Wiadomości

stat

Biurowce przyszłości studentów PG docenione na świecie

Samowystarczalne i "żyjące" w zgodzie z naturą - tak wyglądają wizjonerskie projekty biurowców przyszłości według studentów PG.
Samowystarczalne i "żyjące" w zgodzie z naturą - tak wyglądają wizjonerskie projekty biurowców przyszłości według studentów PG. mat. PG

Podwodne, podziemne, powietrzne czy zlokalizowane na Marsie, a przede wszystkim samowystarczalne i "żyjące" w zgodzie z naturą - tak wyglądają wizjonerskie projekty biurowców przyszłości według studentów Politechniki Gdańskiej. Projekty z zakresu designu spekulatywnego powstałe w Katedrze Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych Wydziału Architektury to część projektu, który Infuture hatalska foresight institute i Skanska przeprowadziły wspólnie z PG. Koncepcje studentów docenił też nowojorski portal BISNOW.Prace studentów posłużyły jako inspiracja przy pisaniu raportu "Living buildings. Przyszłość biurowców 2050".

Infuture hatalska foresight institute, organizacja definiująca i opisująca najważniejsze trendy i ich konsekwencje dla gospodarki przez cały semestr wspierała studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej przy pracach nad projektami z zakresu designu spekulatywnego. Na podstawie opracowanych przez instytut trendów kulturowych, społecznych i środowiskowych oraz politycznych i ekonomicznych przyszli architekci zaprojektowali biurowce, które mogłyby funkcjonować w przyszłości.

Ważna nie tylko bryła, ale też ideaStudenci mieli stworzyć projekt, który jest merytorycznie osadzony w rzeczywistości, a jego koncepcja ma podstawy naukowe. Ważne było też to, by prace nie tylko zwracały uwagę na bryłę budynku, lecz także poszukiwały idei - kierunku, w jakim rozwijać się będzie myślenie o budynkach biurowych i wykorzystywanych w nim technologiach.

Podsumowaniem pracy studentów był konkurs zorganizowany przy współpracy z firmą Skanska, do którego zgłoszono 38 prac. Zaprezentowano w nim budynki z mikroplastiku, metamateriałów, perowskitów, membran filtrujących czy włókna węglowego. Obiekty dynamiczne, modułowe, żyjące w zgodzie z naturą i samowystarczalne - podwodne, podziemne, powietrzne czy zlokalizowane na Marsie.

Wszystkie koncepcje i ich opisy posłużyły jako inspiracja przy pisaniu raportu oraz do bardziej szczegółowego diagnozowania trendów i próby odpowiedzi na pytanie, jaka przyszłość jest możliwa. Wybrane projekty studenckie zostały zaprezentowane w raporcie jako ilustracja do opisanych scenariuszy przyszłości.

Czytaj też: Politechnika wśród najpiękniejszych europejskich uczelni

Projekty docenione przez nowojorski portalFragmenty raportu ilustrowanego studenckimi projektami konkursowymi zostały wykorzystane w artykule pt. "By 2050, Buildings Of The Future Could Defend Human Life During Extreme Conditions" opublikowanym w nowojorskim portalu BISNOW.

- Świat się zmienia. Ataki terrorystyczne i niszczące warunki pogodowe są głównymi tematami, ponieważ zmiany klimatyczne i podnoszenie się poziomu mórz prowadzą do wielu ofiar śmiertelnych i zniszczeń milionów budynków komercyjnych. W rezultacie specjaliści z branży pracują nad pozycjonowaniem swoich nieruchomości, aby przetrwać przyszłe warunki. Jedno z badań przeprowadzonych w szczególności przez Instytut Infuture Hatalska Foresight Institute w Polsce przewiduje, że do 2050 r. Ekologiczne i samowystarczalne budynki, które utrzymają ludzkie życie w każdym przyszłym scenariuszu, staną się potencjalnie realnym rozwiązaniem - czytamy.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (39)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Poziom:

Jakie zwierzęta spotkasz w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?