• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dyplomacja i nie tylko - nowe kierunki na UG

Elżbieta Michalak
30 stycznia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Fragment słynnego obrazu "Ambasadorowie" Hansa Holbeina młodszego. Od przyszłego roku studenci UG będą mieli szansę poznać fascynujący świat dyplomacji. Fragment słynnego obrazu "Ambasadorowie" Hansa Holbeina młodszego. Od przyszłego roku studenci UG będą mieli szansę poznać fascynujący świat dyplomacji.

Uniwersytet Gdański wciąż wzbogaca swoją ofertę. Obok pięciu nowych kierunków utworzonych w roku akademickim 2014/2015 pojawiły się trzy kolejne: dyplomacja, studia wschodnie oraz studia humanitatis. Kandydaci będą mogli starać się tu o miejsca od października 2015 r.



Wybierając studia najbardziej zwracasz uwagę na:

W Trójmieście w roku akademickim 2014/2015 powstało ponad 20 nowych kierunków studiów. To jednak nie koniec, bo oferta uczelni wciąż poszerza się o nowe. I tak od nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Gdańskim będzie można studiować trzy nowe kierunki studiów.

Pierwszym jest dyplomacja, uruchamiana na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Kierunek adresowany będzie do osób, które chciałyby związać swoją karierę zawodową z pracą w służbie dyplomatycznej lub konsularnej, z organizacjami i instytucjami międzynarodowymi i krajowymi, z instytucjami odpowiedzialnymi za nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów międzynarodowych, czy np. z przedsiębiorstwami krajowymi lub koncernami międzynarodowymi.

- Zdecydowaliśmy się na utworzenie kierunku dyplomacja także pod wpływem pytań napływających z zewnątrz, od konsulatów i przedstawicieli biznesowych. Podpytywali, dlaczego nie mamy jeszcze w ofercie dyplomacji - mówi Katarzyna Kamińska-Moczyło, jego pomysłodawczyni i zastępca dyrektora Instytutu Politologii UG. - Zdecydowaliśmy się, tym bardziej, że w Polsce jest tylko jeden ośrodek kształcący dyplomatów, we Wrocławiu. W Warszawie można natomiast zrobić w tym zakresie studia podyplomowe.

To trzyletnie studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia, które dadzą możliwość wyboru jednej z dwóch dostępnych specjalności: dyplomacji publicznej (adresowana do osób przygotowujących się do pracy w placówkach służby publicznej) lub dyplomacji społecznej (zgłębianie zagadnień związanych z marketingiem społecznym, mediatyzacją życia społecznego i rozwojem sieci globalnych). Wśród przedmiotów kierunkowych znajdują się m.in. protokół dyplomatyczny, historia dyplomacji, zasady savoir-vivre w dyplomacji, negocjacje międzynarodowe, czy komunikacja międzykulturowa.

Program studiów był konsultowany z przedstawicielami środowisk administracji państwowej oraz z przedstawicielami pomorskiego biznesu. Uczelnia ma też plany co do absolwentów tego kierunku. Trwają prace nad tym, by podpisać umowy z wybranymi firmami zewnętrznymi, które przyjmowałyby absolwentów tego kierunku na płatne staże lub zapewniałyby im zatrudnienie.

Drugą nowością w ofercie UG są studia wschodnie, trzyletnie studia stacjonarne pierwszego stopnia realizowane na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Studenci którzy rozpoczną studia w 2015 r. będą realizować specjalność "język rosyjski z językiem chińskim". W latach następnych będą mieć do wyboru także inne, np. język rosyjski z językiem ukraińskim, język rosyjski z językiem łotewskim, język rosyjski z językiem litewskim, język rosyjski z językiem białoruskim czy język rosyjski z językiem japońskim.

Program studiów zakłada bardzo intensywną naukę dwóch języków od podstaw: języka rosyjskiego i drugiego języka należącego do wybranego obszaru kulturowego Wschodu (np. języka chińskiego), a także doskonalenie języka angielskiego w zakresie komunikacji biznesowej. Studenci zdobędą nie tylko umiejętności językowe, ale także wiedzę ekonomiczną i prawną. Studia oferują przedmioty teoretyczne i praktyczne, wyjaśniające m.in. konteksty społeczno-kulturowe, uwarunkowania gospodarcze, ekonomiczne i prawne dla wybranego obszaru językowego.

Gdzie po ukończeniu studiów wschodnich będzie można znaleźć pracę? M.in. w korporacjach, firmach handlowych, agencjach reklamowych i informacyjnych, mediach, obsłudze ruchu turystycznego, izbach gospodarczych, urzędach państwowych, ambasadach i placówkach konsularnych, w dyplomacji i instytucjach politycznych, poszukujących osób posiadających nie tylko kompetencje w zakresie języka rosyjskiego i drugiego języka wschodniego lecz także mających wiedzę i umiejętności realizacji zadań gospodarczych. Studenci tego kierunku będą mogli realizować część programu studiów w uczelniach zagranicznych, np. w Chinach.

Studium Humanitatis - Tradycje Cywilizacji Europejskiej to kolejna, ostatnia w nowy roku nowość. Trzyletnie studia stacjonarne pierwszego stopnia realizowane będą na Wydziałach Filologicznym oraz Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Mają umożliwić studentom poznanie i zrozumienie istoty kultury grecko-rzymskiej i chrześcijańskiej. Studenci wzbogacą wiedzę z zakresu literatury, historii, historii sztuki, historii myśli religijnej i filozoficznej, rozwoju kultury, zjawisk społecznych, ale też - zależnie od wyboru specjalności - będą mogli poznać warsztat badawczy filologa lub historyka.

Gdzie po tym kierunku szukać zatrudnienia? M.in. w bibliotekach i muzeach, w szkolnictwie, w świetlicach i klubach środowiskowych, w turystyce krajowej i zagranicznej, w jednostkach samorządu terytorialnego, organizacjach pozarządowych uwzględniających w swojej działalności aktywność kulturalną.
Elżbieta Michalak

Opinie (66) 3 zablokowane

  • Jaki jest najlepszy kierunek?

    Kierunek zachód.

    • 19 1

  • Strojenie żartów (4)

    O ile rozumiem, że na uniwersytecie w średniej wielkości mieście bogatej Europy są takie kierunki jak filozofia czy historia, to dorabianie jakiś dziwnych kierunków jest rozmienianiem na drobne tradycji uczelni i wskazuje raczej na jej upadek. Żeby odpowiadać wymaganiom rynku ( co w tym przypadku i tak jest dość wątpliwe ) wystarczy tworzyć specjalizacje. Ładne nazwy mają za zadanie przyciągnąć niedojrzałego młodego człowieka, który nie wie, w jakim kierunku miałby się rozwijać. Potem słychać lament, że likwiduje się wydziały filozofii.
    Politechnika jest nie lepsza, sprzedanie studentom fizyki technicznej pod nazwą podstawy nauk technicznych, coraz więcej kierunków, coraz więcej biurokracji, coraz więcej przyjmowanych studentów.
    Z drugiej strony czy studenci w jakikolwiek sposób stawiają opór psuciu uczelni czy raczej ochoczo przykładają do tego ręce?

    PS. nie trzeba skończyć studiów technicznych, żeby mieć pracę. Ja kończyłem fizykę ale chyba najważniejszą umiejętnością wyniesioną z uczelni jest umiejętność samodzielnej pracy czy krytycznej analizy tekstu. Dobrze wykształcony filozof będzie lepszy niż słabo wykształcony informatyk a nasze uczelnie niestety tych drugich kształcą równie słabych, co pierwszych.

    • 19 2

    • (3)

      Ale chłopcy z IT piszą, że po 2-3 latach mają 15-20 koła na miesiąc i się o nich biją:)
      Mimo, że są słabi jak piszesz...

      • 1 7

      • (1)

        Zarobki nie świadczą o wartości człowieka. Prostytutka, ledwo potrafiąc czytać i pisać, śmieje się z zarobków informatyków.

        • 15 1

        • hehe, dokładnie
          mam 35 koła miesięcznie, życie ciągle spędzane rozrywkowo a nie jakieś nudne siedzenie w biurze
          i jeszcze mi za to płacą :-)

          • 5 1

      • piszą

        mają dużo czasu na tym help-desku za 2 koła/mc

        • 4 0

  • W szkolnictwie wyższym potrzeba reform (1)

    I to poważnych, bo jest tragedia. Co ja bym zmieniła:
    1. Całkowita likwidacja prywatnych uczelni, ewentualnie ograniczyć w nich ilośc miejsc. Może paradoksalnie poziom wzrośnie, gdy zyski spadną?
    Albo:
    2. Zlikwidować opłaty na uczelniach prywatnych, niech bedą pod taka samą kontrolą państwa jak państwowe.
    2. Wprowadzić naukę jednego przedmiotu po drugim, pojedynczo a nie wszystkie na raz. Tak jest np w Szwecji i to jest ogromne ułatwienie w nauce.

    • 8 7

    • Dodam.

      Zlikwidować automatyzm zatrudnienia dla profesorów i pozostałej kadry, wprowadzając granty w przypadkach należytego zainteresowania przez studentów. Frekwencja studencka powinna być miarą wynagradzania nauczycieli akademickich i jest to obojętne czy w uczelni prywatnej, czy państwowej!

      • 4 2

  • A teraz prędko, zanim dotrze do nas,

    że to bez sensu....

    • 7 0

  • Prawo w dwa lata i kolejne bzdety ... (1)

    niestety UG nigdy nie był w czołówce uniwerków ale takimi bzdetami przyciąga ciemniaków którzy uwierzą, że dyplomacja stoi przed nimi otworem. Ładny kampus ale UG upodabnia się do szkół prywatnych poziomem

    • 10 2

    • w mojej ocenie za Max 2 lata całkowicie się zrówna z poziomem Ateneum

      • 7 0

  • Teraz UG jest potężną fabryką prawników (2)

    Na budynku WPiA wielki napis jak w hipermarkecie: "Prawo w 3 lata". Każdy może to już skończyć. Prestiż zerowy. Kiedyś na roku było 50 na stacjonarnych, 20 na zaocznych. Każdy miał dobrą robotę. Teraz jest 220 dziennych, 50 wieczorowych, 200 zaocznych, 300 3 - letnich.
    Także już niedługo na kasach w Biedronce będą obsługiwać nas prawnicy.

    Smutny upadek wydziału w imię robienia biznesu na nieuświadomionym społeczeństwie.

    Jedynie medycyna się jako tako trzyma, nie przyjmują każdego, tak jak na prawo.

    Teraz zobaczenie dresa czy solary na WPiA, nie jest niczym zaskakującym.

    Wujek Darek miał rację.

    • 15 0

    • Dyplomacja to śmiech

      Nie idźcie tam ludzie. W Polandii w dyplomacji ustawiane są stołki wg doboru towarzyskiego, a nie wiedzy. Normalny szarak po obronie będzie co najwyżej dyplomatycznie rozwiązywał spory na kasie z Panią HALINKĄ, która z wyrzutem będzie mówiła, że na półce jest inna cena.
      Niech podadzą konkretne placówki, które czekają na dyplomatów po UG. Każdy może sobie powiedzieć, że "były pytania o ten kierunek".
      Najlepsi dyplomaci to pisapsióły Ewuni.

      • 12 0

    • Pełna zgoda

      UG nie liczy sie juz z żadnym kierunkiem. Prawo zostało tu tak zeszmacone, ze gorzej jest chyba tylko w Olsztynie lub Rzeszowie albo jakiejs prywatnej uczelni. Przed laty WPiA UG był 5 wydziałem prawa w kraju, a teraz? Gdyby medycyna była na UG, to tez by ja zniszczyli i dopuszczali na ten kierunek ludzi po technikum.... Jesteśmy świadkami upadku

      • 7 0

  • Jak to w swych ksiazkach opisywal Wiktor Suworow... najlepsi absolwenci Dyplomacji znajda zatrudnienie w sluzbach wywiadowczych. Nasza Agencja Wywiadu zamieszcza ogloszenia w prasie oraz internecie i szuka chetnych do sluzby.

    • 5 1

  • Trwają prace nad tym, by podpisać umowy z wybranymi firmami zewnętrznymi

    żałosne...

    • 4 2

  • Czy ten obraz to ostrzeżenie?

    Jacek Kaczmarski śpiewał właśnie o tych dyplomatach z obrazu Holbeina:

    "Byli - i nie ma ich, ach - cóż za wielka strata!
    Jak nazywali się? Któż dzisiaj tego świadom?
    Ach! George de Selve! Obiecujący dyplomata...
    Ach! Jean de Dinteville, francuski ambasador... "

    Kandydaci na te studia też nie powinni spodziewać wiekopomnej sławy.

    • 4 0

  • Najwięcej dyplomatów pracuje obecnie w rolnictwie

    Od wszystkich łoją ZUS a rolnicy dzięki swojej wysoko postawionej dyplomacji płacą KRUS. I nie kończyli UG chyba, że ten Zyga od baranów spod Chmielna co wiersze pisze.

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki spotkasz w drodze do szkoły?

 

Najczęściej czytane