• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

UG oddaje Uniwersyteckie LO fundacji. Szkoła zmieni miejsce? Rodzice: oszukano nas

Wioleta Stolarska
13 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące jest wyjątkowym miejscem na edukacyjnej mapie Trójmiasta, bo licealiści uczą się tu w budynkach kampusu uniwersyteckiego. Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące jest wyjątkowym miejscem na edukacyjnej mapie Trójmiasta, bo licealiści uczą się tu w budynkach kampusu uniwersyteckiego.

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące, które dwa lata temu otworzył Uniwersytet Gdański przy pomocy Urzędu Miasta Gdańska oraz kuratorium oświaty, ma nowego "zarządcę". Uczelnia przekazała prowadzenie placówki Fundacji Pozytywne Inicjatywy, władze UG zapowiadają też, że szkoła będzie musiała zmienić lokalizację. Jak przekonują rodzice licealistów, to ogromne zmiany, których nikt z nimi nie konsultował. - Wybraliśmy to liceum, bo było uniwersyteckie, teraz tak naprawdę ta młodzież nie wie, jaką szkołę skończy - podkreślają.



Czy szkoły średnie działające na terenach kampusów uczelni wyższych i współpracujące z nimi to dobre rozwiązanie?

Pod koniec lipca trzy największe uczelnie w Trójmieście - UG, PG i GUMed, władze Gdańska i Fundacja Pozytywne Inicjatywy podpisały deklarację patronacką nad Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Adamowicza. Sygnatariusze umowy zapewniali, że chcą wspólnie wspierać rozwój szkoły i uczestniczyć w jej przedsięwzięciach dydaktycznych i projektach społecznych.

Jednak po dwóch miesiącach i rozpoczęciu nowego roku szkolnego władze Uniwersytetu Gdańskiego w liście do uczniów, nauczycieli i rodziców ULO poinformowały, że uczelnia przekazuje dalsze prowadzenie szkoły pod Zarząd Fundacji Pozytywne Inicjatywy. Prorektor UG przekonuje, że zmiany mają przyczynić się do dalszego rozwoju placówki.

- W tym celu została podpisana w lipcu 2021 r. specjalna Deklaracja Patronacka, w której Miasto Gdańsk oraz dwie uczelnie partnerskie Politechnika Gdańska i Gdański Uniwersytet Medyczny przystąpiły do bliskiej współpracy nad wspieraniem rozwoju Szkoły, a swoim doświadczeniem organizacyjnym dzieli się Fundacja Pozytywne Inicjatywy, która w bliskim sąsiedztwie UG prowadzi kilka placówek oświatowych. Powołana Rada Programowa skupiająca przedstawicieli tych instytucji wypracowuje ciekawe rozwiązania, które przyczynią się do powstania nowych profili kształcenia i możliwości wykorzystania specjalistycznej infrastruktury, którą posiadają pozostałe uczelnie. Jestem pewien, że to najlepsza z możliwych dróg rozwoju ULO - pisze prorektor UG prof. Arnold Kłonczyński.

Uniwersyteckie liceum już nie na kampusie?



Siedziba Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego mieści się na Wydziale Nauk Społecznych UG i tam odbywa się większość zajęć. Zajęcia laboratoryjne - biologia, fizyka, chemia, informatyka - odbywają się na poszczególnych wydziałach uczelni.

Z listu prorektora wynika jednak, że uczelnia nie będzie mogła być już siedzibą dla szkoły średniej.

- Cały czas pamiętamy również o konieczności stworzenia odpowiednich warunków lokalowych. Obecne przestrzenie są wystarczające na dzisiaj, ale gdy za rok przyjdą kolejne roczniki, tak już nie będzie. Jest to sprawa przyszłości, ale już teraz trzeba o nią zadbać, gdyż część budynków uczelni jest z powodu programów unijnych finansujących ich budowę wyłączona z użytkowania innego niż dydaktyka uniwersytecka. Stworzyliśmy szereg narzędzi wzmacniających rozwój ULO, np. pracownicy badawczo-dydaktyczni mogą część swoich obowiązków dydaktycznych realizować w ULO. Jednak środki, które uczelnia otrzymuje na swoje utrzymanie, uniemożliwiają ze względu na prawne ograniczenia finansowanie Liceum, w tym właściwe jego wyposażenie i rozwój bazy dydaktycznej oraz poszerzanie oferty kształcenia itd. - wyjaśnia.

Fundacja, która poprowadzi szkołę, przyznaje, że już rozpoczęła starania o nową lokalizację "z myślą o kolejnych rocznikach".

- Dopiero po jej uzyskaniu i przygotowaniu do celów dydaktycznych będzie można wskazać adres nowej siedziby. Wówczas, z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, będziemy o tym informować społeczność szkoły. Dziś szkoła pozostaje w kampusie UG i planujemy, by uczniowie aktualnie uczęszczający do ULO kontynuowali swoją naukę w dotychczasowej lokalizacji - komentuje dr Piotr Szeląg, wiceprezes Fundacji Pozytywne Inicjatywy.
Jak wyjaśnia, ULO od początku było szkołą niesamorządową publiczną i to się nie zmieniło, dlatego jest finansowana z subwencji oświatowej.

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące będzie pierwszą szkołą średnią zarządzaną przez Pozytywne Inicjatywy w Trójmieście. Dotychczas fundacja zarządzała żłobkami i przedszkolami.

- Byliśmy przekonani, że takiego miejsca na gdańskiej mapie edukacji niezmiernie potrzeba. Z tego przekonania wynikła nasza późniejsza pozytywna decyzja dotycząca kwestii podjęcia się roli organu prowadzącego, jaką zaproponowały nam władze Uniwersytetu Gdańskiego - poinformował w liście do społeczności ULO Zarząd Fundacji Pozytywne Inicjatywy.

"Chcieliśmy liceum uniwersyteckiego, nie wiemy, jaką szkołę skończymy"



Z decyzji uczelni i zmiany organu prowadzącego niezadowoleni są jednak rodzice, którzy przekonują, że to właśnie fakt, że liceum prowadzone było przez uniwersytet, a zajęcia odbywały się na kampusie, skłonił ich dzieci do wyboru właśnie tej placówki.

- Moje dziecko wiązało z tą szkołą plany na przyszłość, pracę, karierę, a teraz okazuje się, że skończy liceum zarządzane przez fundację, która tak naprawdę prowadzi żłobki i przedszkola. Gdybyśmy wiedzieli, że taka sytuacja będzie miała miejsce, na pewno byśmy nie wybrali tej szkoły. To już nie wygląda na prestiżowe liceum - mówi nam jeden z rodziców.
Rodzice podkreślają, że wprowadzane zmiany tak naprawdę nie były z nimi konsultowane, a o wszystkim dowiadują się po fakcie.

- Po podpisaniu deklaracji dotyczącej patronatu z lipca mówiono nam, że chodzi o wzmocnienie możliwości szkoły, że dla uczniów to udostępni wolontariaty czy nowe projekty społeczne, ale jak się okazuje, uczelnia się nas pozbywa. Nikt nie mówił o przekazywaniu liceum nowemu organowi prowadzącemu - dodaje jeden z rodziców.
- Rekrutacja do tej szkoły wcale nie była taka prosta, tu chodzą dzieci, które miały bardzo dobre wyniki z egzaminów i tak naprawdę mogły wybrać każdą inną szkołę. Moje dziecko wybrało tę, bo miała być prestiżowa i dawać możliwości na przyszłość. Wielu uczniów z klas biologiczno-chemicznych przyszło tu, bo liczyło na zajęcia w laboratoriach. Teraz ta młodzież tak naprawdę nie wie, jaką szkołę skończy. Trudno myśleć o przeniesieniu ucznia z II czy III klasy do innej szkoły. Te dzieci po okresie pandemii są dodatkowo zestresowane, a teraz jeszcze uczniowie, którzy mają w przyszłym roku maturę, tym bardziej mają dodatkowy stres - przyznaje mama jednego z uczniów.
Rodzice podkreślają, że nie rozumieją, dlaczego dotychczas prowadzone zajęcia mogły odbywać się na kampusie, a teraz uczelnia twierdzi, że są ku temu "prawne ograniczenia".

