• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdzie studiują dyrektorzy

Maciej Goniszewski
30 marca 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Jeżeli chcesz studiować w Trójmieście, a po studiach koniecznie chcesz zostać dyrektorem to największą szansę na zrealizowanie tego marzenia masz rozpoczynając studia na Uniwersytecie Gdańskim. Jeżeli interesuje cię po prostu stanowisko kierownicze lub specjalisty to lepsza jest Politechnika Gdańska. Jak wynika z rankingu tygodnika Newsweek ze znalezieniem interesującej i odpowiedzialnej pracy problemów nie mają także absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Medycznej, Akademii Morskiej w Gdyni i Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

"Przy opracowywaniu rankingu interesowało nas tylko jedno kryterium - na ile skutecznie uczelnie przygotowują swoich studentów do sprostania wymogom rynku pracy" - piszą autorzy rankingu. Na zlecenie "Newsweeka" Pracownia Badań Społecznych w Sopocie zapytała ponad 600 czołowych firm i instytucji w Polsce o to, kogo najchętniej zatrudniają, jakie uczelnie kończyli ich pracownicy - w wieku do 33 lat.

W ogólnym rankingu na 100 uczelni Politechnika Gdańska zajęła 7 miejsce, Akademia Sztuk Pięknych 21 miejsce, Uniwersytet Gdański trzydzieste, Akademia Medyczna pięćdziesiąte ósme, Akademia Morska siedemdziesiąte szóste, a Wyższa Szkoła Bankowa osiemdziesiąte drugie.

Sukces Politechniki Gdańskiej wiąże się z bardzo ścisłą współpracą uczelni z pracodawcami.

- Pytamy pracodawców o opinie na temat programu nauczania oraz kierunków studiów - informuje Beata Orzażewska, rzecznik prasowy uczelni. - W wyniku tych konsultacji na PG wkrótce powstaną nietypowe kierunki: bezpieczeństwo i higiena pracy, zarządzanie kryzysowe, technologie bezpieczeństwa narodowego.

Niespodziewanie wysokie miejsce zajęła gdańska ASP, która nie jest kojarzona z uczelnią kształcącą menedżerów.

- Bardzo nas cieszy osiągnięty wynik, ale należy zachować odpowiednie proporcje - powiedział Portalowi Trojmiasto prof. Tomasz Bogusławski, rektor uczelni. - Naszym celem nie jest kształcenie menedżerów, ale kształcimy osoby kreatywne, które potrafią znaleźć swoje miejsce na rynku pracy i zajmują eksponowane stanowiska w firmach. Połowa naszych studentów kształci się na kierunkach z zakresu sztuki użytecznej.

Mówiąc o właściwych proporcjach rektor ASP zwrócił uwagę na różnice w wielkości poszczególnych uczelni i w związku z tym trudność porównywania ich. PG od 1995 roku miała 15 tys. 546 absolwentów. Firma badająca znalazła 391 z nich zajmujących wyższe stanowiska co dało uczelni wskaźnik na poziomie 2,52 proc. UG w tym samym czasie miał 36 tys. 984 absolwentów. Na samodzielnych stanowiskach znaleziono 572 z nich co dało wskaźnik na poziomie 1,55 proc. Tymczasem ASP, która znalazła się między tymi uczelniami, miała w tym czasie 713 absolwentów. 12 z nich odnaleziono na kierowniczych stanowiskach co dało wskaźnik na poziomie 1,68 proc.

Dlatego więcej o poziomie trójmiejskich uczelni mogą powiedzieć bardziej szczegółowe rankingi przygotowane przez tygodnik. A z nich wynika, że wśród uniwersytetów najlepszy jest warszawski a zaraz za nim gdański. Politechnika Gdańska jest najlepszą politechniką w kraju. Akademia Wychowania Fizycznego najgorszą w kraju wśród tego typu uczelni. Akademia Medyczna jest piąta na dziewięć podobnych uczelni w kraju. ASP zajmuje drugie miejsce po Akademii Teatralnej z Warszawy wśród 13 uczelni artystycznych. Akademia Muzyczna jest czwarta na pięć uczelni, a Akademia Morska jest lepsza od podobnej uczelni w Szczecinie i w tej kategorii nie ma więcej szkół.

Interesujący jest też ranking uczelni, które kształcą największą liczbę dyrektorów i kierowników. W tej kategorii UG jest na czwartym miejscu po Uniwersytecie Warszawskim, Szkole Głównej Handlowej i Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

- Wbrew pozorom jesteśmy w tej statystyce tak wysoko nie tylko dzięki absolwentom zarządzania i ekonomi ale także w dużej mierze dzięki absolwentom nauk społecznych - powiedział Portalowi Trójmiasto prof. Andrzej Ceynowa, rektor UG. - Wynika to z tego, że firmy coraz bardziej potrzebują nie menedżerów, a liderów. Człowiek po zarządzaniu znający modele, według których powinno się działać, jest często przez te modele ograniczony w swoich działaniach. Tymczasem dyrektor filozof, psycholog czy socjolog wykorzystując swoją wiedzę może wprowadzić rozwiązania zupełnie nowatorskie a przy tym bardzo skuteczne. Rosnące zainteresowanie naukami społecznymi daje się zauważyć nie tylko wśród pracodawców, ale także wśród maturzystów. Na jedno miejsce na psychologii przypadało w ubiegłym roku 25 chętnych. Na filozofii i socjologii przypadało po 10 chętnych na jedno miejsce. Tymczasem na zarządzanie 8 chętnych na 1 miejsce.
Maciej Goniszewski

Opinie (57) 1 zablokowana

  • US !

    Dziwię się, że może mieć problemy ze statystyką student Politechniki.A od czego jest podręcznik i inteligencja?Sam skończyłem Politechnikę i nie mam problemów z logicznym myśleniem.Zastanawia mnie tylko dlaczego osoba ograniczona matematycznie idzie na płatne studia, gdzie podstawowym przedmiotem jest matematyka.

    • 0 0

  • A.N.

    A tak z reka na sercu, skoro jestes po PG to powiedz czy nie miales glabow w swojej grupie? U mnie tez byli delikatnie rzecz ujmujac "mniej kumaci" i dziwnym zrzadzeniem losu niedawno jeden z takowych skonczyl studia. Ta wiadomosc dlala mi nadzieje ze to co z pozoru niemozliwe moze stac sie faktem. Wydawalo mi sie ze predzej wygram w totka. Moze czas zagrac?

    • 0 0

  • do A.N.

    co do statystki to sporo osob mialo z nia problemy ale nie pomoglam kolezance bo zwyczajnie nie mialam takich dziwactw na zajeciach. Jak sie okazalo moja statystyka byla nieco okrojona lub byly to tylko jej podstawy. Ot i cala filozofia.

    • 0 0

  • mialem trzech kumpli w grupie ktorym po pierwszyum roku podwinela sie noga i nie zaliczyli matmy, poszli sobie do WSZ i tam przez pierwszy rok zbijali baki na matmie (jak i zreszta na innych przedmiotach) bo ppoziom matematyki w tej szkole byl zenujacy. A co do szkol [prywatnych to powiem tak: Masz pieniadze masz wszystko nawet dyplom mgr.inż (możesz g*no robić i nieźle żyć0
    Pozdrawiam wszystkich Politechników

    • 0 0

  • Do Harrego

    Jeśli masz ochotę studiować politologię to proponuję UW.Uniwerek Gdański omijaj szerokim łukiem.Będziesz sobie potem w brodę pluł,że zamrnowałeś 5 lat a wiedzy zbyt dużo nie zdobyłeś.Uwierz mi na słowo,jestem na 4 roku studiów dziennych.Zajęcia odbywają się jak Bóg da (a z reguły nie daje) a jak już są to albo nie bardzo związane z nazwą przedmiotu albo są tak nudne,że bez gazety czy dobraj książki nie da się wysiedzieć.I pomyśleć,że taki rzeczy dzieją się na Uniweku,który jest drugi w Polsce.A swoją drogą nie dziwię się,że uczelnie z Trójmiasta są w tym rankingu tak wysoko...w końcu badania przeprowadzała instytucja z Sopotu....

    • 0 0

  • PG Rulezzz...

    A ja sobie studiuję na wydziale Fizyki Technicznej... kierunek Informatyka Stosowana... i jak skończę to będę sobie symulował popędzanie elektronów na kompie :) I będzie godnie... bo konkurencja mała... a i myśleć tu uczą, wiec problemów z pracą nie będzie... a już napewno nie na zachodzie. Szczerze polecam wszystkim PG... fakt dostać się łatwo... ale skończyć w terminie... to w porównaniu np z UG jest masakrycznie trudno :D

    • 0 0

  • cześć Bolo

    ciśnie mi się na usta pytanie - "co ty wiesz o studiowaniu ???"... wydaje mi się, że albo w ogóle nie studiujesz, albo jesteś bardzo naiwny... Studiuję w WSB i na pewno za samo płacenie kasy nie dostanę dyplomu. Ale znam takich, którzy tak myśleli i teraz studiują tam, gdzie za samo płacenie można dostać dyplom. Ale tych uczelni nie ma w rankingu Newsweeka...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Żołądź to owoc:

 

Najczęściej czytane