• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wakacje małego dyslektyka to zabawa z rodzicami

EBu
17 lipca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Kolorowe, ładne zabawki pomogą zachęcić dziecko w czasie wolnym od szkolnych zajęć do ćwiczeń nad dysleksją. Kolorowe, ładne zabawki pomogą zachęcić dziecko w czasie wolnym od szkolnych zajęć do ćwiczeń nad dysleksją.

W wakacje dzieci odpoczywają od szkoły. Jednak to nie znaczy, że od czasu do czasu nie można poćwiczyć... Zwłaszcza jeśli jest się małym dyslektykiem lub dzieckiem ze stwierdzonym ryzykiem dysleksji. Systematyczna praca ma tu niebagatelne znaczenie.



Czy udało ci się kiedyś coś osiągnąć systematyczną pracą?

Dysleksja jest wrodzona i nie ma na nią tabletek. Obejmuje szereg zaburzeń związanych z pisaniem, czytaniem, czasem liczeniem. Pierwsze diagnozy tzw. ryzyka dysleksji rozwojowej mogą pojawić się w przedszkolu lub w klasach I-III. Zazwyczaj nauczyciel dziecka jest pierwszą osobą, która wychwytuje jej objawy i zaleca konsultację z psychologiem. Potwierdzenie diagnozy możliwe jest dopiero w czwartej klasie. Niezależnie od tego czy w poradni psychologiczno-pedagogicznej stwierdzone zostało ryzyko dysleksji u dziecka młodszego czy dysleksja u dziecka starszego zawsze warto pracować z nim w domu. A wakacje są tu szczególnie ważnym czasem, bo zajęcia w szkole i poradni się nie odbywają.

Co to jest dysleksja i jakie są jej pierwsze objawy?

Oczywiście najlepsze są ćwiczenia przez zabawę, muszą być odpowiednio prowadzone.

- Rodzice nie mogą przymuszać dziecka do pracy, bo szybko się zniechęci. Wszystkie zabawy i ćwiczenia muszą być dostosowane do wieku i możliwości dziecka, dobrze jeśli zabawki i przyrządy używane do pracy z dzieckiem są ładne, kolorowe, zachęcają do używania
- mówi Małgorzata Hebel, psycholog z Pomorskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. - Bardzo ważna jest konsultacja z pracownikiem poradni psychologiczno-pedagogicznej, najlepiej tym który stwierdził ryzyko dysleksji lub dysleksję, który najlepiej ukierunkuje pracę rodzica z dzieckiem.

Ćwiczenia mające na celu minimalizowanie objawów dysleksji zarówno przed i jak i po jej zdiagnozowaniu polegają m.in. na dopasowywaniu podobnych kształtów czy literek, ćwiczeń z obrazkami, literkami lub cyferkami, ćwiczeń wspomagających motorykę, orientację itd.

We współpracy z psychologami i pedagogami powstały zabawki, pomoce edukacyjne i artykuły papiernicze, które przydają się w czasie ćwiczeń i ułatwiają małemu dyslektykowi codzienną pracę i naukę - nie czuje się on zniechęcony.

W Trójmieście, w sklepach papierniczych, kupić można artykuły piśmiennicze i papiernicze dedykowane dyslektykom i osobom leworęcznym. Sprzedawcy podkreślają, że klienci pytają o produkty tego rodzaju, chociaż są droższe od tradycyjnych.

Długopisy, pióra, ołówki, kredki
dla dyslektyków mają odpowiedni, dostosowany do wieku kształt, który ułatwia chwytanie i przyzwyczajanie ręki do trzymania długopisu. Produkuje je między innymi Pelikan w systemie Griffix. Naukę pisania ułatwiają także dedykowane dyslektykom zeszyty z kolorową liniaturą, które ułatwiają rozmieszczenie liter w odpowiednich liniach oraz zakładki do zeszytów przypominające o zasadach ortografii.

