• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Doktoranci UG: "Nie mamy stypendiów. Rektor złamał prawo"

Elżbieta Michalak
17 listopada 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Zdaniem MNiSW uczelnia powinna wypłacać stypendia bez zbędnej zwłoki, a czas trzech tygodni od momentu zakończenia przyjmowania wniosków powinien wystarczyć na ich rozpatrzenie. Zdaniem MNiSW uczelnia powinna wypłacać stypendia bez zbędnej zwłoki, a czas trzech tygodni od momentu zakończenia przyjmowania wniosków powinien wystarczyć na ich rozpatrzenie.

Zgodnie z rozporządzeniem MNiSW stypendium doktoranckie powinno być wypłacane co miesiąc. Tymczasem doktoranci Uniwersytetu Gdańskiego na pierwsze pieniądze muszą poczekać do grudnia. - To dla nas upokarzające, nie mamy za co żyć i nikt się tym nie przejmuje, a przecież rektor złamał prawo - skarżą się doktoranci. UG: stypendia doktoranckie oraz socjalne dla doktorantów zostały wypłacone w listopadzie, a na początku grudnia zostaną zapłacone tzw. stypendia projakościowe.



Czy otrzymywałe(a)ś na studiach stypendium naukowe?

Do tej pory stypendia doktoranckie na Uniwersytecie Gdańskim były wypłacane terminowo i co miesiąc. Tego roku na pierwszą wypłatę doktoranci muszą poczekać do grudnia. Ich zdaniem to wynik zmiany w zarządzeniu, która wprowadzona została wbrew prawu.

- Bez absolutnego rozgłosu 25 lipca rektor UG, prof. dr hab. Bernard Lammek oraz jego prorektorzy zmienili zarządzenie, na podstawie którego wydawane są stypendia. Przez to nasze jedyne źródło utrzymania wypłacane będzie dopiero od grudnia, z wyrównaniem za poprzednie miesiące, październik i listopad - piszą w liście do redakcji doktoranci UG. - Jesteśmy tym mocno zaszokowani, bo taka decyzja pozbawia nas pieniędzy na życie na okres 2,5 miesiąca - oficjalnie nie wolno nam bowiem pracować w innym miejscu.
W liście do redakcji doktoranci podkreślają, że w myśl obowiązujących przepisów stypendia wypłacane powinny być co miesiąc, bez żadnych przerw i wyrównań.

- Skonsultowaliśmy się w tej sprawie z czterema kancelariami prawniczymi. Od dwóch mamy już oficjalną opinię z podpisami i pieczątkami, jednoznacznie mówiące, że rektor złamał prawo wydając swoje zarządzenie. Stoi ono w sprzeczności z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i rozporządzeniem ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Innego zdania jest jednak uczelnia. Zdaniem pracowników UG w żadnym miejscu nie doszło do złamania prawa.

- Regulaminy, które określają zasady i terminy wypłaty stypendiów przyznawanych doktorantom są zgodne z przepisami obowiązującej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz stosownym rozporządzeniem ministra i zostały jednogłośnie zaakceptowane przez radę doktorantów UG. Stypendia są przyznawane na okres 12 miesięcy i wypłacane co miesiąc, ale najpierw muszą zostać przyznane. To wymaga czasu i zachowania procedur, gdyż dotyczy środków publicznych - mówi Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik Uniwersytetu Gdańskiego.
Jak tłumaczy rzecznik, rekrutacja na studia doktoranckie na niektórych wydziałach UG trwała do końca września, dlatego na złożenie wniosków o przyznanie stypendium doktoranci uczelni mieli czas do 20 października. Do 1 listopada wnioski były natomiast przekazywane do działu kształcenia UG, gdzie przygotowywano decyzje o przyznaniu stypendium.

- Trzeba opracować ponad tysiąc wniosków i sporządzić tyle samo decyzji. Decyzje te są podpisywane z upoważnienia rektora przez prorektora ds. kształcenia. Aby można było wypłacić stypendium, decyzja o jego przyznaniu musi zostać doręczona doktorantowi - wyjaśnia rzecznik UG. - W ubiegłym roku stypendia były wypłacane w listopadzie, ale pojawiły się skargi, że doktoranci mają za mało czasu na przygotowanie i złożenie wniosków, stąd w tym roku przyjęto termin do 20 października. Będziemy się starali wypłacać stypendia doktoranckie jak najszybciej - na pewno w listopadzie będą wypłacane stypendia socjalne - i każda możliwość przyspieszenia wypłaty stypendiów jest brana pod uwagę.
Zdaniem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego uczelnie powinny wypłacać stypendia bez zbędnej zwłoki, bo taki jest wymóg prawny.

