• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zajęcia w szkołach zawieszone. Co z obsługą i administracją?

Wioleta Stolarska
12 marca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Do urzędu nie wejdziesz? "I dobrze!"
Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje o czasowym ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty. Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje o czasowym ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty.

Przez dwa tygodnie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To oznacza, że nauczyciele i dzieci mają pozostać w domu i tam w miarę możliwości kontynuować edukację. Wszystko po to, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jednak co z pracownikami sekretariatu, woźnymi, osobami sprzątającymi?



Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje o czasowym ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty.

- Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy, natomiast pracownicy administracji i obsługi normalnie świadczą pracę - informuje MEN.
Decyzja o pozostawieniu jednych pracowników w miejscu pracy, a innych "w gotowości" nie dla wszystkich jest zrozumiała.

- Jak to jest z zamknięciem placówek. Z tego, co wiem, personel od poniedziałku nadal ma przychodzić do pracy i przebywać w pustych placówkach. Czy nie jest to ryzykowne niejednokrotnie dojeżdżać komunikacją miejską do pustych szkół i z powrotem? Była mowa przecież o tym, aby ograniczyć na ile można ryzyko zarażenia i jeśli to możliwe, zleca się prace zdalne itd. - pisze nasza czytelniczka Kamila.
- Piszę w sprawie zamknięcia szkół na 14 dni i wolnego, które dostali wszyscy nauczyciele, zaznaczając, że dostaną normalne wynagrodzenie. Mam mamę, która sprząta w szkole, i wszystkie panie muszą przez te dwa tygodnie przychodzić do pracy. Cała administracja i obsługa. Dlaczego? Czy to, że nie są nauczycielami z wyższym wykształceniem, czyni je gorszym sortem? Po co mają przychodzić, skoro placówka jest nieczynna? Zaznaczę, że w większości są to starsze panie, które będą siedziały razem i są narażone na ryzyko zarażenia się, jeżdżąc komunikacja miejską, by dotrzeć do pracy - podkreśla czytelniczka z Gdańska.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje


Nauczyciele "w gotowości" mają pracować zdalnie



MEN oczekuje, że nauczyciele, chociaż będą przebywać w domu, to zapewnią uczniom "pewne możliwości kształcenia". Korzystając chociażby z platformy e-podręczniki.pl, mogą zaproponować uczniom zdalnie, e-learningowo zajęcia powtarzające, utrwalające. Pozostanie "w gotowości" oznacza również, że na polecenie dyrektora nauczyciel musi stawić się w miejscu pracy.

- Nauczyciele będą w gotowości do pracy, natomiast nie będziemy wymagali, aby przychodzili do szkoły. Zgodnie z Kodeksem pracy należy im się za to wynagrodzenie - poinformował minister edukacji Dariusz Piontkowski.
Jak z organizacją pracy podczas zawieszenia zajęć poradzą sobie trójmiejskie samorządy?

- Dla każdej szkoły pracodawcą jest dyrektor, który ma prawo i wręcz powinien umożliwić pracę zdalną wszystkim tym, którzy mogą ją w ten sposób wykonywać. Trudno wyobrazić sobie sytuację, gdy administracja i obsługa w pełnym zakresie jest obecna w szkole, w której nie ma uczniów. Szkoła działa jednak w budynku, w pewnej przestrzeni wymagającej obsługi osób, i to niezbędne minimum musi być zapewnione. Pamiętajmy także, że od poniedziałku prowadzone będą zajęcia w wersji mobilnej. O ile jakikolwiek nauczyciel nie ma dostępu do tej formy komunikacji z domu - musi mieć możliwość skorzystania z infrastruktury szkoły. Możemy sobie wyobrazić sytuację, gdy nauczyciel jest w pustej klasie, a uczniowie pozostają w domu, co jest znacznym zabezpieczeniem, choć nie do końca chroni nauczyciela. To - mam nadzieję - mogą być jednak sporadyczne przypadki i rekomenduję poszukania przez nauczycieli wszelkich opcji, by oni także nie przychodzili do szkoły - informuje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
- Zawieszenie zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nie jest równoznaczne z zamknięciem placówki. Oznacza to, że nauczyciele w tym czasie mogą pozostawać w domach, w gotowości do pracy. Przepisy Kodeksu pracy dają również możliwość innej organizacji pracy osobom zatrudnionym na stanowiskach administracji i obsługi. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma konieczności fizycznej obecności tych osób na terenie placówki. Ważne jest, aby pod względem administracyjnym placówka nadal funkcjonowała - informuje Jędrzej Sieliwończyk z biura prasowego gdańskiego magistratu.
- W Sopocie do decyzji każdego dyrektora jako pracodawcy pozostawia się stan osobowy i obecność pracowników niezbędnych do bieżącego i sprawnego funkcjonowania szkoły, przedszkola, placówki - poinformowała Anetta Konopacka z sopockiego magistratu.

Organizacja roku szkolnego bez zmian



Szef resortu edukacji przekonywał w środę, że decyzja o zawieszeniu zajęć nie wpływa na organizację roku szkolnego, w tym na terminarz przeprowadzania egzaminów. Najbliższe planowane egzaminy to te dla ósmoklasistów - powinny się rozpocząć 21 kwietnia.

