• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Studenci medycyny pomagają w walce z epidemią

ws
1 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Studenci wspierają służby medyczne w walce z epidemią. Studenci wspierają służby medyczne w walce z epidemią.

Na pierwszym froncie walki z epidemią koronawirusa są przede wszystkim lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni, wspierają ich wolontariusze. To studenci ostatnich lat studiów kierunków: lekarskiego, farmacji, analityki medycznej, pielęgniarstwa oraz ratownictwa medycznego, którzy już na tym etapie edukacji są odpowiednio przygotowani do podjęcia działań wspierających, np. w wywiadzie epidemiologicznym.



Uważasz, że służby medyczne są odpowiednio przygotowane do walki z koronawirusem?

Chęć pomocy wyrazili również studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Od ponad dwóch tygodni grupa 15 studentów merytorycznie wsparła pięciu regularnych pracowników call center Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w zakresie informowania pacjentów o odwołanych wizytach. Sprawdzają też, którzy pacjenci ze względu na sytuację kliniczną muszą się zjawić w szpitalu lub w poradni.

- Studenci przychodzą do nas codziennie - mówi Dorota Łupuszyńska, koordynatorka call center UCK. - Pełnią dyżury w punktach pomiarów temperatury. Bardzo doceniamy to wsparcie - dodaje.
Czytaj też: Od 1 kwietnia więcej testów na koronawirusa. Rusza kolejne laboratorium

Dwoje studentów zostało również skierowanych do wsparcia pracowników Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Chęć pomocy zadeklarowali także studenci English Division.

- Jestem dumny z postawy naszych studentów, którzy w tej wyjątkowej i niełatwej sytuacji wykazali się nie tylko profesjonalizmem, ale także empatią i bezinteresowną chęcią niesienia pomocy, tak ważnymi w przyszłej pracy w zawodzie medycznym. Jestem wdzięczny za ich dojrzałą postawę, pełne wsparcie i zrozumienie dla chorego, teraz szczególnie zagubionego, być może osamotnionego - podkreśla prof. Marcin Gruchała, rektor uczelni. - W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym chcemy nie tylko wykształcić wysokiej klasy absolwentów, dobrze przygotowanych do aktualnych potrzeb rynku pracy. Zależy nam na tym, żeby nasi studenci, doktoranci, a później absolwenci swoją postawą dawali świadectwo wysokich standardów etyki na każdym etapie pracy zawodowej - przekonuje.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje


Opracowują aktualne informacje o COVID-19 dla medyków



Aktywność studentów nie ogranicza się do działań klinicznych. Wspierają również naukowców i specjalistów w tłumaczeniu najnowszych wytycznych światowych organizacji zdrowia dotyczących COVID-19, ułatwiając dostęp do aktualnej wiedzy.

Dzięki zaangażowaniu zespołu pod przewodnictwem dr. n. med. Tomasza Marjańskiego z Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej GUMed, przy udziale studentów - Jana Czauderny (SKN Torakochirurgii GUMed) i Kai Piwowskiej (SKN Neurochirurgii GUMed) oraz mgr Katarzyny Pietrzak (Zakład Zarządzania w Pielęgniarstwie GUMed) przetłumaczono na język polski wytyczne WHO dotyczące opieki domowej nad pacjentami z łagodnymi objawami sugerującymi podejrzenie zakażenia nowym koronawirusem oraz postępowanie z osobami, które miały z nimi kontakt.

Czytaj też: Maski do nurkowania w walce z wirusem

Studenci są zaangażowani również w bieżącą redakcję informacji publikowanych na stronie konsultanta krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

- Dostęp do aktualnej wiedzy, wytycznych i sposobów postępowania jest niezwykle ważny w przypadku każdej choroby, a ekstremalnie ważny w przypadku choroby nowej, o której niewiele wiemy - mówi prof. Radosław Owczuk, krajowy konsultant w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, kierownik Katedry i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii GUMed. - Strona internetowa nie istniałaby bez ogromnego zaangażowania studentów IV, V i VI roku Wydziału Lekarskiego - Szymona, Sebastiana, Kasi i Ewy, których wspiera swoją wiedzą informatyczną student biotechnologii - Filip. Dzięki mojemu wsparciu i ich ogromnej pracy, zarwanych nocy wszyscy profesjonaliści medyczni w Polsce otrzymują aktualne informacje o COVID-19.
Dodatkowo Wydział Nauk o Zdrowiu GUMed organizuje akcję pomocy psychologicznej dla osób objętych kwarantanną, a na facebookowym profilu SKN Psychologii GUMed publikowane są filmy i materiały edukacyjne, które mają zachęcić do pozostania w domu i wykorzystania tego czasu w sposób pożyteczny.
ws

Miejsca

Opinie (99) 4 zablokowane

  • szykujcie sie studenci

    to nie koniec waszych poswiecen. kiedy lekarze zachoruja to wy bedziecie zastepowac ich w szlachetnej sluzbie. dzis wyjatkowo pisze bez czarnej ironii. bo tak moze juz wkrotce stac sie naprawde...
    jeszcze raz szacun i nie przejmujcie sie powszechnym hejtem

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Co jest naturalnym wrogiem mszycy?

 

Najczęściej czytane