• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Uczniowie z Ukrainy to kolejny egzamin dla polskiej oświaty? "Brakuje rozwiązań"

Od inwazji Rosji na Ukrainę do polskiego systemu edukacji zostało przyjętych niemal 200 tys. ukraińskich dzieci - 140 tys. to uczniowie szkół podstawowych, 40 tys. dzieci jest pod opieką przedszkoli, a ok. 20 tys. to uczniowie szkół ponadpodstawowych.
Od inwazji Rosji na Ukrainę do polskiego systemu edukacji zostało przyjętych niemal 200 tys. ukraińskich dzieci - 140 tys. to uczniowie szkół podstawowych, 40 tys. dzieci jest pod opieką przedszkoli, a ok. 20 tys. to uczniowie szkół ponadpodstawowych. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Bariera językowa, obniżenie poziomu edukacji, problemy z klasyfikacją uczniów z Ukrainy - to tylko część trudności, z jakimi zmagają się polskie szkoły po przyjęciu kilkunastu, a czasem kilkudziesięciu uczniów z Ukrainy. Czegoś takiego jeszcze nie było w historii polskiej oświaty. - Stanęliśmy w obliczu dużego kryzysu i nie mamy wsparcia systemowego, brakuje rozwiązań - mówi Aleksandra Musielak, psycholog i wicedyrektor ds. wychowawczych w szkole podstawowej.Czy w klasie twojego dziecka uczy się dziecko imigrantów?

Zobacz wyniki (391)
W naszym regionie większość dzieci z Ukrainy uczy się w normalnych klasach, a nie oddziałach przygotowawczych. Coraz częściej słyszymy, że takie rozwiązanie powoduje problemy w prowadzeniu lekcji, nie przynosi żadnych wartości dla uczniów z Ukrainy, którzy nic z lekcji nie wynoszą, bo po prostu ich nie rozumieją. To wina systemu czy raczej tego, że wcale go nie ma?

Aleksandra Musielak, psycholog i wicedyrektor ds. wychowawczych w Morskiej Szkole Podstawowej w Gdańsku im. Aleksandra Doby, ekspert WSB: My jesteśmy w dużo lepszej sytuacji niż większość szkół, dlatego że w klasach są nauczyciele wspomagający. Zdecydowaliśmy, że w pierwszej kolejności dzieci będą trafiać właśnie do takich oddziałów, żeby nauczyciel wspomagający mógł obserwować ich zachowanie i reagować na różne trudności, wspierać ich na lekcjach. Tak jest dużo prościej, np. kiedy trzeba obsłużyć translator czy coś wytłumaczyć a nauczycieli jest dwóch.

Przyjęliśmy też zasadę, że wszystkie dzieci kierujemy do klasy o rok niżej, niż wskazywałby rok urodzenia, prawo na to pozwala. Mieliśmy kilka sytuacji, że rodzice nie zgodzili się na to, bo w Ukrainie takie powtarzanie klasy jest bardzo źle postrzegane. Nie wszyscy rozumieli, że rok dłużej w edukacji będzie dobry dla dziecka chociażby po to, żeby mogło lepiej nabyć kompetencje językowe.

Przyjęliśmy ponad 40 dzieci w ciągu pierwszych kilku dni, od kiedy rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainie, a cały czas pojawia się ktoś nowy. Już wcześniej mieliśmy dzieci z Ukrainy i przygotowany dla uczniów z doświadczeniem migracyjnym system, który się sprawdzał. Jednak na sytuację z wojną nie można było się przygotować i ze względu na tak dużą skalę przyjęć jest o wiele trudniej.

Oddziały przygotowawcze byłyby rozwiązaniem, ale gdzie one mają się znajdować, jeśli w naszej szkole są lekcje od godz. 7 do 18 i trzeba mieć do tego dodatkowych nauczycieli. Nie mamy też fizycznie na to miejsca.

Czytaj też: Minister Czarnek odwiedził ukraińskich i polskich uczniów

Jak w szkole odnajdują się nowi uczniowie?

W jednym momencie przyjęliśmy sporo osób, w klasach czasem jest pięciu-sześciu nowych uczniów, ale staramy się, żeby nie było więcej niż 1/3 tych nowych uczniów z Ukrainy. Tak by mieli szansę zintegrować się, a nie zamykać się we własnym kręgu. Mimo wszystko siedzenie tyle godzin w szkole na lekcjach, na których niewiele lub nic się nie rozumie, powoduje problemy z dyscypliną, bo te dzieci siedzą, nudzą się i, wiadomo, robią wtedy różne rzeczy, które niekoniecznie pomagają w prowadzeniu lekcji.

