Wiadomości

stat

Świetne wyniki międzynarodowych maturzystów z Gdyni

Na 2018 rok przypada 50-lecie utworzenia International Baccalaureate Organization, a także 25-lecie utworzenia pierwszych polskich szkół IB.
Na 2018 rok przypada 50-lecie utworzenia International Baccalaureate Organization, a także 25-lecie utworzenia pierwszych polskich szkół IB. fot. III LO

Czterdziestu absolwentów gdyńskiej "Trójki" zdało międzynarodową maturę na bardzo wysokim poziomie - cieszy się Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO w Gdyni oraz Gdynia IBO World School 0704. Łącznie aż 16 absolwentów na 40 zdających maturę IBO w Gdyni uzyskało 40 i więcej punktów na 45 możliwych. W gdyńskiej szkole już 981 absolwentów, najwięcej w Polsce, uzyskało dyplom International Baccalaureate Organization (IBO).Czy chciał(a)byś zdawać maturę międzynarodową?

tak, ponieważ chcę studiować za granicą

25%

tak, ale nie wiązał(a)bym tego z wyjazdem na studia za granicę, tylko zdobyciem większej wiedzy

12%

to bez znaczenia, bo do studiowania za granicą wystarczy dobra znajomośc obcego języka

25%

nie, skupienie się tak mocno na nauce to pozbawienie się części innych atrakcji młodości

38%
40 polskich szkół ponadgimnazjalnych realizujących program matury międzynarodowej dostało drogą elektroniczną z Centrum Egzaminacyjnego IBO-International Baccalaureate Organization w Cardiff (Walia - Wielka Brytania) wyniki tegorocznej matury międzynarodowej.

Wśród nich są dwie najstarsze polskie szkoły IBO, tj. III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej w Gdyni oraz XXXIII Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, które już w 1993 roku, jako pierwsze w Polsce, rozpoczęły nauczanie w programie edukacyjnym kończącym się maturą międzynarodową.

- Wszyscy tegoroczni absolwenci gdyńskiej "Trójki" zarówno krajową maturę - 160 absolwentów, jak i międzynarodową maturę - 40 absolwentów - zdali i to na bardzo wysokim poziomie. Najwyższe wyniki w tym roku na maturze międzynarodowej uzyskały: Zofia Jankowska i Agata Kożuchowska, które zgromadziły po 44 punkty na 45 możliwych do zdobycia. W ten sposób dołączyły do wąskiego grona absolwentów szkół IBO, którzy uzyskali tak znakomity wynik wśród kilkunastu setek tysięcy zdających maturę międzynarodową w 2018 r. na całym świecie - informuje Wiesław Kosakowski.
Tylko jeden punkt mniej (43/45 pkt.) uzyskali: Igor Kuszczak, Aleksandra Konopka, Bianka Kiedrowska i Agnieszka Chilińska. Łącznie aż 16 maturzystów na 40 zdających maturę IBO w Gdyni uzyskało 40 i więcej punktów, a więcej niż  połowa ze zdających (27 osób) uzyskało 37 i więcej punktów czyli tyle, ile wymagają podczas rekrutacji najlepsze uczelnie na świecie, np. Oxford lub Cambridge.

Średnia wyników z egzaminów w Gdyni wyniosła 38,2 pkt. i jest jedną z najwyższych na świecie.

Czytaj też: Licealiści z gdyńskiej "Trójki" pomagają w nauce programowania

Większość absolwentów z klas IBO w III LO w Gdyni kontynuuje swoją edukację na renomowanych uczelniach poza granicami kraju.
Większość absolwentów z klas IBO w III LO w Gdyni kontynuuje swoją edukację na renomowanych uczelniach poza granicami kraju. fot. III LO

Każdy "ajbik" przystąpił do 14 lub 18 egzaminów pisemnychEgzaminy matury międzynarodowej każdego roku rozpoczynają się w pierwszy dzień roboczy maja i przeprowadzane są w tym samym czasie we wszystkich szkołach IBO na całym świecie, oczywiście z uwzględnieniem czasu strefowego, ale bez względu na ewentualne dni świąteczne, które są obchodzone w danym kraju.

Każdy ze zdających maturę IBO musi przystąpić do dwóch lub trzech egzaminów pisemnych minimum z sześciu przedmiotów, w tym obowiązkowo z matematyki oraz co najmniej z jednego przedmiotu z grupy: chemia, fizyka lub biologia. W III LO w Gdyni międzynarodowi maturzyści zdawali egzaminy, także z takich przedmiotów jak filozofia, geografia, historia, j. polski, j. niemiecki, j. francuski, j. rosyjski, j. angielski oraz sztuki wizualne. Językiem egzaminu jest język angielski. Łącznie w egzaminacyjnej sesji majowej każdy "ajbik" - uczeń z klasy IBO - przystąpił do 14 lub 18 egzaminów pisemnych.

W III LO w Gdyni już 981 absolwentów, najwięcej w Polsce, uzyskało Dyplom International Baccalaureate Organization.

Czytaj też: Są wyniki tegorocznych matur. Zdało 77 proc. absolwentów

W III LO w Gdyni już 981 absolwentów, najwięcej w Polsce, uzyskało Dyplom International Baccalaureate Organization.
W III LO w Gdyni już 981 absolwentów, najwięcej w Polsce, uzyskało Dyplom International Baccalaureate Organization. fot. III LO

Studiują na całym świecieNa 2018 rok przypada 50-lecie utworzenia International Baccalaureate Organization, a także 25-lecie utworzenia pierwszych polskich szkół IBO. W sobotę 1 września 2018 w III LO im. Marynarki Wojennej odbędzie się uroczystość jubileuszu XXV-lecia polskich szkół IBO połączona z wręczeniem dyplomów IBO tegorocznym absolwentom gdyńskiej trójki i nagród dla uczniów III LO, którzy reprezentowali Polskę na międzynarodowych olimpiadach naukowych. Zostaną także uhonorowani absolwenci z najlepszymi wynikami uzyskanymi na maturze krajowej.

- W gdyńskiej trójce średnia wyników każdego roku mieści się w przedziale 36-38 pkt. na 45 pkt. możliwych do zdobycia. Od momentu przeprowadzenia w 1995 roku pierwszego w historii polskiego szkolnictwa egzaminu matury międzynarodowej aż ośmiu uczniów z III LO w Gdyni zdobyło maksymalną liczbę punktów, tj. 45/45 - mówi dyrektor.
Większość absolwentów z klas IBO w III LO w Gdyni kontynuuje swoją edukację na renomowanych uczelniach poza granicami kraju (Edynburg, Londyn, Oksford, Cambridge, Sorbona, Brema, Berlin, Madryt, Maastricht, Utrecht, Rotterdam, Kopenhaga, Seul, Sapporo, Hong Kong, Dubaj, Kair). W ostatnich latach kilkunastu z nich, z uwagi na świetnie zdane egzaminy SAT oraz inne osiągnięcia szkolne (np. w olimpiadach naukowych) otrzymało stypendia naukowe warte ponad 45 tys. dolarów z takich uczelni amerykańskich jak : MIT - Massachussetts Institute of Technology (takie stypendia otrzymało już pięć absolwentek i jeden jeden były uczeń z III LO w Gdyni), Harvard, Yale, Columbia University, Cornell College, Chicago Univ., Brown College.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (28)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Poziom:

Co to jest oskoła?