• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Uczeń z Trójmiasta najlepszym "hackerem". Stworzył aplikację do parkowania

Wioleta Stolarska
14 grudnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Zwycięska aplikacja walczy z problemem żmudnego szukania przez kierowców wolnych miejsc parkingowych poprzez przetwarzanie obrazów z kamer na parkingach. Zwycięska aplikacja walczy z problemem żmudnego szukania przez kierowców wolnych miejsc parkingowych poprzez przetwarzanie obrazów z kamer na parkingach.

Uczeń gdyńskiego Technikum TEB Edukacja został laureatem III edycji Konkursu Programistycznego Hackathon Hack Heroes. Młodzi programiści z całej Polski tworzyli aplikacje oparte o dane publiczne. Zwyciężyła aplikacja PARQ Grzegorza Starka, czyli nowatorska wyszukiwarka miejsc parkingowych poprzez przetwarzanie obrazów z kamer na parkingach.



To trzecia edycja ogólnopolskiego hackathonu, organizowana od 2016 przez Fundację we współpracy z SAP SE.

- Ta edycja okazała się rekordowa, bo wzięło w niej udział 176 drużyn ze szkół średnich z całej Polski, co łącznie daje aż 615 młodych programistów - mówi Łukasz Żyła, prezes Fundacji Media 3.0. - W tegorocznym konkursie młodzi programiści na warsztat wzięli wyjątkowo trudny temat - dane publiczne i w oparciu o ogólnodostępne zbiory danych tworzyli swoje aplikacje - wyjaśnia.
- Widać wyraźnie, że mimo młodego wieku sporo uczestników hackathonu naprawdę już teraz doskonale rozumie, na czym polega programowanie. A co zaskakujące, dobiera technologię pod konkretny problem jako metodę rozwiązania, zamiast programować w czymś, co mogłoby być łatwiejsze i co lepiej znają. Odważnie - mówi juror Michał Paradowski, Head of Engineering spółki Transparent Data, która jako partner konkursu udostępniała bazy danych swojego serwisu Prześwietl.pl.
Uczeń gdyńskiego Technikum TEB Edukacja został laureatem III edycji Konkursu Programistycznego Hackathon Hack Heroes. Uczeń gdyńskiego Technikum TEB Edukacja został laureatem III edycji Konkursu Programistycznego Hackathon Hack Heroes.

"Możliwości są nieograniczone, jedynym limitem jest wyobraźnia"



Grzegorz Stark, zwycięzca III edycji Hack Heroes, uczeń III klasy gdyńskiego Technikum TEB Edukacja, mówi, że naukę zaczął od filmików na YouTube.

- Moim zdaniem warto uczyć się programowania, ponieważ w ten sposób możemy dać coś od siebie, rozwiązać jakiś problem tak naprawdę nie wychodząc z domu. A możliwości są nieograniczone, jedynym limitem jest wyobraźnia. Nie chodzi jedynie o tworzenie czegoś nowego, chodzi również o zmianę tego, co już jest, na lepsze - i to jest super, taka powinna być motywacja do programowania - przekonuje Grzegorz Stark.
Zwycięska aplikacja walczy z problemem żmudnego szukania przez kierowców wolnych miejsc parkingowych poprzez przetwarzanie obrazów z kamer na parkingach.

Pobiera obrazy z publicznie dostępnych kamer monitoringu nad parkingami. Następnie model sztucznej inteligencji przetwarza miejsca parkingowe na zdefiniowanych wcześniej lokalizacjach i określa po kolei, czy dane miejsce jest wolne, czy zajęte, a następnie wyświetla na mapie liczbę wolnych miejsc parkingowych w danych rzędach na parkingu. Po kliknięciu w poszczególny rząd użytkownik może podejrzeć rozkład miejsc parkingowych w wybranym rzędzie, czyli może zobaczyć, które konkretnie miejsca są wolne i gdzie one się znajdują.

To trzecia edycja ogólnopolskiego hackathonu, organizowana od 2016 przez Fundację we współpracy z SAP SE. To trzecia edycja ogólnopolskiego hackathonu, organizowana od 2016 przez Fundację we współpracy z SAP SE.

Młodzi programiści



II miejsce oraz nagrodę w wysokości 2000 zł zdobył Albert Wolszon z Technikum Informatycznego im. Macieja Płażyńskiego w Pucku za aplikację LekBierz, która wykorzystując dane z Rejestru Produktów Leczniczych przypomina, kiedy należy wziąć kolejną dawkę leków, pomaga prowadzić dziennik przyjętych dawek leków wraz z informacją o możliwych efektach ubocznych oraz powiadamia nas, gdy kończą się tabletki w opakowaniu.

III miejsce i nagrodę w wysokości 1500 zł zdobyli Dawid Walczyk, Patryk Staniewski i Piotr Szarow z Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu za aplikację Procencik, czyli wyszukiwarka organizacji pożytku publicznego w celu przekazania jej swojego 1 proc. podatku na cele charytatywne.

Miejsca

Opinie (65) 4 zablokowane

  • Szacun

    • 1 0

  • Tytuł jest błędny. Jaki hacker? Programista a nie hacker! (2)

    Tytuł jest błędny. Jaki hacker? hacker to osoba włamująca się do systemów informatycznych, a chłopak jest zdolnym programistą. Hacker to nie jest to samo co programista i na odwrót, programista nie jest od razu hackerem! Napisał dobry progrma, ale nie oszukujmy się nie jest to nic odkrywczego takie systemu parkowania i rozpoznawania tablic rejestracyjnych są już oddawnia w wielu polskich miastach.
    Nagroda też załosnie niska

    • 1 1

    • Hacker czy cracker (1)

      Hacker przełamuje systemy zabezpieczeń i zgłasza luki w systemach, czyli działa z korzyścią dla "ludzkości" natomiast Cracker to jest czystej wody kryminalista. Łamie systemy zabezpieczeń aby zaszkodzić lub coś ukraść.

      • 0 1

      • Też słabe wyjaśnienie, choć media zazwyczaj też to mylą. Hakerzy zajmują się lukami i włamaniami do systemów sieciowych. Mogą być ci "dobrzy" (którzy pomagają później załatać dziury), jak i ci źli (wykorzystujący hacking do własnego zysku). Crackerzy łamali zabezpieczenia gier i programów (od zabezpieczeń hasłem/serialem, przez dyskowe aż po klucze sprzętowe).

        • 0 0

  • Świat oszalał. Mam wrażenie, że niedługo potrzebna będzie aplikacja żeby wiedzieć kiedy iść do toalety.

    • 1 0

  • Przydałaby się jeszcze jedna apka.

    Taka, żeby kierowcy parkowali jednym samochodem na tylko jednym miejscu. Pewnie będzie warta Nobla

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Sosna zwyczajna:

 

Najczęściej czytane