Szkoła - katolicka, czy państwowa?

1 września tego roku uczniowie nie pójdą już do szkoły przy ul. Północnej w Gdańsku Brzeźnie. Nie wiadomo, co stanie się z budynkami zajmowanymi do tej pory przez liceum i zawodówkę. Podobno ma tu powstać katolicka placówka wychowawcza.

Dotychczas przy ul. Północnej mieściło się Liceum Zawodowe nr 10 i Szkoła Zawodowa nr 8. Liceum kształciło w profesji mechanik - monter maszyn i urządzeń, szkoła zawodowa - mechanik precyzyjny. Była także jedna klasa wielozawodowa, przejęta z likwidowanej szkoły w Letniewie. Przed laty w brzeźnieńskiej placówce istniały klasy jubilerskie, w których kształciła się młodzież z całej Polski. Zapotrzebowanie było jednak coraz mniejsze. Rok temu szkoła kształciła tylko 4 jubilerów, którzy byli w stanie samodzielnie znaleźć miejsce odbywania praktyk zawodowych.

- Teraz czasy są trudne, trzeba szukać rynków zbytu - przyznaje Dariusz Madaj z Zakładu Złotniczego w Gdańsku. - Jeżeli zbyt jest - to się zatrudnia, jeżeli go nie ma - to się zwalnia.

- Ostatnio wiele firm upada, ale też wiele przedsiębiorstw przejmuje tych pracowników - powiedziano "Głosowi" w gdańskiej firmie jubilerskiej Dejwis.

Krzysztof Mincewicz, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Społecznych gdańskiego Urzędu Miasta, zapewnia, że obie szkoły w dalszym ciągu będą funkcjonować.

- W wyniku przekształceń strukturalnych zostaną włączone do Zespołu Szkół Metalowych przy ul. Sobieskiego 90 w Gdańsku - mówi K. Mincewicz. - Budynek, w którym mieszczą się warsztaty, będzie podlegał bezpośrednio ZSM.

Zdaniem dyrekcji szkoły, taka decyzja była nieuchronna.

- Nie dokonaliśmy naboru, w tym roku zgłosiło się ośmiu chętnych do podjęcia nauki - Jolanta Błaszczak, dyrektor placówki, nie kryje smutku. - W szkole pozostało tylko 5 klas, nie było pracy dla nauczycieli. Dla miasta utrzymywanie takiej szkoły było nieekonomiczne. To maleńka placówka, a jej utrzymanie kosztowało 8 tys. zł miesięcznie. Bardziej opłacało się przenieść szkołę na ul. Sobieskiego. To siła wyższa, walka nie miałaby sensu. Tu nie ma nawet sali gimnastycznej, czy przestronnego korytarza. Uczniowie zyskają, nauczyciele też, a przede wszystkim - zyska miasto.

Dziś specjalna komisja podejmie decyzję o dalszym losie opustoszałego budynku. Jak nieoficjanie dowiedział się "Głos", ma tu powstać placówka katolicka.

- Jeżeli miasto nie zechce wykorzystać budynku na swój cel np. na przychodnię zdrowia, to obiekt może być przeznaczony wyłącznie na publiczną lub niepubliczną placówkę zajmującą się oświatą - mówi Grażyna Pilarczyk z biura prasowego gdańskiego Urzędu Miasta.

Opinie (36) 2 zablokowane

 • kto zyska?

  nie zyska miasto, nie nauczyciele i uczniowie, tylko Kosciol

  • 0 0

 • A może normalna

  była już socjalistyczna teraz katolicka a kiedy bedzie normalnie.

  • 0 0

 • demokracja

  polega na tym(miedzy innymi), ze ma sie mozliwosc wyboru. nikt nikomu nie kaze chodzic do katolickiej szkoly ani katolickiego kosciola. czy maja tez koscioly zlikwidowac.
  nie podoba sie to idziesz do szkoly panstwowej albo prywatnej, fajnie nie? nic tu zlego nie widze, ze skoro dla miasta budynki sa nieoplacalne w utrzymaniu przejmie je kosciol.

