• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zdalna nauka skuteczna i przyjemna. Jak to zrobić?

Wioleta Stolarska
12 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
  • Zasady mają pomóc w usprawnieniu zdalnej nauki.

Ile czasu powinniśmy poświęcać na naukę online? Jak zorganizować plan dnia, by nie utknąć pod natłokiem zadań? Pięć zasad, które ułatwią uczniom i nauczycielom naukę i współpracę w trudnych czasach pandemii, przygotowali mieszkańcy Trójmiasta. - Zmiany w sposobie edukacji są potrzebne, ale wystarczy zmienić kilka elementów, aby łatwiej się nam pracowało - przekonują.



Ile czasu dziennie poświęcasz na domową naukę?

Pięć krótkich animacji stworzyli z myślą o nauczycielach, chcąc pokazać im, w jaki sposób skuteczniej uczyć online w czasie pandemii i jak lepiej odpowiadać na potrzeby uczniów. To również podpowiedzi, z których powinni czerpać uczniowie, jeśli nie chcą utknąć pod natłokiem zadań i mieć zaległości.

Czytaj też: Premier: Egzaminy nie wcześniej niż pod koniec czerwca

- To pięć bardzo prostych zasad, które - jak wskazuje badanie internetowe - nie są respektowane, a ułatwiłyby wszystkim życie. Mam sporo znajomych nauczycieli i rozumiem, że nie było łatwo przejść z normalnych dziennych spotkań w szkole na kontakt online z setkami uczniów naraz. Uczniom też nie jest łatwo przestawić się z trybu codziennych zajęć w szkole na naukę online, chociaż wcześniej spędzali dużo czasu, grając czy w mediach społecznościowych ze znajomymi - opowiada Adam Wojtas, pomysłodawca projektu #CoolSchoolOnline.

Wszystkie informacje o koronawirusie w Trójmieście



Jak przekonuje, część nauczycieli ma też problemy z dostępem do sprzętu, platformami edukacyjnymi czy wytycznymi z kuratorium oświaty.

- Zmiany w sposobie edukacji są potrzebne, ale wystarczy zmienić kilka elementów, aby łatwiej się nam pracowało, a lekcje przebiegały sprawniej i odnosiły lepszy skutek - dodaje.
Współtwórcami projektu są też rodzice i uczniowie - Walery Marcinowicz i jego nastoletnie córki Julia i Aneta.

- Na przykładzie naszej rodziny widzimy, jak wygląda zdalna edukacja, i szukaliśmy sposobów, co można poprawić, żeby było lepiej. Zapytaliśmy znajomych i uczniów z Kanady, co pomaga im w edukacji online. Tam zdalne nauczanie jest na wysokim poziomie od wielu lat, klimat wymusił, aby nauka było prowadzona zarówno online, jak i offline. Po prostu kiedy jest śnieżyca, a bywa, że przez całe tygodnie warunki są trudne, to uczniowie nie są w stanie dotrzeć do szkoły, a nauka przecież musi być normalnie kontynuowana - mówi Walery Marcinowicz, współtwórca projektu #CoolSchoolOnline.
Czytaj też: Kolejka do komputera, przeciążony internet. Jak wygląda zdalne nauczanie?



Animacje, które wyjaśniają, jak wprowadzić zasady, można obejrzeć tutaj.

Zasada 1 - Czas na rozwiązanie zadań
Przed wysłaniem zadań do uczniów warto sprawdzić czas potrzebny na ich rozwiązanie. To bardzo istotne i bardzo łatwe do wdrożenia w życie.

Zasada 2 - 50 proc. czasu online
Uczeń jest znacznie bardziej produktywny w domu niż w szkole. Nie trzeba go zmuszać do siedzenia przed komputerem takiego samego czasu, jaki spędziłby w szkole.

Zasada 3 - Lekkość, różnorodność i zaskoczenie
Podczas zdalnej nauki mamy dużo rozpraszaczy. To nie jest standardowa sytuacja, do jakiej przywykliśmy. Potrzebujemy lekkich, zbalansowanych i ciekawych zadań oraz poczucia, że wkładacie swoją energię w nauczanie nas. Jest wiele sposobów na wykorzystanie narzędzi online, z których obecnie korzystamy, a nie było okazji i czasu na ich wykorzystanie podczas nauki w szkole. Korzystajcie z nich!

Zasada 4 - Samoorganizacja
Spędzenie czterech godzin na nauce online jest znacznie trudniejsze, niż spędzenie takiego samego czasu w szkole. Pozwólcie nam planować swój czas i swoje zadania na przestrzeni tygodnia. Będziemy dzięki temu skuteczniejsi.

Zasada 5 - Wirtualne drzwi są otwarte
Sprawny kontakt z nauczycielem jest teraz bardziej potrzebny niż kiedykolwiek wcześniej. Ustalmy wspólnie sprawne kanały komunikacji oraz właściwy na to czas. W wielu miejscach na świecie, np. w Kanadzie, warunki klimatyczne zmusiły nauczycieli i uczniów do sezonowego komunikowania się na odległość i nauki online. Spróbujmy wdrożyć podobne rozwiązania w polskiej szkole.

Opinie (29) 3 zablokowane

  • nie zdalna , to nie Austarlia

    • 1 1

  • Uczeń jest znacznie bardziej produktywny w domu niż w szkole

    naiwność autora czy lekkie oderwanie od rzeczywistości? Bo realia są takie, że w domu wszystko rozprasza dziecko i każdy powód jest dobry, żeby nie pracować. Produktywność jest na poziomie krzyżówki ślimaka z leniwcem... dopiero jak się je pogoni do roboty, to faktycznie, okazuje się, ze pracę da się zrobić szybko, sprawnie i dobrze....

    • 5 0

  • "czy odrabiając zadania w domu zajmuje ci to więcej czasu?"

    Z takim polskim to lepiej w ogóle nie nauczać.

    • 0 0

  • wstręt szkolny

    zdalne nauczanie jest bez sensu , zadań bardzo dużo , oczywiście dla rodzica niestety ,z tym zadawaniem to przesada

    • 0 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Kiedy noc i dzień mają podobną długość?

 

Najczęściej czytane