• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co o pomorskich studentach mówią statystyki?

Wioleta Stolarska
20 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Województwo pomorskie jest na 7. miejscu w kraju pod względem liczby studentów. Województwo pomorskie jest na 7. miejscu w kraju pod względem liczby studentów.

Na pomorskich uczelniach częściej spotkamy studentkę niż studenta, na naukę w naszym regionie decyduje się też coraz więcej osób z zagranicy. Stawiają głównie na kierunki związane z administracją, biznesem i prawem, ale też zdrowiem oraz opieką społeczną. Co jeszcze o pomorskich żakach mówią informacje zebrane przez Urząd Statystyczny w Gdańsku?



Czy oferta edukacyjna uczelni z Trójmiasta jest atrakcyjna?

Z roku na rok na pomorskich uczelniach jest coraz mniej studentów. W roku akademickim 2010/2011 było ich 105 tys., a już w 2017/2018 to niewiele ponad 84 tys. osób. Województwo pomorskie jest na 7. miejscu w kraju pod względem liczby studentów. Na pierwszym miejscu jest województwo mazowieckie (262 tys. studentów), na drugim małopolskie (157 tys.), a na trzecim wielkopolskie (130 tys.). Na kolejnych pozycjach znalazły się województwa dolnośląskie, śląskie i łódzkie.

Siedmiu na dziesięciu pomorskich studentów wybiera wyższe uczelnie publiczne (73 proc.). Większość z nich stawia też na studia stacjonarne (64 proc.).

Coraz mniej studentów na pomorskich uczelniach Coraz mniej studentów na pomorskich uczelniach

Na uczelniach dominują kobiety



Większość, bo aż 60 procent na uniwersytetach stanowią kobiety. Podobnie jest w Europie, co potwierdzają statystyki przygotowane przez Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny).

Według nich wyższym wykształceniem w grupie 24-60 lat w Polsce może pochwalić się więcej kobiet (35,3 proc.) niż mężczyzn (24,5 proc.). W tej kategorii panie wyprzedzają nawet średnią unijną, która wynosi 33,4 proc. Niestety panowie zostają w tyle (średnia dla UE to 29,5 proc.).

Więcej kobiet na uczelniach Więcej kobiet na uczelniach

Wybierają kierunki techniczne



Studenci stawiają też na edukację, która da im przyszłość w biznesie czy branżach technologicznych. Większość z nich wybiera kierunki studiów związane z administracją, biznesem i prawem (22,4 proc.) oraz studia inżynierskie związane z techniką, przemysłem i budownictwem (18,2 proc.).

Powodzeniem cieszą się też nauki społeczne, dziennikarstwo, informacja, zdrowie oraz opieka społeczna. Nieco mniejsze zainteresowanie wśród żaków wzbudzają kierunki związane z nauczaniem, naukami humanistycznymi, informatyka czy nauki przyrodnicze.

Studenci stawiają na biznes i technologię. Studenci stawiają na biznes i technologię.

Najwięcej studentów zagranicznych pochodzi z Ukrainy



W ciągu ośmiu lat liczba zagranicznych studentów na pomorskich uczelniach wzrosła aż trzykrotnie. Z 1114 osób w roku akademickim 2010/2011 do prawie 3,5 tys. w roku 2017/2018. Co trzeci student zagraniczny pochodzi z Ukrainy, ale chętnie na studia przyjeżdżają też obywatele Szwecji (10,8 proc.), Białorusi (9,5 proc.) i Indii (7,1 proc.).

Najwięcej studentów z Ukrainy wybiera Pomorze. Najwięcej studentów z Ukrainy wybiera Pomorze.

Opinie (94) 2 zablokowane

  • Pomoc społeczna, nie mówi sie opieka społeczna.

    • 0 0

  • Tylko zawodówka i własna działalność

    Tylko własna działalność po zawodówce studia strata czasu mam podstawowe i to ja zatrudniam mgr i inż ale najlepsi są ci po 50 nie ma lepszych fachowców wszystko obliczą na miejscu bez kompa poprostu the best i wiem że sìę nie zawali budynek na głowę.Młoda kadra myśli że zanich wszystko zrobi jakaś aplikacja ,nie uczą ich rozwiązywania problemów

    • 3 2

  • Coś mi się jednak nie zgadza z tych danych dotyczących cudzoziemców

    Z moich zawodowych kontaktów z studentami Trójmiejskich uczelni, które podejmuję jako urzędnik wynika raczej, że Szewdów aż tyle nie ma, żeby znajdowali się na 2 miejscu. Na tym miejscu to albo Hindusi, albo Białorusini, potem Chińczycy, zaraz za nimi Hiszpanie i Rosjanie, dopiero wtedy Szwedzi i Norwegowie

    • 2 1

  • Po studiach w Polsce pojechalem do Niemiec i tam zrobilem szkole policealna

    Po studiach w Polsce pojechalem do Niemiec i tam zrobilem szkole policealna poziom o wiele wiekszy. Co semestr praca (nie spisywanie z wikipedi), masa praktyk itp.
    Mysle ze leppiej by bylo gdyby trojmiasto rocznie wysylalo 10 studentow za granice, obok kierunku nauczyli by sie kultury a potem przez 5 lat odpracowali.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Która roślina posiada podziemną łodygę?

 

Najczęściej czytane