  • 0 0

 • Mechanik - Katolik

  W warsztacie:
  - Dzieńdobry, jestem mechanikiem-katolikiem i chciałbym się zatrudnić!
  - Niestety, nie mamy już miejsc dla pana zawodu, przyjmujemy tylko mechaników-buddystów, bo tylko oni znają wymagane przez nas rytualy przednaprawcze.

  • 0 1

 • nareszcie wgdansku rzadzi ktoś z głową

  Brawo Panie Mincewicz
  mam andzieję że bezie Pan wspieral te szkoły które mają nabór nawet więcej niż się spodziewały mimo że sa Gimnazjami, pozdrawiam
  nauczycielka

  • 0 0

 • Inne rozwiązanie

  Myślę, że władze miasta mogłyby pomysleć i o innych rozwiązaniach, np. o oddaniu tego budynku we władanie Uniwersytetu Gdanskiego. Jestem studentką Wydziału Nauk Społecznych. Budynki, w których mam zajęcia, są w katastrofalnym stanie. Myślę, że Katolicy, jak również organizacje katolickie, są nieźle wyposażone w różnego rodzaju lokale, czy budynki. Natomiast UG - poza nowym budynkiem Wydziału Prawa i rektoratem - posiada budynki, które w przeważającej większości nadają się do rozbiórki, a nie do prowadzenia zajęć edukacyjnych. Włodarze Gdańska - może pomyślcie trochę o bezpieczeństwie rzeszy studentów, którzy na co dzień ryzykują życiem, spędzając czas w grożących zawaleniem budynkach. Jako przykład takiego budynku, polecam władzom miasta wycieczkę i dokładne przyjrzenie się obiektowi mieszczącemu się przy ul. Pomorskiej 68 w Gdańsku (Instytut Psychologii).

  • 0 0

 • chciwy kosciolek

  Szkole sie zamknie, budynki za friko przekaze sie kosicolowi, ktory w tym miejscu otworzy szkole, platna.. i... oplacana przez miasto zarazem, tak jak to sie dzieje w innych skzolach i obiektach ktore chciwi ksieza kradna. To jest juz kpina, zeby rozdawac to, na co inni pracowali, ale niestety, takie madre amy spoleczenstwo, ktore wybiera na wlodarzy nie ludzi sukcesu, a nieudacznikow zyciowych, bo kto w naszym kraju ma wieksza popularnosc? Ten, ktory czegos sie w zyciu dorobil czy ten co nic nie potrafi i nic nie ma?

  • 0 0

 • Kiedy Kosciol zaplaci normalna cene, oraz bedzie placil normalne podatki to moze otworzyc nawet szkole tanca towarzyskiego, ale na krzywa buzie (jak zwykle) to wara !!!

  • 0 0

 • wolny budynek

  zgadzam się z opinią że i tak miasto będze za to bulić już zadbają o to odpowiednio ustawieni rajcy . i jak pisał Jan Kaczmarek będzie to takie wolne jak wolna rączka ale w trybach.

  • 0 0

 • skandal

  Brak i szkoda słów, nie widzę różnicy między czerwoną komuną, a czarną komuną.
  Kto jest odpowiedzialny za przekazywanie dóbr publicznych klereowi! Mam nadzieję że kiedys ich za to osądzą.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Arena Mówców
Arena Mówców
wykład, konferencja
mar 28
poniedziałek, g. 9:00
Gdynia, Gdynia Arena
Festiwal Konopny
Festiwal Konopny
spotkanie, targi
sty 29-30
sobota - niedziela, g. 12:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk
Festiwal Piwa, Wina i Cydru
Festiwal Piwa, Wina i Cydru
degustacja, spotkanie, targi
sty 29-30
sobota - niedziela, g. 12:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie jest największe bogactwo naturalne Pomorza?