• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dzień Nauczyciela 2022. Powinien być wolny od pracy i nauki?

Wioleta Stolarska
13 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
14 października w szkołach nie są prowadzone zajęcia lekcyjne, a dzieci, nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni biorą udział w uroczystych akademiach. 14 października w szkołach nie są prowadzone zajęcia lekcyjne, a dzieci, nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni biorą udział w uroczystych akademiach.

Dzień Nauczyciela - czy to jest dzień wolny od pracy i nauki? Ponad 38 tys. nauczycieli pracuje w województwie pomorskim. Z tego zdecydowana większość to kobiety, bo aż 77,2 proc. 14 października, w Dzień Edukacji Narodowej, swoje święto obchodzą wszyscy pracownicy oświaty.



Kursy dla nauczycieli - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Czy uczniowie mają za dużo wolnych dni od nauki?

Dzień Nauczyciela, a właściwie Dzień Edukacji Narodowej, jest świętem wszystkich pracowników oświaty, a nie tylko nauczycieli. W tym dniu nie odbywają się zajęcia dydaktyczne.

Zgodnie z artykułem 74. Karty Nauczyciela "w dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych".

Dzień Nauczyciela nie jest więc dniem wolnym od pracy, jednak tego dnia nie odbywają się lekcje. Nie oznacza to więc, że uczniowie mają zupełnie wolne.

Spam z dziennika, czyli szkoła pisze do mnie częściej niż własna żona Spam z dziennika, czyli szkoła pisze do mnie częściej niż własna żona

Wolne w Dzień Nauczyciela?



Uczniowie w zdecydowanej większości przypadków idą tego dnia do szkół, jednak zamiast na lekcjach spędzają czas na zaplanowanych aktywnościach, takich jak apele czy inne imprezy szkolne. Choć jak przekonują niektórzy rodzice, coraz częściej szkoły z jednego dnia świętowania robią dwa - jeden z uroczystym apelem, a drugi "wolny od pracy", w którym uczniom zapewniania jest tylko opieka w świetlicy.

- W tym roku Dzień Nauczyciela wypada w piątek, więc szkoła robi sobie długi weekend, w czwartek dzieci mają skrócone lekcje, bo apel, uroczystości i takie tam, a w piątek zajęć nie ma. To znaczy w piątek jest świetlica, ale już na wstępie - jak zapytałam o opiekę, bo ja przecież wolnego nie będę miała - usłyszałam, że mogę dziecko przyprowadzić, bo świetlica jest otwarta, ale czy na pewno chcę, bo dzieci pewnie będzie niewiele - mówi Kasia, mama uczennicy II klasy.
- W piątek, 14 października, w naszej szkole z okazji Dnia Edukacji Narodowej nie odbędą się lekcje. Dzieci mają wolne, nauczyciele też. Dyżuruje świetlica. Z tego powodu dzień wcześniej, czyli w czwartek mamy w szkole... Dzień Nauczyciela, taki jak kiedyś. Będą apele, kwiaty i życzenia. Zamiast jednego dnia, zrobiły się dwa. Doceniam pracę nauczycieli, zresztą tak jak i wszystkich pracowników szkoły, ale to chyba przesada z tym świętowaniem - mówi Magdalena.
- W naszej szkole zajęć nie będzie, ale z racji tego, że mamy dziecko w pierwszej klasie, po prostu żona weźmie urlop, żeby młody nie musiał siedzieć cały dzień w świetlicy - mówi Marcin.
Nowy rok szkolny 2022/23. Kiedy wypadają wolne dni od nauki? Nowy rok szkolny 2022/23. Kiedy wypadają wolne dni od nauki?

Czy Dzień Nauczyciela powinien być wolny od pracy i nauki? Czy Dzień Nauczyciela powinien być wolny od pracy i nauki?

Dodatkowy dzień wolny od szkoły jest możliwy?



Według rozporządzenia MEN oprócz dni wolnych, które co roku przypadają z okazji świąt, dyrektorzy mogą ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Po skonsultowaniu się z radą pedagogiczną i radą rodziców dyrektorzy:
  • szkół podstawowych mają do wykorzystania 8 dni wolnych,
  • liceów ogólnokształcących i techników - do 10 dni,
  • branżowych szkół I stopnia, branżowych szkół II stopnia, szkół policealnych i centrów kształcenia zawodowego - do 6 dni
  • szkół specjalnych przysposabiających do pracy - do 4 dni.

Dodatkowe dni wolne od zajęć mogą być ustalone np. w dni, w których w szkole lub placówce odbywa się: egzamin ósmoklasisty, maturalny czy zawodowy, w inne dni, jeżeli jest to "uzasadnione organizacją pracy szkoły lub placówki lub potrzebami społeczności lokalnej". O wyznaczeniu takich dni dyrektor szkoły informuje nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców do 30 września.

Opiekunowie mają jednak prawo domagać się opieki dla dzieci w czasie dodatkowego okresu wolnego - zarówno przeznaczanego na wydłużenie przerwy świątecznej, jak i w trakcie egzaminów zewnętrznych.

Czy nauczyciel może zrezygnować z pracy? Czy nauczyciel może zrezygnować z pracy?

Najwięcej nauczycieli pracuje w szkołach podstawowych



38 008 (łącznie z nauczycielami akademickimi) - tylu nauczycieli na etatach pracuje na Pomorzu - 77,2 proc. z tego to panie, a 22,8 to panowie.

Najwięcej nauczycieli pracuje w szkołach podstawowych - 46,3 proc. W placówkach wychowania przedszkolnego pracuje 17,3 proc., w szkołach ponadpodstawowych - 19,7 proc., w szkołach policealnych - 0,7 proc., z kolei na uczelniach zatrudnionych jest 16 proc. nauczycieli.

