• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Studenci, na studia!

Marzena Klimowicz-Sikorska
1 października 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Uroczysta inauguracja roku akademickiego to dla wielu studentów ważne wydarzenie. Uroczysta inauguracja roku akademickiego to dla wielu studentów ważne wydarzenie.

Choć 1 października to czas oficjalnych inauguracji roku akademickiego, wielu studentów zajęcia rozpoczęło już w ostatnich tygodniach.



Pełną parą ruszyły wykłady m.in. na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.

Na PG pierwszy rok studiów rozpocznie blisko sześć tysięcy studentów - to o prawie tysiąc więcej niż w ubiegłym. O miejsce na uczelni walczyło w tym roku nieco ponad 10 tys. kandydatów. Ogółem studia w semestrze zimowym rozpocznie 5 155 studentów na studiach dziennych I stopnia i 809 na zaocznych - także I stopnia.

Największym zainteresowaniem cieszyły się takie kierunki, jak geodezja i kartografia, biotechnologia, architektura i urbanistyka, europeistyka i budownictwo.

Uniwersytet Gdański, który w tym roku będzie świętować 40-lecie powstania, także cieszy się z wyników rekrutacji. - Pomimo niżu, nie spada nam liczba kandydatów. Na rozpoczynający się rok akademicki przyjęliśmy ponad 500 studentów więcej niż zakładaliśmy - mówi prof. Bernard Lammek, rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Kandydaci najchętniej wybierali dziennikarstwo i komunikację społeczną, pedagogikę opiekuńczo – wychowawczą i pedagogikę resocjalizacyjną. Z kolei spadek zainteresowania odnotowało popularne niegdyś prawo – tylko 5,14 osób na miejsce i praca socjalna – 5,15, które zajęły dwa ostatnie miejsca na liście dziesięciu najpopularniejszych kierunków w tym roku.

Gdański Uniwersytet Medyczny, który dopiero w tym roku zyskał ten tytuł (wcześniej była to Akademia Medyczna) również ma powody do zadowolenia. Na pierwszy rok studiów przyjęto bowiem aż 1528 studentów. Numerem jeden jest w tym roku kierunek lekarsko-dentystyczny, gdzie o jedno miejsce walczyło 33 kandydatów – dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu, która, podobnie jak UG, świętuje w tym roku 40-lecie, przyjęła na I stopień studiów dziennych blisko 500 kandydatów. Najwięcej osób ubiegało się o miejsce na takich kierunkach, jak Wychowanie Fizyczne, Turystyka i rekreacja oraz Fizjoterapia.

Nie gorzej poszło gdyńskim uczelniom. Akademia Morska w Gdyni przyjęła 1200 studentów na I rok studiów stacjonarnych i prawie tyle samo na studia niestacjonarne. - Najwięcej osób kandydowało na kierunki: zarządzanie, towaroznawstwo i nawigacja - mówi Tomasz Degórski, rzecznik Akademii Morskiej.

Natomiast Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni przyjęła na pierwszy rok 2,5 tys. studentów. - Tyle mniej więcej się spodziewaliśmy - mówi kmdr ppor. Wojciech Mundt, rzecznik uczelni. - Największym zainteresowaniem cieszyły się szczególnie dwa kierunki – Bezpieczeństwo narodowe i Pedagogika. Natomiast na kierunku nawigacja przedłużyliśmy rekrutację do końca października -dodaje.

Uroczyste inauguracje na trójmiejskich uczelniach:

Politechnika Gdańska - 1 października, godz. 10.15 w auli Gmachu Głównego PG
Uniwersytet Gdański – 1 października, godz. 13 w Dworze Artusa
Gdański Uniwersytet Medyczny – 8 października, godz. 10 w Atheneum Gedanense Novum
Akademia Wychowania i Sportu - 7 października, o godz. 11 w Hali Widowiskowo-Sportowej AWFiS w Gdańsku (wjazd od ul. Grunwaldzkiej)
Akademia Sztuk Pięknych - 6 października, o godz. 12.00 w siedzibie Uczelni.
Akademia Muzyczna - 5 października o godz. 11.00 w sali koncertowej
Akademii Marynarki Wojennej - 2 października, godz. 9, w siedzibie uczelni (ul. Śmidowicza 69)
Akademia Morska - 4 października, godz. 11 na Skwerze Kościuszki (miejsce cumowania żaglowca szkolnego "Dar Młodzieży")

Opinie (169) 6 zablokowanych

  • i nie idźcie drogą mirka, zbyszka i grzesia!!! bo to nie POpłaca:-)

    • 1 8

  • Akademia Morska (8)

    Wstyd się przyznać ale też tam studiowałem....
    Po prostu żenadada- do studentów pierwszego roku-uciekajcie stamtąd dokądkolwiek, nie łudźcie się, że później będzie lepiej! Lepiej zmarnować semestr albo dwa a nie kilka lat! Ta szkoła niczego nie uczy, to jedno wielkie oszustwo!