W księgarniach i sklepach z materiałami edukacyjnymi i terapeutycznymi są także całe serie opracowanych przez naukowców pomocy: zeszytów ćwiczeń (np. wydawane w ramach Programu Edukacyjno-Terapeutycznego Ortografitti), kart (np. karty ortomagiczne wydane w ramach tego samego programu, które pomagają utrwalać właściwą pisownię dzięki wielozmysłowemu poznaniu - wzrokiem i dotykiem), gier i puzzli edukacyjnych (np. wydawnictwa Epideixis lub Mac Edukacja). Wydawnictwa tworzą także całe systemy do pracy z dziećmi (np. system edukacji Paleta wydawnictwa Epideixis). Na rynku jest także coraz więcej gier multimedialnych dedykowanych dyslektykom.

Pamiętać trzeba jednak, że kluczem do sukcesu jest nie tylko nabycie odpowiednich pomocy, ale także poświęcenie czasu na zachęcenie dziecka do korzystania z tych materiałów. W rezultacie okazuje się, że praca nad dysleksją staje się cennym, rodzinnie spędzonym czasem.

Pomocne poradniki

Uczeń z dysleksją w domu. Poradnik nie tylko dla rodziców stanowi wyczerpujące omówienie problemu dysleksji rozwojowej w kontekście roli rodziców w zapobieganiu trudnościom i ich nawarstwianiu się.

Książka została opracowana pod kierunkiem prof. Marty Bogdanowicz, uznanego w świecie autorytetu z zakresu dysleksji. Znaleźć w niej można wiele konkretnych pomysłów na twórcze zabawy z dzieckiem (od najwcześniejszych lat jego życia) i wskazania do dalszej pracy, gdy dziecko będzie starsze. Publikacja jest zalecana przez Polskie Towarzystwo Dysleksji.

W serii wydanej przez Operon ukazały się także Uczeń z dysleksją w szkole. Poradnik nie tylko dla polonistów oraz Zrozumieć, żeby pomóc. Dysleksja w ujęciu interdyscyplinarnym.
EBu

Opinie (17) 4 zablokowane

  • Dysleksja (6)

    dyskalkulia i ogólnie dysmózgia.

    • 11 13

    • Prawdziwy ZGRED (5)

      Poznać głupiego po komentarzu jego;)
      Moje dziecko ma dysleksje, dysgrafię i dysortografię i nawet nie masz pojęcia ile mnie to pracy kosztuje nie wspominając syna, który musi pracować więcej niż jego rówieśnicy.

      • 6 6

      • U mnie w klasie w podstawowce bylo 30 osob. Do tego mialam drugie tyle (3)

        kolezanek i kolegow z podworka, innych klas, etc. Zaden nie miał dys******.

        • 5 2

        • oczywiście,

          bo niektórym teraz uczyć się nie chce, to wymyślają różne takie dys_cośtam. Po co włożyć więcej pracy w naukę, np. ortografii - lepiej wyżebrać zaświadczenie z poradni i już, kłopot z bani.
          Do tego kolejna możliwość, żeby kasę ściągać za "specjalne" przybory i książki. Pewnie są droższe niż "zwykłe"... a rodzice wierzą i kupują

          • 6 6

        • (1)

          Dyslektyk mnie ma na czole wyryte,że jest dyslektykiem:)
          Powiem Ci więcej...w swoim otoczeniu szkolnym też nie widziałam dyslektyków byli po prostu uczniowie zepchnięci na margines którym przypięto łatkę osła zamiast odpowiednio z nim pracować. Nauka i świat poszedł do przodu i zobacz ilu słynnych ludzi i noblistów ma tą dysfunkcję

          • 4 3

          • nie rozumiem, dlaczego dys**** maja wiecej czasu na napisanie testu, a np

            alergicy (ktorych jest znacznie wiecej) nie. Przeciez alergia znacznie utrudnia uczenie sie i pisanie testow (ciagly katar, zapchany nos, bolaca głowa, etc.)

            • 4 3

      • dysWF-ie też ma?

        • 3 2

  • kiedyś to był zwykły osioł (1)

    i zostawał na drugi rok,teraz co drugi ma jakąś modną dysfunkcję.

