• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czeka nas wielki niż w szkołach? Małych klas będzie coraz więcej, nawet jednoosobowych

Wioleta Stolarska
5 czerwca 2024, godz. 08:00 
Opinie (129)
Przepełnione klasy w niektórych szkołach podstawowych są poważnym wyzwaniem, jednak równie istotnym problemem są zbyt małe klasy, generujące wysokie koszty. Przepełnione klasy w niektórych szkołach podstawowych są poważnym wyzwaniem, jednak równie istotnym problemem są zbyt małe klasy, generujące wysokie koszty.

W szkołach pojawią się jednoosobowe klasy podstawowe? Według ekspertów, z uwagi na sytuację demograficzną i malejącą liczbę uczniów, małych oddziałów będzie coraz więcej. Choć często dyskutuje się nad problemem zatłoczonych klas, szczególnie w szkołach podstawowych, rzeczywistość zaczyna się zmieniać. Według danych VULCAN-a w Polsce aż 35 proc. oddziałów w szkołach to grupy mniejsze niż 18 uczniów, a pojedyncze przypadki jednoosobowych klas również nie są rzadkością.



Nowy ranking szkół podstawowych 2024 Trojmiasto.pl Nowy ranking szkół podstawowych 2024 Trojmiasto.pl

Czy w szkole twojego dziecka jest problem z przepełnieniem?

Przepełnione klasy w niektórych szkołach podstawowych są poważnym wyzwaniem - mierzy się z nim również wiele szkół w Gdańsku, szczególnie w południowych dzielnicach. Jednak równie istotnym problemem są zbyt małe klasy, generujące wysokie koszty.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli do szkoły zgłosi się choć jeden uczeń z jej obwodu, musi zostać przyjęty. W efekcie w polskich szkołach zdarzają się klasy jedno-, dwu- czy trzyosobowe, a utrzymanie każdej z nich kosztuje rocznie ponad 100 tys. zł. Z kolei większość nauczycieli i rodziców jest przekonana, że im mniejsza liczebność klasy, tym lepsze warunki nauczania.

Rodzi się coraz mniej dzieci



Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w minionym roku urodziło się najmniej dzieci od czasów II wojny światowej. W 2023 r. liczba urodzeń wyniosła 272 tys. w porównaniu do 724 tys. w 1983 r., co przyczynia się do otwierania małych klas.


Analiza danych VULCAN-a, który od lat współpracuje z jednostkami oświatowymi, wykazuje, że większość oddziałów mieści się w przedziale od 18 do 25 uczniów. Oddziały przekraczające 25 uczniów stanowią 9 proc. wszystkich oddziałów, podczas gdy te przekraczające 18 uczniów to 64 proc. Z drugiej strony w polskich szkołach istnieje znaczna liczba klas z mniej niż 18 uczniami, w tym istotny udział oddziałów z 10 uczniami lub mniej, które stanowią 10 proc. wszystkich oddziałów.

Sposobem na unikanie otwierania bardzo małych oddziałów mogłyby być zmiany w zasadach organizacji sieci szkół podstawowych, takie jak tworzenie szkół z częścią klas (np. tylko z klasami IV-VIII). Wsparciem w takiej sytuacji byłoby też przygotowanie mapy obwodów szkół odpowiadającym potrzebom demograficznym, jednak również nie jest to idealne rozwiązanie z perspektywy dużych aglomeracji.

- Bardzo ważnym sposobem ograniczenia kosztów utrzymania oświaty mogłoby być zmniejszenie liczby bardzo drogich w utrzymaniu małych oddziałów - kilkuosobowych i niewiele większych niż dziesięcioosobowe - mówi Jan Zięba, ekspert oświatowy w firmie VULCAN. - Aby efektywnie poprawić organizację szkół, konieczne jest dostosowanie prawa do zmieniających się warunków demograficznych. Samorządy potrzebują większej swobody w organizacji sieci szkół, aby móc skutecznie reagować na zmieniające się realia - dodaje.
Prywatna szkoła podstawowa dla dziecka. Jak wybrać i ile kosztuje? Prywatna szkoła podstawowa dla dziecka. Jak wybrać i ile kosztuje?

