• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sierpniowi maturzyści mogą rozpocząć studia jeszcze w tym roku

Ewa Budnik
24 sierpnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Rekrutacja na studia wyższe zawsze budzi wiele emocji, w przypadku sierpniowych maturzystów jest jeszcze trudniejsza, bo mniejszy jest wybór dostępnych kierunków. Rekrutacja na studia wyższe zawsze budzi wiele emocji, w przypadku sierpniowych maturzystów jest jeszcze trudniejsza, bo mniejszy jest wybór dostępnych kierunków.

Właśnie kończy się sierpniowa poprawka matury. We wtorek odbyły się egzaminy pisemne, dzisiaj kończą się egzaminy ustne. Ci, którym uda się znać ten egzamin będą mogli próbować dostać się na studia jeszcze w tym roku. W samym Trójmieście to ponad 1100 osób. Jakie kierunki mają do wyboru?



Nie dostałeś się na wymarzony kierunek studiów. Próbujesz za rok, czy zaczynasz inne studia?

W majowej sesji matur egzamin w województwie pomorskim zdało 80 proc. uczniów (najwięcej w licach ogólnokształcących 89 proc.). Z kolei 13 proc. uczniów (2398 osób) było uprawnionych do egzaminu poprawkowego w sierpniu, bo nie poradzili sobie tylko z jednym przedmiotem na maturze. Według danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku maturę taką zdają właśnie 733 osoby w Gdańsku, 309 w Gdyni i 91 w Sopocie.

W najbardziej optymistycznym wariancie to ponad tysiąc osób, które mogą jeszcze starać się o rozpoczęcie studiów od października tego roku. Jakie kierunki mogą jeszcze brać pod uwagę, uwzględniając, że wyniki sesji poprawkowej będą znane dopiero... 13 września. Wiele rekrutacji kończy się przed tym terminem, jednak sporo uczelni wyższych wzięło pod uwagę ten termin i rekrutacje dodatkowe lub podstawowe trwają niekiedy nawet do końca września.

Sprawdziliśmy jakie kierunki do wyboru mają sierpniowi maturzyści.

Największy wybór pozostaje na Uniwersytecie Gdańskim. Tu niemal na każdym wydziale można będzie złożyć papiery, przynajmniej na studia zaoczne (patrz tabela pod tekstem).

W Centrum Rekrutacyjnym Politechniki Gdańskiej już wiadomo na pewno, że na uczelni między 10 a 17 września odbędzie się dodatkowa rekrutacja. Dzisiaj nie wiadomo jeszcze na które kierunki. Ich lista wraz z terminami pojawi się na stronie rekrutacja.pg.gda.pl w pierwszych dniach września.

Na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym ostatnie rekrutacje na zaoczne kierunki fizjoterapia, ratownictwo medyczne i dietetyka kończą się 3 września. Sierpniowi maturzyści nie będą więc mieli szans w tym roku rozpocząć tam studiów.

Inaczej jest na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Tu do 16 września można składać dokumenty na zaoczne studia I stopnia na kierunkach Wychowanie Fizyczne i Turystyka i Rekreacja.

Druga tura rekrutacji trwa także na Akademii Morskiej w Gdyni. Na Wydziale Elektrycznym do 20 września składać można papiery na studia stacjonarne I stopnia na kierunku Elektronika i Telekomunikacja oraz zaoczne na kierunku Elektrotechnika, Elektronika i Telekomunikacja. Na Wydziale Mechanicznym do 21 września można złożyć papiery na stacjonarne i niestacjonarne studia I stopnia na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. Z kolei na Wydziale Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa świeżo upieczeni maturzyści mogliby studiować Zarządzanie, Towaroznawstwo - jeżeli złożą papiery do końca września.

Na studia zaoczne można będzie dostać się także na gdyńską wojskową uczelnię wyższą. W Akademii Marynarki Wojennej do 14 września można składać tam dokumenty na kierunki: Nawigacja, Informatyka, Oceanotechnika, a na Mechanikę i Budowę Maszyn, Mechatronikę i Informatykę do 26 września.


Sprawdź w naszym katalogu na jakich uczelniach wyższych możesz studiować w Trójmieście

Ogromny wybór jest także na kierunkach proponowanych młodym ludziom przez uczelnie prywatne. Tutaj na studia dostać można się w zasadzie aż do inauguracji roku akademickiego.

