• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Duże zmiany w gdyńskiej sieci szkół

Patsz
30 października 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Gdynia: Remont szkoły nie pozwala na naukę
Swoją siedzibę zmieni m.in. IX LO, które zostanie przeniesione do Orłowa. IV LO zostanie z kolei zlikwidowane. Swoją siedzibę zmieni m.in. IX LO, które zostanie przeniesione do Orłowa. IV LO zostanie z kolei zlikwidowane.

Poprawa warunków nauki, organizacji szkolnictwa zawodowego oraz dostępności do szkół to główne cele zmian, jakie szykują się w gdyńskiej edukacji w najbliższych latach. Z mapy miasta zniknie w tym czasie kilka szkół, ale urzędnicy zapewniają, że liczba etatów nauczycielskich pozostanie niezmienna.



Czy modernizacja sieci szkolnej będzie z korzyścią dla uczniów?

Zmiany, jakie planują gdyńscy urzędnicy, dotyczą 18 szkół, w głównej mierze szkolących w zawodach, już zdążyły wzbudzić spore kontrowersje wśród nauczycieli i samych uczniów. Pisaliśmy o tym w czwartek, w artykule Gdynia chce zmodernizować 18 szkół.

Teraz urzędnicy podali więcej szczegółów zmian. Z ważniejszych warto wymienić utworzenie dwóch nowych Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Pierwsze znajdzie się w siedzibie dzisiejszego Zespołu Szkół Mechanicznych przy ul. Morskiej. Będą się tam uczyli uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych i Zespołu Szkół Technicznych.

W drugim CKZiU znajdą się uczniowie Zespołu Szkół Rzemiosła i Handlu oraz Zespołu Szkół Budowlanych.

Połączenia i przeniesienia

Połączone zostaną też Technikum Transportowe mieszczące się w Orłowie oraz Zespół Szkół Ekologicznych z Cisowej. W przyszłym roku szkolnym uczniowie zaczną naukę w ramach Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych w obecnej siedzibie IV LO w Gdyni, które zostanie zlikwidowane. Uczniowie z liceum zostaną przeniesieni w ramach swoich klas do IX LO.

Zespół Szkół Usługowych na Grabówku zostanie zdecentralizowany, a jego budynek będzie służył Zespołowi Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych. Poszczególne klasy mają być przeniesione, począwszy od rocznika, który rozpocznie naukę 1 września.

Na ul. Orłowską, w miejsce Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych przeniesionego na al. Zwycięstwa, zostanie przeniesione IX Liceum Ogólnokształcące, które obecnie ma swoją siedzibę w centrum miasta. Powód? Budynek nie należy w całości do miasta, nie ma sali gimnastycznej, a nowa lokalizacja ma spełnić zapotrzebowanie na szkołę ogólnokształcącą dla Wielkiego Kacka, Dąbrowy i Karwin.

Na Obłużu Zespół Szkół nr 12 stanie się gimnazjum rejonowym. Wchodząca w jego skład Szkoła Podstawowa nr 44 przestanie istnieć. Uczniowie dokończą w niej naukę, a nowi będą kierowani do pobliskich podstawówek. Wygaszane będą Gimnazjum nr 14 oraz XIII LO wchodzące w skład ZSO nr 4.

V LO na Oksywiu zostanie poszerzone o gimnazjum, by dać lepszy dostęp do placówek mieszkańcom dzielnicy.

Kontrowersji nie brakuje

Propozycje zdążyły już wzbudzić spore kontrowersje wśród uczniów, ich rodziców i oczywiście nauczycieli.

- Zamiast szkół technicznych i zawodowych ma być utworzone Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego. W Gdyni jest już przykład takiej szkoły: to Kolegium Gdyńskie, które nie cieszy się dużą popularnością. Tegoroczni maturzyści i trzecie klasy zawodowe będą ostatnimi, które skończą edukację na poziomie średnim w szkole, a nie w CKUiZ. Miasto chce zniszczyć szkoły, które mają największe budynki, są najstarszymi szkołami w Gdyni, cieszą się dużą popularnością. Pytanie, gdzie tu jest miejsce na dobro uczniów, których nie zapytano o zdanie - denerwuje się rodzic jednego z uczniów.
Władze miasta tłumaczą, że propozycje zmian były konsultowane z całym środowiskiem. Przedstawione założenia to wersja ostateczna, przygotowana po konsultacjach.