Większość nauczycieli zatrudnionych jest w miastach - to 22 748. Tu również większość, bo 53,5 proc., stanowią nauczyciele dyplomowani.

Ilu uczniów przypada na jednego nauczyciela? Okazuje się, że najwięcej podopiecznych mają nauczyciele ze szkół branżowych I i II stopnia - 23 osoby (w skali woj. pomorskiego). W liceach na jednego nauczyciela przypada 13 uczniów, podobnie w technikach, z kolei w szkołach podstawowych na nauczyciela przypada 12 uczniów.

Quiz Dzień Nauczyciela Średni wynik 50%

Dzień Nauczyciela

Rozpocznij quiz

Opinie (367) ponad 20 zablokowanych

  • Dzień florystki (1)

    Czemu inne zawody nie mają ustawowo wolnego w "ich dzień"? Nawet nikt czekoladek do pracy nie przyniesie. Belfry - przestańcie narzekać.

    • 3 6

    • Dramat

      Co Ty człowieku porownujesz? Dzień Edukacji Narodowej, do pracy florysty? Dramat

      • 0 0

  • Przepracowani nauczyciele

    Mam nieszczęście mieszkać z nauczycielka i jej trójka wspaniałych dzieci za ścianą. W weekend, ferie, wakacje, dni wolne, kwarantanny (nie zaszczepieni), L4 na któreś dziecko (nie wygląda na chore) od rana do 12-1 w nocy, wrzask, bijatyki, walenie w ściany i podłogi. Pani uważa że to normalne, a jej dzieci będą robić co chcą. Przez ostatnie dwa lata prawie wogole nie wychodziła do pracy. Za to imprezy i zapraszanie znajomych cały czas. Po zwróceniu uwagi na ciągły hałas jest wulgarna. Takich mamy przepracowanych nauczycieli.

    • 4 10

  • Jak dla mnie to jest demotywujace dla uczniow

    Jaki przyklad idzie z gory? Dzien nauczyciela a nie ma go w szkole z uczniami, to jaki z niego nauczyciel? Powinien byc tak zorganizowany ten Dzien aby dzieci mogly przygotowac cos wyjatkowego i spedzic go razem ze swoimi nauczycielami. Dzien wolny mija sie z celem edukacji

    • 2 7

  • 12 uczniów na nauczyciela?

    Nie znam w Gdyni szkoły podstawowej, gdzie byłoby w klasie jedynie 12 uczniów.

    • 2 0

  • A za moich czasów, 14 października normalnie się chodziło do szkoły, były normalne lekcje. I była jeszcze taka nauczycielka j. polskiego, która od 4 do 8 klasy, co roku tego dnia robiła takie sprawdziany, że aż miało się ochotę aby ten dzień był wolny, a akurat pechowo jak przypadał 14 październik to się miało z nią lekcje. Pamiętam jak tego dnia z kwiatkami się chodziło do szkoły i dawało ulubionym nauczycielom - niewielu takich było. No jeszcze tego dnia chyba były skrócone lekcje, ale to już nie pamiętam. A teraz? albo apel i do domu, albo jakieś zajęcia z wychowawcą, gry, zabawy, albo jakaś wycieczka. Fajnie mają

    • 4 0

  • Przykre

    Jak przykro czytać te opinie. Większość wyrażających tu swoje zdanie szczerze nienawidzi nauczycieli. I tak od wielu już lat. Szkoda. Żal mi tych co nie spotkali na swojej drodze edukacyjnej wspaniałych mentorów, nauczycieli z pasją i ogromną wiedzą i empatią do uczniów. Rozumiem, że te frustrację wynikają z własnego doświadczenia. Ja zawsze miałam wartościowych, ciekawych pedagogów i dziś również jestem Nauczycielem. I kiedy odwiedzają mnie w szkole byli uczniowie to jest to najwieksza nagroda, ich pamięci i uśmiech daje siłę do dalszej pracy. To praca wyjątkowa. Niestety ciągle ,,podcinanie skrzydeł,, i opluwanie ile się da powoduje, że ja i moje koleżanki, koledzy co raz częściej stawiamy ścianę między nami a uczniami, rodzicami. I to narasta. Trudno, szkoda tylko dzieci.

    • 8 1

  • Nauczyciele to największa grupa nierobów. Roszczeniowi i nic nie robiący ludzie. Nie dostali się na inne studia to (1)

    nauczycielami zostali. Wiem dokładnie jak to działa. Krzyczą płaczą jak to im źle a tak naprawdę to zwykłe hieny.

    • 0 8

    • Nienawiść

      Ile w Tobie nienawiści i pogardy. Przykre, współczuję

      • 6 0

  • Nieroby

    A potem płacz, ze mało zarabiają! Jaka praca tak płaca

    • 1 3

  • Roszczenia

    Niedobrze mi się robi jak slucham nauczycieli jacy są przepracowani i malo zarabiają. Proszę sobie wziąć liczbę godzin w odniesieniu do całego roku, nie pracują w ferie, w wakacje, od świąt. Nie ma drugiego takiego zawodu z taką ilością wolnego za które się płaci.

    • 0 0

  • Te nieroby chcą jeszcze więcej wolnego?!

    mają bardzo wysoką pensje w przeliczeniu za ilość godzin w tygodniu i roku
    jeszcze im źle...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Piknik "Rodzina, Zdrowie, Nauka = Merito"

w plenerze, warsztaty, kiermasz, zajęcia rekreacyjne

I Ogólnopolska Konferencja Ginekologii, Położnictwa i Chorób Piersi MEDFEM

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie jest największe bogactwo naturalne Pomorza?

 

Najczęściej czytane