    • 7 8

    • to że nie nauczyła akurat ciebie niczego jeszcze nie dowodzi, bo może problem jest w tobie, a nie w uczelni (4)

      moja krewna po tej uczelni ma dobrą prace i ma z tego o dziwo satysfakcję

      • 9 0

      • większość moich znajomych z AM zarabia 3-4 średnie krajowe ale jakoś, żaden z nich nie uważa, że to dzięki tej szkole:)

        • 2 1

      • całkowita zgoda (2)

        wybijcie sobie z głowy , że taka czy inna uczelnia za Was się nauczy. Już dziś taki frustrat, który się nawet nie podpisał lepiej gdyby poszedł na rynek i kupił sobie"papier". Podpowiem Ci, że w Ameryce łacińskiej nawet doktorat z teologii możesz kupić "naprawdę legal".

        Ja też znam osoby które kończyły AM np. Zarządzanie i stawały w szranki konkursowe (500 osób)z najwybitniejszymi absolwentami z Polski i nie tylko a ostatni etap łowców głów z wybranych sześciu przeprowadzała już londyńska międzynarodowa spółka i zgadnijcie kto się załapał?

        • 1 1

        • za was się nauczy? (1)

          to po co są uczelnie? po to, żeby mieć papier? po co płacić miliardy na system szkolnictwa skoro są biblioteki i każdy sam może wziąć książkę i sam sie nauczyć? czy rola uczelni to ma się skupiać na liczeniu pieniędzy i tak zwanym egzaminowaniu?
          ja tez znam osoby z wydziału administracji-najtrudniejszy przedmiot-chemia, najtrudniejsza laborka-robienie kanapek i "rozpoznawanie" dragów:)
          a znasz może kogoś z elektroniki?

          • 1 3

          • fakt przyjmując kogoś do pracy sprawdzam jaką uczelnie ukończył,

            pytania n.t.pracy dyplomowej, ale też, a może przede wszystkim jego aktywność około zawodową, osobiste dyspozycje w zakresie wiedzy, umiejętności i postaw. A one też przejawiają się w zachowaniach, które pozwalają realizować zadania. Uczelnia i tam studiowanie to nie szkoła średnia gdzie podano lektury, zakresy ... i je się ocenia.
            Tu już liczy się w dużej mierze indywidualizm, wykorzystanie zdobytej wiedzy lub jej racjonalne uzupełnienie odpowiednimi narzędziami.
            Jako przykład podam Ci "kreskę" co z tego, że się nauczysz podstaw a na egzaminie dostaniesz skomplikowane obroty, płaszczyzny przecięć(obliczenia) i musisz jeszcze z tego zrobić opisówkę (przywołując definicje)w ciągu parunastu minut. Tu potrzeba ścisłej wyobraźni.

            Ale już Ajnsztajn powiedział od wiedzy ważniejsza jest ścisła wyobraźnia:))

            • 0 0

    • gadanie (1)

      Jestem absolwentem towaroznawstwa sprzed 3 lat i jakso nie narzekam. Milionerem nie jestem ale z praca probelmow nie mialem. Szkola byla za moich czasow wymagajaca i pierwsze 2-3 lata serio wypadalo sie uczyc pilnie. O przyjeciu decydowal egzamin z mat i ang, a nie jakis konkurs.

      Wiele zalezy od clzowieka.

      • 4 0

      • czy ja gdzieś napisałem, że pracy nie dostaniesz po AM? Szkoła "wymagająca"- za moich czasów na Administracji żeby dostać stypendium trzeba było mieć średnią 4,5 na elektrycznym 3,8.
        Ta uczelnia zatrzymała się w połowie lat 70 i ani drgnie-dziwne zmiany nazw kierunków niczego nie zmienią-trzeba by wpierniczyć cały ten beton co wszystkie rozumy pozjadał a nie wie, że studenci od lat podrabiają wyniki z laborek bo inaczej się nie da, bo prostu sprzęt na, którym działają nie działa właśnie od kilkunastu lat...