- Chcemy, by uczniowie, którzy już są w szkołach, ukończyli je ze swoimi kolegami. Nie będziemy rozbijali klas. Możliwe są sytuację, że całe klasy będą przeniesione z nauczycielami - zapewniał Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni, odpowiedzialny za edukację w mieście. - Powody zmian to demografia, czyli mniejsza liczba uczniów i chęć lepszej organizacja pracy nauczycieli - dodaje.
W czasie piątkowej konferencji prasowej przy każdej okazji podkreślał, że priorytetem jest dobro uczniów i nauczycieli. Nie ukrywał też, że miasto chce położyć nacisk na kształcenie zawodowe, które w polskim systemie edukacyjnym staje się coraz ważniejsze.

- Każda ze szkół zyska możliwość rozwoju i kształcenia w nowych zawodach. Braliśmy pod uwagę to, co działo się w ciągu ostatnich 10 lat oraz to, jacy absolwenci znajdują zatrudnienie w przyszłości - dodawał Bartoszewicz.
Co z opuszczonymi budynkami?

Wciąż nie ma decyzji, co stanie się z budynkami, które zostaną opuszczone przez uczniów.

Reforma gdyńskiej sieci szkolnej zakończy się w ciągu siedmiu lat. Jej koszt mamy poznać za kilka tygodni, kiedy stosowana uchwała w tej sprawie będzie głosowana na sesji. Stanie się to prawdopodobnie w grudniu.

- Pytających o reformę gimnazjów, którą szykuje partia rządząca, pragnę uspokoić, że nasze zmiany dotyczą w większości szkół ponadgimnazjalnych. Jeśli zostaną wprowadzone zmiany na poziomie centralnym, będziemy się do nich dostosowywali - zapewniał Bartoszewicz.
Patsz

Opinie (371) 8 zablokowanych

  • Dlaczego tak długo trzymano to w tajemnicy?!!!!

    Wiedząc o tym, że SP 44 wstrzyma nabór wysłałbym dziecko do zerówki w szkole już od września, a tak zostalo w swoim przedszkolu - i mamy problem na kolejne 6 lat!!! Przez brak informacji!! Perspektywa dojeżdżania do przepełnionej szkoły załamuje, szczególnie gdy dziecko mogłoby chodzić do szkoły pod blokiem.

    • 5 1

  • Przyzwoitość, prawdomówność

    to nie są cechy włodarzy miasta.Szerokie konsultacje - polegały na stwierdzeniu przez p. Prezydenta iż decyzja została podjęta i nikt jej nie zmieni a była to pierwsza rozmowa na ten temat

    • 6 1

  • zmiany

    Ja się pytam kiedy były konsultacje w tej sprawie? Pan BB robi sobie co chce, nie liczy się w ogóle z ludźmi. Licealiści jeszcze sobie poradzą ale co z maluchami z SP? Przez to, że 6 latki w roku szkolnym 2015/16 musiały pójść do szkoły obowiązkowo, wszędzie jest pełno dzieci, budynki przepełnione, w SP 39 dzieci kończą lekcje o 17.20.
    Wiem, że teraz pan BB zabiera się za LO i zawodowe ale w następnej kolejności będą gimnazja i SP. Motywacją do takich zmian jest niż demograficzny. Ja się pytam jaki niż? Może w ogólniakach jest teraz mało uczniów ale za kilka lat nasze dzieci będą uczyć się w 40 osobowych klasach. Jestem pewna, że wtedy już pana BB nie będzie ale syf zostanie i problem z miejscami w szkole.
    Kolejna sprawa - takie zmiany też kosztują. Może niech za te pieniądze urząd dofinansuje szkoły naprawdę potrzebujące. Dla przykładu podam, że w chemiku na cisowej, tak jak do większości szkół, w ostatnim roku zakupiono do wszystkich sal tablice multimedialne i rzutniki, w każdej sali jest też PC. Po zmianach szkoła zostanie pusta ( nie ma na nią jeszcze przeznaczenia), całego sprzętu pewnie nie zabiorą bo i gdzie? Kasa wywalona w błoto!!!
    Osobiście uważam, że wszyscy zainteresowani - rodzice, nauczyciele i uczniowie nie powinni zgodzić się na takie zmiany. Nie może być tak, że władza robi co chce, my, mieszkańcy też mamy coś do powiedzenia. W końcu to my łożymy na ich pensje, z naszych podatków idzie kasa na to całe niepotrzebne zamieszanie.