- Chociażby budynek WNS został wybudowany ponad 10 lat temu, więc nie mają tu nic do rzeczy przepisy o specjalnym przeznaczeniu budynku, który powstał ze środków UE. Uczelnia po prostu chce pozbyć się liceum ze swojego kampusu - podkreślają.

Miejsca

Opinie (319) 5 zablokowanych

  • Podział społeczeństwa (1)

    Szkoły powinny być wyłącznie publiczne a przy nich mogły by funkcjonować organizacje pożytku publicznego. Tymczasem już od przedszkola dzieci dzielone są na lepszy i gorszy sort

    • 34 20

    • tak było za komuny

      równanie w dół. Nasze uczelnie są w światowym ogonie, brak innowacji, patentów, laureatów nagród Nobla

      • 7 5

  • Ustawka na dzisiejszym zebraniu (4)

    Dzisiaj odbylo się spotkanie z rodzicami.
    Wśród rodziców siedzieli pracownicy fundacji, którzy wtórowali fundacji. Ustawka...
    Słabe to...

    • 33 4

    • W tej fundacji to standard

      Współczuję uczniom i rodzicom

      • 17 2

    • (1)

      A chociaż wskazali gdzie planują przenieść?

      • 3 1

      • Na zieloną trawkę

        I o to chodzi, że wszystko jest niewiadomą, dlatego rodzice obecnych uczniów do momentu przedstawienia konkretnych planów, chcą aby dzieci zostały w obecnym miejscu i tylko tyle a tu wielkie teorie, o możliwości dostania się na UG bzdura rekrutacja dla wszystkich jest taka sama.

        • 5 1

    • Obietnicą wyborczą obecnego rektora była eksmisja liceum z WNS. Jeśli tak bardzo rodzicom zależy na tym, żeby dzieci siedziały w budynkach uniwersyteckich, to jest stary rektorat - 500 metrów od budynku WNS.

      • 2 0

  • Prestiżowe Liceum ? hahah chyba tylko z nazwy ze jest tam słowo Uniwersyteckie

    z prestiżem to to LO nie miało nigdy nić wspólnego. Wystarczy spojrzeć na profil jego kształcenia. Rodzice wybierając prestiżowe LO sugerując się tylko nazwą i lokalizacją na kampusie to niezła beka.

    • 28 11

  • (6)

    I dostały się tam pewnie dzieci nauczycieli i profesorów z tej uczelni dlatego pewnie taki rwetes , jeżeli uczelnie maja dofinansowanie z uni to musza się trzymać każdej kropeczki w swoich sprawozdaniach. Przykre dla tej mlodziezy ale to rodzice wsadzili ich na tego konia. Myśleli ze jak dzieciaki będą na uczelni czy kampusie czy jak to zwał to będę mieć przywilej studiowania na tej uczelni a tu zonk

    • 13 8

    • nigdzie nie było mowy o przywileju studiowania

      • 3 0

    • studia na UG nie są przywilejem. Raczej dowodem przegranej...

      • 2 1

    • (1)

      "Wybitni" uczniowie, którzy do żadnej innej szkoły się nie dostali...Absolwenci TE Wizja i tym podobnych. Osobiście znam jedną taką 'wybitną" uczennicę ULO..... Żenada.....

      • 0 2

      • Jedna nie znaczy wszyscy

        • 0 0

    • Jestem rodzicem dziecka z ULO i proszę nie pisać takich bzdur.

      • 1 1

    • Moi z nauczycielami nie mieli nic wspólnego, a poza tym nikt nie mówi że wszyscy tu chcemy studiowac:)))

      • 0 0

  • No cóż, wspólczuję uczniom i rodzicom.

