• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zawodówki otwierają się na kandydatów. "Nie wystarczy już sam dyplom"

Wioleta Stolarska
5 marca 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Przed dylematem - zawodówka czy ogólniak - stają teraz młodzi ludzie, który są na samym początku swojej ścieżki zawodowej.
Przed dylematem - zawodówka czy ogólniak - stają teraz młodzi ludzie, który są na samym początku swojej ścieżki zawodowej.

Brukarze, stolarze, cukiernicy, elektrycy, pielęgniarki, przedszkolanki, kierowcy czy kucharze - to tylko kilka zawodów, które w tym roku nie będą miały problemów ze znalezieniem pracy. Długą listę deficytowych zawodów publikuje Obserwatorium Rynku Pracy. O większe zainteresowanie kolejny raz przed rekrutacjami do szkoły średniej walczą też zawodówki, które przekonują, że to właśnie osoby z wykształceniem zawodowym są poszukiwane przez pracodawców z Pomorza najczęściej. Dla zainteresowanych swoją przyszłą karierą technika i "branżówki" przygotowują dni otwarte i spotkania z doradcami.



Czy gdybyś miał(a) wybrać szkołę to zdecydował(a)byś się na naukę w szkole zawodowej?

Nie wystarczy już sam "dyplom" ukończenia szkoły, najcenniejsze staje się "doświadczenie" - przekonują eksperci rynku pracy. A tego właśnie nie brakuje absolwentom szkół zawodowych. W tym roku w Trójmieście największe szanse na znalezienie pracy będą mieli przedstawiciele zawodów związanych z informatyką i elektroniką. Analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych wciąż poszukiwani są przez pracodawców, bo niestety w regionie brakuje osób z kwalifikacjami, bez odpowiednich szkoleń i wykształcenia technicznego.

Zawody deficytowe to m.in. blacharze i lakiernicy samochodowi, dekarze, fizjoterapeuci i masażyści, fryzjerzy, kelnerzy i barmani, kosmetyczki, lekarze, listonosze i kurierzy, przetwórcy ryb, mechanicy, murarze i tynkarze, nauczyciele przedmiotów zawodowych, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, piekarze, pomoce kuchenne, przedstawiciele handlowi, spawacze, sprzedawcy i kasjerzy, ślusarze czy tapicerzy.

Również wśród zawodów nadwyżkowych można wskazać zawody charakterystyczne dla Trójmiasta - to filolodzy i tłumacze, zdaniem ekspertów wynika to z braku zapotrzebowania rynku pracy na te zawody. Drugim specyficznym zawodem dla Trójmiasta są meteorolodzy, geolodzy czy geografowie.

W tej sytuacji do łask wracają zawodówki. Wszystko dlatego, że młodzi ludzie nie chcą martwić się o pracę, a o taką podobno nietrudno ich absolwentom. I coraz częściej stają przed wyborem: ogólniak czy zawodówka?

Tydzień Zawodowca



Przed rekrutacjami, które już niedługo ruszą w Gdańsku rozpoczął się właśnie "Tydzień Zawodowca" - planowane są m.in. dni otwarte gdańskich szkół, spotkania z doradcami zawodowymi czy dni techniki. Gimnazjaliści, którzy stoją przed wyborem nowej szkoły, mają doskonałą okazję, by się przyjrzeć technikom i "branżówkom".

- Zapraszam gimnazjalistów, którzy wahają się, jaką szkołą wybrać, by skorzystali z Tygodnia Zawodowca. Na miejscu przekonają się, że gdańskie szkoły zawodowe są nowoczesne, a ich absolwenci wchodzą na rynek pracy z dużą wiedzą, ale przede wszystkim doświadczeniem zdobytym podczas staży i praktyk, co znacząco zwiększa ich szanse na znalezienie ciekawego i dobrze płatnego zatrudnienia - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - Zachęcam do udziału w dniach otwartych także rodziców, by sprawdzili na własne oczy, jak bardzo szkoły zawodowe różnią się dziś od ich wyobrażeń z przeszłości - dodaje.
Przed dylematem - zawodówka czy ogólniak - stają teraz młodzi ludzie, który są na samym początku swojej ścieżki zawodowej.
Przed dylematem - zawodówka czy ogólniak - stają teraz młodzi ludzie, który są na samym początku swojej ścieżki zawodowej.

Zapraszają przed rekrutacjami



W Gdyni nieco później, bo 16 kwietnia, w Arenie Gdynia odbędzie się giełda szkół ponadgimnazjalnych dla uczniów.

- Licea i szkoły zawodowe będą miały swoje stoiska. Szkoły przygotują krótkie występy. Przewidziano spotkania z doradcami zawodowymi i inne atrakcje. Harmonogram imprezy jest jeszcze w trakcie ustalania. Ponadto każda szkoła ponadgimnazjalna organizuje we własnym zakresie dzień otwarty - mówi Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu.
W Gdyni do techników i szkół branżowych I stopnia uczęszcza 3562 uczniów w 140 oddziałach. Miasto w ramach rozwoju szkolnictwa zawodowego zamierza przeprowadzić w tym roku rozbudowę za niemal 11 mln zł w szkołach - Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych, Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych, Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych. Oprócz tego w najbliższym czasie rozstrzygnięte zostaną przetargi w sprawie realizacji robót w dwóch placówkach: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1, Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych.

Czytaj też: "Dobry zawód to dobra praca". Sopockie szkoły pomogą w rozwoju

Z kolei w Sopocie jedyna szkoła zawodowa, do której aktualnie uczęszcza 402 uczniów - Zespół Szkół Handlowych dni otwarte organizuje 28 marca w godz. 10-14 oraz 17-18.

Przygotowane będą stoiska z informacjami dla przyszłych uczniów klas zawodów technik informatyk, technik logistyk, technik obsługi turystycznej, technik hotelarstwa, technik eksploatacji portów i terminali, magazynier-logistyk.

Miejsca

Opinie (61)

  • A ja mam wykształcenie średnie i ukończony kurs biurowy (1)

    Co prawda kokosów nie zarabiam ale źle mi się też nie powodzi

    • 4 1

    • Czyli jak nie jest źle to już jest dobrze :-)
      Dobre podejście.
      A gdzie byłeś ostatnio na urlopie i co robiłeś, może daj linka do zdjęć.

      • 2 5

  • To ciekawe bo fryzjer i kosmetyczka są już na kazdym rogu (2)

    bijąc się o klienta a tu mówią o ich deficycie?

    • 6 1

    • (1)

      Moze i tak ale jak masz dobrego fryzjera albo kosmetyczkę to z ulicy nie wejdziesz zeby cię obsłużyli. Trzeba czekać i to cZasem ponad tydzień dwa na wizytę..

      • 4 0

      • A ten po zawodówce będzie dobry?

        • 0 0

  • robienie mlodych w banbuko

    szkola srednia najwazniejsza, żadne zawodówki ...te zawody sa tak skomplikowane ze można ich nauczyć się na kursach...szukają gamoni do tyrania..jakos w angli nie musze pokazywać papierów tylko patrza czy potrafie to robic...

    • 6 3

  • W 3 lata raczej wiele się dzieci nie nauczą.

    Jakieś podstawowe prace może i da się wykonać po zawodówce, ale co z tego, skoro każdy zawód będzie wymagał i tak masy kursów i dodatkowych studiów. Żaden to "fach w ręku" po 3 letnim przysposobieniu.

    • 4 2

  • A co sadzicie o zawodzie szkutnik

    Dd nie dawna można uczyć się na szkutnika. Tylko pytanie, czy warto?

    • 3 1

  • zawodówka to nie technikum (1)

    Zawodówka - czyli zasadnicza szkoła zawodowa to szkoła bez matury, ale z zawodem,
    technikum to matura plus zawód technika,
    liceum to matura i dalej koniecznie studia.

    • 4 0

    • są jeszcze 2 letnie szkoły policealne albo kkz a nie koniecznie studia...

      • 1 0

  • wczoraj był News w TV ,że Rzesza Niemiecka poszukuje chętnych 15 latków ... (1)

    do nauki zawodów w Rzeszy z obowiązkową nauką j. niemieckiego plus płaca 80euro !....U nas Gamonie nareszcie wpadli na pomysł aby przywrócić szkoły zawodowe - świetnie nauczające wszelakich potrzebnych i niezbędnych zawodów !!! Już się utarło , że ostatnimi laty to ;- matura i Zarządzanie !, i0 tych zarządzających jest tylu ,że już nie mają czym i kim zarządzać , bo brak fachowców do pracy !
    .

    • 4 2

    • Fachowców brak w każdej dziedzinie

      To, że ktoś chodzi na studia, nie znaczy, że nabiera umiejętności i że sie do tego nadaje. Jeśli płacisz czesne, nie mogą cię oblać i dlatego dyplomy wielu uczelni (?!) są nic nie warte. Poza tym niektóre kierunki są bardzo specyficzne i nie przygotowują do podjęcia dowolnej pracy. Jaka jest praca np. dla filozofa? Na pewno nie w biurze czy w dowolnym warsztacie. Może zostać pracownikiem naukowym, wykładowcą i nawet taksówkarzem. Tylko w tym ostatnim przypadku na razie jest dość łatwo o zatrudnienie, ale wprowadzenie samochodów autonomicznych wkrótce może to zmienić i taksówkarz odejdzie w zapomnienie jak odeszli już roznosiciele mleka.

      • 0 0

  • Płaca - 800 -słownie { osiemset } euro miesięcznie !!!

    • 2 0

  • Zawód Dyrektor

    • 0 0

  • Czy ktoś używa czasem mózgu?

    Jeżeli ktoś chce być np. stolarzem, wystarczy mu zawodówka. Ale jeśli chciałby obsługiwać specjalistyczne maszyny do obróbki drewna, lub je projektować, to po zawodówce na marne szanse o ile nie jest nieodkrytym jeszcze geniuszem. Ale nawet geniusz swoją dziedzinę musi mieć doskonale opanowaną. Poza tym dzisiejsze maminsynki nie mają umiejętności manualnych, oni tylko przesuwają palcem po ekranie tabletu czy smartfona wchodząc na s...booka. To nie wystarczy do bycia fachowcem: stolarzem, hydraulikiem czy innym.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Węgiel to:

 

Najczęściej czytane