    • 7 0

  • zainteresowani powinni podjąć próbę odwołania prezydenta miasta

    • 1 1

  • likwidacja (2)

    Przypominam panu Bartoszewiczowi, że kiedyś kiedy jeszcze pewnie nie interesował się gdyńską edukacją likwidowano przedszkola bo dzieci było niewiele. Obecnie mimo braku miejsc w przedszkolach nie buduje się nowych, nie otwiera się tych wcześniej zamkniętych bo większość ma już inne przeznaczenie. Może niech pan Bartoszewicz sobie przemyśli, że likwidując szkoły zamyka pan drogę do dobrej edukacji. Trudno będzie się uczyć w 40 osobowych klasach chyba, że na prywatny rozwój szkolnictwa pan liczy. Jest pan za mało doświadczony na podejmowanie tak ważnych decyzji w szkolnictwie.

    • 3 1

    • ... (1)

      nie prawda ! Na pogórzu własnie przerabiają część podstawówki na żłobek i przedszkole

      • 0 0

      • czyżby?

        Gratuluję lokalizacji na żłobek. Za ścianą z gimnazjalistami - patologią aż strach. Ciągle pod szkołę podjeżdża straż miejska, gimnazjaliści uciekają na papieroska. Ja by bała się tam małe dziecko do żłobka prowadzić. Ale co to dla gdyńskich włodarzy - ważne że jest bajer, są super - nowy żłobek zorganizowali. Po najmniejszej linii oporu... tam nawet nie ma gdzie bezpiecznego ogródka dla tych maluszków urządzić.

        • 0 0

  • Zmiany są dobre ! (1)

    Liceum XIII to totalne dno , tak samo jak IV ... poziom jest TRAGICZNY. W IX jest cyrk na kółkach , pełno ludzi ćpa , nawet w szkolnej łazience.. Jedynie mam wątpliwości co do podstawówki 44 bo rzeczywiście te inne w okolicy są przepełnione.. Argument co do dojazdu to jakiś żart... Jak ci licealiści skończą szkołę to nie pójdą na studia bo na polibude maja za daleko ? A moze bedą chcieli pracować tylko w osiedlowym sklepie bo najbliżej ? Ja jeździłam 3 lata z Pogórza do liceum do Sopotu i nie było z tym jakiegoś wielkiego problemu. Kupuje się bilet miesięczny i tyle...

    • 3 3

    • Waldi

      Dziewczyno nie pisz bzdur ja nie widziałem żeby w 13 LO w Gdyni ktokolwiek ćpał jestem absolwentem tej szkoły i jakoś się nie spotkałem z ćpaniem w tej szkole ani w łazience szkolnej ani nigdzie indziej więc pisanie że likwidacja tej szkoły to dobra decyzja jest po prostu opowiadaniem bzdur.Owszem niektórzy nauczyciele w 13 LO są nienormalni i nie sympatyczni ale jeżeli ta szkoła przestanie istnieć to nie tylko oni stracą pracę ale stracą też pracę fajni nauczyciele a po za tym są jeszcze uczniowie niepełnosprawni do których potrzeb ta szkoła jest dostosowana i dla Uczniów niepełnosprawnych i ich rodzin likwidacja szkoły będzie niepotrzebnym stresem.
      A co do dojazdów to po części się z tobą zgadzam bo ja też dojeżdżałem z Gdyni-Chwarzna do 13 LO na obłóże przez 3 lata ale to tylko dla tego że byłem uczniem niepełnosprawnym i ta szkoła była dostosowana do moich potrzeb Ale moim zdaniem normalnym jest że uczeń jak ma do wyboru Liceum blisko swojego miejsca zamieszkania czy to dalej swojego miejsca zamieszkania wybiera naturalnie to bliżej swojego miejsca zamieszkania a dojazdy na studia po skończonym ogólniaku to jest trochę inna sprawa bo ani uczelni ani polibudy w Gdyni nie ma więc trzeba jeździć do Gdańska.
      Pozdrawiam

