Wiadomości

stat

Wakacje dłuższe o tydzień? Nowy projekt MEN

Dłuższe wakacje to z pewnością dobra wiadomość dla uczniów. Czy pomysł ministerstwa równie mocno ucieszy rodziców?
Dłuższe wakacje to z pewnością dobra wiadomość dla uczniów. Czy pomysł ministerstwa równie mocno ucieszy rodziców? fot. fotolia/Syda Productions

Od następnego roku szkolnego zajęcia w szkołach mają kończyć się nie w ostatni piątek czerwca, a w pierwszy piątek po 20 czerwca. Tym samym wakacje wydłużą się dla uczniów nawet o tydzień.Dłuższe wakacje to:

świetny pomysł, dzieci potrzebują odpoczynku 33%
dobre rozwiązanie, jeśli rodzica stać na zapewnienie opieki/zajęć dla dzieci 20%
kiepski pomysł - obciąży za mocno portfel rodziców 22%
jawne rozpieszczanie uczniów - dwa miesiące to wystarczający czas na odpoczynek 25%
zakończona Łącznie głosów: 558
W piątek, 7 lipca, do konsultacji społecznych trafił projekt zmiany rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego. Wynika z niego, że już od przyszłego roku szkolnego zajęcia dydaktyczno-wychowawcze będą kończyć się w pierwszy piątek po 20 czerwca.

MEN: To odpowiedź na zapotrzebowanie społeczeństwa


Obecnie zajęcia w szkołach kończą się w ostatni piątek czerwca, a w zależności od roku kalendarzowego wakacje rozpoczynają się najwcześniej 24 czerwca, a najpóźniej 30 czerwca. Projekt, który wydłuża wakacje o kilka dni, ma być jednak odpowiedzią ministerstwa na zapotrzebowanie społeczne.

- Istnieje ogromne zapotrzebowanie na utrzymanie tradycji polskiej oświaty, zgodnie z którą zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach kończą się w drugiej połowie czerwca, a nie w ostatnim dniu tego miesiąca - mówi Justyna Sadlak z biura prasowego MEN.
Czytaj również: Czerwiec w szkole - laba i odpoczynek

Od roku szkolnego 2016/2017 zajęcia szkolne będą kończyły się najwcześniej 21 czerwca, a najpóźniej 27 czerwca.

- Skrócenie czasu przeznaczonego na realizację zajęć w szkołach nie będzie miało negatywnego wpływu na realizację podstawy programowej kształcenia ogólnego, a pozwoli na wcześniejsze rozpoczęcie i zakończenie rekrutacji do szkół - dodaje Justyna Sadlak.
Dłuższe wakacje problemem dla rodziców?


Z pomysłu ministerstwa niekoniecznie zadowoleni są rodzice, których zadaniem będzie zorganizowanie opieki dzieciom na kolejny tydzień wakacji.

- Już teraz z tym ciężko, nie wiem, jak poradzę sobie w chwili, gdy dojdzie kolejny tydzień wolnego w wakacje - mówi pani Marta z Gdyni, która samotnie wychowuje dwójkę dzieci w wieku szkolnym. - Mało tego, podejrzewam, że ta zmiana wprowadzi jeszcze większą presję w ciągu roku szkolnego, bo nauczyciele będą musieli szybciej zrealizować program, co odbije się na uczniach, liczbie zadań domowych i tempie wprowadzania nowego materiału.
- Jedni pomysł resortu edukacji postrzegają jako wydłużenie wakacji, dla mnie jest to skrócenie nauki - zauważa pani Kasia z Gdańska, mama ośmioletniej Igi. - Nie rozumiem, dlaczego zmierza się w tym kierunku. Materiału w szkołach wcale nie ma mniej. Dlaczego skracamy czas na jego przyswojenie? Resort edukacji tłumaczy, że i tak w czerwcu dzieci się nie uczą, bo oceny są wystawione. Przekaz jest więc taki, że uczymy się tylko dla ocen? A co z wiedzą? To po co tak wcześnie wystawia się oceny? I jeszcze jedna kwestia. Skąd rodzice mniejszych dzieci mają wziąć kolejne dodatkowe dni urlopu? Przecież nie wszyscy mają niepracujących dziadków. A oferta wakacyjna, czyli kolonie i półkolonie to spory wydatek. Nie wszyscy dostają 500+.

Opinie (68) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do chorób cywilizacyjnych nie zaliczamy: