• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szczepienia przeciwko COVID-19 dla 12- i 15-latków. Jak wyglądają?

ws
7 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła pod koniec maja. Wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła pod koniec maja.

Osoby w wieku 12-15 lat w poniedziałek otrzymały e-skierowania na szczepienie przeciwko COVID-19. Szczepienia będą odbywać się w najbliższych tygodniach w punktach szczepień, a od września także w szkołach. Młodzież w wieku 12-15 lat może szczepić się na takich samych zasadach jak wszyscy obywatele, w ramach Narodowego Programu Szczepień. Do tej pory w Polsce na szczepienia mogły zapisywać się osoby od 16. roku życia. W sumie w Polsce jest 2,58 mln uczniów w wieku 12-18 lat.



Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście


Nastolatka na szczepienia można zarejestrować od poniedziałku, 7.06, przez:
  • bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989,
  • kontaktując się z wybranym punktem szczepień,
  • wysyłając SMS pod numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie,
  • poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl.

Jak czytamy w serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, żeby się zakwalifikować na szczepienie, trzeba wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej. Kwestionariusz jest dla pracownika medycznego podstawą decyzji, czy osoba może być zaszczepiona tego dnia. Wypełnia go osoba szczepiona wraz z opiekunem prawnym lub rodzicem - ci ostatni muszą go podpisać.

Nasi czytelnicy informują, że jednak nie wszystkie placówki są gotowe do szczepień dzieci i młodzieży.

13:45 7 CZERWCA 21

Szczepienia dzieci 12+ Covid (31 opinii)

Punkt szczepień w Sopocie ul. Bitwy Pod Płowcami 63/65 nie chce zrealizować szczepień dzieci 12+ ze względu na brak wytycznych, informację taką dostałem idąc do punktu szczepień o g.11:30.
Punkt szczepień w Sopocie ul. Bitwy Pod Płowcami 63/65 nie chce zrealizować szczepień dzieci 12+ ze względu na brak wytycznych, informację taką dostałem idąc do punktu szczepień o g.11:30.

Konieczna obecność rodzica lub opiekuna podczas szczepienia



Zgodnie z zapowiedziami szczepienia dla osób w wieku 12-15 lat będą odbywały się na tych samych zasadach, co dla młodzieży w wieku 16-18 lat. Podczas szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 12-15 lat będzie konieczna obecność rodzica lub opiekuna prawnego - tak samo, jak w przypadku dzieci starszych. To oni muszą też wyrazić zgodę na szczepienie.

W czerwcu w szkołach będzie odbywać się akcja informacyjna na temat szczepień. Między 6 a 10 września zbierane będą formularze medyczne w szkołach. Szczepienia w szkołach mają odbyć się 13-17 września. Jak czytamy na stronie resortu edukacji i nauki, szczepienia będą organizowane przez szkoły i realizowane z wykorzystaniem istniejących punktów szczepień populacyjnych, powszechnych lub mobilnych.

- Podczas szczepienia, oprócz profesjonalnej opieki lekarskiej, uczniom będą mogli towarzyszyć rodzice. Akcja szczepień w wybranym miejscu uzależniona zostanie od liczby chętnych. Odpowiednie służby medyczne będą w tej sprawie współpracowały z dyrektorami szkół i placówek - informuje MEiN.
Czytaj też: I tak się wszyscy zaszczepicie

Dzieci w przypadku wyjazdów - w zależności od zasad obowiązujących w danym kraju - muszą przechodzić testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Dzieci w przypadku wyjazdów - w zależności od zasad obowiązujących w danym kraju - muszą przechodzić testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

W życie wchodzą przepisy przewidujące szczepienie 12-latków



Wchodzące w życie przepisy zakładają, że podmioty przeprowadzające szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 mają obowiązek stosowania tych szczepień także wobec osób urodzonych w latach 2005-2008 i tych urodzonych w 2009 r., które ukończyły 12 lat. Rozporządzenie w tym brzmieniu obowiązuje do 25 czerwca.

Inny zmieniony przepis stwierdza, że w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki dopuszcza się szczepienie osób innych niż określone w odpowiednim przepisie, które ukończyły 12 lat.

Czytaj też: Wakacje w pandemii. Czy dziecko musi robić test na COVID-19?