Do tego dochodzi ich niepewność, czy ta sytuacja jest na stałe, czy zostaną tu i jest sens nawiązywać relacje. Dodatkowo są trudne warunki mieszkaniowe, są takie sytuacje, gdzie np. 15 osób mieszka w dwupokojowym mieszkaniu, bo rodziny z Ukrainy przyjmują do siebie swoich bliskich. Przyjmowaliśmy dzieci z rodzin naszych wcześniejszych uczniów, więc ich warunki mieszkaniowe też się pogorszyły. To generuje wiele problemów natury emocjonalnej, co znajduje odzwierciedlenie w zachowaniu. Ktoś może powiedzieć, że te dzieci są niegrzeczne czy nie podporządkowują się, a one mogą odreagowywać trudne emocje, których doświadczają w związku z sytuacją uchodźctwa. Staramy się podchodzić do tego z dużym zrozumieniem.

Musimy pamiętać o tym, że nie wiemy, z jakim bagażem emocjonalnym przyjechały te dzieci, co widziały, czego były świadkami, jak wygląda ich historia rodzinna, tzn. kto tam został, kto uciekł, a kto zginął. Reakcja na traumę może być naprawdę bardzo różna. Nie ma jednego wzorca, jedna osoba zamknie się w sobie i nic nie pokaże, ktoś inny będzie odreagowywał głupkowatym uśmiechem albo zachowaniami agresywnymi.

Niestety czasami tak jest, że to, co jest dobre dla dziecka, czyli uwalnianie emocji, dla otoczenia niekoniecznie jest dobre, bo wiąże się z trudnymi sytuacjami. Dlatego my musimy to obserwować, żeby zrozumieć, co się dzieje. To jest bardzo trudne w szkole powszechnej. W mojej szkole wielu nauczycieli wspomagających ma również wykształcenie psychologiczne, natomiast bariera językowa jest i trudno ją przełamać.

Jak możesz pomóc UkrainieWłączenie uczniów pochodzących z Ukrainy do edukacji w polskiej szkole jest wyzwaniem dla wychowawcy, nauczycieli oraz uczniów. Trójmiejskie placówki robią to jednak już od kilku lat.
Włączenie uczniów pochodzących z Ukrainy do edukacji w polskiej szkole jest wyzwaniem dla wychowawcy, nauczycieli oraz uczniów. Trójmiejskie placówki robią to jednak już od kilku lat. fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl
Co jest największym problemem dla nauczycieli?

Problemem jest to, że nie ma kadry, która mówi w języku rosyjskim czy ukraińskim. Mamy jedną nauczycielkę z Ukrainy, która nam pomaga i pracuje z nami wiele lat, teraz przyjęliśmy kolejną do nauki języka polskiego. Mamy też kilkoro nauczycieli, którzy mówią w języku rosyjskim, ale to za mało.

Nie mamy możliwości zaopiekowania tych dzieci psychologicznie, wbrew temu, co nam ministerstwo rekomenduje, bo jest bariera językowa. Z kolei psychologowie z Ukrainy, którzy sami uciekli przed wojną, doświadczyli traumy z tych samych powodów, więc ich możliwości pomocy są ograniczone.

Stanęliśmy w obliczu dużego kryzysu i nie mamy wsparcia systemowego, brakuje rozwiązań. Do dziś nie ma np. rozporządzenia, które by regulowało kwestię klasyfikacji tych uczniów, wystawiania im ocen.

Nasi czytelnicy informowali, że zdarzało się, że trudna sytuacja wywołuje agresję czy nawet konflikty ideologiczne. W polskich szkołach uczą się też uczniowie z Rosji czy Białorusi. Czy dochodziło wśród uczniów do agresywnych zachowań?

Nie mieliśmy u nas takich typowo politycznych dyskusji, choć mogły się one odbywać też w ich języku, który nie każdy nauczyciel przecież rozumie. Kiedy wybuchła wojna, u nas była końcówka ferii, co dało nam trochę czasu na przygotowanie się na różne sytuacje. Mamy w klasach uczniów z Rosji, Ukrainy czy Białorusi i mogliśmy przygotować instrukcje dla nauczycieli, ale też dla rodziców, jak rozmawiać z dziećmi, jak sobie z tym radzić, że w jednej klasie są dzieci z dwóch stron konfliktu.