Rezygnacje nauczycieli



Kolejnym problemem polskiej oświaty są rezygnacje z zawodu nauczyciela. Wpływają na to ciągle za niskie wynagrodzenia i spadek prestiżu zawodu. M.in. dlatego tak ważna jest optymalizacja organizacji oświaty, co umożliwiłoby zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli.

Placówki oświatowe i organy prowadzące szkoły niestety coraz częściej narzekają na coraz bardziej ograniczoną możliwość zatrudnienia odpowiedniej kadry nauczycielskiej. Liczba ofert pracy dla nauczycieli w 2024 r. na Pomorzu sięga ponad 800 ofert, przy czym braki kadrowe dotyczą zarówno szkół ogólnokształcących, jak i przedszkoli.

W samym Gdańsku według danych kuratorium oświaty tylko w sektorze publicznej edukacji poszukiwanych jest niemal 250 nauczycieli, w Gdyni - ponad 60.

Opinie (129) 9 zablokowanych

  • Eksperci zobaczcie sobie ta powyżej ankietę!!! A potem się wypowiadajcie, klasy powinny być maksimum 18 osobowe, żeby dzieci przyswoiły materiał!! Utrzymanie jest kosztowne małych klas, a chcielibyście żeby co było za darmo, posadzili dzieci pod drzewami na trawie jak w Afryce? Tylko klimat nie ten. Przestańcie wydawać pieniądze na niepotrzebne w szkole przedmioty typu religia, za obszerna historia, za obszerna matematyka biologia i chemia!!! Na poziomie uniwersyteckim , dlatego dzieci już nie nadążają przyswajać!!! Co to za narracja wogole??? Klasy powinny być jeszcze podzielone na grupy, bo jedne osoby przyswajają szybciej i powinny pójść szybszym tempem a inne wolniej i potrzeba im godzin dodatkowych!!!

    • 5 9

  • Nie wierzę, że władza pozwoli na małe klasy typu 20-24 uczniów

    na chama powciskają byle tylko było mniej oddziałów, a zmianowość dalej będzie - szczególnie w dziadowskim Gdańsku. Masakra, co szkoła to przeładowany moloch i dwie zmiany. skandal!!!

    • 8 2

  • (1)

    Sprawa wyglada tak, klasy są przepełnione bo powinno być maksymalnie 18 dzieci w klasie i każdy swoją ławkę!!! Poza tym dzieci musza być podzielone na grupy ze względu na język wiec już sal musi być najmniej 3 dodatkowe, poza tym dzieci niektóre lepiej się uczą wiec tez powinny iść swoim tempem a te co wolniej przyswajają swoim z dodatkowymi lekcjami wyrównującym czyli już sal powinno byc więcej. A nie stawiać poprawki i niech dzieci wpadają w depresje, potem Srebrzysko, bo nikt słabym dzieckiem się nie zajmuje. Będzie to widać doskonale już na początku lipca jak będą wyniki z egzaminów 8 klasisty i matur!!! I oczywiscie experci spójrz ile będzie poprawi w szkołach podstawowych zawodowych i liceach, bo jak można się uczyć e takich warunkach brak kadry dobrej pedagogicznej bo stara powinna natychmiast odejść na emeryturę!!! Oni wogole nie rozumieją problemów współczesnej mlodziezy, która oszacowując tym co było za komuny. !!! Pani ministrów religia ze szkół najszybciej jak się da, bo zajmowane są brakujące sale!! A te przy kościołach są puste!!!

    • 1 6

    • Nie szczuj dziecka, to nie będzie musiało do szpitala psychiatrycznego. Rodzice na wszystkich zwalają tylko nie na siebie, jeszcze nawet religię musiałaś w to wpleść...

