• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

GUMed krytykowany za... apel o szacunek dla studentów zagranicznych

Piotr Kallalas
3 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
- Odmiennym problemem jest odmowa udziału w zajęciach ze względu na kolor skóry, pochodzenie czy wyznanie przyszłych medyków - tu jesteśmy przeciwni segregowaniu studentów, tak jak nam nie wolno odmówić pomocy pacjentowi ze względu na wyznanie, poglądy polityczne, kolor skóry czy narodowość - mówi prof. Smiatacz. - Odmiennym problemem jest odmowa udziału w zajęciach ze względu na kolor skóry, pochodzenie czy wyznanie przyszłych medyków - tu jesteśmy przeciwni segregowaniu studentów, tak jak nam nie wolno odmówić pomocy pacjentowi ze względu na wyznanie, poglądy polityczne, kolor skóry czy narodowość - mówi prof. Smiatacz.

Gdański Uniwersytet Medyczny za pomocą infografik prezentowanych w szpitalu UCK zwraca uwagę na problem komunikacji i apeluje o większy szacunek pacjentów w kontaktach z studentami zagranicznymi. Część komentujących uznała jednak apel za.. rasistowski.



Czy zgodziłbyś się na badanie przeprowadzone przez zagranicznego studenta?

Od ubiegłego roku akademickiego Gdański Uniwersytet Medyczny realizuje kampanię informacyjno-edukacyjną "Kultura szacunku/Culture of Respect", która przede wszystkim ma propagować wartości wzajemnego zrozumienia i empatii, a także zapobiegać przejawom dyskryminacji. W ramach projektu powstał między innymi specjalny formularz służący do bezpiecznego zgłaszania przypadków dyskryminacji, a także szereg materiałów edukacyjnych. Treści pojawiły się także w budynkach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, a jeden ze slajdów wzbudził kontrowersje.

- W szpitalu uniwersyteckim uczą się studenci z całego świata. Jeśli nie wyrażacie zgody na zbadanie przez studenta obcokrajowca, powiedzcie o tym z szacunkiem - czytamy w uczelnianym komunikacie.
Do sprawy, która jest szeroko komentowana na forach internetowych, odniósł się za pośrednictwem mediów społecznościowych, pochodzący z Gdańska, pisarz Jacek Dehnel.

- Tymczasem Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku pisze, że należy być rasistą z szacunkiem i grzecznie nie pozwalać na badanie przez niebiałych medyków - czytamy we wpisie.
Czytaj też: Gdańscy naukowcy wyizolowali gronkowca, który nie był wcześniej wykrywany u ludzi

Baner jest wyświetlany od trzech miesięcy. Baner jest wyświetlany od trzech miesięcy.

"Zawodu nie da się nauczyć bez kontaktu z pacjentami"



Gdański szpital jest placówką akademicką, a studenci uczelni zdobywają swoją wiedzę kliniczną właśnie podczas zajęć na oddziałach i w trakcie konsultacji z pacjentami. Ci ostatni oczywiście mogą nie wyrazić zgody na obecność na sali przyszłych adeptów medycyny.

- Pacjent ma do tego prawo i zawsze je szanujemy. Prosimy jednak, aby pamiętać o tym, że nawet najlepszy lekarz był kiedyś studentem, tego rodzaju zawodu nie da się nauczyć bez kontaktu z pacjentami, dlatego jesteśmy zawsze bardzo wdzięczni tym spośród Państwa, którzy czynnie i cierpliwie pomagają nam w podnoszeniu jakości nauczania na kierunkach medycznych - mówi prof. Smiatacz, prorektor ds. studenckich GUMed.
Czasami jednak pacjenci, będąc w emocjach lub nie, stają się agresywni i nieprzyjemni, a rozmowa przeobraża się w kłótnię.

- Trudno ocenić częstość występowania takich zdarzeń, nie prowadzimy statystyki, ale w moim odczuciu większość nauczycieli klinicystów w toku swojej pracy zawodowej spotkała się z takimi zachowaniami pacjentów, mniej lub bardziej oględnie wyrażonymi - stwierdza prof. Smiatacz.
Czytaj też: Profilaktyka raka piersi w Gdyni. Jedna trzecia kobiet badała się po raz pierwszy

"Jesteśmy przeciwni segregowaniu studentów"



Na gdańskiej uczelni uczy się również szereg studentów zagranicznych - wystarczy powiedzieć, że w tym roku akademickim na kierunki w języku angielskim aplikowało ponad 920 kandydatów z 86 krajów. Niestety zdarzają się sytuację, że studenci próbując uzyskać zgodę na obecność podczas badania nie tylko spotykają się z odmową ze strony pacjentów, ale wręcz z agresją słowną, a także komentarzami o charakterze rasistowskim.