    TA Fundacja to koszmar, osoby nią zarządzające nie mają pojęcia o prowadzeniu szkół, jedynie o otrzymywaniu dotacji i/lub subwencji. Prowadzone przez nich placówki nie cieszą się dobrą opinią.

    • 38 4

  • (9)

    Widać wyraźnie ze za mało jest liceów publicznych , świeckich i głównie na takie licea powinny iść dofinansowania a nie kosztem dzieci jakieś fundacje , podobno tu tak się dba o dzieci. Najpierw zrobiono nadzieje, a teraz wystawiono do wiatru , szkoła powinna zostać świecka publiczna dostać budynek i przejść pod kuratorium Gdańska a nie jakieś fundacje, na miejscu todzicow to bym zabrała te dzieciaki stamtąd, walczcie rodzice w takim razie żeby to było liceum publiczne świeckie

    • 65 22

    • Ludzie, czego nie kumacie????? (2)

      Tak miało być od początku, bo to był sposób Fundacji na "wejście w rynek liceów". Poza tym czy miał się charakteryzować "prestiż" tej szkoły? Że była w siedzibie podrzędnego, lokalnego uniwersytetu? A co wart jest ten uniwersytet? Ma jakichś noblistów w swej historii, że mówicie o "prestiżu"? Prestiż, drogie wieśniaki, to macie np. w ETH w Zurychu, które dorobiło się ponad 20 noblistów, z czego aktualnie wykłada na uczelni 3 czy 4. czy EPF w Lozannie. Polskie szkoły wyższe to takie troszkę bardziej rozbudowane zawodówki. Widać to zresztą na zachodzie. Polaków w kadrze zarządzającej brak lub tylko tacy, którzy kończyli zachodnie szkoły.

      • 12 5

      • bzdura, prawie (1)

        Tylko trochę w tym prawdy - brak nam nie noblistów lecz właściwego doceniania zdolnej młodzieży. Jeśli potrafimy szukać i wspierać zdolną młodzież to znajdzie się "prestiż", i znajdą się(?) nobliści.

        • 2 2

        • taaaa jasne. Nobliści z literatury

          i to wsio. Zdolnej młodzieży nie potrafimy szukać, a tym bardziej wspierać.
          Tak na marginesie, gdzie kolejne sukcesy tego "młodego geniusza" od aplikacji do przesyłania sobie hiphopowych gestów? Zdolna młodzież rozumie, że w tym kraju nie ma najmniejszych szans na rozwój. No chyba, że rozwojem nazwiemy kolejne szczeble kariery w lokalnym urzędzie miejskim czy statystycznym.

          • 8 1

    • Aby coś napisać, trzeba choć trochę się orientować. To co Pani pisze świadczy w kompletnym braku wiedzy. Jeśli tacy ludzie będą się wypowiadać zapanuje totalny chaos poparty głupotą. Ta szkoła była, jest i będzie świecka. Ta szkoła była, jest i będzie publiczna. Żaden budynek i żadna szkoła nie może "przejść pod kuratorom", bo kuratorium sprawuje nadzór nad wszystkimi szkołami. Dalsza polemika z takimi opiniami nie ma sensu. Opinie takie są tylko po to aby "namieszać".

      • 8 1

    • Liceów jest zdecydowanie za dużo. (1)

      Mamy niż demograficzny.Młodzieży jest w roczniku dwa razy mniej niż kilkadziesiąt lat temu.Dawniej było w Gdańsku dziewiec liceów ogólnokształcących.Teraz tylko piec-sześć prezentuje w miarę przyzwoity poziom,co bardzo dobrze widać gdy spojrzy się na wyniki matur na poziomie rozszerzonym.Słabe licea powinny być zamykane.Nalezy rowijac szkoły zawodowe.

      • 6 6

      • Niż demokratyczny

        Ale proszę wziąć pod uwagę że w szkołach uczą się dzieci Ukraińców i Białorusinów więc dla nich też trzeba mieć miejsce!