      • 3 0

  • (1)

    pitu pitu, u nas nadal po 30 osób w klasie albo i więcej, zlikwidują parę klas, a resztę upchną jak śledzie, zawsze tak było i będzie

    • 6 0

    • to prawda

      nie łudźcie się że będą mniej liczne klasy, bo gdyby było np. ich podzielenie na grupy, to byłoby więcej grup, a co za tym idzie, trzeba by obsadzić więcej nauczycieli w danym czasie, co daje więcej godzin, za które trzeba by więcej zapłacić, a na to nie będzie pozytywnej odpowiedzi w ministerstwa finansów. Tak było, to wiem i sadzę że tak będzie. A do tego prawdziwy b...l, co roku zmiany, brak stabilności w programach i podręcznikach.

      • 2 0

  • (1)

    A w Gdyni łączenie klas bo trzeba było uzbierać pieniądze na wybory. Oszczędnosci? Ale jakie piękne były obchody 100lecia Gdyni. Kupa kasy puszczona w kosmos

    • 9 2

    • 100 lecie Gdyni będzie za 2 lata. Także chyba jesteś z przyszłości.

      • 0 1

  • W Gdańsku brak szkół

    Gdańsk cierpi na brak szkół, szczególnie w rejonie Stężycka/Jabłoniowa. SP 6 jest największą szkołą w Polsce.. w przyszłym roku, szacuje się, że przyjmie ok 2 tys uczniów. Lekcje już teraz odbywają się na korytarzu...

    Tragedia...

    • 7 1

  • Liczy się jakość ,a nie ilość , a klerowi pasuje ilość ,bo cudownie się prostakami dla forsy manipuluje .

    • 4 4

  • Współczesne kobiety

    Współczesne kobiety nie chcą pełnić roli kobiety w społeczeństwie , mężczyzn tez nie.
    Mają przywileje wiek emerytalny prawo do zawarania zwiazki w wieku 18 lat itp...
    A za dekadę Polaków będzie się rodzić tyle co za okupacji lll Rzeszy.

    • 5 1

  • (1)

    Pamiętam, jak kilkanaście lat temu w mojej parafii podczas noworocznej homilii proboszcz utyskiwał, że jak rodzi się za mało dzieci, to potem w szkołach trzeba likwidować niektóre klasy. Naprawdę trzeba być geniuszem matematycznym, by dojść do wniosku, że im mniejsza klasa, tym więcej uwagi można poświęcić pojedynczemu uczniowi?

    • 18 7

    • "tym więcej uwagi można poświęcić pojedynczemu uczniowi?"

      A komu na tym zależy?
      I po co?

      Czy wykształcenie cokolwiek obecnie znaczy?
      Czy ten kraj potrzebuje wykształconych ludzi?

      Bo jakoś tego nie zauważam...

      • 6 0

  • za czasów ponurej komuny szeptano... (1)

    że jak przyjdzie "wolność", to w szkołach będą małe klasy, którymi będą się zajmować indywidualnie starannie dobrani i zmotywowani nauczyciele... A na razie musimy sobie radzić w klasach ponad 30 osób i zmianowym wykorzystaniem budynków...

    W końcu ta "wolność" przyszła i nadal klasy są równie liczne, a nauka jest zmianowa...
    Tylko szkół jest znacznie mniej, bo praktycznie zlikwidowano szkolnictwo zawodowe, a pod pretekstem niżu samorządy pozbywają się podstawówek, którym nie dało się zapewnić minimum 30 osób w klasach i obłożenia 16/24. Bo samorząd ma znacznie lepsze pomysły na wydatkowanie kasy niż utrzymywać pustawe szkoły. Na ich tereny też ma pomysły...

    Oczywiście, nauczycieli jest również znacznie mniej a ci którzy zostali, z obłędem w oczach gnają od etatu do etatu a z tego do korepetycji, aby do reszty nie stracić społecznego statusu a i zarobić na życie.

    Taką więc mamy "wolność"...

    • 6 1

    • głosujcie

      dalej to tą to na tamtą partię, naiwni

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Tajemnica Zaginionego Rękopisu - escape room

120 zł
gry

Wakacyjny Zawrót Głowy - pokaz naukowy

25 zł
warsztaty, pokaz

Wakacje w Centrum Nauki Experyment

35 zł
warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Czy możesz spotkać wiewiórkę w drodze do szkoły?

 

Najczęściej czytane