Wiadomości

Wakacje dłuższe o tydzień? Nowy projekt MEN

Dłuższe wakacje to z pewnością dobra wiadomość dla uczniów. Czy pomysł ministerstwa równie mocno ucieszy rodziców?
Dłuższe wakacje to z pewnością dobra wiadomość dla uczniów. Czy pomysł ministerstwa równie mocno ucieszy rodziców? fot. fotolia/Syda Productions

Od następnego roku szkolnego zajęcia w szkołach mają kończyć się nie w ostatni piątek czerwca, a w pierwszy piątek po 20 czerwca. Tym samym wakacje wydłużą się dla uczniów nawet o tydzień.Dłuższe wakacje to:

świetny pomysł, dzieci potrzebują odpoczynku 33%
dobre rozwiązanie, jeśli rodzica stać na zapewnienie opieki/zajęć dla dzieci 20%
kiepski pomysł - obciąży za mocno portfel rodziców 22%
jawne rozpieszczanie uczniów - dwa miesiące to wystarczający czas na odpoczynek 25%
zakończona Łącznie głosów: 558
W piątek, 7 lipca, do konsultacji społecznych trafił projekt zmiany rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego. Wynika z niego, że już od przyszłego roku szkolnego zajęcia dydaktyczno-wychowawcze będą kończyć się w pierwszy piątek po 20 czerwca.

MEN: To odpowiedź na zapotrzebowanie społeczeństwa


Obecnie zajęcia w szkołach kończą się w ostatni piątek czerwca, a w zależności od roku kalendarzowego wakacje rozpoczynają się najwcześniej 24 czerwca, a najpóźniej 30 czerwca. Projekt, który wydłuża wakacje o kilka dni, ma być jednak odpowiedzią ministerstwa na zapotrzebowanie społeczne.

- Istnieje ogromne zapotrzebowanie na utrzymanie tradycji polskiej oświaty, zgodnie z którą zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach kończą się w drugiej połowie czerwca, a nie w ostatnim dniu tego miesiąca - mówi Justyna Sadlak z biura prasowego MEN.
Czytaj również: Czerwiec w szkole - laba i odpoczynek

Od roku szkolnego 2016/2017 zajęcia szkolne będą kończyły się najwcześniej 21 czerwca, a najpóźniej 27 czerwca.

- Skrócenie czasu przeznaczonego na realizację zajęć w szkołach nie będzie miało negatywnego wpływu na realizację podstawy programowej kształcenia ogólnego, a pozwoli na wcześniejsze rozpoczęcie i zakończenie rekrutacji do szkół - dodaje Justyna Sadlak.
Dłuższe wakacje problemem dla rodziców?


Z pomysłu ministerstwa niekoniecznie zadowoleni są rodzice, których zadaniem będzie zorganizowanie opieki dzieciom na kolejny tydzień wakacji.

- Już teraz z tym ciężko, nie wiem, jak poradzę sobie w chwili, gdy dojdzie kolejny tydzień wolnego w wakacje - mówi pani Marta z Gdyni, która samotnie wychowuje dwójkę dzieci w wieku szkolnym. - Mało tego, podejrzewam, że ta zmiana wprowadzi jeszcze większą presję w ciągu roku szkolnego, bo nauczyciele będą musieli szybciej zrealizować program, co odbije się na uczniach, liczbie zadań domowych i tempie wprowadzania nowego materiału.
- Jedni pomysł resortu edukacji postrzegają jako wydłużenie wakacji, dla mnie jest to skrócenie nauki - zauważa pani Kasia z Gdańska, mama ośmioletniej Igi. - Nie rozumiem, dlaczego zmierza się w tym kierunku. Materiału w szkołach wcale nie ma mniej. Dlaczego skracamy czas na jego przyswojenie? Resort edukacji tłumaczy, że i tak w czerwcu dzieci się nie uczą, bo oceny są wystawione. Przekaz jest więc taki, że uczymy się tylko dla ocen? A co z wiedzą? To po co tak wcześnie wystawia się oceny? I jeszcze jedna kwestia. Skąd rodzice mniejszych dzieci mają wziąć kolejne dodatkowe dni urlopu? Przecież nie wszyscy mają niepracujących dziadków. A oferta wakacyjna, czyli kolonie i półkolonie to spory wydatek. Nie wszyscy dostają 500+.

Opinie (68) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Kiedy noc i dzień mają podobną długość?