• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kształcenie zawodowe wraca do łask

Elżbieta Michalak
30 lipca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Dziś rynek pracy stoi otworem dla ludzi posiadających fach w ręku.  Dziś rynek pracy stoi otworem dla ludzi posiadających fach w ręku.

Szkoły policealne, zawodowe i technika coraz bardziej liczą się na rynku pracy. Powód? Ich ukończenie gwarantuje zdobycie konkretnego zawodu. Zobacz, jak od września zmieniają się przepisy dotyczące kształcenia zawodowego.



Czy twoim zdaniem warto dziś po gimnazjum iść do liceum?

Szkolnictwo zawodowe zmieniło się diametralnie w ostatnich latach. Technika i szkoły zawodowe dają więcej możliwości niż licea ogólnokształcące. Absolwenci zdobywają konkretny zawód, a dodatkowo, jeżeli chcą, mogą podjąć naukę na studiach wyższych.

W związku z reformą szkolnictwa zawodowego, od 1 września roku szkolnego 2012/13 nauka w liceach ogólnokształcących, technikach i zasadniczych szkołach zawodowych będzie powiązana z nauką w gimnazjach. Wiedza z zakresu ogólnokształcącego tam rozpoczęta będzie kontynuowana w pierwszych latach na poziomie podstawowym. Zmienia się czas kształcenia: nauka w liceum ogólnokształcącym i zasadniczej szkole zawodowej ma trwać 3 lata, w technikum 4 lata, a w szkole policealnej od 1 do 2,5 roku.

Choć do niedawna większość młodych ludzi stawiała na wykształcenie wyższe, to w dzisiejszych czasach atutem jest ukończenie szkoły zawodowej, technikum czy szkoły policealnej. Daje to możliwość znalezienia pracy tam, gdzie jest zapotrzebowanie.

Co roku Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku i Gdyni przeprowadza kompleksowe analizy zawodów deficytowych oraz nadwyżkowych. Opracowania statystyczne wyraźnie wskazują, że na lokalnym rynku pracy coraz trudniej odnaleźć się osobom nie posiadającym żadnego doświadczenia zawodowego, a także tym, których kwalifikacje są relatywnie niskie.

- W ubiegłym roku obserwowane było wysokie zapotrzebowanie na pracowników sektora budowlanego, przemysłowego i stoczniowego - informuje Łukasz Iwaszkiewicz, rzecznik prasowy PUP w Gdańsku. - W czołówce zawodów deficytowych znajdowały się wówczas m.in. takie profesje, jak zbrojarz, piaskarz, spawacz czy blacharz. W najbliższym czasie obserwowane na rynku pracy trendy nie powinny ulec wyraźnym zmianom. Wciąż relatywnie dużą popularnością wśród młodych gdańszczan cieszą się licea ogólnokształcące, a także studia w kierunkach humanistycznych, ekonomicznych i społecznych - ocenia.

Na liście zawodów deficytowych, czyli takich, w przypadku których mamy więcej ofert pracy niż osób poszukujących pracy w danym zawodzie (przyp.red), znajdują się: w Gdańsku - oczyszczacz konstrukcji stalowych, spawacz metodą MIG, opiekun osoby starszej, układacz nawierzchni drogowych, monter izolacji chemoodpornych i antykorozyjnych, pracownik ochrony fizycznej I stopnia, asystent sędziego, zbrojarz, tynkarz, blacharz izolacji przemysłowych, piaskarz, nauczyciel w placówkach pozaszkolnych, kierowca ciągnika rolniczego, doradca personalny, w Gdyni - pracownik ds ubezpieczeń, glazurnik, spawacz metodą MAG, monter sieci gazowych, blacharz, zgrzewacz, monter elektronik (urządzenia radiokomunikacyjne), telemarketer, monter instalacji urządzeń sanitarnych

Oferta szkół z zakresu kształcenia zawodowego pozwala wykształcić się w wyżej wymienionych zawodach. Jest ona bogata, ale na skutek reformy szkolnictwa zawodowego, która wchodzi w życie 1 września 2012 r., nieco się zmieniła.

Część szkół ulegnie likwidacji w ogóle, pozostałe, zgodnie z ustawą, będą musiały zawęzić zakres zawodów, do jakich przygotowują swoich uczniów.

I tak od 1 września br. szkoły policealne będą mogły przygotowywać swoich uczniów tylko do takich zawodów, jak: technik geodeta, technik drogownictwa, technik pojazdów samochodowych, technik transportu drogowego, mechanik okrętowy (tylko w szkole dla młodzieży), technik nawigator morski (tylko dla młodzieży), technik bhp, administracji, asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, opiekun w domu pomocy społecznej, opiekunka środowiskowa, technik teleinformatyk, technik informatyk, technik rachunkowości.

Pełną ofertę szkół ponadgimnazjalnych znajdziesz w naszym katalogu

Reforma szkolnictwa zawodowego wprowadza też inne zmiany. Licea profilowane ulegną likwidacji (nie będzie już naboru do klas pierwszych). Nie będzie naboru do techników uzupełniających (po szkole zawodowej, z wyjątkiem techników dla dorosłych), a także do klas pierwszych zasadniczych szkół zawodowych dla dorosłych, techników oraz liceów dla dorosłych. Ten rok jest też ostatnim rokiem naboru do techników uzupełniających (dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych)

W szkołach dla dorosłych wchodzi kształcenie ogólne a konkretne zawody będzie się zdobywało na kursach zawodowych, które zakończą się egzaminem. I tak np., aby zdobyć zawód technika analityka trzeba będzie zdać dwie kwalifikacje. Pierwsza z przygotowania sprzętu odczynników chemicznych i próbek do badań, druga z wykonywania badań analitycznych.

Reforma ma porządkować system kształcenia ustawicznego, pooprawiać efekty kształcenia i zwiększać skuteczność oraz dostosowanie oferty edukacyjnej do zmieniającego się rynku pracy. Zdobycie wykształcenia zawodowego oraz uzupełnianie kwalifikacji i kształcenie w nowym zawodzie dzięki nowym przepisom mają zostać ułatwione.
Elżbieta Michalak

Opinie (84) 9 zablokowanych

  • studia mamy bezplatne a praca fizyczna jest ciezka!!

    Rząd z Brukselą wykończyli 60% przemysłu w tym kraju !!A do pracy fizycznej coraz więcej przylatuje Ukraińców i innych ze wschodu zabierając miejsca pracy Polakom!!!Dlaczego nie jada do Niemiec?Bo tam zarobili by więcej ale tam nie można na czarno pracować a Rząd dba by nie zabierali miejsc pracy!
    ale za to jest coraz więcej miejsc pracy dla przepisujących cyferki do komputera bezrozumnie bez wysiłku co 15 minut przerwa na papieroska. tylko trzeba studia przebalować :).

    • 7 1

  • Po pierwsze!!! (1)

    Studia dzienne powinny być finansowane z budżetu tylko na kierunkach, które dają szanse zatrudnienia w zawodzie. Inżynier, lekarz itp. Krew mnie zalewa jak słyszę, że co roku produkujemy np. kiludziesięcu dyrygentów!!! Ilu z nich pracuje w zawodzie?

    • 15 1

    • Zgoda,

      a tak naprawdę to wszystkie mogłyby być płatne, bo te dające szanse zatrudnienia bez problemu dałoby się sfinansować z kredytu na studia, jak w USA. Podatnikowi lżej i miejsc pracy więcej. Plus rachunek kosztów by się na uczelniach przyjął, a nie robienie tyle katedr ile dziekan dzieciaków spłodził.

      • 0 0

  • moja opinia

    Wreszcie ktoś napisał prawdę: w eurosocjaliźmie Polakom wyznaczono miejsce roboli. Polak może mieć tylko wykształcenie zawodowe i wtedy dostanie pracę... Zaraz, ktoś juz tak mówił w czasie wojny!

    • 5 6

  • Znów infantylna ankieta

    Naprawdę, trudno mi uwierzyć, że Redakcja nie jest w stanie ogarnąć tematu tworzenia sensownych, wyczerpujących zagadnienie ankiet. Nikomu nie ubliżając, chyba zatrudniacie Państwo ludzie jeśli nie po studiach, to chociaż w miarę oczytanych.
    Z tej ankiety mogłoby wynikać, że chcemy podzielić respondentów na zdecydowanych przeciwników i zdecydowanych zwolenników wyższego wykształcenia jako takiego. "Studia są najważniejsze", albo "studia są bez sensu". I tak też zaczynają się polaryzować wypowiedzi na forum.
    Czy to naprawdę nie jest oczywiste, że i światu i Polsce potrzebni są zarówno hydraulicy, dekarze i mechanicy, jak i lekarze i prawnicy i inżynierowie? I jedni mają predyspozycje do pierwszego, a inni do drugiego?
    To, że w ostatnich latach mieliśmy nadprodukcję magistrów i absolwentów wyższych szkół gotowania na gazie nie znaczy, że wykształcenie nie jest potrzebne. To między innymi media kładły w latach 90. młodzieży w głowę, że bez studiów ani rusz we współczesnym świecie. Polikwidowano szkoły zawodowe i technika i to nie młodzież o tym decydowała. A teraz, kiedy okazało się, że ten owczy pęd rodzi setki tysięcy bezrobotnych, mamy nagonkę w odwrotną stronę.
    Trochę rozsądku i dystansu, ludzie!

    • 7 2

  • ..

    Ha! Mój brat, szkoda tylko, ze zdjęcie sprzed jakiś parunastu lat o.O

    • 1 1

  • mi sie wydaje ze przesadzacie..

    Ja bym sie tak nie zachlystywal ani pedem do wyzszych szkol ani pedem do zdobywania zawodu,bo kazdy chyba czuje ile ma mozliwosci na nauczenie sie czegos i nie pojdzie wyzej niz moze bo to modne.
    Byc dobrym fachowcem wcale nie znaczy zarabiac zle,bo mozna miec zaklad uslugowy prywatny lub pracowac cos produkujac tez prywatnie.
    W pracy jest zawsze i wszedzie podbna zasada ,pracujesz solidnie to masz tego owoce i zadowolonych klientow.
    Jest tylko kwestia innego rodzaju,czy polski rynek pracy zaoferuje na tyle atrakcyjne miejsca pracy aby ludzie z dyplomem fachwca nie wybierali lepiej platnej pracy w Norwegii,Holandii,Danii lub Niemczech.
    Bo ceny polskie juz dawno zrownaly sie z tymi na zachodzie,a pensje nadal sa 3-4 razy nizsze.
    A polityka prorodzinna w Polsce czy socjalna praktycznie nie iistnieje,bo fachowiec po ilus latach pracy ma na zachodzie godziwa emeryture dom i odchowane dzieci.W Polsce sami wiecie ze moze byc bardzo roznie,mowiac delikatnie.

    • 4 0

  • temat jak co roku bardz owazny dla mlodziezy,czesto wybor szkoly wiaze sie z szansami w zyciu na lepszy los,lub prace

    Ma duze podejrzenie ze w wiekszosci wypadkow to rodzice wywieraja presje na swoje dzieci przy wyborze szkoly.Bo kto by chcial byc "garnkotlukiem" a nie lekarzezm czy inzynierem?
    Tylko ze taki kucharz dobry ma wolny zawod na calym swiecie,ma duze mozliwosci zarobkowania oraz spelniania sie w zawodzie.Posiadanei wlasnej dobrej restauracji jest nobilitujace i daje spore profity.
    Ktos inny potrafi strzyc wlosny i ukladac i lubi to ,ale tatus mu nakladl do glowy ze ma byc dyrektorem.
    Powtarzam nie wazne co bedziesz robil,wazne zebys lubil to robic i mial do tego talent,wtedy ludzie beda walic do ciebie drzwiami i oknami,a za tym wiadomo przyjda duze pieniadze.
    Ogolniak poglebia wasza wiedze ze wiecie wszystko po lebkach ,czyli nic,niudane studia moga spowodowac dlugi i olbrzymia frustracje ...szczegolnie slabo zaliczone.A w momencie kiedy fachowiec kupil sobie mieszkanie i auto i zlaozyl rodzine,absolwent studiow ma ekonomiczny noz na gardle (najczesciej) i szuka mieszkania jednopokojowego dla swojego dziecka i nieodszlej zony.
    Warto wiec sie zastanowic ktora droge wybrac i co robic ,co zgodne jest z naszymi zamilowaniami.
    Pogodzenie pasjii zyciowej i zawodu w ktorym sie pracuje jest najwazniejsze!

    • 4 0

  • Zarobki

    I dobrze, ktoś musi pracować za najniższą krajową... hehe

    • 3 5

  • potwierdzam, kształcenie/doskonalenie zawodowe to dobry biznes (1)

    lekką ręką 30-40 tys. miesięcznie, i to w dość małej - 37 tys. mieścinie

    • 4 0

    • a dochodu ile z tego?

      hm

      • 0 0

  • Ciekawe dlaczego trojmiasto.pl (2)

    nie napisze o tym, o czym trąbią media ogólnopolskie, tzn. o posadzie Michała Tuska w Porcie Lotniczym Gdańsk?

    Pamiętam jak sam niedawno się chwalił w mediach, że on jest takim świetnym fachowcem, że to sam Port Lotniczy zaproponował mu pracę, bez żadnego konkursu.

    PO tłumaczy się, że to wielki fachowiec - dziennikarz, a transport jest jego pasją. Buachacha. Wiem jak wygląda rynek pracy od podszewki i jestem na 100% pewny, że gdyby nie nazwisko to nikt nawet by na niego nie spojrzał !! Takich "fachowców" z pasją jest przecież na pęczki!

    Ciekawe dlaczego moja znajoma, ogarnięta, pracowita dziewczyna po dwóch fakultetach: UG (Ekonomia - transport) + PG (inż. też coś tam z transportem) + doświadczenie zawodowe nie może znaleźć pracy w branży, a MT znajduje?? Ot, zagadka.

    • 11 3

    • rozwiązanie zagadki

      bo nie ma na nazwisko tusk

      • 6 0

    • Więcej w artykule.

      fakt.pl/Syn-Tuska- dostal-prace -w-panstwowej-firmie-,artykuly, 154659,1.html

      I to wszystko w dobie TAKIEGO bezrobocia wśród młodych ludzi pracujących na umowy śmieciowe.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie drzewa można spotkać w polskich lasach liściastych?

 

Najczęściej czytane