      • 0 0

  • Zmiana Technikum Budowy Okretow na CDUiZ

    Witam, czy ktoś z Państwa orientuje sie, czy po przeniesieniu naszych dzieci z ich Technikum do tego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego na ul. Morskiej 79, zostanie zachowany dotychczasowy poziom nauki i etapy nauczania (matura i dyplom technika) czy uczniowie otrzymaja tylko dyplom technika a maturę będą musieli zdawać odrebnie? Jak to będzie wyglądać w przypadku Technikum Budowy Okretow na ul.Energetykow (klasa: Technikum Eksploatacji Portow i Terminali)? Ono ma zostać przeniesione na ul. Morska 79 i zamienione w CKUIZ. Z góry dziękuję za wszystkie informacje

    • 0 0

  • Co oznacza dla szkół techcznych przeniesienie ich do CKUiZ?

    Też chciałabym wiedzieć, jak będzie się kształtować dalsza edukacja uczniów technikum, gdy zostaną przeniesieni do CKUiZ. Co to oznacza w praktyce? Czy zmienią się zasady nauczania i czy zostanie obniżony ich poziom nauki? Dotychczas szkoły CKUiZ nie cieszyły się taką renomą jak technika. To były raczej szkoły dla ludzi dorosłych, którzy chcą nadrobić stracony czas i w dorosłym życiu zdać maturę, której nie zdali, gdy byli młodzi, lub osoby, które chcą zrobić kursy kwalifikacyjne. Poziom nauczania znacznie niższy niż w Zespołach Szkół Technicznych. Czy uczniowie techników będą mieć taką samą ilość zajęć i lat nauki jaką mieliby, gdyby zostali w dotychczasowym technikum, czy raczej zaniży się im jakość nauczania, żeby zejść do poziomu CKUiZ? I wówczas ich dyplom będzie postrzegany jako gorszy od dyplomu uczniów, którzy skończą ten sam kierunek, ale w szkołach technicznych, których nie przeniesiono do CKUiZ? Nie znajduję na ten temat żadnych informacji, a przecież wiadomo, że pracodawca będzie wolał zatrudnić pracownika-technika po porządnym technikum, niż po CKUiZ. Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?

    • 0 0

  • Waldi

    Jestem W szoku z tego powodu co robią niektórzy ludzie związani z oświatą w Gdyni chodzi mi głównie o Zespół szkół nr 4 w Gdyni
    Jestem Absolwentem 13 liceum ogólnokształcącego które należy do tego zespołu szkół i nie zgadzam się z likwidacją tej szkoły dlatego że Może ta szkoła nie jest najlepszą szkołą ale zmieniliście dyrektora szkoły Chyba po to żeby jakość nauczania i działania tej szkoły się poprawiła a nie naglę stawiacie ludzi przed wyborem że likwidujecie szkołę z niewiadomych powodów najbardziej mi szkoda uczniów niepełnosprawnych z którymi nie wiadomo co tak naprawdę będzie po likwidacji tej szkoły.
    Radzę władzą Gdyni jeszcze raz zastanówcie się nad sensem decyzji o likwidacji tej szkoły.

    • 0 0

  • Waldi

    Proszę serdecznie władzę miasta Gdyni o nie likwidowanie Zespołu szkół nr 4 w Gdyni a szczególnie proszę o nie likwidowanie 13 liceum ogólnokształcącego które wchodzi w skład zespołu szkół nr 4 w Gdyni dlatego że ta szkoła może nie jest najlepszą szkołą na razie ale chyba po to dawano szanse nowej pani Dyrektor aby polepszyła jakość działania tej szkoły ale to się nie stanie za kilka miesięcy na to potrzeba czasu a tu nagle władze Gdyni odbierają pani Dyrektor szansę na polepszenie tych szkół z niewiadomych dla mnie powodów oraz obawiam się co będzie z uczniami niepełnosprawnymi tej szkoły jak ta szkoła będzie zlikwidowana więc proszę władze Gdyni aby los tej szkoły i jej uczniów szczególnie tych niepełnosprawnych nie był wladzom Gdyni obojętny.Jestem Absolwentem 13 Liceum ogólnokształcącego w Gdyni i dlatego los tej szkoły nie jest mi obojętny.
    Pozdrawiam

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

O chorobach cywilizacyjnych można powiedzieć, że:

 

Najczęściej czytane