Mieliśmy bardzo wzruszającą sytuację, w jednej ze starszych klas mamy uczniów z Białorusi i Ukrainy, uczą się razem już trzy lata i przyjaźnią się. Chłopiec z Białorusi, w momencie kiedy pojawiły się informacje, że Białoruś wspiera Rosję, wstał na lekcji i powiedział, że jest mu wstyd, że jego prezydent robi takie rzeczy i przeprasza za to. Powiedział, że gdyby mógł, zmieniłby swoją narodowość. Ta sytuacja pokazuje dramatyczne przeżycia, które są udziałem dzieci nie tylko z Ukrainy, lecz wszystkich nacji zaangażowanych w konflikt.

Czytaj też: Uczniowie z Ukrainy napiszą egzamin ósmoklasisty po polsku?

Wielu rodziców mówi wprost, że uczniowie z Ukrainy w klasach tylko przeszkadzają i obniżają poziom kształcenia. Pojawiły się nawet listy czy petycje mówiące o problemach podczas rekrutacji i zabieraniu miejsca uczniom z Polski. Czy nowi uczniowie faktycznie wpłyną na poziom edukacji w szkołach?

Trzeba przygotować się na to, że z takiej zbiorowej pomocy, do której się rzuciliśmy, teraz przychodzi refleksja, że nie jest to chwilowa sytuacja i dłuższa obecność osób, którym chcieliśmy pomóc, wpłynie na nasze życie.

Jeśli do klasy dochodzi czterech-pięciu uczniów, którzy nie mówią w języku polskim, to nie możemy mówić, że to nie wpływa na poziom edukacji i na to, jak wygląda nauka innych dzieci w klasie.

W mojej ocenie nie ma jednak możliwości, żeby uczniowie z Ukrainy zaburzyli rekrutacje w dobrych szkołach, bo nie mają równych szans przy tym egzaminie ósmoklasisty. Prawda jest taka, że większość tych dzieci, jeżeli zostanie w polskim systemie edukacji, trafi do szkół branżowych. Egzaminy mają być w pewnym stopniu dostosowane, ale jak oni mają napisać sprawdzian ze znajomości lektur, których nie czytali. Nie oszukujmy się, oni nie mają szansy na to, żeby ten egzamin napisać dobrze.

Trzeba powiedzieć, że na Ukrainie poziom nauczania matematyki jest wyższy niż w polskich szkołach, np. to, co u nas dzieci robią w szóstej klasie, dzieci z Ukrainy robią w trzeciej, może w ograniczonym zakresie, ale jednak. Podobnie angielski może sprawiać im mniejsze problemy, ale polski zaniża ostateczny wynik, a liczy się całokształt egzaminu. Nie są w stanie osiągnąć tych samych wyników, jakie osiągnęliby w edukacji na Ukrainie.

Posługują się innym alfabetem, więc nawet nauka alfabetu, która przekłada się na umiejętność pisania i czytania, jest bardzo ważna w tym pierwszym roku w szkole. Jeśli nie ma oddziału przygotowawczego, mają dwie dodatkowe godziny języka polskiego, ale to nie wystarczy, by mieć równe szanse.

Jak zapisać dziecko z Ukrainy do polskiej szkoły?Jak przygotowujecie się na kolejny rok szkolny?

Liczymy się z tym, że ta sytuacja będzie długotrwała, a nie na chwilę. Na pewno pojawi się niezadowolenie rodziców przez to, że jakość edukacji spada, chociażby przez zwiększoną liczbę uczniów w oddziałach. Mając w klasie kilkoro uczniów, którzy nie mówią po polsku, nie da się prowadzić lekcji tak jak zawsze, mimo najszczerszych chęci. Trudno jednak wyrokować. Na razie zakładanie tego, co będzie się działo po wakacjach, jest niemożliwe. Nie wiemy, ile z tych dzieci zostanie u nas. To nam utrudnia trochę planowanie. Mieliśmy kilka podań od rodziców polskich dzieci, które chciały zmienić szkołę, i my w tej chwili nie mamy miejsca. Nie wiemy, czy będą dostępne od września.

Opinie (197) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • No dobra a co z przedszkolami (21)

  Już przed wojną były duże problemy i braki miejsc. Jak rząd zamierza rozwiązać ten problem?

  • 118 2

  • Ograniczyc naplyw ludzi z innych miast (1)

   Przez to nasze dzieci nie mają miejsc

   • 29 5

   • Wszystkie dzieci są nasze.

    • 3 14

  • Jak to jak?

   Wydał polecenie zwiększenia limitu dzieci przyjmowanych do przedszkoli.

   • 10 0

  • (10)

   przeciez rozwiazuja. pierwszenstwo ma dziecko z ukrainy a polskie dziecko i jego rodzice jakos dadza sobie rade bez przedszkola

   • 53 10

   • widzę ,ze dzień bez podburzania do nienawiści to dla ciebie dzień stracony , pseudo patrioto (9)

    • 5 52

    • Ok (8)

     Ale jakie podjudzanie. Taka jest prawda że my Polacy akurat w tym aspekcie jesteśmy poszkodowani. Moje dziecko drugi rok nie dostało się do publicznego przedszkola i znowu muszę płacić 1100 zł w prywatnym. Natomiast specjalne miejsca dla dzieci z Ukrainy się znalazły. Czy tak powinno być? Mam poczucie że nie ale może się mylę.

     • 72 2

     • zaraz cie fajnopolacy zwyzywaja od ruskich trolli

      • 39 2

     • Odpowiedz sobię na pytanie czy zamieniła byś się na miejsce z matką Ukrainy (6)

      Tak, też płacę za przedszkole i tak, chciałbym by ktoś komu wysadziło chatę, zabito znajomych albo rodzinę miał odrobinkę łatwiej...nawet moim kosztem bo ejstem w stanie to przełknąć.

      • 6 50

      • (1)

       przestancie klamac na temat ukraincow,

       dlaczego ukraincy ze wshcodu nie uciekaja do zachodniej ukrainy gdzie nie ma dizalan wojennych? bo ich tam nie chca. ci wschodni ukraincy nawet gwara ukrainska nie mowia. mowia po rosyjsku i do czasu wojny sympatyzowali z rosjanami. to zadni uchodzcy bo uchodzcy siedza w obozach dla uchodzcow a nie jezdza Teslami po gdansku

       • 51 4

       • To raz...

        Dwa więcej u nas jest tych z zachodu którzy m.in. na święta na tydzień wzięli sobie wolne od bycia uchodzca i pojechali na święta. Większość dopiero ledwo co z ukrycia powychodziło bo byli przed ciąglym ostrzałem.

        • 36 0

      • Ok (2)

       No i to jest dyskusja. Bo każdy człowiek który czuje się poszkodowany w tej sytuacji jest proputinowska szują bez serca. Oczywiście że współczuję wszystkim osobom dotkniętym wojna. I uważam że trzeba im pomagać. Ale mimo wszystko uważam, że obywatele Polski powinni mieć pierwszeństwo.

       • 48 1

       • (1)

        Jeden z podstawowych problemow Polski dzis to manipulacje ukrainskiej propagandy i jej pozytecznych polskich i**otow. Jesli cokolwiek ci sie nie podoba w kontekscie uchodzcow, sposobu zarzadzania tym problemem, zachodniej aktywnosci w Ukrainie - zgodnie z ta narracja jestes ruskim trollem. Wiele osob o slabszych mozliwosciach umyslowych ulega temu.

        • 21 1

       • Ale czego tu się wstydzić ?

        Mentalnie i kulturowo bliżej nam do Rosjan niż do Ukraińców.

        • 9 6

      • czysta demagogia i populizm

       Ukraińcy to w ogromnej większości emigranci ekonomiczni, a nie ofiary wojny. Znam przypadek, gdzie mieszkający od niedawna w Polsce Ukraińcy pojechali na święta "do siebie" i wrócili po świętach.

       • 26 0

  • są przedszkola prywatne (6)

   masz kasę puszczasz tam smarka, tak to jest rozwiązane.

   • 4 27

   • To nie jest rozwiazanie a prywatna inicjatywa przedsiebiorcow wybierajacych taka a nie inna forme dzialalnosci.

    • 8 0

   • (1)

    Przedszkola i żłobki są finansowane między innymi z naszych podatków. Polskie dzieci powinny mieć pierwszeństwo w przyjęciu do danej placówki bo to my płacimy za jej funkcjonowanie.