        • 2 1

    • Studiowales, ale zapewne nie skonczyles...

      To jest powodem twojej frustracji?

      • 2 0

  • A co to jest europeistyka i bezpieczeństwo narodowe:)?

    ..drodzy Państwo wciskacie tym mlodym ludziom przysłowiowy kit edukacyjny, zepsuty towar, rzecz ktora ladnie brzmi, pieknie wyglada z zewnatrz a potem, w krotkim okresie czasu jest bezwartosciowa, chcecie na nich zarobic i tyle. Po bezpieczenstwie narodowym nikt nie bedzie pracował w BOR ani w ABW gdy zobacza wasz dyplom to ledwo powstrzymaja sie od smiechu, tak zasmo jak po dyplomacji nie pojedziecie na placowke ani nie zatrudni was MSZ, bo czego was tam naucza kiedy nie nalezy beknac przy stole albo przy kim walnac baka , tak samo europeistyka -co to za twór? i to na PG czy oni maja pojecie z uczelni technicznej z calym szacunkiem o tym przedmiocie.czy wy sadzicie ze bedziecie eurodeputowanymi albo ich asystentami? nie bo tu jak wszedzie w naszym kochanym kraju potzrebna sa plecy i uklady.

    • 9 1

  • myślisze, że to zasługa uczelni?

    większość moich znajomych z AM zarabia 3-4 średnie krajowe ale jakoś, żaden z nich nie uważa, że to dzięki tej szkole:)

    • 4 0

  • Uniwerek a PG wojna odwieczna (3)

    Moze zabrzmi to niezbyt sympatycznie ale, z moich znajomych ktorzy skonczyli UG w zawodzie pracuje jedna osoba na powiedzmy 20-30 ktore znam. Ma swietna robote w Wawie, a reszta niestety tzw. cokolwiek - na stacjach, MC donald, sklepy; o artystach z ASP juz wogule nie swspominamn bo oni sa z byt gornolotni aby pracowac w takim zawodzie i zyja na koszt rodzicow. Pomijam wyjatki ktore zyja ze sztuki, tzn jeden wyjatek. Ze znajomych z PG ktora mialem przyjemmosc skonczyc w zawodzie pracuja w zasadzie wszycy ktorzy mieli na to ochote czyli jakies 80-90%. Zarabiaja od 2k - 5-6k na na reke w zaleznosci od szczescia i mozliwosci. Wybor jest prosty mysle. Oczywiscie kasa to nie wszystko ale za cos papu trzeba kupic, a z filozofii to ciezko wyzyc. Pozdrawiam i zycze powodzenia!

    • 9 9

    • A jeżeli ktoś nie ma talentu do przedmiotów ścisłych bo urodził się humanistą to też ma iść studiować na PG? Dziwne podejście.

      • 3 0

    • Są kierunki na UG po których jest robota a są po któych nie ma - to wszystko.

      PG z kolei to zbiór tzw. cyfro.ebów, którzy świata poza komputerem/matematyką/fizyką nie widzą... i w przyszłości mogą być tylko pachołkami w dobrych firmach.

      To fakt, że na początku może będą zarabiać więcej, ale co z tego jak na stanowiska kierownicze nie mają co liczyć... Coś za coś :]

      • 5 2

    • Sugerujesz kult rywalizacji między studentami ?

      Jest taki typ studenta, który nigdy nie skseruje innym swoich notatek. Być może dorastał na wojnie, każdy dzień był walką o suchą wodę i tak mu pozostało. Oczywiście czyimiś notatkami nie pogardzi.

      • 3 0

  • Pytanie do Władz Miasta Gdyni (7)

    Kiedy pomożecie uruchomić w Orłowie np. Wyższą Szkołę Sztuki Stosowanej jako pierwszą w Polsce szkoła wzornictwa i designgu. Szkoła mogłaby się znajdować w rozbudowanym budynku, tak szacownej SZkoły Plastycznej związanego z historią polskiej i pomorskiej sztuki użytkowej i stosowanej, jednoczącej we wspólnym dziele artystów, projektantów i rzemieślników. Kultywując humanistyczne tradycje gdyńskie i pomorskie, z troską o profesjonalizm absolwentów, rozwijała idee tworzące specyfikę tej obok zakopiańskiej tak ważnej szkoły wzornictwa. W Gdyni zaistniało już kilka światowych firm"projektujące formy przemysłowe, użytkowe", odbywają się wystawy, targi,.. To tu wzornictwo zaczyna nabierać właściwego wymiaru w międzynarodowej terminologii "Industrial design" integrujące sztukę, naukę i technikę. To też tu prawdopodobnie zainstaluje się największy hotel IKEA, centra szkoleniowo-konferencyjne dla Świata, obok ST. Gdynia na co dzień pokazuje nam nowatorskie opracowania mebli miejskich, i inne formy produktu, jego cech użytkowych, wpływanie na jakość życia poprzez kształtowanie otoczenia przyjaznego człowiekowi, bo to jest synteza twórcza oraz humanistyczny aspekt naszego pięknego miasta. Gdynia pokazuje nam, że tu dostrzega się role projektanta i wykonawcy, bo chyba najwięcej namacalnych i docenionych(przez jurorów) pomników stoi na ulicach miasta z marzeń.

