• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W szkołach ruszają warsztaty "ZdrovveLove". Udział tylko za zgodą rodzica

Wioleta Stolarska
22 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Program edukacyjny o zdrowiu prokreacyjnym, który ma przekazywać młodym ludziom informacje na temat seksualności i antykoncepcji oraz korzystania z niej w zgodzie z własnymi przekonaniami już wcześniej wzbudzał kontrowersje. Program edukacyjny o zdrowiu prokreacyjnym, który ma przekazywać młodym ludziom informacje na temat seksualności i antykoncepcji oraz korzystania z niej w zgodzie z własnymi przekonaniami już wcześniej wzbudzał kontrowersje.

W gdańskich szkołach ruszają warsztaty w ramach programu "ZdrovveLove". Program edukacyjny o zdrowiu prokreacyjnym, który ma przekazywać młodym ludziom informacje na temat seksualności i antykoncepcji oraz korzystania z niej w zgodzie z własnymi przekonaniami już wcześniej wzbudzał kontrowersje. Dlatego urzędnicy przypominają, że uczniowie pierwszych klas szkół średnich mogą wziąć w nich udział tylko za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego.



Czy uważasz, że wszystkie dodatkowe zajęcia dot. edukacji seksualnej powinny odbywać się za zgodą rodziców?

Warsztaty edukacji seksualnej odbędą się w ramach Gdańskiego Programu Promocji Zdrowia i Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym oraz Programu wsparcia prokreacji dla mieszkańców Gdańska na lata 2017-2020.

Czytaj też: Już 50 ciąż z gdańskiego programu in vitro

Rodzice zdecydują o edukacji seksualnej



Uczeń pierwszej klasy szkoły średniej będzie mógł wziąć udział w warsztatach tylko i wyłącznie za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego. Rodzic ma też możliwość wybrania bloku tematycznego, w którym jego dziecko będzie mogło uczestniczyć. Udzielona zgoda może zostać odwołana w każdej chwili. Na zajęcia, które odbędą się w szkołach, w terminach dogodnych zarówno dla placówki, jak i uczniów, będą wpuszczani tylko uczniowie posiadający zgodę.

Zajęcia w bezpiecznej atmosferze



W najbliższych dniach do dyrektorów wytypowanych 12 szkół ponadgimnazjalnych zawodowych oraz 35 liceów ogólnokształcących w Gdańsku trafią zapytania dotyczące chęci udziału placówki w warsztatach. Jeżeli szkoła wyrazi zainteresowanie, to założenia i przebieg warsztatów zostaną przedstawione dyrekcji placówki. Możliwe jest też spotkanie na ten temat z rodzicami uczniów zainteresowanych projektem. Harmonogram zajęć zostanie wspólnie ustalony ze szkołą, a zajęcia są bezpłatne.

Warsztaty poprowadzą edukatorzy współpracujący z projektem, specjaliści w zakresie zdrowia prokreacyjnego oraz edukacji psychoseksualnej, terapeutycznej i edukacyjnej.

- Zajęcia realizowane będą w przyjaznej, bezpiecznej oraz wspierającej atmosferze. Nie są przymusem, ale zaproszeniem do wzięcia udziału - zapewnia Anna Michalska, koordynator projektu "ZdrovveLove".
Czytaj też: Edukacja seksualna w Gdańsku. Nowy program budzi kontrowersje

Dojrzewanie, antykoncepcja, ryzykowne zachowania seksualne...



W ramach warsztatów będą zrealizowane tematy dotyczące seksualności, dojrzewania i rozwoju psychoseksualnego, anatomii (w kontekście zdrowia i higieny), antykoncepcji i metod planowania rodziny oraz ryzykownych zachowań seksualnych i infekcji przenoszonych drogą płciową. Planowane są też zajęcia na temat ról płciowych i społecznych oraz bezpiecznych relacji.

Warsztaty zostaną podzielone na cztery spotkania trwające po dwie godziny lekcyjne. Omówionych zostanie w tym czasie osiem bloków tematycznych dla każdej grupy uczniów. Jak zapewniają organizatorzy, treści przedstawiane na zajęciach są dostosowane do wieku uczniów i odpowiednie do ich etapu rozwoju.

- Rzetelna wiedza o naszej seksualności i budowaniu relacji z tymi, z którymi chcemy ją dzielić, przekazywana w warunkach bezpiecznych i zapewniających godność każdej i każdemu, to gwarancja życiowego szczęścia i osobistego spełnienia - przekonuje Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.
Jak podkreśla, ma nadzieję, że rodzice i opiekunowie, którzy poznają treść profesjonalnie opracowanych i prowadzonych zajęć, zgodzą się na udział w nich młodzieży. Dodaje też, że rzetelna wiedza zapewnia bezpieczeństwo i uczy mówienia "NIE" w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z próbami wykorzystania seksualnego nieletnich przez dorosłych.

Czytaj też: Rodzice nie chcą warsztatów z antydyskryminacji. Mieli wątpliwości ws. ich tematyki

Temat "tabu"



Kowalczuk zwraca uwagę, że niektórym rodzicom i opiekunom planowane warsztaty mogą pomóc w podjęciu tematów, na które trudno czasem rozmawiać z własnym dzieckiem.

- Najważniejsze, by młodzi ludzie zapoznali się z tą problematyką, zanim to, co dobre i piękne w życiu wypaczone zostanie pseudonaukową wiedzą udostępnianą przez rówieśników, internet, czy w brutalny sposób przez pierwsze nieplanowane i bez osobistej zgody na nie zachowania seksualne - przekonuje.
Czytaj też: Gdańsk: protest przeciw "demoralizacji dzieci"

Opinie (190) ponad 20 zablokowanych

  • Przedruki ze Szwecji?

    Broszura jest jakimś wyrwanym z kontekstu bełkotem, zakładam, że tłumaczeniem skandynawskich wypocin (co i rusz dopiski "nie dotyczy Polski, niedostępne w Polsce itp.). Polska obyczajowość jest całkowicie inna niż promowana przez broszurę. Ufundujcie szkołom sale gimnastyczne i stołówki a nie wizyty dewiantów!!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie nietypowe rośliny można znaleźć w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?

 

Najczęściej czytane