    • 24 0

    • jeśli rodzic dzieciaka z Ukrainy pracuje na legalu w PL

     to powinien mieć też do tego prawo - warunek że pracuje

     • 1 1

   • Pewnie, są też szpitale prywatne (2)

    Jak masz kasę to idziesz się leczyć prywatnie, to też jest rozwiązanie kulejącej służby zdrowia

    • 3 0

    • oczywiście że jest to rozwiązanie (1)

     gdyby państwo nie pobierało ci co miesiąc haraczu z pracy (niektórym podwójnie jak prowadzą działalność) to stać by cię było bez problemu na prywatną opiekę medyczną.

     • 1 0

     • No, na pewno, zwłaszcza na prywatną kardiologię i onkologię.

      • 2 0

 • (4)

  na ukrainie szkoły zamknięte a u nas muszą chodzić do szkoły

  • 24 3

  • (3)

   Zdanie zaczyna się od dużej litery - u ciebie chyba też szkoły zamknięte

   • 4 7

   • Taaa, chyba jednak od wielkiej litery i kropkę na końcu zdania się ciśnie.

    • 6 1

   • Nie mówi się od dużej litery ale wielką literą. Na końcu zdania stawiaj kropkę ukraiński trollu.

    • 4 2

   • Jeśli zwracasz komuś uwagę to może sam pisz poprawnie?
    Na końcu zdania stawiamy kropkę, natomiast jeśli się zwracamy do kogoś to słowo Ciebie piszemy z dużej litery!

    • 0 0

 • Skora,jak to ujal najwyzszy polski urzednik,jestesmy " sluga ukrainy" to trzeba sluzyc. (7)

  Aby wyrownac gwaltowne obnizenie poziomu nauczania proponuje wzorem rosji i ukrainy wprowadzic nadawanie absolwentom podstawowek tytulu abiturienta.Potem tylko 3 lata zawodowki i inzynier jak sie patrzy.

  • 69 5

  • (1)

   I obywatelstwo w pakiecie :D

   • 16 2

   • A potem 500+ do konca zycia

    • 7 0

  • (2)

   pis przygotowuje sie do umozliwienia ukraincom glosowania w polskich wyborach. maja trybunal konstytucyjny wiec konstytucja nie jest problemem. ukraincom daja PESEL, 500+ meluduja ich w mieszkaniach czyli stwarzaja podstawy aby ukraincy mieli tutaj 'ośrodek interesów życiowych'.

   • 19 5

   • Fejk trolu

    • 1 9

   • Nie ma takiej możliwości - tu nie rządzi Pis ani żadna inna partia.

    Jeżeli obywatele pozwalają sobie wszystko narzucać (np. tzw. "pandemię") to jest to "niebezpieczne". Warunkiem koniecznym jest posiadanie obywatelstwa i tego trzeba bronić. Każde wybory można sfałszować - do tego nie są potrzebni Ukraińcy. Bardziej niebezpieczne byłoby referendum "w sprawach ukrańskich"

    • 8 3

  • Kwestia interpretacji słowa. (1)

   Służyć znaczy pomagać, a nie być poddanym - takiej formy się trzymajmy, a nie tej rozdmuchanej przez media

   • 1 5

   • Słowo "sługa" oznacza poddanego.

    • 1 0

 • Czego te dzieci się nauczą? (6)

  Czy lekcje prowadzone są w ich języku?

  • 33 12

  • nasze dzieci najprawdopodobniej niczego bo 3/4 lekcji bedzie schodzilo na dogadywanie sie z ukraincami

   • 47 2

  • Otóż nauczą się (4)

   Wszystkiego tak jak nasze dzieci za granicą

   • 11 23

   • (3)

    Jak oblokować AK47 i pod jakim kątem odpalić Jawelina?

    • 8 2

    • Oraz jak najlepiej naostrzyć siekierę, by obciąć Lachowi głowę (2)

     • 2 3

     • (1)

      Już ty się, Lońka, o nas Lachów nie martw, dziś my z Ukraińcami - sojusznicy i przyjaciele.
      O swoją głowę się martw, dzisiaj już prawie 27000 roSSyjskich najeźdźców padło na Ukrainie.

      • 3 1

      • Zobaczysz Mykoła ten sojusz, gdy przez wasze panoszenie się

       tutaj, my Polacy zaczniemy się czuć jak obcy. Nie chciałbym być wtedy w twojej banderowskiej skórze.

       • 0 1

 • powinny powstać osobne placówki (7)

  a polskie świadectwa będą uznawane później w hazarii ?

  • 40 10

  • (6)

   a za czyje pieniadze te osobne placowki? ukraincy nie pracuja, zyja na nasz koszt.

   • 30 4

   • Opinia wyróżniona

    W Warszawie skrzyknęli się jacyś działacze (chyba ukraińscy) i z pomocą jakiejś organizacji w przeciągu tygodnia utworzyły oddział szkolny dla dzieci z Ukrainy, by te mogły dokończyć rok szkolny i zdobyć świadectwa ukraińskie

    • 12 2

   • (4)

    Moja szwagierka szukała pracy kilka lat. Ta za ciężka, ta za trudna, tam szef nie taki. Ukrainką, która u nas mieszka po miesiącu znalazła 2 pracę. (Nie zna języka).
    Wystarczy chcieć.

    • 9 21

    • (3)

     A smoki w tej bajce tez byly?

     • 15 2

     • Nie smoki (2)

      Tylko prawda boli, wielu Polaków pracować nie chce i nie będzie chciało. Dałem ogłoszenie o pracę to 3 miesiące nikt nawet nie zadzwonił zapytać o warunki. Teraz nie mam takich problemów podobnie jak wielu pracodawców. Uprzedzając komentarze nie płacę najniższej krajowej. Pozdrawiam wszystkich, a najbardziej zawistnych którym żółć życie zabiera.

      • 5 9

      • (1)

       coraz lepsze te zmyslone historie. co tam jeszcze napiszesz ojkofobie?

       • 5 3

       • Co to jest ojkofob?

        Nie wszyscy nadążają za prawicową nowomową...

        • 3 3

 • Co dalej

  Problem jest i to duzy

  • 39 4

 • Opinia wyróżniona

  W kazdej klasie, w ktorej ucze, mam dzieci z Ukrainy. (7)

  Nie znam ich języka, nie znam rosyjskiego, bo nigdy nie uczyłam się tych języków. Żal mi tych dzieci, bo nie jestem w stanie prowadzic lekcji korzystajac ciągle z google translatora. Tłumaczę im temat, daje jakieś zadanie do napisania i tyle. Z samej lekcji nic nie wynoszą... Ani dla nich, ani dla mnie nie jest to komfortowa sytuacja.

  • 138 6

  • Przy okazji troche sie Pani poduczy rosyjskiego

   Z tego translatora. I o to chodit.

   • 5 45

  • Samouczek rosyjskiego trzeba kupić. Dodatkowy język to zawsze plus. (3)

   • 4 38

   • Chyba na odwrót - samouczek polskiego :)

    • 36 1

   • Dlaczego Polak w swoim kraju ma się dostosować do obcych? (1)

    • 17 3

    • Bo tak chce rzad

     I opozycja

     • 2 5

  • Klasy przejsciowe

   Powinny być klasy przejściowe z dodatkowym nauczycielem co zna język Ukraiński lub rosyjski i problem rozwiązany ,ci ludzie co zarządzają nie maja pojęcia jak do tego podejść -a to takie proste

   Pozdrawiam

   • 8 0

  • Proszę sobie wyobrazić, że moi uczniowie z Ukrainy "uczą się" jeszcze jęz. niemieckiego. Nie ma możliwości zwolnienia ich z tego obowiązku. Uczniowie polscy mają jęz. niemiecki drugi, trzeci rok i nagle przychodzą dzieci, które w większości po raz pierwszy mają do czynienia z całkowicie obcym językiem. To naprawdę wyzwanie i dużo dodatkowej pracy pozaszkolnej, by wszyscy mogli korzystać z lekcji.

   • 1 0

 • Co jest problemem nauczycieli? Brak motywacji do tak odpowiedzialnej pracy przy zarobkach w wysokości min krajowej (3)

  Jeśli do tego dochodzi kiepska dyrekcja czy ogólnie sytuacja w placówce (równi i równiejsi nauczyciele, święte krowy) to macie odpowiedź z czego wynika taka rotacja nauczycieli. Nikt nie będzie się biczował za 2300 zl na rękę.

  • 76 14

  • Brak motywacji? (2)

   A może brak wsparcia? W tej sytuacji przydaliby się asystenci nauczyciela, ale w Polsce ich raczej nie ma. Potrzebne są też kursy języka dla nowych uczniów, ale nie chodzi o 2 godz. w tygodniu, tylko coś więcej. Tego też nie ma.