    • 6 1

    • może w tym by raczej pomógł

      m.in. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz - absolwent tej właśnie szacownej szkoły plastycznej:))

      • 0 0

    • Gryzoń myśli jak tu uruchomić Wyższą Szkołę Budowy Lądowiska w Babich Dołach (5)

      i jak nabrać potencjalnych studentów
      ale jak wynika z uzyskanych informacji z gryzoniowatego UM - studia mają być za friko a po ukończeniu uzyskuje się tytuł inż. lotniskowego.
      Praca zapewniona - taskanie waliz, zamiatanie pasa startowego, machanie chorągiewkami, rozganianie mgły,
      eldorado

      • 0 0

      • PanieKracy nie zazdrość, a zapisz się czym prędzej, bo właśnie (4)

        RUSZA EDYCJA KURSU OBSŁUGI NAZIEMNEJ LOTNISKA

        - ZAJĘCIA JUŻ 16. 01. 2010 r .

        Masz szans, ale nie wiem czy przejdziesz psychotest:))

        • 0 0

        • Bezstronny - dzięki (3)

          ale "puki co" mam dobrą robotę za dobrą kasę i nie mam zamiaru jej zmieniać!

          • 0 0

          • Szkoda, bo miałem nadzieje, że wesprzesz to nowe a prężnie widać rozwijające się lotnisko (2)

            no cóż jestem zasmucony. Może się zwolnisz i podejmiesz ciekawe życiowe wyzwanie. W końcu na naukę zawsze jest czas.
            - a do tego jak zdążyłem zauważyć może nie jesteś fanem najlepszego z prezydentów (dużych miast) dr Wojciecha Szczurka, ale przez takie szkolenie, a następnie prace, mógłbyś zmienić swoje podejście, co polepszyło by twój stan psychofizyczny:)) i intelektualny:))

            • 0 0

            • Bezstronny - no nir rozśmieszaj mnie! (1)

              rozumiem że lobbujesz za Gdynią - ale daruj - jest wiele miast które rozwijają się o wiele lepiej niż Gdynia
              a w Gdyni trudno o rozwój psychofizyczny i intelektualny!

              • 1 1

              • możesz mi podać choć jeden przykład?

                skoro uważasz, że lobbuje za Gdynią:))

                • 0 0

  • Uczta , sie uczta:) (2)

    ...pośredniaki czekaja:)

    • 1 6

    • chyba na takich cieci jak ty

      • 2 0

    • a na ciebie to już nic nie czeka

      • 1 0

  • polska robotnicza

    po co komu wykształceni ludzie? lepiej będzie się kierować bandą tłumoków przecież! puśćmuy co jakiś czas jakieś paszkwile, zdeprecjonujmy kilkuletnią pracę ludzi, egzaminy i pisane w trudzie magisterki... wmawiajmy im,ze studia to dla nierobów ( niepłacących podatki)... a na koniec dajmy im prace za tysiaka hahahah szybko im przejdzie chęć "inwestowania w siebie"

    • 7 1

  • (1)

    studenci na studia a emeryci na emeryture!!!

    • 3 2

    • zwolnic miejsca pracy mlodym osobom!!!

      • 2 0

  • dziwi mnie, że młodzi ludzie zadają durne pytanie: po co są uczelnie:-) skoro nie wiesz, to daruj sobie dzieciaku studia i

    naucz sie kłaść np kaHelki lub panele, naucz sie docieplać budynki i stawiać kominki bedziesz miał w życiu lepiej niż z tytułem mgr nauczać w wiejskiej szkółce za półtora tysiaka czyli tyle ile ma sprzedawca z tesco

    • 5 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Co to jest oskoła?

 

Najczęściej czytane