Trwają badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 lat



Wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła pod koniec maja. Szczepienie w tej grupie wiekowej rekomendowała również Rada Medyczna przy premierze. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował w ubiegłym tygodniu, że toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 lat. Wyraził nadzieję, że we wrześniu będą wyniki tych badań.
ws

Opinie (146) ponad 10 zablokowanych

  • ADE

    Należy pamiętać, że jednym z potencjalnych zdarzeń niepożądanych przy testach szczepionek może być wzmocnienie infekcji wirusowej zależnej od przeciwciał, nazywanej efektem ADE (z ang. antibody-dependent enhancement of infection). To sytuacja, w której podczas zakażenia lub szczepienia organizm wytwarza słabo neutralizujące przeciwciała powodujące wzmocnienie przebiegu kolejnej infekcji. Innymi słowy szczepienie, które ma nas uchronić przed infekcją w przyszłości powoduje, że późniejsza ekspozycja na wirusa będzie znacznie bardziej niebezpieczna,
    niż gdybyśmy się nie szczepili. Ten efekt zaobserwowano na przykład podczas testów szczepionek przeciwko odrze, syncytialnemu wirusowi oddechowemu i wirusowi dengi. Niestety pojawił się on także podczas badań szczepionek na zwierzęcego, pierwotnego wirusa ciężkiego ostrego zespołu oddechowego (SARS). ADE powoduje, że po podaniu szczepionki wytwarzają się przeciwciała,
    które nie neutralizują w wystarczającym stopniu wirusa, ale zamiast tego zachęcają go do replikacji w komórkach, zaostrzając chorobę.

    • 5 1

  • przepis na udaną PLANdemię covidozy:

     1. Znajdź chorobę, na którą co roku chorują miliony ludzi na całym świecie.
     2. Przypisz objawy tej choroby nowej pandemii, żeby ludzie chorując na to co zawsze, myśleli, że to coś nowego.
     3. Wmów ludziom, że roznoszą epidemię, nawet jeśli nie chorują.
     4. Rozpętaj histerię wśród społeczeństwa wykorzystując do tego media.
         Przekazuj na okrągło komunikaty o ilości potwierdzonych zakażeń i liczbie zgonów.
     5. Zmuś ludzi, żeby na co dzień widzieli coś, co kojarzy się z pandemią, np. maseczki, środki odkażające.
     6. Zastrasz ludzi wysokimi grzywnami i restrykcjami w przypadku nie stosowania się do poleceń władz.
     7. Zastosuj szantaż emocjonalny, wmów ludziom,
        że stosując się do ograniczeń i szczepiąc się zachowują się odpowiedzialnie i dbają o innych.
     8 .Wykorzystaj celebrytów do uwiarygodnienia epidemii.
         Od czasu do czasu jakiś celebryta powinien publicznie ogłosić, że został zarażony lub zaszczepiony.
     9. Zniszcz relacje międzyludzkie. Niech ludzie traktują siebie jak potencjalne źródło zagrożenia.  
    10. Uzależnij dostęp do podstawowych dóbr (zakupy, podróże komunikacją miejską, dostęp do lekarza,
          imprezy masowe, kina, restauracje itd.) od poddania się restrykcjom / szczepieniu.
    11. Opracuj "testy" które wykrywają "chorobę" niezależnie od jakichkolwiek objawów lub ich braku.
    12. Nieustannie podkreślaj, że z niczym takim jeszcze nie mieliśmy do czynienia,
          więc każdy musi cały czas czuć się zagrożony i nikt nie jest bezpieczny.

    • 12 4

  • pytanie podstawowe

    PO Co szczepic dzieci skoro nie przechodzą Covida tak jak dorosli? Nie spodziewam sie tu odpowiedzi od mianiaków szczepionkowych, bo oni juz dawno zatracili zmysł racjonalnosci.

    • 4 0

  • Szczepienie ze szkoły

    Pomysł na to żeby szkoła organizowała szczepienia jest chybiony. Rodzic powinien być z dzieckiem na szczepieniu na wypadek pojawienia się reakcji anafilaktycznej, omdlenia i co tam jeszcze może się wydarzyć.

    • 6 0

  • Tylko chory rodzic podda swoje dziecko

    Eksperymentowi medycznemu.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Organizmy jednokomórkowe to:

 

Najczęściej czytane