• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Światowe zgromadzenie wyższych uczelni morskich

maj 17

piątek, godz. 09:00

Sopot,
bilety 100 zł
maj 20-21

poniedziałek - wtorek

bilety 750 - 950 zł
Odbywające się corocznie zgromadzenie ogólne (AGA - Annual General Assembly) stowarzyszenia wyższych uczelni morskich IAMU (International Assosiation of Maritime Universities) odbędzie się w gmachu Akademii Morskiej w Gdyni w terminie 12-14 czerwca 2011 roku.

Organizacja IAMU powstała w roku 1999 z inicjatywy zespołu założycielskiego uformowanego z wybranych uczelni z każdego z kontynentów. Pomysłodawcą i aktywnym kreatorem tego przedsięwzięcia był pan Hisashi Yamamoto - Japończyk, ówcześnie związany z wydziałem morskim Istambulskiego Uniwersytetu Technicznego (ITU).

W skład grupy założycielskiej weszli rektorzy z następujących uczelni: reprezentujący Amerykę - Maine Maritime Academy (USA), Afrykę - Arab Academy for Science Technology and Maritime Transport (Egipt); Australię - Australian Maritime College; Azję - Kobe University of Mercantile Marine (Japonia); Europę - Istanbul Technical University (Turcja). Udało się pozyskać sponsora dla tego przedsięwzięcia, którym została wielka instytucja japońska Nippon Foundation, patronująca setkom projektów z różnych dziedzin. Głównym celem organizacji były dążenia do oparcia się tendencjom obniżania poziomu i formalnych wymogów kształcenia oficerów, wypracowanie najlepszych programów nauczania i szkolenia przyszłych oficerów, stworzenia forum do wymiany doświadczeń prowadzenia istotnych dla uczelni prac badawczych i wymiany studentów i profesorów, a także prowadzenie działalności edytorskiej oraz organizowania corocznych spotkań wszystkich członków organizacji.

Akademia Morska w Gdyni przystąpiła jako jedna z pierwszych uczelni do utworzonego związku i do tej pory jest jednym z najbardziej aktywnym jej członkiem zasiadając w zarządzie organizacji i w wielu jej gremiach. Pierwszy założycielski zjazd IAMU odbył się w czerwcu 2000 roku w Istambule.
Na pierwsze spotkanie przybyli przedstawiciele 17 uczelni z całego świata. Następne zebranie wszystkich, już 53 członków, odbędzie się w przyszłym roku w naszej uczelni w dniach 12-14 czerwca 2011.

Powierzenie naszej uczelni organizacji AGA-12 jest dowodem uznania dla osiągnięć Akademii Morskiej w Gdyni. W ramach ponad dziesięcioletniej historii stowarzyszenia najważniejszymi osiągnięciami naszej uczelni jest długoletnie przewodniczenie 16 uczelniom członkowskim z krajów Unii Europejskiej, wygrywanie szeregu zgłoszonych projektów oraz prezentacji na wszystkich konferencjach naukowych towarzyszącym corocznym zjazdom.

Przez 3 czerwcowe dni: niedzielę 12.06, poniedziałek 13.06 i wtorek 14.06, w Gdyni gościć będą rektorzy, profesorowie i studenci ze wszystkich uczelni - członków IAMU. Bez wątpienia jest to największe spotkanie akademickiego środowiska morskiego na świece.

J.M. Rektor Akademii Morskiej powołał komitet organizacyjny, który zorganizuje zjazd uczelni morskich. Transparentność pracy zapewni także stowarzyszenie "Światowy zjazd uczeni morskich" zarejestrowane w październiku br., którego zadaniem będzie także pozyskiwanie środków na finansowanie przedsięwzięcia, a także zapewnienie właściwej organizacji. Powstała strona internetowa ułatwiająca potencjalnym uczestnikom rejestrację, przesłanie prezentacji na konferencję, zakwaterowanie się w hotelach, pomoc w wystawieniu wiz i organizacji pobytu delegatów w Polsce.

www.iamuaga12.gd.pl

Dodatkową atrakcją zjazdu będzie przyjazd wielu statków szkolnych z ponad 1200 studentami. Między innymi:
Empire State VI - z 500 studentami z Nowego Jorku,
Mir - z 100 studentami z St. Petersburga,
Kruzenstern - z 100 studentami z Kaliningramu,
a także gdyńskie statki szkolne Dar Młodzieży, Dar Pomorza, Horyzont II oraz ze Szczecina Nawigator XXI.

Wielu studentów przybędzie drogą lądową lub powietrzną i dla nich zorganizowane zostaną specjalne warsztaty naukowe, program turystyczno-sportowy itd. Językiem konferencji i spotkań będzie oczywiście język angielski, stąd także załączone informacje są w tym języku. Przewidywany jest także specjalny program dla osób towarzyszących ukazujący najbardziej interesujące obiekty naszego regionu.

Każdy coroczny zjazd ma swoje hasło i wiodące motto. W tym roku brzmi ono:
Green Ships, Eco Shipping, Clean Seas

W konferencji naukowej zostanie wyselekcjonowane najlepsze 35 zgłoszonych referatów. Również studenci w ramach powyższego tematu będą mieli za zadanie zbudowanie wirtualnego statku ekologicznego, spełniającego wszystkie wymagania konstrukcyjne, bezpiecznego zarządzania i eksploatacji.

Odbędą się 3 sesje specjalistyczne:
1. On-board training - wymiana doświadczeń na temat praktyk studenckich,
2. Engine room Simulator - w oparciu o nasz nowoczesny symulator siłowni na wydziale Mechanicznym,
3. Electric and Automation Officers - w oparciu o nowe ustalenia w konwencji STCW, oraz pozostałe 9 sesji o charakterze ogólnym z zakresu MET (Marine Education and Training).

Zamierzeniem Uczelni jest przedstawienie 90-letniego dorobku polskiego szkolnictwa morskiego oraz największych osiągnięć Akademii Morskiej w Gdyni. Rektor oraz komitet organizacyjny liczy na szeroki udział pracowników i studentów w spotkaniach z przedstawicielami innych uczelni morskich co sprzyjać będzie doskonalenie sposobów kształcenia i wymianie doświadczeń oraz zaowocuje licznymi kontaktami osobistymi.

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Chmury zbudowane są z:

 

Najczęściej czytane