    • 11 9

    • Poczytaj trochę literatury w tym temacie a dopiero potem wypowiedz się w temacie, bo teraz niczym ekshibicjonista obnażyłeś swoja głupote;)

      • 5 1

  • GDYBY GŁUPOTA MOGŁA LATAĆ.. (2)

    ...to większość z tych anonimowych komentatorów mogłaby unosić sie w powietrzu niczym gołębie;)
    To chyba jakiś ostatni trend-obnoszenie się swoją niewiedzą i głupotą na forum. No coż tutaj anomimowo macie swoje 5 minut bo tak naprawdę w życiu realnym jesteście nikim i wiele nie osiągniecie z pewnością. Mój syn będac dyslektykiem (jedyny w klasie z opinią) przy odpowiedniej i systematycznej pracy i żadnej pomocy ze strony szkoły ma wysoką średnią w przeciwieństwie do swoich rówieśników bez dysfunkcji. A do tego posiada inne uzdolnienia i osiągnięcia(sport). Owszem gdybym sobie "olała" temat to z pewnością byłby tzw osłem klasowym.
    Pozdrawiam malkontentów i nieudaczników życiowych;)

    • 9 2

    • No więc dostanie Nobla - tak to widzę.

      • 1 2

    • czemu nieudacznikow ?

      wyluzuj laska troche...

      • 1 1

  • "Dysleksja jest wrodzona"

    Nie bardzo rozumiem. Nikt nie rodzi się z umiejętnością pisania, czytania czy liczenia. Są to umiejętności nabyte. Niech mi ktoś wytłumaczy proszę jak problemy z tymi umiejętnościami mogą być wrodzone w takim razie?

    • 2 3

  • Oj Ewelina, nie wiń ludzi mających deslektyków za leniów.

    Powód ku temu jest prosty, z 90% osób mających świstek poświadczający, któreś z tych schorzeń w rzeczywistości go nie ma a jest zwykłymi leniami. To, że Twoje dziecko naprawdę posiada, którąś z dysfunkcji, i tak jak należy ciężko z nim pracujesz tak by nie była ona widoczna w niczym nie zmienia faktów, że większość przypadków z jakimi się spotykamy to wyżebrane zwolnienia od myślenia i pracy. Zgodnie z rozumowaniem po co mam pracować z dzieckiem na ortografią, jak może dostać papierek "zezwalający" mu robić błędy?

    Gdyby odpowiednie zaświadczenia dostawały wyłącznie dzieci ich potrzebujące, a rodzice stosowali się do zaleceń otrzymanych w poradni i zwalczali objawy dysfunkcji u swoich dzieci postrzeganie dyslektyków byłoby zupełnie inne.

    • 7 2

  • U mojej córki pani wychowawczyni zauważyła podobną dysfunkcję już na początku nauczania początkowego.Kupiłam ładny zeszycik i każdego dnia-a wystarczył tydzień,każde slowo pisała przez całą stronę.Właśnie zdała maturę z j.polskiego na 100 %. Jako jedyna w klasie nie robiła błędów ortograficznych.Polecam zwyczajne ,stare i sprawdzone metody;systematyczność i nie chodzenie na łatwiznę.

    • 2 1

  • agga

    Wygląda to tak, że osoby mądrzące się tu na forum i piszące takie bzdury na temat dyslektyków po prostu nie maja zielonego pojęcia o temacie i nie dotknął ich ten problem u własnego dziecka.Mój 12 letni syn jest wczesniakiem i ma rzeczywiscie wszystko na dys.....oprócz tego niestety kłopoty z pamięcia długotrwałą.Na szczęście dzieci te są wyposażone w inne "walory" np. wrażliwość,otwartość na ludzi i świat oraz olbrzymia uczuciowość,bardzo je też interesuje świat i przyroda oraz posiadają niesamowite poczucie humoru,moj syn jest np też bardzo wysportowanym dzieckiem.Natomiast nauka to pasmo wyrzeczen i męk i dla mnie i dla niego...

    • 2 0

  • gry dla dyslektyka

    są specjalne gry i ćwiczenia na portalu Brainmax własnie dla dzieci z dysleksją. To połączenie przyjemnego z pożytecznym, bo z jednej strony, dziecko ma fajną zabawę, a z drugiej gry mają walor terapeutyczny. Platforma ma również aplikację na urzadzenia mobilne, więc bez problemu można taką rzecz "wziąć" na wakacje.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jony mogą mieć ładunek:

 

Najczęściej czytane