   • 19 3

   • Brak wsparcia i kursów jak najbardziej ale bez finansowej motywacji nikt długo nie pociągnie (1)

    przy tak spartańskich warunkach.

    • 13 0

    • warunki zawsze będą spartańskie, jeśli fundusze będą wyrzucane w błoto.

     Na co komu bon turystyczny? Może przeznaczyć te środki na edukację?

     • 8 0

 • (1)

  Dzieci są niczego niewinne ale prawda jest taka że to jest pomieszanie z poplątaniem i coś się nie zgadza większość komentarzy ludzi którzy są nieprzychylni są kasowane jak był temat na przykład o proteście regularnie kasowane

  • 66 0

  • zrozum, na tym polega wolność słowa i wypowiedzi, to jest to o czym mówił przywódca największej demokracji na świecie podczas wizyty u nas - podziękował wolnym mediom za obiektywne przedstawianie rzeczywistości. jeszcze tego nie rozumiesz? po ilości zablokowanych odpowiedzi widać co można pisać a co jest niewygodne. tak kształtuje się obraz jaki potem jest powielany słownie podczas rozmów - to, że nikt tego nie może sprawdzić to nieważne, tak powiedzieli w mediach i w to wierzymy!

   • 21 0

 • Nadgorliwość jest gorsza of faszyzmu! (12)

  Wszyscy uczniowie z Ukrainy. Powinni być natychmiast odseparowani od Polskich uczniów. Po pierwsze jeśli chcą mieszkać w Polsce i uczyć się w Polskich szkołach. Muszą płynnie pisać i mówić po Polsku. Powtarzam płynnie, a nie bełkot!. W pełni zaakceptować Polską kulturę i Historię Polski. Żadnych przywilejów i forów. W obecnej chwili zaniżają poziom Polskich uczniów i ciągną Polskie szkolnictwo na dno. To są fakty i żadne lewackie gadanie tutaj niczego nie zmieni.

  • 151 24

  • (2)

   To mają być w końcu odseparowani czy majà się asymilować, bo w przeczysz sam sobie.

   • 12 40

   • nie przeczy. po prostu ty nic nie rozumiesz

    • 36 5

   • A czego się spodziewasz po ruskim trollu?

    • 3 1

  • Trol (1)

   Trol

   • 6 26

   • Głupek

    • 1 1

  • Po pierwsze, przymiotnik 'polski' pisze się z małej litery, a po drugie, zdanie powinno mieć (2)

   podmiot i orzeczenie, a u Ciebie podmiot to jedno zdanie a orzeczenie drugie. Może zaczniesz naukę polskiego od siebie? :D

   • 7 9

   • (1)

    'Poprawnie jest małą literą, a także wielką (dużą) literą. Konstrukcja z małej (wielkiej) litery jest dość częsta, ale językoznawcy uważają ją za zbyteczny rusycyzm.'

    to tyle ukrainski trolu

    • 12 4

    • A to od kiedy?

     Przymiotniki nazw własnych narodowości zawsze trzeba napisać małą literą. Od razu poznaje trolli sowieckich po tym, że ni diabła nie potrafią tego opanować.

     • 4 3

  • Dzban (1)

   Fajnie się siedzi w ciepłym domku i z internetem- wstyd mi za takich ludzi co wypisują te bzdury -Oni walczą za nas wszystkich ,dlatego trzeba im pomagać ale to rządzący muszą mieć plan działania w takich sytuacjach a nie tylko pięknie gadać i skłócać naród

   • 2 3

   • Zwłaszcza ci, którzy nawiali walczą.

    • 4 1

  • (1)

   Da, Wania, da... Tylko co ciebie, sobaka, obchodzi polska szkoła? Swoimi się zajmij, idź pohajlować przed portretem Putina.

   • 3 4

   • Póki co, to upadlińcy hajlują przed portretami Bandery i Szuchewycza

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja dla rodziców
wykład, warsztaty, konferencja
cze 4
sobota, g. 09:00
Gdańsk, Hevelianum
Wstęp wolny
Międzynarodowa Konferencja Naukowa
konferencja
maj 27-28
piątek - sobota, g. 10:00 - 18:00
Gdańsk, Teatr Szekspirowski
Wstęp wolny
Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków 2.0
konferencja
maj 27
piątek, g. 9:20 - 16:00
Gdynia, PPNT Gdynia
50 zł

Ogłoszenia polecane

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Klif położony poza strefą oddziaływania fal, to:

 

Najczęściej czytane