Jak wygląda organizacja w szkołach po decyzji o zawieszeniu zajęć?
  • zajęcia w szkole, przedszkolu, placówce będą zawieszone na dwa tygodnie;
  • 12 i 13 marca br. to dni, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze;
  • od 12 marca br. uczniowie szkół ponadpodstawowych nie przychodzą do szkół;
  • od poniedziałku, 16 marca br., wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy; natomiast pracownicy administracji i obsługi normalnie świadczą pracę;
  • dyrektorzy powinni poinformować niezwłocznie rodziców i nauczycieli o ograniczeniu funkcjonowania placówki - wykorzystać do tego dziennik elektroniczny lub inne środki komunikacji z rodzicami i nauczycielami, wywiesić informację o zawieszeniu zajęć w widocznym miejscu;
  • dyrektorzy mogą poprosić nauczycieli o to, aby przygotowali materiały dydaktyczne do samodzielnej pracy uczniów w domu. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże informacje dotyczące e-materiałów, z których mogą korzystać uczniowie i nauczyciele;
  • w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, w placówkach kształcenia ustawicznego oraz w centrach kształcenia zawodowego zawieszenie zajęć dotyczy również zajęć realizowanych w ramach praktycznej nauki zawodu;
  • uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami nie uczęszczają do szkoły. Realizują jednak przygotowanie zawodowe u pracodawcy na dotychczasowych zasadach;
  • od 16 marca br. będą zawieszone zajęcia realizowane w ramach turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników;
  • na wniosek rodzica ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego dyrektor szkoły, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, ma obowiązek zorganizowania mu opieki.

Miejsca

Opinie (116) 1 zablokowana

  • Obsluga przedszkoli

    My jestesmy do wszystkiego nawet do tego zeby brac na klate koronawirusa zawsze nas traktowano jak gorszy sory i nic i nikt tego nie zmieni

    • 6 0

  • Administracja i obsługa.

    Nauczyciele podlegają pod MEN,a pozostali pracownicy nie.

    • 0 0

  • Jak to bywa wśród wszystkich punkt widzenia zależy od siedzenia.Sprzątam w szkole i nie mam bałaganu,syfu czy jak inni sugerują zaległości w pracy.Ktoś w szkole musi sprzątać.Tylko dlaczego jednak jesteśmy traktowani gorzej . Też mogliśmy pozostać w domu.A na pytanie u dołu dezynfekcja odbywa się codziennie nie od święta .Sanepid ostatnio był i stwierdził zgodność z przepisami i normami.A nauczyciele byli i w czwartek i piątek w szkole.Najlepiej stać z boku i oceniać.

    • 2 0

  • (1)

    Sprzątaczka też człowiek i pracownik administracyjny również.Powinniśmy być na równi traktowani.Dlaczego wszystkim się wydaje, że tylko kawkę wszyscy piją.Ja ani kawy nie pije,ani papierosów nie palę.
    Trzeba pamiętać, że wszystko jest dla ludzi.

    • 2 0

    • Przedszkola niepubliczne i zlobki niepubliczne

      Drodzy dyrektorzy przedszkoli i żłobków niepublicznych A co z nami? Tak naprawdę to my jesteśmy na pierwszej linii frontu do upadłości. Nauczyciele w placówkach publicznych dostają pensję z państwa, natomiast nauczyciele w placówkach niepublicznych utrzymywanie są z czesnego od rodzica. Kwarantanna na pewno nie przedłuży i co wtedy? W jaki sposób mamy wypłacić wynagrodzenia naszym pracownikom już nie mówię o innych kosztach utrzymania placówki. Rozumiem że jesteśmy w trudnej sytuacji na którą ciężko się przygotować, natomiast jasne jest że rząd powinien przygotować szybko ustawa jakiejkolwiek pomocy dla instytucji niepublicznych ale nie tylko. Zapewnić na okres kwarantanny minimum wynagrodzeń dla ludzi, tak aby nie dopuścić do masowych zwolnień oraz masowych zamkniec placówkę niepublicznych. Bo epidemia koronowirusa się skończy, a potem trzeba będzie szybko wrócić do pracy. A wtedy co z dziećmi? Skoro większość placówek niepublicznych upadnie?

      • 0 0

  • A co z dziećmi 9 letnimi

    Jestem sprzątaczką w przedszkolu muszę chodzić do pracy robimy dezynfekcje to nie problem dla mnie ale szkołę zamknęli a w domu mam dzieci 3 i 2 kl a opiekuńcze się nie należy co mam zrobić z dziećmi gdy jestem w pracy i mąż też

    • 0 0

  • sekretarka

    Jestem pracownikiem administracji ,jest mi bardzo przykro jak czytam te pełne złośliwości opinie.Jestem w tej chwili w domu,ponieważ dyrektor szkoły w której pracuję zadbał o to abyśmy czuli się bezpiecznie i nie pracowali codziennie.Mamy tzw.dyżury,pracujemy również mailowo,jesteśmy w stałym kontakcie z dyrekcją szkoły.Nasza praca jest bardzo potrzebna ,bez pracowników administracji szkoła nie mogłaby funkcjonować, kto przygotowałby rekrutację,wszystkie egzaminy,całą dokumentację dla każdego ucznia,Nie czuję się pracownikiem "gorszego sortu",Pozdrawiam wszystkie koleżanki i kolegów z administracji szkół życzę dużo zdrowia, a przede wszystkim cierpliwości .

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

V Ogólnopolska Studencka Konferencja Neurologiczna

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Głowica w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym to:

 

Najczęściej czytane