- Odmiennym problemem jest odmowa udziału w zajęciach ze względu na kolor skóry, pochodzenie czy wyznanie przyszłych medyków - tu jesteśmy przeciwni segregowaniu studentów, tak jak nam nie wolno odmówić pomocy pacjentowi ze względu na wyznanie, poglądy polityczne, kolor skóry czy narodowość. I tego miał dotyczyć omawiany slajd, chcieliśmy zwrócić uwagę na delikatność problemu i formę odmowy w zajęciach ze studentami, w tym do zajęć z przyszłymi medykami - wszyscy powinniśmy być traktowani w jednakowy sposób. Pragnę zapewnić, że sama treść slajdu podlega ponownej analizie, być może także dalszym korektom, aby najlepiej oddawała nasze intencje - podkreśla prof. Smiatacz.

Miejsca

Opinie (212) ponad 10 zablokowanych

  • Przeciwko segregacji rasowej a za segregacja sanitarną? xDD

    • 1 1

  • :/

    Leżałam dobrych parę lat temu z córeczką na oddziale chorób rzadkich...Mieliśmy już kilka postawionych diagnoz...Córcia krzyczała prawie cały czas-krzyk mózgowy...no i wpadła Pani dr chyba z 5 studentów...badali mała z przodu, z tyłu stetoskopem po czym wszyscy stwierdzili, ze dziecko nie ma serca bo nie słyszą bo ona tak krzyczy...Ja po prostu wpadłam w szał kazałam im wyjść, bo powiedzieć matce która niedawno dowiedziała się, że jej dziecko jest nieuleczalnie chore i umrze...kwestia dni, lat takie coś, ze nie ma serca troszkę nie na miejscu...Nawet student powinien mieć troszkę empati i zrozumienia kiedy wchodzi na taki oddział....

    • 7 0

  • Ups (1)

    Niech ci studenci obcojęzyczni nauczą się rozmawiać z pacjentem bo wywiad to podstawa jak chcą się uczyć diagnozować bez tego. Podejdą do starszej osoby dotykają badają a ani be ani me ani proszę ani przepraszam a taka osoba ma często problemy ze słuchem i przeważnie po angielsku nie rozumie to co tu się dziwić że nie chcą tych studentów.

    • 6 0

    • prawda

      oni doskonale mówią po polsku tylko chodzi o co innego. Płacę=wymagam i mogę sobie pozowlić na więcej.

      • 1 0

  • Z racji wieku i dolegliwości jestem pacjentem GUMED-u.

    Niejednokrotnie "moi" lekarze pytają o zgodę na obecność studentów przy badaniach mnie. Wyrażam na to zgodę, bo wiem, że ci studenci muszą się nauczyć, a nie zawsze da się to zrobić na fantomach. Ponadto im więcej się nauczą, tym będą lepszymi lekarzami, więc nie ma o co kruszyć kopii. Tyle w temacie.

    • 2 1

  • No tak, ale jeżeli nie było do tej pory przypadku rasizmu na GUMie, a przecież wiadomo, że Polacy to rasiści,

    to trzeba na siłę udowodnić ten fakt.

    • 4 0

  • Masakra

    • 0 0

  • Przykład: Wchodzę na intensywną odwiedzić członka rodziny w ostatnich chwilach, lekarze nazwijmy to w pełnym rynsztunku na oddziale, w taki sam się ubierasz jako odwiedzający, mycie itd. Stoisz z lekarzem w śluzie powietrznej, czekasz na wejście. W tym momencie wbiega śniady student z kanapką w ręku i odchodami na sandałach, serio, lekarka próbuje go zatrzymać, rzuca że jest na zajęcia spóźniony i wbiega jak stoi. Lekarz tylko: widzi Pan, przysyłają nam ich a większość nawet po angielsku nie rozumie.

    • 5 0

  • Najpierw personel UCK niech szanuje pacjentów, to działa w dwie strony.

    • 4 0

  • Dobre podejście gumed

    Mi się podoba

    • 1 2

  • Praktyka komunikacyjna (1)

    na urologii na Zaspie jest taka : inny lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem w momencie przyjęcia do szpitala , inny lekarz jest tzw. lekarzem prowadzącym , inni lekarze przychodzą na obchody a operuje lekarz , który widzi pacjenta pierwszy raz w życiu dopiero na stole operacyjnym .... W tym systemie nie ma miejsca dla studentów z zagranicy.

    • 1 1

    • O co chodzi

      Tak jest wszędzie. Leżysz kilka dni czyli powyżej 24h. Zakładasz, że ten jeden lekarz będzie w pracy 72 h bo tyle leżysz? No nie. Jak nie ma lekarza to jest zastępstwo. Jeden lekarz nie ma jednego pacjenta

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Żuraw w Gdańsku to:

 

Najczęściej czytane