Dla przykładu w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni rekrutacja trwa do 15 września, jednak kandydaci na poszczególne kierunki studiów i specjalności będą przyjmowani do momentu wyczerpania wolnych miejsc. Dziennie i zaocznie można tu studiować m.in. prawo, zarządzanie i bezpieczeństwo wewnętrzne.

W sopockiej Wyższej Szkole Psychologii Społecznej do końca miesiąca można składać dokumenty na wszystkie specjalności psychologii: kliniczną, ogólną, biznesu oraz na jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia.

Podobnie jest w Szkole Wyższej Ateneum. Rekrutacja na wszystkie kierunki trwa do końca września. Jeśli zabraknie miejsca na wybranych kierunkach, to będą tworzone nowe grupy. Tu studiować można m.in. Pedagogikę, Europeistykę, Filologię Angielską, Włoską czy Hiszpańską.

Sprawdź w naszej wyszukiwarce jakie kierunki oferują szkoły wyższe w Trójmieście

Osoby decydujące się na wrześniową rekrutację, w sytuacji kiedy niedostępny jest już ich wymarzony kierunek na wybranej uczelni, a nie chcą tracić roku powinny brać pod uwagę dwa rozwiązania:

- rozpoczęcie studiów na kierunku zaocznym, po to by przy sprzyjających warunkach (dobra średnia ocen, zwalniające się miejsca na studiach stacjonarnych oraz aktywność studenta na polu naukowym, organizacyjnym, sportowym bądź kulturalnym) przenieść się po pierwszym roku tak, by od drugiego roku kontynuować studia dziennie; takie rozwiązanie w ramach jednej uczelni ma taki plus, że raczej nie będzie konieczne uzupełnianie różnic programowych;
- Na Uniwersytecie Gdańskim takie przypadki są każdorazowo rozpatrywane przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną, decydujące znaczenie ma jednak średnia ocen i to czy są wolne miejsca na drugim roku - wyjaśnia Krzysztof Klinkosz z zespołu prasowego UG.

- rozpoczęcie studiów na podobnym kierunku na uczelni prywatnej, po to by po pierwszym roku spróbować przenieść się na studia na docelowej uczelni. Wymaga to determinacji ze strony studenta (często konieczność uzupełnienia różnic programowych), ale jak nieoficjalnie można dowiedzieć się na uczelniach, jest możliwe.

Kierunki dostępne dla sierpniowych maturzystów na Uniwersytecie Gdańskim:

Wydział Biologii
Biologia, stacjonarne i zaoczne - do 14 września
Przyroda, stacjonarne - do 14 września

Wydział Ekonomiczny
Ekonomia, zaoczne - do 24 września
Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze, zaoczne - do 24 września

Wydział Filologiczny

Filologia Polska, zaoczne - do 13 września
Filologia Polska specjalność Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa, zaoczne - do 13 września
Filologia Rosyjska, zaoczne - do 13 września
Slawistyka, zaoczne - do 13 września
Rosjoznawstwo, zaoczne - do 13 września

Wydział Historyczny

Archeologia, stacjonarne - do 13 września
Etnologia, stacjonarne i zaoczne - do 13 września
Historia, stacjonarne - do 14 września
Niemcoznawstwo, stacjonarne - do 14 września
Religioznawstwo, stacjonarne - do 14 września
Historia Sztuki, zaoczne - do 13 września

Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki
Bioinformatyka, stacjonarne - do 14 września
Fizyka, stacjonarne - do 14 września
Fizyka Medyczna, stacjonarne - do 14 września
Matematyka i Matematyka Ekonomiczna, stacjonarne - do 14 września
Informatyka, zaoczne - do 14 września

Wydział Nauk Społecznych
Filozofia, stacjonarne - do 17 września
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, zaoczne - do 28 września
Filozofia, zaoczne - do 28 września
Pedagogika, specjalność Pedagogika Opiekuńczo - Wychowawcza, zaoczne - do 14 września
Pedagogika Resocjalizacyjna, zaoczne - do 14 września
Pedagogika Specjalna, Oligofrenopedagogika, zaoczne - do 14 września,
Praca Socjalna, zaoczne - do 14 września,
Socjologia, zaoczne - do 14 września,

Wydział Prawa i Administracji
Administracja, zaoczne - do 14 września
Prawo, jednolite studia magisterskie, zaoczne - do 14 września
Prawo, jednolite studia magisterskie, wieczorowe - do 14 września

Wydział Zarządzania

Finanse i Rachunkowość, zaoczne - do 24 września
Informatyka i Ekonometria, zaoczne - do 24 września
Zarządzanie, zaoczne - do 24 września

Opinie (51) 1 zablokowana

  • RANKING :) (3)

    Jan Magister ,,,zarobki 1500zl . Stefan profesor 1999 zl , Bolek na budowie ,,,, 3000zl , pijak Zenek hydraulik ,,,5000zl , pani Teresa taniec na rurze ,,,,6000zl, Jadwiga tirowka ,,,8800zl, Ulrich pijak i narkoman zebrajacy w Berlinie ,,,15000zl, Wanda prostytutka na telefon,,,30000zl !. Wybor uczelni nalezy do ciebie :)

    • 12 4

    • bolek cos tworzy,hydraulik rowniez nawet tirowki i tancerki maja swoj wklad w spolecznstwo bo dzieki nim bolek moze zadowolony isc do roboty i wiecej cegiel ponosic ale konia z rzedem temu kto mi wyjasni jaki wklad w gospodarke ma magister filozofii czy religioznawstwa o pracy socjalnej nie wspomne?

      • 4 1

    • Do hydraulika i robotnika dopisalbym zlodziej. Niech ludzie wiedza jak sie zarabia na budowach

      • 3 0

    • idealnie to podsumowałaś :P

      • 1 0

  • "Ci, którym uda się znać ten egzamin"

    ci, którzy poznali odpowiedzi to na pewno zdadzą ;)

    • 2 0

  • tak sobie patrze na nazwy tych kierunkow i stwierdzam ze polowe min. bym wywalil bo niczego waznego dla zycia nie ucza i przydaja sie wylacznie gdy chce sie pogadac z 2 takim yntelygentem po takim samym kierunku.Rozumiem ze sa ludzie ktorzy sie interesuja np.filozofia czy religioznawstwem ale czy do uja ciemnego musi na to kasa isc z podatkow? bo przeciez UG nie jest prywatne,gdyby to bylo na prywatnej uczelni nawet bym nie pisnal bo co mnei to obchodzi ale produkowanie bezproduktywnych ludzi i do tego za panstwowwa kase mnie mierzi...

    • 5 3

  • Nie ma czegoś takiego jak studia zaoczne (2)

    są niestacjonarne.

    • 6 0

    • Ilość kolokwializmów na akapit poraża (1)

      "można będzie złożyć papiery" - co to jest "złożyć papiery"? Złożyć na pół? Wyglada na to, że gimnazjaliści mogą już publikować na trojmiasto.pl...

      • 7 0

      • Oj tam, w druga stronę tez nie ma co przeginać, jako odtrutkę proponuję jakiś felieton profesor Staniszkis:)

        • 0 0

  • Te slicznotki ze zdjecia moga liczyc na studiach na naprawde wysokie stypendium

    • 0 2

  • alternatywa (1)

    Wszyscy idą na studia a w Zespole Szkół Technicznych mają otworzyć policealną z kierunkiem technik mechanik lotniczy i technik awionik. Z gwarancją zatrudnienia. Niestety przez małą ilość chętnych przedłużyli do zimy rekrutację. Sądzę, że to lepsza opcja niż studia typu marketing czy zarządzanie w szkole wyższej gotowania na gazie....

    • 3 0

    • Ale tam trzeba będzie się uczyć i nie będzie "pan da trzy", bo potem w pracy będzie system 0-1 albo coś działa, albo nie. Niektórych to przeraża.

      • 0 0

  • Czy to na pewno wszystkie ważne uczelnie? (1)

    To dziwne, że trojmiasto.pl zapomniało o GWSH! Uczelni z dobrą opinią i uznaniem pracodawców na Pomorzu, która corocznie rekrutuje jedną z największych wśród szkół prywatnych rzeszę studentów zwłaszcza studiów zaocznych. Pedagogika, zarządzanie, europeistyka i administracja to kierunki, które tworzą się tutaj zawsze! w zeszłym roku doszło kulturoznawstwo. Do tego bardzo tanie i ciekawe studia podyplomowe. Ale z drugiej strony proszę komentujących by pamiętali, że nie tylko recydywa maturalna szuka studiów we wrześniu...

    • 0 1

    • Re: Czy to na pewno wszystkie ważne uczelnie?

      właśnie wczoraj zapisałam się na licencjat w GWSH. wydaje mi się, że ta uczelnia ma najszerszą ofertę studiów pedagogicznych. i uprawnienia do ich kontynuowania na magisterce.

      • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

I Ogólnopolska Konferencja Ginekologii, Położnictwa i Chorób Piersi MEDFEM

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Czy pomnik przyrody jest prawnie chroniony?

 

Najczęściej czytane