        • 0 0

    • (2)

      to jest jak najbardziej swiecka fundacja. Proszę nie wprowadzać w błąd. Brakuje Pani wiedzy o fundacji. Dzięki miastu gdańsk fundacja prowadzi już w Gdańsku kilka placówek. Są zwyczajne, o średnim poziomie. Takie też będzie to liceum.

      • 4 5

      • Średnim ? Raczej miernym ...

        • 3 1

      • W czym przjeawia się swieckość fundacji? W osobie bylego ksiedza P.Szeląga?

        • 0 0

  • Kolejne przewałki władz naszego grodu nad Motławą. (1)

    i wszędzie pojawiają się jakieś Pozytywne Inicjatywy.... Przypomijmy, że pierwsza przewałka miała miejsce przy Azaliowej w Gdańsku. Bardzo mnie ciekawi, gdzie będzie się znajdowała szkołą - czy w budynku należącym do miasta?

    • 15 5

    • no przecież nie we własnym... przynajmniej zanim nastąpi oficjalne przejęcie od miasta...

      • 0 0

  • Kolejny potworek (3)

    Specjalne szkoły dla "elyty"? Licea publiczne są w Polsce bardzo dobre, po co tworzyć szkoły dla bogatych?

    • 14 12

    • Na tym polega demokracja.
      Masz wybór: możesz posłać dziecko do bardzo dobrej szkoły, za darmo, albo kształcić potomka w doskonałej szkole, a towar wysokiej jakości kosztuje.

      • 5 3

    • To liceum jest publiczne. Nie ma opłat za naukę. (1)

      • 8 0

      • Ale do bardzo dobrego, to mu raczej daaaaaaleko, hahahaha

        • 0 5

  • Gdzie pozytywne inicjatywy maja w poblizu Bazynskiego placowki? (2)

    Czy ktos kupuje tekst prorektora UG prof. Arnolda Kłonczyńskiego,że "Fundacja Pozytywne Inicjatywy w bliskim sąsiedztwie UG prowadzi kilka placówek oświatowych"? Czy panu Klonczynskiemu chodzilo o odlegosc z ULO do najbliżej położonego przedszkola na Kilinskiego, które lezy powyżej 4 km od Bazynskiego,a inne placowki są jeszcze dalej Orunia, Dolne miasto, karczemki, morena.Jak człowiek zajmujacy takie stanowisko może używać takich nieprawdziwych argumentow?

    • 16 1

    • Na spotkaniu owy prorektor popełnił tyle beldow jezykowych (1)

      Że wstyd i żal.
      Karierowicz...tak o nim mówią na UG.

      • 9 2

      • to zupełnie tak jak mówią o rodzicach Andrzeja Dudy

        głupki i karierowicze.

        • 0 3

  • Burza w szklance wody (6)

    Uczniowie, którzy są już w ULO wiedzą, że dokończą naukę w obecnym budynku, nikt nikogo z kampusu nie wygania. Fundacja myśli o kolejnych rocznikach, ale na razie nie ma jeszcze wybranej lokalizacji, być może będzie to inny budynek na kampusie UG. Nieprawdą jest, że nikt nie ustala zmian dotyczących szkoły z uczniami, czy rodzicami. Samorząd uczniowski i Rada Rodziców regularnie biorą udział w spotkaniach związanych przyszłością szkoły i mają wpływ na podejmowane decyzje.

    • 13 21

    • Jasne

      • 7 1

    • Jestem rodzicem- kłamiesz. (2)

      Na spotkaniu zarzucano dyrektorowi, że nie informuje rodziców...więc drogie dziecko nie kłam!

      • 5 4

      • To Ty kłamiesz- rodzice są informowani cały czas od początku o nowym moejscu dla szkoły. (1)

        • 2 5

        • jakie to miejsce, jesli wiesz to napisz! Niech inni rodzice sie dowiedzą

          • 2 1

    • nikt nic nie wie a UG nagle sobie przypomniało,że potrzebują sale do produkcji kolejnych nierobów

      politologów i socjologów..

      • 4 2

    • To pisze ktos z zarządu!Uwaga Troll

      • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Co to jest rolnictwo ekologiczne?

 

Najczęściej czytane