• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wykładowcy blogują, studenci czytają

mak
4 stycznia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Na wydziale ZIE na PG studenci mogą czytać blogi niektórych wykładowców. Na wydziale ZIE na PG studenci mogą czytać blogi niektórych wykładowców.

Zarządzanie i Ekonomia Politechniki Gdańskiej jest najprawdopodobniej pierwszym wydziałem w Polsce, który na swojej oficjalnej stronie uruchomił blogi prowadzone przez wykładowców. Czy ten sposób komunikacji ze studentami przyjmie się na uczelni?



Internet na uczelni to już norma, każda ze szkół wyższych ma swoją stronę internetową. Sporym powodzeniem cieszy się też tzw. intranet, czyli wewnętrzna sieć dostępna po zalogowaniu się, gdzie każdy student może zdobyć przydatne informacje, m.in. o terminach zaliczeń, materiałach wymaganych na zajęcia itp. Jednak nie jest to bezpośredni kontakt z wykładowcą, by wymienić się z nim poglądami trzeba czekać na konsultacje, ewentualnie napisać maila.

Władze Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej postanowiły jednak dać studentom nieograniczone pole na wymianę myśli z wykładowcami ZIE i uruchomiły na swojej stronie blogi, które prowadzić może każdy z nauczycieli akademickich.

Czy blogowanie z wykładowcą podniesie jakość nauczania?

- Jestem niemal pewna, że jesteśmy pierwszą uczelnią w Polsce, która wprowadziła ten sposób komunikowania się między wykładowcami, studentami i szerszym otoczeniem - mówi dr Ewa Hope, pełnomocnik dziekana WZiE ds. public relations.

Dlaczego inne uczelnie w Polsce nie sięgnęły po tę formę komunikacji ze studentami? - Myślę, że uczelnie boją się jeszcze korzystać z nowych mediów, takich jak właśnie blogi czy czaty - twierdzi Hope.

Można jednak zadać sobie pytanie, po co zakładać bloga, skoro informacje na temat materiałów na zajęcia czy terminów zaliczeń dostępne są w tzw. intranecie, który funkcjonuje m.in. na Uniwersytecie Gdańskim czy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym?

- Blogi prowadzone przez wykładowców mają być przede wszystkim platformą wymiany poglądów i informacji, miejscem na intelektualne dyskusje. Jednak pomyśleliśmy też o takim - nazywa się "Szkło powiększające" - w którym na bieżąco podawane są informacje o tym, co się dzieje na uczelni, włącznie z wyjaśnieniem, "dlaczego" tak się dzieje.

Blogów jest pięć. Na razie. Bo jak mówią wykładowcy, którzy je prowadzą, to najłatwiejszy i najtańszy sposób do wymiany swojej wiedzy, poglądów i spostrzeżeń. - Zajmuję się tematyką szkolnictwa wyższego i na swoim blogu chcę dzielić się przemyśleniami na temat szkół wyższych, ich przyszłości i przemian, jakie przechodzą - mówi dr Krzysztof Leja, który razem z dr Anną Drapińską prowadzi blog "Quo vadis, Academia". - Jestem przekonany, że uczelnie, zwłaszcza publiczne, są zobligowane do dzielenia się z otoczeniem tym, czym się zajmują. Nie możemy dłużej trwać w przekonaniu, że uczelnia jest wyłącznie świątynią wiedzy. Musimy coś zmieniać. Blogi to eksperyment w skali polskich uczelni, ale my lubimy przecierać szalki.

O tym, czy ta forma komunikacji ze studentami się przyjęła, jeszcze za wcześnie mówić, bowiem pierwsze blogi zostały uruchomione w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Blogi wykładowców ZIE, w tym prof. Piotra Dominiaka o ekonomii, gospodarce, przedsiębiorczości, dr Ewy Hope o etyce w zarządzaniu i public relations, czy dr Krystiana Zawadzkiego o finansach, finansowaniu i inwestowaniu, znaleźć można na stronie www.zie.pg.gda.pl/blogi
mak

Miejsca

Opinie (74) ponad 20 zablokowanych

  • Polacy pisza blogi, mnóstwo osób, ale mało kto je czyta

    Bo są nudne

    pełne egzaltacji,

    zdania pełne niepoprawnie użytej polskiej składni

    • 6 0

  • To calkiem niezle ale

    gorzej jest gdy studenci blogują a wykładowcy czytają.

    • 1 1

  • widzę,że chyba dużo osób z UG się wypowiada (2)

    No to wobec tego proszę spojrzeć na jakiekolwiek rankingi świadczące o tym, że studenci PG są chętniej zatrudniani. Studenci na ZiE są lepiej przygotowani do pracy, gdyż mają więcej zajęć i wiedzy (liczne projekty czy też większa ilość godzin zajęć). Jestem obecnie na ostatnim roku studiów. Mieszkam w akademiku i od początku studiów nie wzięłam żadnej kasy od rodziców. Co robię? prowadzę własną działalność i od jakiegoś czasu uczęszczam do pracy na stanowisku odpowiadającym mojej specjalizacji. Czy jest ktoś z UG kto jest w podobnej sytuacji? wątpię.

    • 3 1

    • hahaha ale mnie rozśmieszyłaś na początek dnia, dziękuję ci bardzo

      pokażę ten komentarz na uczelni aby innym poprawić humor

      • 0 0

    • Masz rację studentko PG

      Porównując plan osoby z UG i PG, na PG jest co najmniej 2 razy więcej godzin zajęć. Takie są fakty. Na UG pisze się tylko eseje ;-D. Na PG uczymy się jak podwinąć rękawy i naprawić problem. Popytajcie w firmach, jeśli mają absolwenta zarządzania z UG i PG, wybiorą PG.

      • 0 0

  • Blogowanie

    Witać blogowanie jest to niezły sposób na dotarcie do szerszego grona które interesuje się tematyką. Wielkim plusem jest wolność poglądów jakie można wyrażać, oraz przekonać się o aprobacie lub dezaprobacie innych.
    Zapraszam na swojego bloga który istnieje od dziś. Każdego dnia będę pisał swoje przemyślenia na temat Ekonomi i gospodarki w Polsce. Osoby które były by zainteresowane współpracą proszę o zgłaszanie się. Cenię samokrytykę..

    • 0 0

  • vhhare@gmail.com

    Swietny blog :) duzo w nim humoru i dystansu, ktory bardzo lubie ;) Pozdrawiam Cie cieplo i zycze udanego tygodnia!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Które miasto nie leży w województwie pomorskim?

 

Najczęściej czytane