- Przepis rozporządzenia ministra nakazuje uczelniom wypłacanie stypendiów co miesiąc, ale od momentu, kiedy dana osoba świadczenie otrzyma formalnie, czyli musi być podjęta decyzja o otrzymaniu konkretnego stypendium - mówi Piotr Mueller z MNiSW. - Zadaniem uczelni jest to, by wnioski rozpatrzeć jak najszybciej, ponieważ to wymóg prawny. Natomiast pod uwagę trzeba wziąć to, że uczelnia ustala termin składania wniosków. Jeśli jest on wyznaczony do końca października, to niemożliwym wydaje się wypłacanie stypendium na początku listopada, bo procedura rozpatrzenia wniosków trwa. Nie może jednak dochodzić do sytuacji, w której stypendia wypłacane są np. po czterech miesiącach. Czas dwóch, trzech tygodni od momentu zakończenia przyjmowania wniosków wydaje się rozsądny na ich rozpatrzenie.
Oświadczenie Uniwersytetu Gdańskiego, przesłane 24 listopada.

Informuję, że zgodnie z wysłaną do Redakcji 19 listopada 2015 roku zapowiedzią władz UG, stypendia dla doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego zostały już wypłacone. Dotyczy to stypendiów doktoranckich (za osiągnięcia naukowo-badawcze i w realizacji programu studiów), socjalnych (w tym dla najlepszych doktorantów).

Biorąc pod uwagę przedłużenie terminu składania wniosków o stypendia, który na prośbę samych doktorantów upłynął dopiero 20 października, stypendia te zostały wypłacone w ciągu miesiąca, co nie jest odległym terminem. Nie zostały jedynie wypłacone tzw. stypendia projakościowe, co nastąpi, także zgodnie z zapowiedzią i regulaminem, na początku grudnia 2015 roku.

Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (146)

  • były student (1)

    teraz doktorantem zostaje byle 'nieogar' z roku. Na biologii to jakaś plaga półgłówków. Gdzie te czasy, że tytuł dr przed nazwiskiem coś znaczył. Jak dla mnie mniej osób, ale za to mądre i z jakimś realnym planem dotyczącym swoje dziedziny, czymś co pomogłoby w jakiś sposób odkryć, udoskonalić, łączyć pasję z wznoszeniem czegoś do nauki powinny kończyć doktorat, niech im płacą duże stypendia, ale będzie wiadomo, że warto.

    • 9 1

    • Jak łatwo anonimowo obrażać

      Nie jest łatwo dostać się na studia doktoranckie na Wydziale Biologii. Z roku na rok poziom rośnie. Po studiach doktoranckich mamy ponad 90% obronionych prac doktorskich, niewiele wydziałów osiąga taki poziom. Na kierunkach humanistycznych jest to 20-30%. Doktoranci składają wnioski patentowe, maja patenty, zdobywają granty i ty to nazywasz plagą półgłówków !?!?!. Ugryź się w język, bo nie wiesz o czym mówisz.

      • 1 3

  • Doktoranty kradną granty!

    Doktoranty kradną granty!

    • 5 4

  • Tylko strajk wszystkich doktorantów może to zmienić!

    Czego życzę. Uczelnia by chciała odcinać kupony od pracy doktorantów, a jednocześnie ich olewa? O k....

    • 3 1

  • Wszystkim się nie dogodzi

    Była propozycja, żeby wnioski o stypendium zbierać w wakacje, ale rok akademicki trwa do końca września. Miesiąc ten obfituje w konferencje i szkolenia, które doktoranci chcą wykazać we wniosku. Innym wyjściem było skrócenie czasu na składanie wniosków. Wszyscy doktoranci na wydziale wiedzieli o tym od sierpnia. Też nie, bo poszła jakaś dusza poskarżyć się, że skracamy regulaminowy termin. No nie da się, po prostu się nie da. A teraz jest płacz i zgrzytanie zębami, że pieniądze dostaną dopiero w grudniu.

    • 3 0

  • podobnie było od ćwierćwiecza na UG to dlaczego to zmieniać?

    Na początku 90-tych lat rektor co roku blokował używanie funduszy studenckich od stycznia do czerwca i używał ich na wtypłaty dla nauczycieli akademickich i obsługę uczelni.

    • 3 0

  • urzędasy

    najpierw wymyślają sobie tony papierków i procedur żeby udowadniać swoją "przydatność" a potem nie mają czasu żeby to wszystko ogarnąć, banda szkodników.

    • 1 0

  • tymczasem na PG też postanowiono złamać prawo ws. stypendiów

    "Nieodebranie decyzji do 6.12.2015r. spowoduje wstrzymanie wypłaty stypendium za miesiąc grudzień."
    tymczasem KPA nie nakazuje odbioru decyzji, w której zostaje spełnione żądanie strony, tym bardziej nie dopuszcza wstrzymania wykonania decyzji ws. świadczeń określonych w ustawie Prawo o Szkolnictwie Wyższym. Co ciekawe, decyzje można wystawiać elektronicznie, ale ktoś się przed tym broni. Prokuratura już dawno powinna przetrzepać polibudę.

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

V Ogólnopolska Studencka Konferencja Neurologiczna

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Kolor kwiatów pachnącego groszku zależy od:

 

Najczęściej czytane