• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Student PG w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN

Wioleta Stolarska
14 listopada 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Michał przez pół roku będzie pracował w zespole, który zajmuje się badaniem powierzchni materiałów objętościowych i wytwarzanych na nich cienkich warstw. 
Michał przez pół roku będzie pracował w zespole, który zajmuje się badaniem powierzchni materiałów objętościowych i wytwarzanych na nich cienkich warstw.

Michał Dembski, student z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej odbywa staż w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Szwajcarii. To tam znajduje się Wielki Zderzacz Hadronów, czyli największy na świecie akcelerator cząsteczek. Michał przez pół roku będzie pracował w zespole, który zajmuje się badaniem powierzchni materiałów objętościowych i wytwarzanych na nich cienkich warstw.



Czy uczelnie technologiczne w Trójmieście kształcą na odpowiednim poziomie?

Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN to ośrodek naukowo-badawczy położony na przedmieściach Genewy. Do organizacji należą obecnie 22 państwa. Znajduje się tu Wielki Zderzacz Hadronów, czyli największy na świecie akcelerator cząsteczek.

Michał Dembski pracuje w zespole "TE/VSC/SCC" (Technology Department/Vacuum Surfaces & Coatings Group/Surface Coatings and Chemistry Section), który zajmuje się badaniem zarówno powierzchni materiałów objętościowych, jak i wytwarzanych na nich cienkich warstw.

- W swojej grupie jestem najmłodszy. Pracuję w zasadzie wyłącznie z doktorami i doktorantami, a mimo to czuję, że moje zdanie, również w kwestiach naukowych, traktowane jest poważnie. Od pierwszej chwili, niezależnie od wieku, stanowiska, stażu, narodowości, wszyscy zwracają się tu do siebie po imieniu i traktują na równi. Dodatkowo, na każdym kroku powtarza się tu, że najważniejsze podczas pracy jest nasze bezpieczeństwo i jakość wyników, a czas jest sprawą mniejszej wagi. Brzmi to z początku jak mało znaczące hasło, jednak faktycznie wszyscy właśnie tą zasadą się kierują - mówi Michał Dembski, którego kontrakt w CERN kończy się 31 marca.
Student odpowiedzialny jest przede wszystkim za badania stężeń poszczególnych gazów oraz przenoszenie ich cząstek z powierzchni materiałów stosowanych wewnątrz istniejących, jak i projektowanych komór próżniowych. Ma również możliwość uczestniczenia w dodatkowych badaniach i wykładach.

- Po zakończeniu stażu wraz z opiekunem ustalimy czy mogę, oraz czy chcę, przedłużyć kontrakt o kolejne sześć miesięcy. Jest to maksymalna długość dla takiego stażu - wyjaśnia.
Sześć semestrów na PG ma już za sobą

Studia na Politechnice Gdańskiej Michał rozpoczynał od nanotechnologii, poprzez indywidualny program studiów łączący nanotechnologię i fizykę stosowaną, aż do całkowitej zmiany kierunku na fizykę stosowaną z dodatkowymi przedmiotami z nanotechnologii. Ukończył sześć semestrów. Obecnie, ze względu na staż w CERN, przebywa na urlopie dziekańskim.

- Do CERN trafiłem m.in. dzięki stowarzyszeniu IAESTE [The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience - red.]. Przy aplikacji bardzo pomogli mi prof. Radosław Szmytkowski, prof. Maria Gazda i dr hab. inż. Barbara Kościelska - opowiada. - Aplikacja przez stowarzyszenie studenckie nie jest jedyną drogą. Zachęcam zainteresowanych studentów do sprawdzenia możliwości stażu, których jest naprawdę dużo - przekonuje.

Miejsca

Opinie (67) 1 zablokowana

  • Jest Gazda...

    ..jest jazda!

    • 0 1

  • skąd on jest?

    super! a czy ktos może wie którą szkolę średnia kończył ten człowiek?Czy jakieś renomwane liceum czy może technikum?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Student Maritime Conference 2024

60 - 480 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Kiedy noc i dzień mają podobną długość?

 

Najczęściej czytane