• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Uczniowie rezygnują z religii i WDŻ, bo "wieje nudą"

Wioleta Stolarska
21 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (555)
Lekcje wychowania do życia w rodzinie podobnie jak religia czy etyka nie są obowiązkowe. Lekcje wychowania do życia w rodzinie podobnie jak religia czy etyka nie są obowiązkowe.

Wychowanie do życia w rodzinie odstrasza młodzież? Coraz mniej uczniów decyduje się korzystać z tych szkolnych zajęć w Trójmieście. Podobnie jest z lekcjami religii. Zajęcia nie są obowiązkowe i nikt nie musi się tłumaczyć, czemu się z nich wypisał. Jednak wielu uczniów i rodziców wskazuje, że przesądzają o tym m.in. subiektywne poglądy pedagogów w przekazywanej wiedzy czy po prostu treści w podstawie programowej.



Czy chodzisz bądź twoje dziecko uczęszcza na zajęcia WDŻ w szkole?

Lekcje wychowania do życia w rodzinie podobnie jak religia czy etyka nie są obowiązkowe, jednak żeby na nie nie uczęszczać, trzeba się z nich wypisać. I na ten krok coraz częściej decydują się rodzice dzieci i młodzieży nie tylko z Trójmiasta, ale i całego kraju.

Młodzież rezygnuje z zajęć. Czego uczą się na WDŻ?



Zajęcia edukacyjne "Wychowanie do życia w rodzinie" są realizowane dla dzieci i młodzieży:
  • w klasach IV-VIII szkoły podstawowej,
  • w szkołach ponadpodstawowych: branżowej szkole I stopnia, w klasach I-III liceum ogólnokształcącego i w klasach I-III technikum.

Statystki są bezlitosne. Na zajęcia z wychowania do życia w rodzinie w Gdańsku chodzi 5541 uczniów, w roku ubiegłym na zajęcia uczęszczało 5579 uczniów.

W Sopocie na zajęcia WDŻ uczęszcza 816 uczniów. Zrezygnowało 2893 uczniów. Podobnych danych nie zbiera jednak Gdynia.

Co zawiera szkolna podstawa programowa wychowania do życia w rodzinie? Oprócz kwestii antykoncepcji i naturalnych metod planowania rodziny znajdziemy w niej m.in. zapisy o autorytetach w życiu człowieka czy identyfikacji własnej płci. W punkcie dotyczącym tego, co należy do zadań szkoły w zakresie realizacji wychowania do życia w rodzinie, zapisano: wskazywanie na prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci czy potrzebę przygotowania do macierzyństwa i ojcostwa (...).

Na pewno na etapie podstawówki czy liceum taką potrzebę trudno promować, tym bardzie mając w pamięci słowa ministra Czarnka: "Kariera w pierwszej kolejności, a później może dziecko. Prowadzi to do konsekwencji tragicznych. Pierwsze dziecko rodzi się nie w wieku 20-25 lat, tylko w wieku 30 lat. Jak się pierwsze dziecko rodzi w wieku 30 lat, to ile tych dzieci można urodzić? To są konsekwencje tłumaczenia kobiecie, że nie musi robić tego, do czego została przez pana Boga powołana".

Kolejne zmiany w oświacie. Sejm uchwalił lex Czarnek 2.0 Kolejne zmiany w oświacie. Sejm uchwalił lex Czarnek 2.0
Młodzież przekonuje, że zajęcia z WDŻ są często nie tylko nierzetelne, ale po prostu nieciekawe. Młodzież przekonuje, że zajęcia z WDŻ są często nie tylko nierzetelne, ale po prostu nieciekawe.

"Kalendarzyk do mnie nie przemawia"



Lekcje wychowania do życia w rodzinie powinny zgodnie z założeniem "pogłębiać wiedzę związaną z funkcjami rodziny, pełnieniem ról małżeńskich i rodzicielskich, seksualnością człowieka i prokreacją, a także profilaktyką przedwczesnej inicjacji seksualnej". Zajęcia te nie cieszą się jednak dużą popularnością.

- Zrezygnowaliśmy z tych zajęć. Myślę, że edukacją seksualną dzieci możemy się spokojnie zająć w domu. Zresztą, gdy przejrzałam podręcznik, wiedziałam, że moje dziecko nie ma czego tam szukać. Kalendarzyk, który promowany był jako metoda planowania rodziny, do mnie nie przemawia i myślę, że ten prawicowy trend, którym wieje z podstawy programowej, nie tylko nie odpowiada mi, ale również mojej córce. Ona z kolei mówi, że nie zna nikogo, kto chodzi na WDŻ, więc nie pozostajemy w mniejszości - mówi Magda, mama licealistki z Gdańska.
- W szkole model jest przestarzały. Poza tym to sfera, w której trudno oddzielić subiektywne poglądy od przekazywanej wiedzy. Narzekamy, że młodzież siedzi non stop w telefonach, ale tam właśnie szukają osób, które w ciekawszy sposób są w stanie przestawić te tematy, obiektywnie i rzetelnie - dodaje Marcin, tata ucznia szkoły średniej.
Młodzież przekonuje, że zajęcia są często nie tylko nierzetelne, ale po prostu nieciekawe.

