stat
Wydarzenie już się odbyło

V Konferencja edukacyjna - Wychowani do szczęścia?

V edycja Konferencji Edukacyjnej współorganizowana przez Stowarzyszenie Educational Cha(lle)nge i miasto Gdańsk. Konferencja odbędzie się 16 marca 2019 r. w Piwnicach Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku. Kolejna, już piąta, edycja naszej konferencji współorganizowana z Miastem Gdańsk nosi tytuł "Wychowani do szczęścia?".

Chcemy zorganizować ją zupełnie inaczej niż do tej pory - w pełni odejść od formy wykładowej na rzecz pracy warsztatowo- dyskusyjnej w gniazdach inspiracji prowadzonych przez uznanych ekspertów i moderatorów.

Tematy, które zamierzamy poruszyć to:
1. Mało ważne przedmioty - WF, plastyka, muzyka, technika, informatyka, etyka czy filozofia traktowane są często w szkole po macoszemu. Chcemy pokazać jaka wartość z nich płynie oraz dlaczego naszym zdaniem mogą kształtować kompetencje cenniejsze w życiu niż np. te towarzyszące nauce fizyki.

2. Projekt: ja. Projekt: dziecko - każdy z nas projektuje siebie i swoją przyszłość, ale też często nachodzi nas pokusa na projektowanie innych i ich przyszłości. Chcemy poruszyć właśnie te dwie perspektywy:

1) "Kim jestem? Kim chcę zostać w przyszłości?": czy szkoła zadaje młodym ludziom te pytania i, jeśli zadaje, czy prowadzi ich do uzyskania na nie odpowiedzi? Czy towarzyszy przy podejmowaniu ważnych decyzji (takich jak wybór liceum, technikum lub zawodówki oraz kierunku studiów) i pozwala unikać takich pułapek jak pułapka utopionych kosztów?
2) W dzisiejszym świecie rodzice często kreują obraz swojego dziecka i zapisują je na jak najwięcej (w ich opinii) ważnych zajęć dodatkowych, które mają (w ich opinii) zapewnić dzieciom lepszy start w ich przyszłym życiu. Jakie koszty generuje takie podejście? Czy warto pójść inną drogą?

3. Czy szkoła jest kobietą? - często mówiąc o szkole przewija się temat tego, że większość jej pracowników to kobiety. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę stereotypowe cechy płciowe, szkoła jest zdecydowanie męska - stawia na zasady, ocenia, uczy nas postępowania wg pewnych schematów. Chcemy zderzyć ze sobą te dwa konteksty i pomyśleć co z tego zderzenia może wynikać.

4. Wychowani do szczęścia? - zdarza się, że na odpowiedź dotyczącą tego, kim chce zostać w przyszłości dziecko odpowiada, że "chce być szczęśliwym". Spotyka się to zazwyczaj z dużym zdziwieniem dorosłych - i to nie tylko ze zdziwieniem pozytywnym. Co znaczy być szczęśliwym? Jak dojść do tego, co sprawia mi szczęście? Jak być bardziej tu i teraz? Czy szkoła to środowisko, które powinno nas wychowywać do szczęścia?

5. Lekcja człowieczeństwa - "Szukam świata | w którym jedna jaskółka | czyni wiosnę | gdzie szewc | chodzi w butach | gdzie jak cię widzą | to dzień dobry| szukam świata | w którym | człowiek człowiekowi | człowiekiem." (J. Borszewicz) A gdyby nie szukać tego świata tylko go kreować? Wychowując i edukując mamy do tego jak nikt możliwości, ale czy je wykorzystujemy? Jak uczyć człowieczeństwa?Tegoroczna konferencja będzie również oficjalnym rozpoczęciem sieci networkingowych, które będziemy prowadzić we współpracy z Wydziałem Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska: sieci specjalistów szkolnych (logopedów, psychologów i pedagogów), sieci sekretarek i sekretarzy szkolnych oraz sieci zaangażowanych rodziców dzieci szkolnych.

Informacja o biletach

Zapisy i szczegóły: http://educhallenge.pl/

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Lis spokrewniony jest z: