• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pałac Młodzieży to nie wszystko. Więcej zmian w gdańskiej oświacie

Elżbieta Michalak
22 stycznia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Gimnazjum nr 9 przy ul. Śluza 3 w Gdańsku ma zostać zlikwidowane. Jeśli do tego dojdzie uczniowie tej szkoły przeniesieni zostaną do Gimnazjum nr 8 przy ul. Żabi Kruk. Gimnazjum nr 9 przy ul. Śluza 3 w Gdańsku ma zostać zlikwidowane. Jeśli do tego dojdzie uczniowie tej szkoły przeniesieni zostaną do Gimnazjum nr 8 przy ul. Żabi Kruk.

Gwałtowne protesty przeciwko likwidacji Pałacu Młodzieży zaskoczyły gdańskich urzędników, ale mogły być im na rękę, ponieważ odwróciły uwagę od innych planowanych zmian w oświacie - m.in. łączenia gdańskich szkół i przenoszenia ich do innych budynków.



Jak oceniasz planowane zmiany?

Gdy we wtorek wieczorem na jaw wyszła informacja, że urzędnicy planują zamknięcie Pałacu Młodzieży w Gdańsku, los tej placówki zdominował środowe relacje trójmiejskich mediów. Przez cały dzień informowały o tym wszystkie redakcje, a wieczorne spotkanie rodziców z urzędnikami transmitowało Radio Gdańsk - posłuchaj zapisu tej audycji.

Sęk w tym, że likwidacja Pałacu Młodzieży jest tylko jednym z elementów przedstawionego wczoraj przez zastępcę prezydenta Gdańska Piotra Kowalczuka programu zmian w gdańskiej oświacie.

Poza likwidacją działającego od 1978 r. przy ul. Ogarnej Pałacu Młodzieży, urzędnicy planują połączenie kilkunastu szkół i zamknięcie kolejnych (głównie z powodów ustawowych - zniesiono licea profilowane, uzupełniające licea ogólnokształcące i technika uzupełniające, dlatego kolejne rekrutacje do klas pierwszych nie będą już prowadzone).

- Niewykluczone, że Adamowicz z Kowalczukiem odpuszczą sprawę Pałacu, co będzie poczytane im na plus, za to już bez protestów zlikwidują inne szkoły, na co mało kto zwrócił uwagę - mówi nam osoba związana z gdańską oświatą.

Co dokładnie planuje miasto?

Likwidację Gimnazjum nr 9 przy ul. Śluza 3 zobacz na mapie Gdańska, w którym znajduje się Centrum Obsługi Pracowników Oświaty. Pomieszczenia miałyby być wykorzystane na archiwa osobowe pracowników zlikwidowanych placówek, które aktualnie są rozproszone w czterech miejscach. Co z uczniami likwidowanej szkoły? Mieliby uczyć się w Gimnazjum nr 8 przy ul. Żabi Kruk.

Połączenie Zespołu Szkół Zawodowych nr 9 i Zespołu Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych oraz utworzenie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 3.

Przeniesienie do budynku po ZSZ nr 9 Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2.

Przeniesienie Zespołu Szkół Energetycznych do Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego nr 1.

Wyłączenie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 CKU, w skład którego wchodzi Ośrodek Kształcenia Ustawicznego Nauczycieli i powołanie Centrum Kreatywnej Pedagogiki.

Planowane jest połączenie w Zespół Szkół Ogólnokształcących IX LO w Gdańsku i Gimnazjum nr 1, włączenie do Zespołu Szkół Ogólnokształcących XXI LO i Szkoły Mistrzostwa Sportowego nr 2, połączenie w zespół Gimnazjum 48 i SP 85.

Planowane jest również utworzenie Zespołu Szkół Przyszpitalnych oraz scentralizowanie obsługi szkół i placówek, a więc połączenie Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Centrum Obsługi Placówek Oświatowych.

Gdańskie poradnie psychologiczno-pedagogiczne mają być połączone w jeden zespół.

- Połączenie poradni pedagogicznych jest kolejnym fatalnym pomysłem. One już teraz się nie wyrabiają z robotą, a co dopiero po połączeniu - mówi nam proszący o anonimowość pracownik jednej z takich placówek.

Ponadto miasto planuje rozwiązanie Gdańskiego Ośrodka Kultury Fizycznej i przejęcie jego zadań przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Na konferencji, która odbyła się w środę, 21 stycznia, zastępca prezydenta miasta Gdańska zapewniał, że wszystkie propozycje są dobrze przemyślane.

- Planowane zmiany w sieci szkół i placówek oświatowych w Gdańsku mają charakter reorganizacyjny i optymalizacyjny, a ich celem jest uporządkowanie oferty edukacyjnej na wszystkich poziomach nauczania - podkreśla Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska. - Są one efektem naszych rzetelnych analiz.

Wszystkie te propozycje zostaną poddane pod ocenę i głosowanie gdańskich radnych na lutowej sesji Rady Miasta.


Po zamieszaniu związanym z informacją o likwidacji Pałacu Młodzieży, Piotr Kowalczuk umieścił na swoim profilu FB oświadczenie następującej treści:

Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska. Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska.
Muszę przyznać, że nieoczekiwanie wybuchł głośny medialnie konflikt i jest prawdą, że planujemy reorganizację Pałacu Młodzieży. Prawdą jest też to, że uważamy, że jest ona bardzo potrzebna.

Nieprawdą jest to, że cokolwiek jest już przesądzone.

Prawdą jest z kolei, że chcemy dyskutować, choć zanim dyskusja tak naprawdę się zaczęła, już przybrała ostrą formę.

Nie jest prawdą, że chcemy zlikwidować Pałac Młodzieży i ofertę zajęć pozalekcyjnych dla dzieci.

Jest prawdą, że chcemy dyskutować nad tym, jak ma to wyglądać. Obecna formuła organizacyjna jest bardzo kosztowna i spełnia potrzeby stosunkowo niewielkiej liczby mieszkańców

Nie jest prawdą, że mamy jakiekolwiek inne plany wobec budynku, niż użytkowanie go w formie pożytecznej dla społeczeństwa,

Ale jest prawdą że uważamy, że mogłoby tam znaleźć się więcej miejsca dla również innych niż dzieci grup społecznych, np. seniorów.

Prawdą jest, że całe miasto potrzebuje oferty zajęć podobnych do tych, które odbywają się w Pałacu Młodzieży. Nie wszyscy mogą dowozić swoje dzieci na Ogarną,

Ale nie jest prawdą, że na Ogarnej nie będzie oferty zajęć podobnej do tej oferowanej obecnie.

Prawdą jest, że obecny sposób prowadzenia placówki edukacyjnej jest niezmiernie drogi i naszym zdaniem mało efektywny. Chcąc szukać rozwiązań w dostępnym budżecie, musimy uzgodnić taką postać, która obniży koszty funkcjonowania organizacji zajęć.

Nie jest prawdą, że tylko Pałac Młodzieży organizuje w Gdańsku dobre zajęcia. I choć nadal mogą tu się odbywać zajęcia, to jednak forma placówki edukacyjnej konsumuje zbyt dużo środków.

Prawdą jest, że Pałac Młodzieży tworzą pracownicy zatrudnieni na Karcie Nauczyciela, czyli nauczyciele w liczbie 52 osób, na 44,38 pełnego etatu. Do tego dochodzi 23,2 etatu (tj. 26 osób administracji), tak więc przy rocznym budżecie placówki na poziomie 3 828 125 zł, na płace wydatkujemy 3 250 000 zł, a 572 tys. na pozapłacowe elementy

Nie jest prawdą, że zajęcia są dostępne dla wszystkich, bo są dostępne wyłącznie dla tych, którzy mogą dowieźć swoje dzieci i wpłacać dobrowolne darowizny (choć być może ogólnie niezbyt wysokie) darowizny i udało się im na zajęcia zapisać. Według prostego rachunku w każdym tygodniu powinno odbywać się w Pałacu 766 godzin bezpłatnych zajęć.

Nie jest też prawdą, że mamy jakiekolwiek plany sprzedaży budynku, niemniej chcielibyśmy w nim mieć dużo mniej powierzchni biurowej i administracyjnej a więcej dla usług służących poszczególnym grupom społecznym: NGOsom, seniorom, dzieciom, młodzieży itd.

Nieprawdą jest że zapadły już wiążące decyzje. Dyskusja potrwa około 4 miesięcy, tak aby los placówki rozstrzygnąć przed wakacjami.

Prawdą jest, że o planach najpierw postanowiliśmy porozmawiać z zainteresowanymi, a pierwsza dyskusja publiczna planowana jest na przyszłą środę na godz. 17.00 w sali 107 Urzędu Miejskiego. Zapraszamy na nią wszystkich zainteresowanych, także tych, którzy chcą się dowiedzieć jak chcemy poszerzyć ofertę zajęć poza Śródmieściem.

Nieprawdą jest, że Pałac Młodzieży ma zniknąć. Wręcz przeciwnie uważamy, że będzie on doskonałym miejscem do integracji wielu działań związanych z aktywnym spędzaniem czasu gdańszczan i tych małych i tych całkiem dorosłych.


Elżbieta Michalak

Opinie (201) 5 zablokowanych

  • Chcą też zlikwidować XXI SLO przy Kołobrzeskiej 77

    Jak można tłumaczyć tworzenie szkół molochów optymalizacją nauczania? Jak można myśleć o likwidacji sportowego liceum, kiedy priorytety MEN głoszą zwiększenie aktywności fizycznej uczniów. Ciekawe, co miasto che zrobić z budynkiem? I kto na tym zarobi? Protestujmy! Szkoła na Kołobrzeskiej istnieje już 45 lat (wcześniej była szkołą stoczni gdańskiej)... Zero szecunku

    • 19 3

  • komu zalezy zeby zabijac w zalązku nasza inteligencje

    nie ma basenów nie ma ośrodków na dodatkowe zajęcia dla dzieci ,gdzie i jak ma rozwijać się następne nasze pokolenie w ECS ? Pytam sie komu zależy tak bardzo żeby zadusić nas Polaków ,młodziez dzieci skandal takie rzeczy działy sie tylko pod zaborami .

    • 13 3

  • Pałac Młodzieży do likwidacji ?!

    Jeżeli jest ciężki dojazd dla dzieci i młodzieży, to w jaki wygodny sposób będą dojeżdżać tam seniorzy.Adamowiczowi wyjątkowo są niewygodne szkoły i zajęcia dodatkowe kulturalno-oświatowe dla dzieci. Może dobrze by było dla jego wygody odwołać go ze stanowiska Prezydenta Miasta/ nie musiałby dojeżdżac do pracy -posiedziałby sobie wygodnie w domu

    • 14 3

  • zrozumienie decyzji

    Z tego oświadczenia pana Kowalczuka na mój chłopski rozum wnioskuję,że nieprawdą jest prawda a prawdą nieprawda..

    • 20 4

  • Gratuluje

    Dzięki naszym wspaniałym władzą gdańska gimnazjum nr 8, którego jestem uczennicą straci opinię wówczas gdy dołączy do nas gimnazjum nr 9. To jest chore, w mojej szkole klasy mają po 28 osób, jest ich 7 ( samych pierwszych ) to co będzie jak kolejni dojdą? Co będzie z nauczycielami? I co to ma znaczyć z pałacem młodzieży? Osobiście jestem zbulwersowana, bo jest to bardzo ważne miejsce dla blisko 2000 osób. Ale pan prezydent ma swoje wizje, ludzie, wybraliście go sobie to macie, ale dlaczego inni mają płacić za głupotę pana adamowicza oraz jego zwolenników? Idiotyzm.

    • 15 5

  • FAŁSZYWA RADA Dzielnicy Śródmieście, uwaga na nią

    Ja też uważam, że Rada Dzielnicy Śródmieście jest w zmowie z władzami Gdańska. Ludzie uważajcie na nich. Oni też chcą likwidacji Pałacu, bo chcą założyć pozarządową instytucje, a mówią że są za pałacem. Nie ufajcie im. NIE UFAJCIE IM.

    • 8 3

  • wod-kan

    budyń dlaczego spółka gminy gdańsk ma 300 mln deficytu. prezes jacek s. powinien mieć zarzuty prokuratorskie

    • 4 3

  • Niszczenia oświaty w Gdańsku

    ciąg dalszy. A już niszczenie jedynego chyba w kraju Technikum Energetycznego to jakaś paranoja. Kto za kilkanaście lat będzie pracował w EC 2 choćby. Ludzie z ulicy przyuczeni do zawodu? A może w ewentualnej elektrowni atomowej też ludzie z łapanki po przeszkoleniu? Co tu się wyrabia do cho...y?

    • 16 3

  • W dużej większości dzieci korzystają z placówki po godz. 15 wiec śmiało seniorzy mogą korzystać z obiektu do tej godziny i myślę że zdecydowanie te ranne godziny by im pasowały ale z drugiej strony skoro problem tkwi w lokalizacji i braku dojazdu do placówki to raczej wskazuje że to dla seniorów może stanowić problem z dotarciem niż dzieciom

    • 8 3

  • stara nowa WŁADZA

    jak zwykle chodzi o pieniądze, cały budynek wraz z terenem w takiej okolicy to niezły kasek!!! przeciez nie zostawia tego dzieciom, które w centrum Gdańska nie posiadają nawet porządnego placu zabaw!!!! co mają robić dzieci z centrum Gdańska!!!!!! nic nie jest tu dla nich robione, ciagle brakuje na niE pieniedzy. SZKODA TYLKO ZE OBECNA WŁADZA JEST NAJBOGATSZA W CAŁEJ POLSCE!!!!!!!! A NAJBIEDNIEJSZE DZIECI WYRZUCANE NA PRÓG.!!!!

    • 18 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Klimat na pomorzu określa się jako:

 

Najczęściej czytane