- Jeśli uczymy się o miesiączce czy środkach higieny, to często są już informacje, które przekazali nam rodzice. Po prostu wieje nudą. Myślę, że powinno się pomyśleć o przekazie, który wniesie coś dla osób, u których w rodzinie antykoncepcja, masturbacja i nawet seks to tematy tabu, gdzie nie wolno o tym rozmawiać - przyznaje Zosia, uczennica szkoły średniej.
Mniej chrztów, ślubów i dzieci na religii Mniej chrztów, ślubów i dzieci na religii

Uczniowie rezygnują z lekcji religii



O tym, że młodzi ludzie coraz częściej rezygnują z uczestnictwa w lekcjach religii, pisaliśmy już wielokrotnie.

Według ostatniego badania CBOS "Polski pejzaż religijny - z dalekiego planu" podsumowującego religijność Polaków wynika, że w 2010 r. uczestnictwo w religii deklarowało 93 proc. uczniów, w 2016 r. - 75 proc., dwa lata później - o pięć punktów procentowych mniej. W 2022 r. na religię chodzi 54 proc. uczniów szkół średnich.

W Gdańsku w rozpoczętym roku szkolnym 2022/23 na lekcje religii uczęszcza 31 551 uczniów (stan na 30 września 2022 r.), natomiast na lekcję etyki 5203 uczniów (stan na 30 września 2022 r.). W minionym roku szkolnym statystyki przedstawiały się następująco: religia - 31 526 uczniów - stan na koniec roku szkolnego 2021/2022, etyka - 4 098 uczniów - stan na koniec roku szkolnego 2021/2022.

Lekcje religii w szkołach publicznych od lat są przedmiotem debaty. Wielu uczniów decyduje się na rezygnację z tych zajęć ze względu na kwestie światopoglądowe i religijne, jeszcze inni ze względów czysto praktycznych.

Coraz więcej szkół odpowiada na apele rodziców i instytucji, by religia czy etyka były zajęciami przeprowadzanymi w pierwszych lub ostatnich godzinach zajęć uczniów, dzięki temu nie tracą oni czasu na okienko, a zyskują na dodatkowe zajęcia czy po prostu odpoczynek.

Ilu uczniów w Trójmieście chodzi na religię i etykę? Ilu uczniów w Trójmieście chodzi na religię i etykę?

Religia lub etyka zajęciami obowiązkowymi. Kolejne zmiany w szkole



Wiosną 2021 r. minister Przemysław Czarnek na łamach "Gazety Polskiej" zapowiedział, że chce, by religia lub etyka były obowiązkowe.

- Będziemy chcieli zlikwidować to, co wiele lat temu zostało wprowadzone, czyli możliwość wyboru jednego z trzech wariantów: albo religia, albo etyka, albo nic. To "nic" stało się dość powszechne np. w dużych miastach. I właśnie to "nic" służy temu, by odbywały się podobne zbiegowiska, które kompletnie bezrefleksyjnie podchodzą do życia - tłumaczył wówczas szef resortu edukacji. - Nauka albo religii, albo etyki będzie obligatoryjna, by do młodzieży docierał jakikolwiek przekaz o systemie wartości - zapowiadał.
To zmiana, którą zacznie od września 2023 r. wdrażać Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Opinie (555) ponad 50 zablokowanych

  • zależy od prowadzącego

    miałam zajęcia wychowanie do życia w rodzinie, prowadziła je Pani od Biologii, były zajęcia wspólne ale również z podziałem na chłopcy i dziewczęta, nie było nawiązania do religii, ale do fizjologii i do psychologii, była mowa o złym dotyku, o tym czego nie wolno robić, a na co musi być zgoda, a różnicach w rozwoju psychicznym o innych potrzebach, zajęcia mieliśmy w ramach godzin wychowania, wspominam je dobrze. co do zajęć religii to powiem że w szkole średniej zajęcia prowadził Ksiądz, niesamowity człowiek, poprosił nam o zadawanie pytań i o czym byśmy chcieli rozwiać, opowiadał nam o swojej młodości i o tym jak został księdzem :) nadal mam do niego ogromny szacunek

    • 16 4

  • Dać dzieciem możliwość wypisania się z dowolnego przedmiotu

    A ręczę, że mało kto chodziłby na cokolwiek

    • 13 7

  • Świecka dyktatura

    Weźmy przykład z Chin. Państwo w większości ateistyczne, a jednocześnie nie ma zachodniego zepsucia. Miejsca kultu religijnego stoją, ale pełnią bardziej funkcję budynku niż miejsca modlitwy. Trzeba rządzić tak żeby udawać religijnego, ale jednocześnie zamykać gęby fundamentalistom.

    • 2 12

  • Kosiol katolicki odbiega od slowa Bozego ida swoim zyciem i czynami

    Koscil katolicki odbiega od tego co jest zapisane w bibli ksierza i kosciol obecny to wspolczesni fazyreusze czemu modlimy sie do posagow jesli biblia o tym mowi aby tego nie robic i nie robic nic na podobienstwo Boga co jest w niebie na ziemi i pod wodami aby nie robic podobienstwa i do tego sie modlic czemu biblia mowi unikajcie tych co chodza w dlugich szatach i lubia byc pozdrawiani i co zasiadaja pierwsze miejsca w swiatyniach i odprawiaja dlugie te same modlitwy czemu kosciol mowiqc kazanie opowiadaja juz od rzeczy o tym co sie dzieje na swiecie zamiast mowic o zbawieniu po przez nawracanie czemu nie mowia ze krolestwo niebiesjie jest bliskie czemu kosciol klamie ze istnieje czysciec zwodzi ludzi tym aby dalej grzeszyli biblia mowi ze jesli w tym zyciu sie nie nawrocisz nie wejdziesz do domu Bozego i bedziesz stracony do odchlani bedziesz plakal krzyczal i odwrotu nie bedzie czemu kosciol stal sie tak pazerny na siano czy biblia nie mowi o jałmuznie dla potrzebujacych a nie dla nich czemu oni byjaja sie autami za grube siano a sami jalmuzny nie daja odwracaja glowe od potrzebujacych czy biblia nie mowi aby wyzbyc sie bogactw tu na ziemi i zbierac je w niebie czy biblia nie mowi o tym ze Bog dokladnie wie co jest potrzebne czlowiekowi czy biblia nie mowi ze poganie ubiegaja sie za bogactwami i ubraniem i zamartwiaja sie o to vo beda jest i w co sie ubrac komu by bylo przebaczone temu kto biednemu da ostatnia zlotowke czy temu kto z tej zlotowki da polowe

    • 3 3

  • gdzie żyją najszczęśliwsi ludzie? (5)

    Czołowa dwudziestka krajów ostatniego roku to: Finlandia, Islandia, Dania, Szwajcaria, Holandia, Szwecja, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Austria.....

    Nie są do religijne narody. wnioski nasuwają się same

    • 19 14

    • Bzdura, były bardzo religijne gdy dochodziły do bogactwa (1)

      • 5 3

      • Ta chrześcijaństwo to sprawiło a nie ropa, złoto..

        I brak wyniszczających wojen...

        • 1 0

    • Są tak szczęśliwi, jak cukrzyk

      popełniający samobójstwo przy pomocy ekskluzywnej bombonierki.
      ;-)

      • 2 3

    • xxx

      Powiem więcej, najszczęśliwszym człowiekiem w Gdańsku, jest "menel", który zebrał kasę na wino i właśnie je wychyla.

      • 0 0

    • zapewne zmierzono to szczęściometrem

      i zasobność portfeli mieszkańców tych krajów nie miała zupełnie znaczenia. Tylko to że nie wierzą :D

      • 0 0

  • wypisz się

    • 1 0

  • akurat dziecko to sobie moze zrezygnowac, rodzice wspolczesni z duzych miast biadola, woleliby warsztaty gender przez jakiegos

    akurat dziecko to sobie moze zrezygnowac, rodzice wspolczesni z duzych miast biadola,
    woleliby warsztaty gender przez jakiegos teczowego z organizacji pozarzadowej...

    • 8 9

  • WDŻ (1)

    Pamiętam że podchodziłam do lekcji WDŻ w liceum jak pies do jeża, ale na szczęście okazało się, że mieliśmy fenomenalną edukatorkę - wszystko zgodnie z nauką, bez żadnych wpływów światopoglądowych oraz z zaangażowaniem. Serdecznie pozdrawiam Panią Jabłońską. :)

    • 17 6

    • A ja akurat o tej pani mam zupełnie inne zdanie. Przemilczę jednak miłosiernie.

      • 2 1

  • Zacznijmy od tego że to nie są lekcje, bo nie można uczyć czegoś co nie jest nauką. Coraz więcej ludzi na szczęście rozumie że religia jako taka nie ma za bardzo sensu i nie można jej traktować na poważnie

    • 12 6

  • Religie są potrzebne (6)

    Religie są potrzebne ludziom. Religie były, są i będą. Psychika ludzka tego po prostu potrzebuje. Idea miłości i pomocy bliźniemu to piękna idea. Bóg jest. Ale cała reszta to regulaminy i instytucje, które my ludzie tworzymy sobie często nieudolnie tu na Ziemi. W szkołach nauka, dowody i doświadczenia. Bóg w domu, w sercu i w kościołach.

    • 10 16

    • (1)

      czyli co Czesi to nie ludzie ? no chyba jednak nie

      • 2 3

      • 35 procent Czechów wierzy w Boga.
        Mają wolną wolę.

        • 3 2

    • (1)

      do czego są potrzebne ludziom? Moralne zasady można nabyć i bez nich. Po co ograniczać myślenie?

      • 4 0

      • do ogłupiania i kasowania od nich pieniędzy

        • 2 1

    • Nie potrzebuje religii, a co najwyżej wiary. I to też nie każdy, a przynajmniej nie tej samej.

      • 1 0

    • dcdsc

      szkoda mi twojego ograniczenia umysłowego

      • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Warchlak to:

 

Najczęściej czytane