekrutacyjne na studia? Czy oceny się liczą w rekrutacji 2024? Na wyniki matur trzeba jeszcze chwilę poczekać, wszyscy tegoroczni maturzyści poznają je dopiero 9 lipca, ale niektóre uczelnie już otwierają nabór.
Kiedy wyniki matur 2024?Wyniki egzaminów maturalnych 2024 absolwenci szkół średnich poznają 9 lipca. Tego samego dnia zostaną im wydane świadectwa, aneksy i informacje o wynikach.

Maturzysta, który zakwestionuje uzyskany przez siebie wynik, może się odwołać - może wystąpić do okręgowej komisji egzaminacyjnej o wgląd do swojej ocenionej pracy (procedura jest kilkustopniowa).


Trwa rekrutacja na studia 2024Tegoroczni kandydaci na studia podczas rekrutacji 2024/2025 w Trójmieście mogą aplikować na 8 uczelni publicznych oraz 13 niepublicznych szkół wyższych. Do wyboru mają ponad 200 kierunków studiów w ramach studiów stacjonarnych, ok. 80 kierunków niestacjonarnych oraz niemal 20 kierunków studiów online.

Jak zapisać się na studia?Rekrutacja na niemal wszystkich uczelniach odbywa się elektronicznie - przez przygotowane specjalne systemy rekrutacyjne (np. (IRK, ERK, IR itp.), za pomocą których można dopełnić większości formalności związanych z zapisem na studia.

Uczelnie zachęcają do założenia konta jeszcze przed otrzymaniem wyników matur. Na początkowym etapie wystarczy, że zaznacza się przedmioty maturalne i poziomy egzaminów, a po otrzymaniu wyników wystarczy uzupełnić te dane na koncie rejestracyjnym (nie później jednak niż do ostatniego dnia rejestracji na dany kierunek). Przyszli studenci mają zazwyczaj kilka dni na wprowadzenie wyników do systemu rekrutacyjnego.

W zależności od terminów rekrutacji w systemie pojawi się informacja na temat zakwalifikowania lub niezakwalifikowania na studia, a także liczba punktów uzyskana w procesie rekrutacyjnym - informację, czy danemu kandydatowi udało się dostać na wybrane studia, uczelnie przekazują zazwyczaj w drugiej połowie lipca. Z kolei ostateczne potwierdzenie swojej chęci studiowania musi nastąpić najczęściej w ostatnich dniach lipca. Jeśli nie udało się dostać na wybrany kierunek, można wziąć udział w drugim naborze.

Jakie studia po maturze? Najbardziej oblegane kierunki Jakie studia po maturze? Najbardziej oblegane kierunki

Jak liczyć punkty rekrutacyjne na studia?W rekrutacji na studia I stopnia i jednolite magisterskie brane są pod uwagę:
  • wyniki egzaminów maturalnych bądź
  • wyniki maturalne wraz z wynikami dodatkowych egzaminów wstępnych (tzw. sprawdzianów predyspozycji).

Na każdej uczelni i na każdym kierunku obowiązuje inny system liczenia punktów, dlatego nie ma jednej odpowiedzi na to, jak policzyć punkty na studia. W zależności od uczelni oraz kierunku kształcenia inne przedmioty maturalne mogą mieć znaczenie. Na ostateczną liczbę punktów ma również poziom zdawanej matury - podstawowy i rozszerzony.

Oceny mają znaczenie przy rekrutacji na studia. W procesie rekrutacji, oprócz wyniku z egzaminu maturalnego, niektóre uczelnie biorą pod uwagę także średnią ocen z okresu nauki w szkole średniej oraz oceny z wybranych przedmiotów, które są istotne dla danego kierunku studiów.

Jakie są limity na studia lekarskie w rekrutacji 2024/25? Jakie są limity na studia lekarskie w rekrutacji 2024/25?
Uczelnie wyższe ustalają corocznie limity przyjęć (liczba miejsc) na poszczególnych kierunkach studiów. Na studia przyjmowane są osoby z najlepszą punktacją w ramach ustalonego limitu dla kierunku. Uczelnie jednak nie narzucają progów punktowych, od których przyjmuje kandydatów na kierunki w danym roku akademickim.

ws

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (13)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Let's Grow Gdańsk: Konfrontacje!

spotkanie, konferencja

Święto Uczelni 2024 - Politechnika Gdańska

uroczystość oficjalna

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Aniołki to osiedle znajdujące się w:

 

Najczęściej czytane